Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Ganeasa - zona din nordul Branestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Am o intrebare: Daca tot sunt proprietar in Ganeasa pe un teren (fie el extravilan) pot vota primarul??? Sau trebuie sa sa locuiesc acolo???
Voi ce stiti?


Terenul pe care il am este aici:


Attached File  teren_Ganeasa.jpg   92.9K   79 downloads

#20
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Astazi am fost la Manastirea Pasarea si am avut o mica sper surpriza: am vazut ca se asfaltase catre Piteasca, de unde este sageata verde in poza. Sper sa continue  :coolspeak:

Attached Files



#21
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005
Ca sa votezi intr-o localitate trebuie sa ai buletin (sau flotant) in aceea localitate, adica iti trebuie adresa. Pana acum n-am vazut buletine in care sa scrie strada: tarlaua 27.

#22
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
O veste foarte buna, zic eu, avand in vedere faptul ca pana acum ni s-au prea miscat.

Voi trece si eu week-end-ul asta. sa vad cum au mai evoluat lucrurile. te anunt daca sunt schimbari.

Pentru HARDANRO Da asa este, dar m-a luat un pic valul. :peacefingers:

#23
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
[quote name='simad' date='Jun 26 2008, 23:23' post='4810561']
O veste foarte buna, zic eu, avand in vedere faptul ca pana acum ni s-au prea miscat.

Ar fi bine sa faca ceva vara asta ca iar trece anul.

Pana una alta adaug cateva poze cu duplexurile amvic la care se pare ca s-a inceput. Tot e ceva, sper sa impulsioneze si pe altii....si de ce nu....si pe mine  :peacefingers:

Attached Files


Edited by ideasbox, 01 July 2008 - 10:31.


#24
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Si eu zic ca este bine.O zona care este situata la 8 Km de centura, cu padure si cu lac de va dezvolta cu siguranta.
Persoana de la care am cumparat a avut initial 24000 mp si a vandut doar 12000 mp cu explicatia ca mai asteapata sa creasca pretul.

pe langa asta vecini din stanga dreapta (nu ma refer la cei care au cumparat odata cu mine) si peste drum au cam tot in jur de 2 hectare fiecare, si din cate mi-a zis fostul proprietar au fost cumparate (aceste loturi mari) cam prin 2000 cu 2-3 $/mp. deci mai asteapta baietii.

Cred ca nu va mai dura mult.

Oricum abea astept sa m-apuc de casa.

O zi buna! B)

#25
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,833
  • Înscris: 26.08.2006
nu stiu daca e zvon sau realitate dar am auzit ca se va baga canalizare in Branesti si Afumati.

#26
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Frumos ar fi sa nu fie zvon, si eu am auzit ceva de Branesti.

#27
Doris-Pepe

Doris-Pepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.05.2008

 simad, on Jul 11 2008, 12:38, said:

Frumos ar fi sa nu fie zvon, si eu am auzit ceva de Branesti.

Noi am construit peste drum de vechea ferma de porcine,se aude ceva de cartier rezidential, asta o stiu de la muncitori care cara una alta de acolo.Au adus si ceva pamant, dupa ce au carat betoane.o sa mai dureze ceva timp, poate un an, poate doi,pana atunci suntem ca singurei....
In Cozieni se pare ca nu vor baga canalizare pt ca nu au suficiente solicitari deocamdata.Cu asfaltul cred ca au lasat-o balta, dupa alegeri.... de ce sa se mai straduiasca...Poate prin toamna,vom intreba totusi la Primarie saptamana asta, si va anunt daca aflu ceva mai proaspat.

#28
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Salut

langa parcela pe care o am a cumparat o persoana foarte hotarata care vrea sa se apuce de o casa cat mai repede. ati mai fost pe acolo? au continut asfaltul ala???

#29
Adela1313

Adela1313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.10.2008
NU am inteles daca aveti deja trecute terenurile in intravilan. Daca da, a fost usor? ERa vorba ca in primavara trecuta cel tarziu sa se treaca zona dintre Piteasca si Sindrilita in intravilan si sa se aduca gaze, curent si canalizare dar am auzit ca nu s-au inteles la pret cu autoritatile care ar fi trebuit sa dea aprobarile. Cat despre tigani, din ce am vazut la tv in mai ( cand a fost circul din Stefanesti) nu cred ca exista zona in jurul BUcurestiului in care sa fie sub 40%. ERa pe undeva o descriere a comunei GAneasa in care se prezenta si recensamantul , cu procente pe etnii. DAca mai aveti cumva vesti din zona va rog sa le scrieti si la randul meu, cand voi merge peste 3 saptamani sa platesc impozitul, va comunic ce aflu.Multumesc anticipat.

#30
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Din pacate in zona aceasta nu prea se misca mai nimic. Asfaltul nu a venit, de canalizare poate dupa ce se termina in Branesti. Am senzatia ca va mai dura pana cand se vand terenurile catre cine trebuie si apoi se poate face un profit frumos dupa ce se ridica zona dpdv al utilitatilor care cat de cat exista - gaze, apa.....si mai ales un mare avantaj....faptul ca e multa padure in zona. Intre timp nu pot decat sa visez pt ca de mers zilnic cu masina e stresant .... am fost in weekend la cineva in Ganeasa (am venit prin Branesti) sa iau lapte si oua pt cei mici...si am concluzionat ca nu mai vin decat cu masina de servici si singur.

#31
Adela1313

Adela1313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.10.2008
Multumesc. Speram sa aud ceva bun. E mult mai usor de ajuns prin Colentina, dupa ce se termina circul de la Europa( nu stiu la ce ora ). Am facut din centru pana acolo 30 min asta-primavara, dupa ora 13.30. Imi e groaza sa merg si sa vad aceiasi maracini, intr-un peisaj frumos, e adevarat, dar cam nepotrivit pentru 2008 si 13 km de Bucuresti.
Cine trebuie sa vanda terenurile? Cei care stateau la Primarie si ofereau 7 euro/mp?

#32
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
nu va pierdeti entuziasmul... eu cred ca va fi ok... depinde de cat aveti posibilatea sa asteptati.
Adela tu pe unde ai teren???

Ma gandesc ca zona se dezvolta prin noi ...cei cu bucati de terenuri pe acolo.

mai vorbim!

#33
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Ma gandesc ca zona se dezvolta prin noi ...cei cu bucati de terenuri pe acolo.

Daca eu fac casa e posibil ca se se grabeasca achizitia de terenuri in jur si desigur or sa apara noi constructii.
Sunt convins ca daca se face drumul o sa se dea verde la parcelarea terenurilor in zona. Preturile la terenurile din comuna Pasarea de langa Branesti.....in care se ajunge relativ usor si are asfalt destul de aproape au ajuns la niste sume cam mari in jur de 100 si am vazut ca cer unii chiar si 200....exagerat. Daca se asfalteaza atunci se va putea ajunge usor in comunele vecine gen Piteasca, Cozieni, Ganeasa, Sindrilita..se poate iesi cate DN-ul care merge la Urziceni....
Legat de etnia de rromi.....verificati cat se cere pe teren langa manastirea Pasarea.....peste 100E acum....si este langa ....rromi....dar si langa Manastire :)). Eu am teren la limita intre satul Cozieni...si Ganeasa....sunt la cateva sute de metri de Cozieni.....dar nu vad o problema ..... daca este asfalt.....treci mai departe si cu asta basta.....peste 5 ani...o sa se mai schimbe.
Probabil ca si altii sau intrebat....ca sa iau un ap intr-un rezidential nou....ma duce peste 150000Euro....am nevoie de 4 camere...am 2 copii....intelegeti.....Mai am nevoie de o diferenta de peste 70000 Euro.....peste ceea ce iau pe ap in care stau acum. Deci.....70000Euro... ca sa locuiesc intr-un bloc... cu fel de fel de probleme.....intr-o zona poluata de Bucuresti (oricare)...... pai cu banii astia .... fac o casuta de toata frumusetea. Daca autoritatile noastre se prind ca este nevoie si de sustinerea unei dezvoltari de infrastructuri pe orizontala atunci ebine....daca nu....vai de noi....indiferent ca stam in oras sau langa, tot atat timp vom pierde pana la munca...si tot atata praf si zgomot vom avea.... :cursing:

Edited by ideasbox, 03 November 2008 - 10:57.


#34
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
frumosi copii, sa creasca mari si sa aiba parte de vremuri mai bune...

#35
Adela1313

Adela1313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.10.2008
Am teren intre Piteasca si Sindrilita, cam la 400 m de Sindrilita. Drum de tara, extravilan.Mai are si la celalalt capat un drumulet, pe langa balta. E destul de lat, de 30m. Cand l-am luat, era vorba ca in toamna intra in intravilan si aduc curent si canalizare pe acolo. Toamna 2007. Eu speram sa vand 80% din el si pe ultima bucatica sa facem o casuta, sa mai stea si parintii mei la aer, vara, cat mai pot . Si noi cand avem timp, bineinteles, iar peste cativa ani sa stam chiar mai mult, cand nu ne vor mai tine plamanii... DAca nu au iesit planurile, acum deja ma cam usuca ipoteca si nu am chiar deloc fonduri de investit. Eu tot "dezvolt" zona prin anunturi, sa atrag atentia ca exista si nu e chiar de doi bani. Ce nu am inteles eu..."sa se dea drumul la parcelare" ...CE conditii trebuie indeplinite?
Nu sunt atat de disperata incat sa vand imediat, pe 5 euro, dar cred ca dupa Anul NOu ne cam atingem limitele, daca se ajunge la  ce se tot anunta. Pe de alta parte, in afara de apartamentele vechi, eu nu observ scaderi de preturi si nici nu am auzit pe altcineva sa fi vazut, dintre cei care cauta. Parca dimpotriva, oamenii sunt constienti ca vin vremuri grele si vor avea nevoie de mai multi bani...
CA sa va amuzati, dau un link catre un aricol care face praf zona pe care sigur o uram toti, Pipera +Baneasa.

http://www.baniinost...34.html#Scene_1

#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Adela1313, on Nov 3 2008, 18:46, said:

CA sa va amuzati, dau un link catre un aricol care face praf zona pe care sigur o uram toti, Pipera +Baneasa.

http://www.baniinost...34.html#Scene_1
m-am amuzat la greu. de prostia autorului.

da, evribadi hates paipera  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate