Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Nokia VS SonyEricsson

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

Poll: Nokia VS SonyEricsson (233 member(s) have cast votes)

Care e mai bun?

  1. Nokia (148 votes [63.52%])

    Percentage of vote: 63.52%

  2. SonyEricsson (85 votes [36.48%])

    Percentage of vote: 36.48%

Vote

#55
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Un producator trebuie sa faca un telefon cat mai bun in specificatii si apoi daca pasionatii au chef de joaca se poate moda, rescrie softul, etc. Marea diferenta dupa parerea mea intre Nokia si SE e ca la Nokia toate specificatiile merg conform producatorului insa la SE merg abia dupa ce umblii un pic prin soft sau instalezi alte aplicatii. Ma refer bine-inteles la smartphone-uri ca la telefoanele fara SO cred ca SE e peste Nokia in principal prin interfata mult mai aratoasa si prin camera care poate fi folosita cu succes si pe timp de noapte datorita blitului adecvat.

#56
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
n82 vs k850 - ambele au blit, iar primul cam iese castigator intr-un duel foto. ce spui tu legat de SE caface poze bune noaptea, era valabil pe vremea k800-lui. intre timp, a scos si nokia telefoane cu blit, si a cam intrecut SE la calitate. daca la 3MP SE a fost clar castigator, la 5MP nokia a triumfat, sa vedem cum va sta treaba la 8MP care stau sa apara

#57
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
nokia are traditie, insa eu nu am avut decat SE , k500, k750, k800 - nici macar o singura problema ! astept sa vina si la noi xperia si c905 mai vb atunci !

#58
Codename

Codename

    Regele ºi Regina Caºcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Topic mutat la generalitãți.

#59
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 virtualx, on Oct 14 2008, 20:06, said:

nokia are traditie, insa eu nu am avut decat SE , k500, k750, k800 - nici macar o singura problema ! astept sa vina si la noi xperia si c905 mai vb atunci !
c905 poate fi achizitionat si la noi...e drept ca nu din magazine , dar il gasesti sigilat.

#60
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

 virtualx, on Oct 14 2008, 20:06, said:

nokia are traditie
Ce traditie?
Va recomand Skyfire, va rezolva toate problemele cu flash-ul.

#61
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
parerea mea e ca Ericsson trebuia sa ramana Ericsson...imi placea de ei...nu faceau nimic ca ceilalti...erau originali si inovativi...si faceau lucruri bune calitativ... si sunt sigur ca evoluau sa fie competitorul principal pt nokia pana in ziua de azi...

dar de cand i a cumparat Sony...nush...mie mi se par naspa SonyEricsson...pot sa fie cred si de 1000000 de ori mai destepte ca orice altceva...nu mi place pur si simplu linia lor de produse...

#62
miahy03

miahy03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.12.2008
Fara sa supar pe nimeni dar eu sunt fan SE in primul rand nu am numai 16 ani si ii clar ca numi trebuie o caramida dupa mine ci ceva mic si simplu de utilizat si sa pot sami ascult muzica preferata dar cand sunt cu prieteni sa pot face si o poza, deci sunt fericitul posesor al unui SE W880i un telefon super poti face ce vrei cu el si poti sal folosesti la maxim.

Nokia din pct meu de vedere ii k da nu e de noi pusti ii de oameni de afaceri si sa numaram cati oameni de afacere si cati pusti sunt in lume si ii clar ca, castiga SE
numi place la Nokia :
1mari (SE face telefoane c in ce mai mici si pun in ele niste chestii despte ce la nokia gasesti in niste caramide deci bv lor)
2 nokia (ceam patit eu) sunt niste telefoane ieftine si (la vremea lor unele) si functionale pe care parinti le iau pt ei si cand apare ceva in brand mai nou si asa il schimba si lasa nokia fara nicio problema
3 meniul oricat ati zice voi ca e de simplu nu e si va si explic dc soni are in total 9 icoane in meniu cu care te descurci la perfectie si iti da totul mura in gura in schimb nokia daca mai tin bine minte are injur de 12 poate mai multe toate porcariile peacolo sunt puse deci din start SE ii mai simplu.

Nu stiu daca mam facut inteles peaici nu prea scriu eu bine dar cam asta cred eu despre nokia si SE doua telefoane diferite unu adresat pustanilor si noutatilor in spatii mici (cum si azi totul si imbunatateste si se cauta un spatiu cat mai mic de stocare) cea ce nokia nu face si ca sa va spun cinstit in familie la mine sunt in total 9 SE si doar 2 nokia(dintre care unu cum va spuneam i la dat matusa lu fiuso ceva vechi antic si de demult)

#63
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
facmi! :w00t: spune-mi ca nu faci scoala in limba romana!

#64
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Toti cocalarii si tiganii au nokia, mai ales modele mai scumpe gen N-uri sau scirroco si mai nou cele cu tastatura. Oamenii normali au sonyericsson sau altele. Puncte forte SE. Semnalul, bateria care tine incomparabil mai mult decat la nokia, sunetul(in casti) fotografiile impecabile , la nokia m-a impresionat doar N82 in rest sunt praf, meniu usor, implemetari de la sony gen walkman sau cybershot la unele modele, nokia are doar lentile carls zeis dar cand dai zoom in pozele facute la unele modele pixelii parca sunt desenati cu acuarela. Puncte forte la Nokia, traditia ( dar si ericsson are traditie la fel de mare poate chiar mai mare) , symbianul (dar exista multe persoane inclusiv eu care nu ma intereseaza functiile symbianului, daca intru pe internet intru si cu SE sa aflu ce ma intereseaza, n-am nevoie de symbian sa iau virusi si sa ma trezesc cu factura la abonament astronomica sau cu credit 0) Nokia a facut modele ce raman in istorie 3300, 1100 alea da telefoane. In ultima vreme dupa parerea mea sunt praf. NU am vrut sa jignesc pe nimeni in acest reply si imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Exista si multe persoane care au nokia si nu se incadreaza in dictonul *cocalaristic* cum exista si posesori de SE Retarzi. Si nu in ultimul rand au un pret astronomic comparativ cu modelele de SE cu acealeasi specificatii. Aaa Am uitat sa specific. Nokia la video recording sunt peste sony ericsson dar sub samsung sau lg.. asta e SE deocamdata e mai prost la video si poate la ecran dar cum am mai spus numi trebe mie ecran cu 16 milioane de culori sa incarc bateria zilnic. Cine vrea telefoane practice mandre de functia de telefon precum si foto muzica sa si ia sony ericsson cine vrea smartphone sa-si ia .. HTC :roflmaofast: cine vrea traditie sa-si ia nokia

#65
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 koss_x_treeme, on Dec 27 2008, 19:11, said:

Toti cocalarii si tiganii au nokia, mai ales modele mai scumpe gen N-uri sau scirroco si mai nou cele cu tastatura. Oamenii normali au sonyericsson sau altele.

Gata , ai catalogat tot globul , da' argumente ai ?

.......n-ai , ca n-ai de unde..

Edited by Valy1, 27 December 2008 - 20:16.


#66
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Nu am *argumente* am practica. Tiganii dusi la furat In Italia, Spania sau Portugalia au numai Nokia E63, N79, N95, 3250, Taranii de la tara care au plecat cateva luni la cules de sparanghel si-au luat numai nokia cu symbian si nici nu stiu sa umble pe el dar deh au nokia, cu cat mai multi megapixeli insa nu stiu ce sunt aia. Sa fi posesor de nokia a devenit deja un brand o categorie de oameni care au numai nokia in cap, viseaza numai nokia si symbian cand stau pe wc. Am avut si ericson, alcatel, sagem, philips, sharp, si mai nou sonyericsson. Eu nu ma bat cu pumnii in piept ca o gorila cocotata pe un sky-plane-piese-of-crap american sa sustin sonyericsson dar daca nar fi astia ca mine sa cumpere si alte marci de telefoane in afara de nokia... v-ar face nokia niste telefoane de 1000 de euro la care sa va tina bateria o zi si sa n-aveti ce sa cumparati ca alternativa. Si in plus cei de la nokia au si linia de telefoane vertu care sunt un simbol al ighiotzeniei fara precedent. Ca sa nu mai vorbesc de iphone 3g care dupa parerea mea e o mare panarama de telefon dar a prins bine la cocalari si ala prin marketingul agresiv

Edited by koss_x_treeme, 27 December 2008 - 21:49.


#67
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
Am votat Nokia. Fost posesor de Se K800i: camera foarte buna, bateria buna (7zile in stand-by chiar si dupa 1.5 ani), finisat foarte bine (dupa 1.5 de utilizare nu avea urme de utilizare decat pe joystick si foarte putin in colturi unde este dunga acea argintie). Actual posesor de Nokia N82: camera buna, nu focalizeaza bine la apropiere dar era setata focalizarea auto nu am incercat pe macro, baterie foarte buna pentru marimea displayului  7 zile in stand-by. finisaj mediu, mi-sa decolorat tastura un pic dupa nici 3 luni (poate am prins eu lot mai prost oricum o voi schimba). De ce am ales Nokia, are niste functi pe care Se inca nu le are: filmeaza la 640x480 30fps, Wi-Fi, Iesire Casti de 3.5 mm etc. Nu l-am luat pentru ca sunt cocalar cum spunea cineva mai sus.

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 27 December 2008 - 21:56.


#68
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
deocamdata am avut in majoritate nokia. E drept ca nu am urmarit cine stie ce dotari (doar sa tina bateria cat mai mult). Acu am un 1100, pt ce imi trebuie mie telefonul e perfect. Habar nu am daca se-ul e mai bun sau nu, cred ca atunci cand cumpar un telefon il cumpar si din puterea obisnuintei (e drept insa ca imi schimb foarte greu telefonul si doar silit de imprejurari)

#69
antalex

antalex

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.11.2008
ce spuneti voi ca cei de la motorola au cele mai bune music phone uri?sa fim seriosi,N 81,nokia 5700,nokia5800,N 91,3250,6131,5310 etc cateva telefoane care fac orice motorola la capitolu muzica si majoritatea SE,ar fi la camera si baterie un usor avantaj cred pt SE dar meniurile SE sunt ORIBILE pe cand interfata symbian e mult mai prietenoasa,la capitolu video nokia sta mai bine decat SE sau motorola,oricum rezultatul voturilor spune totul

Edited by antalex, 27 December 2008 - 22:23.


#70
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

 koss_x_treeme, on Dec 27 2008, 19:11, said:

Toti cocalarii si tiganii au nokia, mai ales modele mai scumpe gen N-uri sau scirroco si mai nou cele cu tastatura. Oamenii normali au sonyericsson sau altele. Puncte forte SE. Semnalul, bateria care tine incomparabil mai mult decat la nokia, sunetul(in casti) fotografiile impecabile , la nokia m-a impresionat doar N82 in rest sunt praf, meniu usor, implemetari de la sony gen walkman sau cybershot la unele modele, nokia are doar lentile carls zeis dar cand dai zoom in pozele facute la unele modele pixelii parca sunt desenati cu acuarela. Puncte forte la Nokia, traditia ( dar si ericsson are traditie la fel de mare poate chiar mai mare) , symbianul (dar exista multe persoane inclusiv eu care nu ma intereseaza functiile symbianului, daca intru pe internet intru si cu SE sa aflu ce ma intereseaza, n-am nevoie de symbian sa iau virusi si sa ma trezesc cu factura la abonament astronomica sau cu credit 0) Nokia a facut modele ce raman in istorie 3300, 1100 alea da telefoane. In ultima vreme dupa parerea mea sunt praf. NU am vrut sa jignesc pe nimeni in acest reply si imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Exista si multe persoane care au nokia si nu se incadreaza in dictonul *cocalaristic* cum exista si posesori de SE Retarzi. Si nu in ultimul rand au un pret astronomic comparativ cu modelele de SE cu acealeasi specificatii. Aaa Am uitat sa specific. Nokia la video recording sunt peste sony ericsson dar sub samsung sau lg.. asta e SE deocamdata e mai prost la video si poate la ecran dar cum am mai spus numi trebe mie ecran cu 16 milioane de culori sa incarc bateria zilnic. Cine vrea telefoane practice mandre de functia de telefon precum si foto muzica sa si ia sony ericsson cine vrea smartphone sa-si ia .. HTC :roflmaofast: cine vrea traditie sa-si ia nokia
Tu trebuie sa iei suspend sau warn macar...ai jignit multi useri!Daca te intereseaza multi cocalarii au sony ericsson dar nu inseamna ca toti userii sunt asa,pariez ca sunt multi profesori universitari cu SE.

Am votat Nokia,desi am avut si sony ericsson in trecut.Pur si simplu sunt mai bune terminalele Nokia dupa parerea mea.

#71
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

 N.i.c.e_B.o.y., on Dec 27 2008, 21:56, said:

baterie foarte buna pentru marimea displayului  7 zile in stand-by.
Si vrei sa fii crezut? daca te tine 7 zile bateria inseamna ca chiar n-ai ce face cu acel telefon.

#72
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 kkLM, on Dec 28 2008, 14:59, said:

Si vrei sa fii crezut? daca te tine 7 zile bateria inseamna ca chiar n-ai ce face cu acel telefon.

Mda.....  Un raspuns total on-topic  :bicycle:. Am vrut sa vad cat tine bateria in stand-by pentru ca toata lumea se plangea de baterie, si fac asta la fiecare telefon pe care il cumpar.

Edit: spuneam mai sus ca nu focalizeaza la apropire (10-15 cm) dar am incercat azi cu focalizarea pe macro si merge foarte bine

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 28 December 2008 - 23:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate