Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Ganeasa - zona din nordul Branestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
Cosmin_T

Cosmin_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2009

 zipvali, on 9th June 2009, 12:52, said:

Salut,

Am fost si eu acum cateva zile prin zona, mi-a placut.
M-ar interesa un teren mai mic sau si mai mic (depinde de cat costa) si nu stiu de unde sa o apuc, sa imi fac ulterior (peste cativa ani de zile) o casa in zona Piteasca, Ganeasca, Cozieni.
Am citit tot forumul pe acest subiect dar ar fi binevenite niste date suplimentare de la cei care au terenuri in zona, respectiv preturi, eventuale probleme care ar putea sa apara, sfaturi. O sa ma mai documentez si eu si o sa postez ce am mai aflat.
Multumesc si astept sugestii.
Deci sunt interesat de parcela de 1100mp.

Salut,

eu am un teren in Cozieni langa Man Pasarea din 1990 (100 m distanta, pe str Manastirii nr 12). Initial am avut o suprafata de 3000 mp din care am vandut anul trecut, in 2008, o parcela de 1100 mp. Terenul care a ramas a fost parcelat in 2 unde am facut niste constructii (case) cu care din pacate am cam ramas la faza "rosu". Acum am de vanzare o parcela de 691 mp teren (livada) care are construita pe el o casa de 74 mp amprenta la sol. Este pe structura de beton (boltari) P+M. Parterul este compartimentat in 3 incaperi(dar fiind inca o constructie la rosu se poate compartimenta oricum fara prea mari eforturi) iar mansarda este pe structura de lemn, necompartimentata, acoperita cu tigla Bramac.
Curentul este tras, are contor iar instalatia electrica interioara este facuta. Gazele si apa sunt trase pe cealalta proprietate de unde se poate face racordul dar cel mai bine ar fi sa se traga separat atunci cand vin sa re-asfalteze drumul.
Din pacate m-am hotarat sa vand parcela asta in ideea de a reusi sa termin ce am inceput macar pe cealalta parcela.
Drumul de legatura dintre DN3 (prin padure) catre manastire a inceput deja sa fie reasfaltat de 2-3 sapt, se pare ca lucrarile se vor incheia in primavara anului viitor :) Am intrat in posesia planurilor de la drum cat si a planurilor privind sistematizarea pe strada (rigole, podete de trecere catre proprietati, trotuare etc.) si se para ca va arata in sfarsit civilizat.
Terenul este la strada, imprejmuit, iar ca vecini sunt tot eu pe partea stanga iar in spate si pe partea dreapta este terenul manastirii, unde pentru moment se cultiva nu stiu ce cereale, dar au intentia de a construi un fel de campus - seminar teologic, probabil cand cutia milei va fi destul de grea :))
Cu tiganii din zona nu prea sunt probleme exceptie facand faptul ca au din cand in cand nunti sau botezuri si se cam aude muzica de departe din sat. Ce sa zic uneori sambata noaptea se mai aude muzica si artificii , de la nunti, si de peste lac de la Pusticu cu toate ca sunt vreo 2-3 Km in linie dreapta...

Attached Files



#56
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Abia astept sa fie gata drumul. Dar ce ii fac de dureaza pana la primavara? Are doar 3 km. Sau vor sa-l faca dupa standarde.
De drumul de la Ganeasa catre Piteasca prin Cozieni ce se aude?

#57
Cosmin_T

Cosmin_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2009

 ideasbox, on 2nd August 2009, 23:50, said:

Abia astept sa fie gata drumul. Dar ce ii fac de dureaza pana la primavara? Are doar 3 km. Sau vor sa-l faca dupa standarde.
De drumul de la Ganeasa catre Piteasca prin Cozieni ce se aude?

Salut,

sambata am fost acolo si am vazut ca lucrarile de la drum sunt foarte avansate. Am vorbit cu un consilier de la primarie care mi-a spus ca se pare ca tronsonul prin padure (DN3 - Cozieni) va fi receptionat pe 15 august. Deja au inceput si lucrarile dintre Cozieni si Piteasca, asa ca in scurt timp se poate ajunge in Piteasca pe asfalt.
Lucrarea pentru drumul Ganeasa - Cozieni a fost licitata acum o saptamana (de unde rezulta ca exista finantare) asa ca mai ai un pic de rabdare.
Ideea e ca vor sa faca o legatura serioasa intre DN3 si DN2 cu trecere prin Cozieni - Piteasca - Sindrilita. Probabil ca la finalul lucrarilor pe acolo se va devia o mare parte din traficul de pe centura (asta poate fi si bine si rau...)

#58
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 Cosmin_T, on 3rd August 2009, 08:39, said:

Probabil ca la finalul lucrarilor pe acolo se va devia o mare parte din traficul de pe centura (asta poate fi si bine si rau...)
In mod sigur va fi ceva trafic creat de cei care locuiesc in zona. Cat despre a devia traficul din centura nu prea cred ca se merita sa mergi pe drumuri intre sate cu limitari de viteza pe cand ai putea merge constant pe centura. Daca va fi si a doua centura o sa fie si mai bine.
Oricum acest drum cred ca va fi de sacrificiu pt ca va permite dezvoltarea imobiliara (cat se mai poate) in zona si atunci sa te tii basculante si racordari la gaze si apa care sunt de o parte si alta a drumului.

Edited by ideasbox, 03 August 2009 - 08:04.


#59
bzamfirescu

bzamfirescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2009
da, probabil ca nu va mai fi o zona linistita insa se va dezvolta, ceea ce nu e un lucru rau....
si dupa cum arata noul drum pare ca protejeaza padurea de gunoaie pt. ca nu cred ca se mai poata campa la gratare!


p.s.  :) sunt trei tronsoane, doua deja sunt contractate,...foarte curand se va semna si tronsonul 5 Ganeasa-Branesti
       http://www.mie.ro/stiri.php?s=997

Attached Files



#60
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
De drumul Ganeasa - Sindrilita stiti ceva? va fi asfaltat?

#61
Cosmin_T

Cosmin_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2009

 steffan, on 3rd August 2009, 14:15, said:

De drumul Ganeasa - Sindrilita stiti ceva? va fi asfaltat?

Va fi asfaltat drumul Ganeasa - Cozieni - Piteasca - Sindrilita. Deja drumul care era deja asfaltat prin Piteasca pana la Sindrilita a inceput sa fie largit si se va turna un nou asfalt. Nu stiu daca mai e alt drum care sa faca legatura directa dintre Ganeasa si Sindrilita

#62
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
E interesant de observat unele din efectele epopeii imobiliare. Preturile s-au balonat atat de mult, incat unii au ajuns oameni care lucreaza in Bucuresti sa-si cumpere pamant de casa in zone gen Ganeasa, desi exista cacalau pamant nefolosit in interiorul centurii.
Similar cu frenezia constructiei in draci in Inland Empire.

#63
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Problema la noi este ca dezvoltarea urbana este tip ciorchine, fiecare se agata unde poate de infrastructura. Nici pana in centura nu este o mare placere sa locuiesti, insa pretul este pe masura si promisiuni multe. Pana una alta, orasele pilot au atras si ele bani si se vede.
Inca ceva...zona Ganeasa - Branesti - Cernica are multa padure, asa cum nu mai este in imediata apropiere a Bucurestiului.

Edited by ideasbox, 03 August 2009 - 22:03.


#64
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004

 Cosmin_T, on 3rd August 2009, 17:06, said:

Va fi asfaltat drumul Ganeasa - Cozieni - Piteasca - Sindrilita. Deja drumul care era deja asfaltat prin Piteasca pana la Sindrilita a inceput sa fie largit si se va turna un nou asfalt. Nu stiu daca mai e alt drum care sa faca legatura directa dintre Ganeasa si Sindrilita


Exista legatura directa Ganeasa - Sindrilita, vezi poza.

Attached Files



#65
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Salut,

Vesti bune zic eu!!! azi dimineata m-am dus la primarie in Ganea pentru a discuta cu Tipul de la urbanism si mergand dinspre Pantelimon spre Branesti am vrut sa fac , ca de obicei, stanga spre Manastirea Pasarea si surpriza placuta a fost ca nu am putut, drumul era proaspat asfaltat. Am mers prin Branesti si am vorbit cu un sef de echipa de pe acolo care mi-a spus ca se va asfalta pana la drumul spre Manastire si ca la celelalte drumuri s-au castigat licitatiile de catre alte firme care ar trebui sa se apuce  in vara asta!

Asta ar ridica zona!!!

Vedeti in poza atasata!

Attached Files



#66
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Este o stire la PROTV despre un drum de lagatura intre aeroportul Otopeni si Autostrada Soarelui (la vadul Anei...). Mai spune ca va trece prin 7 localitati. Oare care sunt acele localitati? Ce prostie.....Ma intreb daca de fapt drumurile care se fac acum in zona Ganeasa-Cozieni-Piteasca nu are legatura cu acest proiect. Se leaga.....

#67
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
Inseamna ca se va face o iesire pe autostradala Vadul Anei.Eu am teren in Branesti ,spre Vadul Anei asa ca imi convine.
Au turnat asfalt si dincolo de Vadul Anei catre Calarasi.Si se lucreza serios : vechiul asfalt a fost plombat apoi au fost turnate 3 straturi de asfalt de la DN 3 la Vadul Anei.

#68
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Pt ca ma framanta ideea acestui drum de legatura. m-am uitat pe harta si am incercat sa trasez posibilele trasee. Nu as vrea sa treaca prin Ganeasa-Cozieni pt ca acolo am terenul, dar mai exista si varianta prin Sindrilita (marcata cu verde). Mai am o nelamurire: nu stiu sa existe un drum de legatura direct intre Tunari si Stefanesti, altfel, una din variantele propuse poate fi cea despre care se discuta.

Attached Files


Edited by ideasbox, 06 August 2009 - 07:40.


#69
Cosmin_T

Cosmin_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2009
Salutare,

am trecut aseara prin Cozieni si am mers pe drumul prin padure de la DN3. Este aproape gata, asfaltul proaspat. Pana pe 15 trebuie finalizate lucrarile pe tronsonul ala. Oricum drumul este un vis in comparatie cu ce a fost inainte. Este lat, poate mai lat decat DN-ul, inalt, sint facute rigole adanci etc..Pana in primavara toate drumurile din zona vor fi asfaltate. Din pacate au fost licitate si adjudecate pe tronsoane de constructori diferiti, asa ca astia de la Apolodor care au facut drumul prin padure vor face si extinderea drumului prin Piteasca, dar de celelalte nu stiu cine le-a contractat. Oricum programul este pana in primavara lui 2010.
In sfarsit parca arata alfel zona.

#70
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo de centura 2 de la otopeni la Vadu Anei, ideasbox nu-ti face griji, va trece va trece f aproape de centura actuala si nu se va intepa in A2 in Vadu Anei ci mai inainte. E destul de sigura informatia asta! Aceiasi intrebare o avea si eu. :OK:

#71
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Ok. Nu contrazic. In tara asta se pare ca timpul nu costa bani, asa ca asteptam......

#72
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004

 ideasbox, on 6th August 2009, 08:38, said:

Pt ca ma framanta ideea acestui drum de legatura. m-am uitat pe harta si am incercat sa trasez posibilele trasee. Nu as vrea sa treaca prin Ganeasa-Cozieni pt ca acolo am terenul, dar mai exista si varianta prin Sindrilita (marcata cu verde). Mai am o nelamurire: nu stiu sa existe un drum de legatura direct intre Tunari si Stefanesti, altfel, una din variantele propuse poate fi cea despre care se discuta.


Nu exista drum intre Tunari si Stefanesti. Oricum intre Otopeni si Tunari este asfaltat.
Nici pe mine nu ma incanta ideea de trafic intens prin zona...tocmai asta era farmecul ei...linistea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate