Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Islamul denunta violenta si teroarea!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1256 replies to this topic

#19
elyxyr

elyxyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2008
Salutare tuturor!

In legatura cu acest topic, am obesrvat si eu ca in ultimul timp islamul este pus la zid si condamnat din ce in ce mai mult! Am fost tentata sa ma conformez si eu opiniilor generale initial.. insa, avand cunostinte care sunt adepte ale acestei religii, am decis sa ma informez inainte de a-mi face o parere. Am citit o parte din coran , in special versetele care fac subiectul controverselor, si intradevar, de multe ori se dau ca exemple fraze scoase din context. INSA,chiar daca am gasit unele lamuriri, sunt totusi destule idei in Coran care contravin moralitatii (moralitatea subiectiva dupa care ma ghidez eu).

Nu contest faptul ca Mohamed, si coranul sau, au adus multe imbunatatiri in perioada respectiva pentru arabi! Este adevarat ca in mare parte i-a civilizat si i-a unit sub umbrela aceleiasi religii, acesta fiind un lucru extraordinar si foarte greu de realizat dupa parerea mea. Sunt intru totul de acord cu faptul ca Mohamed a fost la timpul lui un om de o inteligenta remarcabila, si ca intentiile sale au fost printre cele mai bune: uniunea arabilor, si dezvoltarea societatii lor, lucru pe care a reusit sa il faca cu brio! pentru aceste lucruri il consider o mare personalitate, un om deosebit, caruia trebuie sa i se ofere un rang de onoare din partea societatii arabe.

Acum vine INSA

Citind pasaje din coran, mi s-a parut evident faptul ca a fost scris de un OM.Este o carte a carei scriere este vizibil  ghidata de impulsurile si de necesitatile omenesti. In primul rand prin imaginea prin care este prezentat paradisul! Poate ca gandirea mea este puternic influentata de ideile crestine in care am fost crescuta, insa nu imi pot imagina sub nici o forma ca Paradisul este un loc al desfatarii si a implinirii trupesti. Refuz sa cred ca dupa moarte sufletul meu va avea necesitati fizice, de genul celor sexuale (necesitatea sexuala vine din instinctul de reproducere, iar si din catre stiu eu in Rai nu se reproduc sufletele).

Conform Bibliei, paradisul este un loc al pacii, al cunoasterii, un loc in care sunt dezvaluite toate secretele universului, si cel mai important un loc al reuniunii cu familia si cu cei dragi (in masura in care sunt si ei in paradis). NU pot sa imi imaginez ca as putea ajunge in paradis (DACA voi ajunge), si ca m-as intalni cu sotul meu (daca ar ajunge si el acolo), si i-as zambi discret in timp ce el ar fi inconjurat de hurii! acest lucru este peste puterea mea de intelegere sau de imaginatie. O explicatie pe care am primit-o referitor la aceasta dilema, ar fi aceea ca in Paradis s-ar putea sa nu ne amintim de viata pamanteasca. Ma indoiesc de acest lucru! Seamana putin cu credinta reincarnarii, in care uiti evenimentele din viata anterioara...

Stiu ca risc sa jignesc, si nu vreau acest lucru, dar cititnd pasajele din coran referitoare la Paradis, mi s-a parut ca cineva imi vorbeste la fel ca si un parinte cu copilul sau :" nu ai voie sa faci asta acum, o sa o faci cand cresti mare".

Este interzis sa intretii relatii sexuale inafara casatoriei pt ca e imoral si daunator societatii , la fel ca sodomia, consumul de droguri, si multe altele. De ce ar fi moral in Paradis ceea ce e imoral pe pamant?

Nelamuririle mele se refera la mai multe aspecte, insa am sa ma limitez la acesta pentru moment, pentru a nu risca sa fiu offtopic.

Iar acum, revenind la subiect...Nu sunt de acord cu defaimarea unei religii din considerent de diferente conceptuale. Intradevar este un joc murdar! Nu incurajez o astfel de atitudine! Dar pe de alta parte nu pot ramane indiferenta cand au loc atacuri teroriste in numele divinitatii, si musulmanii ar trebui sa fie primii care iau atitudine impotriva grupurilor teroriste, tocmai pentru ca defaimeaza direct religia musulmana!  De ce se face embargo pentru ca au fost lansate niste caricaturi, dar nu se face embargo pt ca se ucide in numele lui Allah?

Repet, nu vreau sa jignesc, acestea sunt pareri subiective. Am prieteni apropiati de religie musulmana, pe care ii respect din toate punctele de vedere, si nu blamez societatea araba (musulmana), ci doar imi exprim dezacordul fata de anumite aspecte ale religiei islamice.

#20
kerim

kerim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMegara, on Apr 21 2008, 00:55, said:

uite cine denigreaza islamul

Latest Offerings from the Religion of Peace
"He who fights that Islam should be superior fights in Allah's cause"
4/20/2008 (Narathiwat, Thailand) - Two policemen guarding a polling station are gunned down by Muslim militants.
4/20/2008 (Mogadishu, Somalia) - A man is killed in a mortar attack that also leaves his wife and children injured.
4/20/2008 (Kunar, Afghanistan) - The Taliban kill a 15-year-old boy collecting livestock food with other children.
4/19/2008 (Baqubah, Iraq) - A child is killed in a Jihad roadside bombing.
4/19/2008 (Diwaniyah, Iraq) - A mass grave is found containing sixteen decapitated bodies.
4/19/2008 (Narathiwat, Thailand) - A 45-year-old man is shot and killed by Islamists while riding with his wife on a motorcycle.

Astea sunt in ultimele doua zile.

Ai aici intreaga lista din ultimele 2 luni: http://www.thereligionofpeace.com/

Si ia sa vedem cine a facut mai multe victime, Islamul sau Inchizitia?

Attachment Clipboard01.jpg





vad ca  nu poti sa scapi de haina subiectivismului. chiar nu poti sa privesti lucrurile din toate punctele de vedere? spuneti ca va intereseaza politica. oare aceste acte de terorism nu sunt mai mult chestiuni legate de politica decat de credinta sau religie? chiar nu vreti sa recunoasteti ca ceea ce se intampala in irak si in palestina depaseste granita vreunei religiei...din pacate imaginea este atat de confuza incat e greu sa tragi o conluzie obiectiva...mai ales pentru voi care sititi ce cititi...

si ca idee sa sti ca majoritatea invatatilor musulmani au contamnat ce fac acele grupari, deci majoritatea nu este de acord cu ceea ce se intampla...voi nu vedeti cati irakieni au murit si mor in continuare? cati palestinieni au murit si mor?

iar cand vine vorba de victime mai bine ramaneti in tacere. de ce compari inchizitia cu islamul? n-are nici o legatura. voi stiti ca in toate bataliile care au avut loc in perioada profetului Muhammed au murit doar trei sute si ceva de oameni.( acest numar ii include si pe inamici) eu nu consider ca 11 septembrie a fost pusa la cale de musulmani si ar trebui sa amintiti si cati oameni su fost ucisi si in primul si al doilea razboi mondial...cititi istoria sa vedeti cum s-au comportat musulmanii cu cei de alte credinte...

eu nu stiu carei secte a crestinismului apartineti dar cu siguranta nu va cunoasteti religia...altfel veneati cu dovezi din biblie precum ca cei trei n-ai fost profeti...

fara indoiala ca urmariti sa denigrati islamul prin afirmatia inchizitia sau islamul! Islamul este o religie nu poate face victime! de ce n-ai comparat intre crestinism si islam???

despre care toleranta vorbiti? cea din evul mediu? cea din franta evului mediu? europa a invatat toleranta de la Muhammed cand i-a primit pe crestini in propria moscheie si i-a lasat sa-si faca rugaciunile!

urat din partea voastra! voi nu aveti dreptul sa vorbit astfel despre islam...pt ca nu sunteti in tema si nici nu sunteti obiectivi

View Postelyxyr, on Apr 21 2008, 02:50, said:

Salutare tuturor!

In legatura cu acest topic, am obesrvat si eu ca in ultimul timp islamul este pus la zid si condamnat din ce in ce mai mult! Am fost tentata sa ma conformez si eu opiniilor generale initial.. insa, avand cunostinte care sunt adepte ale acestei religii, am decis sa ma informez inainte de a-mi face o parere. Am citit o parte din coran , in special versetele care fac subiectul controverselor, si intradevar, de multe ori se dau ca exemple fraze scoase din context. INSA,chiar daca am gasit unele lamuriri, sunt totusi destule idei in Coran care contravin moralitatii (moralitatea subiectiva dupa care ma ghidez eu).

Nu contest faptul ca Mohamed, si coranul sau, au adus multe imbunatatiri in perioada respectiva pentru arabi! Este adevarat ca in mare parte i-a civilizat si i-a unit sub umbrela aceleiasi religii, acesta fiind un lucru extraordinar si foarte greu de realizat dupa parerea mea. Sunt intru totul de acord cu faptul ca Mohamed a fost la timpul lui un om de o inteligenta remarcabila, si ca intentiile sale au fost printre cele mai bune: uniunea arabilor, si dezvoltarea societatii lor, lucru pe care a reusit sa il faca cu brio! pentru aceste lucruri il consider o mare personalitate, un om deosebit, caruia trebuie sa i se ofere un rang de onoare din partea societatii arabe.

Acum vine INSA

Citind pasaje din coran, mi s-a parut evident faptul ca a fost scris de un OM.Este o carte a carei scriere este vizibil  ghidata de impulsurile si de necesitatile omenesti. In primul rand prin imaginea prin care este prezentat paradisul! Poate ca gandirea mea este puternic influentata de ideile crestine in care am fost crescuta, insa nu imi pot imagina sub nici o forma ca Paradisul este un loc al desfatarii si a implinirii trupesti. Refuz sa cred ca dupa moarte sufletul meu va avea necesitati fizice, de genul celor sexuale (necesitatea sexuala vine din instinctul de reproducere, iar si din catre stiu eu in Rai nu se reproduc sufletele).

Conform Bibliei, paradisul este un loc al pacii, al cunoasterii, un loc in care sunt dezvaluite toate secretele universului, si cel mai important un loc al reuniunii cu familia si cu cei dragi (in masura in care sunt si ei in paradis). NU pot sa imi imaginez ca as putea ajunge in paradis (DACA voi ajunge), si ca m-as intalni cu sotul meu (daca ar ajunge si el acolo), si i-as zambi discret in timp ce el ar fi inconjurat de hurii! acest lucru este peste puterea mea de intelegere sau de imaginatie. O explicatie pe care am primit-o referitor la aceasta dilema, ar fi aceea ca in Paradis s-ar putea sa nu ne amintim de viata pamanteasca. Ma indoiesc de acest lucru! Seamana putin cu credinta reincarnarii, in care uiti evenimentele din viata anterioara...

Stiu ca risc sa jignesc, si nu vreau acest lucru, dar cititnd pasajele din coran referitoare la Paradis, mi s-a parut ca cineva imi vorbeste la fel ca si un parinte cu copilul sau :" nu ai voie sa faci asta acum, o sa o faci cand cresti mare".

Este interzis sa intretii relatii sexuale inafara casatoriei pt ca e imoral si daunator societatii , la fel ca sodomia, consumul de droguri, si multe altele. De ce ar fi moral in Paradis ceea ce e imoral pe pamant?

Nelamuririle mele se refera la mai multe aspecte, insa am sa ma limitez la acesta pentru moment, pentru a nu risca sa fiu offtopic.

Iar acum, revenind la subiect...Nu sunt de acord cu defaimarea unei religii din considerent de diferente conceptuale. Intradevar este un joc murdar! Nu incurajez o astfel de atitudine! Dar pe de alta parte nu pot ramane indiferenta cand au loc atacuri teroriste in numele divinitatii, si musulmanii ar trebui sa fie primii care iau atitudine impotriva grupurilor teroriste, tocmai pentru ca defaimeaza direct religia musulmana!  De ce se face embargo pentru ca au fost lansate niste caricaturi, dar nu se face embargo pt ca se ucide in numele lui Allah?

Repet, nu vreau sa jignesc, acestea sunt pareri subiective. Am prieteni apropiati de religie musulmana, pe care ii respect din toate punctele de vedere, si nu blamez societatea araba (musulmana), ci doar imi exprim dezacordul fata de anumite aspecte ale religiei islamice.


sunt totusi destule idei in Coran care contravin moralitatii (moralitatea subiectiva dupa care ma ghidez eu).

-te provoc la o discutie fata in fata in ceea ce priveste moralitatea in coran sau nu, comparativ si cu biblia daca vrei...
- nu imbunatatiri pt arabi ci pentru toata lumea. vezi afirmatiile michel hard si multi altii care au avut o opinie obiectiva despre islam. cum poti sa afirmi asa ceva stiind de progresul la care au ajuns musulmanii in perioada de stralucire?. n-ai auzit de Andaluzia unde imparatii europeni isi trimiteu copii pt a acumula stiintele???

-scris de un om??? n-ai cum sa spui acest lucru fara sa citesti coranul care este in araba. tu ai citit traducerea sensurilor coranului care nu este de fapt coranul. oare nu sti ca Muhammed nu stia sa scrie si sa citeasca???

- te rog sa te documentezi si din surse musulmane. dc doresti da-mi adresa si-ti trimit un colet.

- in legatura cu viata de dupa moare a aparut o carte care se numeste Rai si Iad.

nu uita ca Islamul este un mod de viata!

Edited by kerim, 21 April 2008 - 11:37.


#21
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Amestecam politica cu religia si deci punem in legatura terorismul cu islamul ptr ca toti cei care comit aceste acte si le justifica prin islam... simple as that.
Nu mai fa comparatii intre 2 religii in intervale diferite de timp. Azi in Europa poti sa-ti faci si mochee in curte daca poftesti...DAR eu daca vreau sa merg in Iran, Arabia Saudita, Algeria, Liban etc, etc si sa-mi fac o biserica, pot ? Pot sa merg sa ma rog in liniste intr-o biserica catolica sau ortodoxa in aceste state fara sa-mi fie frica ca vine unul sa se arunce in aer cu biserica cu tot si sa-mi faca mie felul ? poti TU sa-mi garantezi asta ? bagi mana in foc ptr mine ? Asta e marea diferenta intre noi si voi.

Si pe urma nu ne mai acuza ca nu suntem credinciosi cum trebuie. Fiecare om crede si isi dezvolta propria lui filosofie cum vrea. Credinta mea mi-a fost inspirata de educatia pe care am primit-o in copilarie, insa pe langa asta in momentul in care am inceput sa am o gandire matura am decis ce religie ma atrage. Informatiile pe care le-am cules de-a lungul vietii, experientele din viata, etc mi-au consolidat un anumit bagaj de valori. Stiu ce e bine si ce e rau si  fara sa citesc din nu stiu ce carte. Am gasit ca multe din ideile morale pe care le aveam le-am regasit ulterior in Biblie. A fii credincios nu inseamna a sta o viata intreaga cu capul intr-o carte, ca altfel ajungi un om limitat ori ca si calugarii aia pustnici ori ca imanii fanatici.

Daca ptr tine a fi musulman e un stil de viata, afla ca pentru mine a fi occidental, a fi rocker e un stil de viata. Dar pe moment islamul si Occidentul nu sunt compatibile, ca si exemplu.... problema musulmana din lumea occidentala (actele de violenta, violurile, jafurile, atitudinea ostila fata de altii care sunt diferiti, incercarile de va impune legea si obiceiurile in statele care v-au adoptat, refuzul de a accepta legislatia tarii care v-a primit etc.

#22
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postkerim, on Apr 21 2008, 12:58, said:

vad ca  nu poti sa scapi de haina subiectivismului. chiar nu poti sa privesti lucrurile din toate punctele de vedere? spuneti ca va intereseaza politica. oare aceste acte de terorism nu sunt mai mult chestiuni legate de politica decat de credinta sau religie? chiar nu vreti sa recunoasteti ca ceea ce se intampala in irak si in palestina depaseste granita vreunei religiei...din pacate imaginea este atat de confuza incat e greu sa tragi o conluzie obiectiva...mai ales pentru voi care sititi ce cititi...

si ca idee sa sti ca majoritatea invatatilor musulmani au contamnat ce fac acele grupari, deci majoritatea nu este de acord cu ceea ce se intampla...voi nu vedeti cati irakieni au murit si mor in continuare? cati palestinieni au murit si mor?

iar cand vine vorba de victime mai bine ramaneti in tacere. de ce compari inchizitia cu islamul? n-are nici o legatura. voi stiti ca in toate bataliile care au avut loc in perioada profetului Muhammed au murit doar trei sute si ceva de oameni.( acest numar ii include si pe inamici) eu nu consider ca 11 septembrie a fost pusa la cale de musulmani si ar trebui sa amintiti si cati oameni su fost ucisi si in primul si al doilea razboi mondial...cititi istoria sa vedeti cum s-au comportat musulmanii cu cei de alte credinte...

eu nu stiu carei secte a crestinismului apartineti dar cu siguranta nu va cunoasteti religia...altfel veneati cu dovezi din biblie precum ca cei trei n-ai fost profeti...

fara indoiala ca urmariti sa denigrati islamul prin afirmatia inchizitia sau islamul! Islamul este o religie nu poate face victime! de ce n-ai comparat intre crestinism si islam???

despre care toleranta vorbiti? cea din evul mediu? cea din franta evului mediu? europa a invatat toleranta de la Muhammed cand i-a primit pe crestini in propria moscheie si i-a lasat sa-si faca rugaciunile!

urat din partea voastra! voi nu aveti dreptul sa vorbit astfel despre islam...pt ca nu sunteti in tema si nici nu sunteti obiectivi
Iar tu nu vrei sa pricepi ca teroristii aceea omoara si au omorat in numele lui Allah? Tu nu vezi padurea din cauza copacilor.

Islamul inseamna doar ceea ce s-a intamplat in perioada lui Mahomed? Crimele musulmanilor savarsite in numele lui Allah nu se pun? Imamii care indeamna la crime chiar in moschei nu se pun?
Atata timp cat majoritatea musulmanilor sunt rasisti, atatat timp cat 99% din teroristii lumii sunt musulmani ce omoara in numele lui Alah, e clar ca pute ceva in legatura cu islamul. E clar ca nu este o religie a pacii.

Crede-ma ca imi cunosc religia mai bine ca tine. Nici nu trebuie sa-ti dau vreun verset biblic ca sa-ti demostrez ca cei trei nu au fost profeti. Nicaieri in biblie cuvantul "profet" nu le este asociat.

Dupa cum spuneam, doar islamul i-a facut profeti. Si asta din cauza ca Mahomed a inteles gresit ceea ce i-a fost povestit. Mahomed a avut tangente cu crestinismul inca dinaintea asa-ziselor lui revelatii. Daca mai tin eu bine minte, avea chiar un cumnat ce era cleric crestin. Deci a avut tangente chiar foarte mari.

O fi islamul secta, dar cretinismul sigur nu e...

Edited by Megara, 21 April 2008 - 12:59.


#23
kerim

kerim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2008
Aiºa a relatat cã Profetul (Pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Allah este milos ºi iubeºte mila, dã rãsplatã pentru milã aºa cum nu dã pentru violenþã.”

Relatat de Muslim

#24
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postkerim, on Apr 21 2008, 14:07, said:

Aiºa a relatat cã Profetul

Se poate argumenta cu n citate si interpretari pro si contra - mai mult conteza influenta lor concreta asupra statelor locuite de musulmani  :rolleyes:

#25
elyxyr

elyxyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2008

View Postkerim, on Apr 21 2008, 10:58, said:

-te provoc la o discutie fata in fata in ceea ce priveste moralitatea in coran sau nu, comparativ si cu biblia daca vrei...
- nu imbunatatiri pt arabi ci pentru toata lumea. vezi afirmatiile michel hard si multi altii care au avut o opinie obiectiva despre islam. cum poti sa afirmi asa ceva stiind de progresul la care au ajuns musulmanii in perioada de stralucire?. n-ai auzit de Andaluzia unde imparatii europeni isi trimiteu copii pt a acumula stiintele???

-scris de un om??? n-ai cum sa spui acest lucru fara sa citesti coranul care este in araba. tu ai citit traducerea sensurilor coranului care nu este de fapt coranul. oare nu sti ca Muhammed nu stia sa scrie si sa citeasca???

- te rog sa te documentezi si din surse musulmane. dc doresti da-mi adresa si-ti trimit un colet.

- in legatura cu viata de dupa moare a aparut o carte care se numeste Rai si Iad.

nu uita ca Islamul este un mod de viata!


Discutii fata in fata am avut in repetate randuri, cu adepti ai religiei islamice.Nu stiu ce am putea discuta fata in fata si nu am putea discuta aici, pe forum.  Am citit deja (partial)o varianta a Coranului in Romana, care este traducerea autorizata a coranului in araba. L-am comparat cu cel in limba araba impreuna cu un vorbitor al acestei limbi( musulman) si am constatat de comun acord ca respecta in general sensul cuvintelor in traducere.

De ce trebuie sa invat araba (care este o limba f grea) pentru a intelege coranul? o carte sfanta nu ar trebui sa isi piarda sensul in nici o limba,ar trebui sa fie accesibila si usor de inteles pentru toate societatile, si asta ar insemna perfectiune divina. Cine spune ca araba este limba divinitatii?

Mohamed a invatat sa scrie si sa citeasca,acestea fiind primele porunci pe care le-a primit in viziunile sale.

In privinta Bibliei , stiu ca in Vechiul Testament sunt mentionate lucruri imorale, cu care nu sunt deacord. In Noul Testament insa nu am gasit nimic imoral. Invataturile lui Isus, precum si viata lui sunt exemplare,si nu am gasit absolut nimic care sa contravina cu ideile mele generale privind moralitatea.

Am citit din surse obiective, si m-am informat despre evolutia societatii araba dupa islam. Nu am contestat niciodata acest lucru, si de asemenea mi se pare normal ca evolutia unei societati sa influenteze si alte societati, nu?

Kerim, nu lua ceea ce spun eu ca pe un afront sau ostilitate fata de tine sau fata de societatea araba. Faptul ca nu sunt de acord in intregime cu principiile unei religii, nu inseamna ca o incerc sa o defaimez. Fiecare are dreptul sa traga conculzii pe baza convingerilor proprii. Nu am spus ca islamul are doar parti negative. Din cate stiu eu, o religie care este absurda nu poate avea o atat de mare dezvoltare, nu? Baza islamului e ok din punctul meu de vedere.DAR dupa cum am spus sunt unele aspecte care ma fac sa pun in dubiu originea divina a Coranului, si cu pe care nu le-as putea asimila niciodata.

#26
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postkerim, on Apr 20 2008, 11:48, said:

Asa cum am mai zis nu stiti nimic de Islam ca religie ci voi ati cunoscut Islamul prin intermediul mediei si a 2 sau 3 linkuri care le-ati vazut pe net!
Se pare ca voi faceti confuzii destul de serioase:


2. Islamul este o religie si un sistem de legi ale carei principii de baza nu poate evolua ca este perfecta tocmai pentru ca este o lege divina. inca jurisprudenta islamica se se poate schimba in functie de timp si loc cai este flexibila prin natura ei.legea islamica a fost aplicat acum peste 14 secole si va fi aplicata pana la Big Bang (teoria unora). tu nu faci decat sa generalizezi cu 2,3 video care le-ai gasit pe net :).

3. Aici nu vorbim de state ci de religii! Nu exista astazi un stat islamic. iranul nici de departe nu este un stat islamic ci se autodenumeste asa. iar siiti sti foarte bine ca nu reprezinta islamul ci ei constitue 10% dintre musulmani.

4. statele arabe chiar daca am zis ca nu vorbim de state garanteaza libertatea de credinta a celorllati. cel mai bine ar fi sa te duci sa vezi cu ochii tai ca se pare ca te-ai documentat tot din cele 2 sau 3 video care le-ai vazut pe net.

5. iar ideea de harem mai bine ai citi biblia sa vezi cate sotii a avut abraham sau soloman sau davin, sau poate dai si peste incestul lui Noe cu cele doua fice. si apropo un sistem care nu admite poligamia nu poate fi divin. in timp ce islamul restrange poligamia la 4 sotii (regula generala fiind o sotie) astazi un barbat iese cu zeci de femei de parca ar fi sotiile lui. asta-i curvarie! apropo majoritatea americanilor convertiti dupa 11 septembrie sunt femei!

6. dar de ce s-au convertit tocmai dupa 11 septembrie? de ce nr musulmanilor este in continua crestere pe cand a celorllate religie este in descrestere? eu te-am intrebat de motiv. in afara de harem si te benladen nu sti despre islam??? daca vrei sa porti o discutie macar documenteaza-te altfel imi pierd timpul. poate ca ai auzit si de cresterea numarului de musulmani in europa si de frica europei de acest fenomen.
7. nimeni nu asocia pana la 11 septembrie islamul cu terorismul asa cum nimeni nu o facea atunci cand cruciatii ucideau in numele crestinismului pe toti cei de alte religii. oare cruciatii n-au avut la baza tot aceeasi biblie? oare inchizitia nu a avut la baza biblia???
8. nu-mi da ca exemplu iranul. aceasta este o chestiune poilitica. ce zici de libertatea din irak, paletina, etc...
9. nu generaliza cu neregularitatile tale. ai trait vreodata in mijlocul musulmanilor? ai vazut cum gandesc ei? te rog sa fi obiectiv!
10. dar oare exista vreo definitie a terorismului? ti-aduc aminte ca benladen a fost sustinut de sua impotriva ursss. intotdeauna opresiunea are reactii, bune sau rele e discutabil! dar nu intotdeauna au la baza religia!!! oare atunci benladen nu a fost terorist? sau acest lucru il hotareasc marile puteri?
11. aceste organizatii teroriste exista pentru ca se doreste existenta lor altfel cum poti acuza islamul de terorism???
12. vorbesti din afara, in nestiinta de cauza...uita-te si tu la filmele alea tot de pe net care sunt facaute de americani si care vorbesc de realitatea 11 septembrie. oare benladen avea puterea sa stapunga toata securitatea sua???



:) daca tu nu crezi in vreo credinta de ce participi la aceasta discutie
vezi ceea ce stiti voi despre islam se restrange la linkurile alea de pe net :)
nici macar nu ai curajul sa citesti un articol despre islam...o sa zici ca n-ai timp?
np fiecare cu crezul lui!

2. Din aceasta cauza islamul nici nu a permis dezvoltarea economiei, relatiilor interrasiale si interconfesionale, inventii, inovatii. Daca sunt musulmani care au adus o contributie lumii sunt cativa musulmani secularizati din tarile occidentale
islamul iti spune si in ce sa te pisi, sau in ce pozitie sa stea mortul in mormant...wax

3. Statul islamic este cel se orandueste dupa  legile Coranului. Iranul este cel mai bun exemplu de stat islamic si nu numai dar se potriveste perfect cu islamul din alte tari musulmane. Sunt musulmani doar 10%? adica sunitii...pai nu e de mirare ..si sunitii sunt un bun exemplu de musulmani caci se ucid pe capete cu shiitii.

4.Si tot spui ca islamul este in crestere? Pai cati musulmani se ucid intre ei si cate femei musulmane sunt ucise de islam...te rog mai revizuieste-ti recensamantul. Apropos...tu ai fost inaceste tari musulmane sa vezi realitatea?

5. Ideea de harem dateaza cateva de cateva mii de ani in urma...in legile tarilor vestice poligamia este o crima impotriva drepturilor femeii/fiinte umane daca nu stiai... Evoluati dragilor sau si tu esti o musulmanita care isi revendica drepturile poligamiei? iti este urat singura si iti doresti cateva consoarte la suferinta?

si in afirmatia ta este de-a dreptul socanta. Spui ca poligamia nu poate fi divina...pai Coranul lege divina  impune poligamia pana la 4 femei...sau sunt mai multe graduri de poligamie?


6. cati s-au convertit de la atentate? acelasi numar ca si inainte. Acum numarul convertitilor a scazut...gratie faptului ca islamul a putut fi rasuflat...inainte era un subiect tabu sa vorbesti de islam...acum gratie media...daca mai sunt si dexacsati care doresc virgine in raiul islamic din convertitii inchisorilor sau femei care isi vand sufletul datorita saraciei, sau sunt mintite ca islamul este o religie a pacii ...

7. islamul era un subiect tabu, dar greatie "tolerantei" vestului v-ati multiplicat tentaculele...dar va fi un STOP pana la urma ...

8. Nu Palestina este problema, Irakul sau Afganistanul sau....problema este Islamul.

Ce treaba ai tu cu Palestina ma rog...stai in scaunul tau habar nu ai de propria religie si deja faci supozitii?

9.Pai deja traim in mijlocul musulmanilor care sunt de cateva procente in vest si deja am inceput sa le cunoastem efectul "afrodisiac". ..ne ajunge ...valea inapoi de unde ati venit. Doresti islam ?du-te in tara de bastina a lu barbatu'tu si vorbeste acolo de pasifism

10.Atata timp ca Bin Laden este proslavit de musulmani...si toti musulmanii au iesit in strada sa ii aduca multumire cu ocazia atentatelor teroriste...chiar si in Maroc sau Algeria, Somalia, Irak cu toate ca sunt tari musulmane...

11. Pai existenta lor este sustinuta de islam, Coran, sunnah, Mohamed, Musulmani...si daca nu stii care sunt versetele...pai reciteste toate subiectele de pe forumul islamic si ai sa afli. Mai este si google

12. Sunt si filmulete facute de arabi destule:) tot cu acelasi subiect...

View Postkerim, on Apr 20 2008, 18:25, said:

ai citit vreodata coranul?
vreo carte publicata de musulmani?
inseamna ca testamentul vechi nu este divin?
Coranul este cuvantul lui Dumnezeu, nu este scris de oameni!
crezi ca Islamul ii spuen unui musulman sa se arunce in aer???
dar voi aici vorbiti numai as afara dovezi?
si apropo ar fi bine ca tu sa te documentezi nu eu!
vad ca razpunzi numai la intrebarile care-ti convin si la care ai un "raspuns".


Voi nu faceti decat sa contribuiti la denigrarea imaginii islamului. am inteles ca sustineti misionarii dar macar fiti obiectivi! ceillati n-au mai postat pe acest forum din cauza atitudinii voastre(2,3 persoane) care fara indoiala este dusmanoasa la adresa islamului. chiar nici unul nu poate spune un cuvant frumos despre islam???

ati spus: Numai islamul considera ca Mahomed a fost fara de pata ceea ce inseamna ca il ridica la rang de dumnezeire

:)) chiar ca nu stiti nimic de islam!
Muhammed nu este fara de pata alfel nu l-ar fi blamat insusi Dumnezeu in Coran! in islam Muhammed este robul lui Dumnezeu! chiar Muhammed a spus nu faceti cu mien asa cum au facut crestinii cu Isus! asa ca voi l-ati facut pe Isus Dumnezeu nu noi pe Muhammed. si apropo nu toti crestinii il considera pe Isus Dumnezeu, asa ca hatorati-va odata!

eu nu vreau sa va conving pe voi de ceva pt ca asa cum ati si spus-o nu prea va pasa de vreo religie. v-ati fabricat propria religie si propriul dumnezeu care asa cum spuneti este in sufletul vostru...

rog administratorii acestui forum, in caz ca voi sunteti moderatori, sa puna moderatori musulmani in aceasta categorie sau sa puna oameni care pot fi obiectivi pt ca acest forum vorbeste de islam. poate ca o sa-mi blocati contul dar nu-i nimic asa e cand ai alta parere...

Problema e data TU ai citit Coranul

Tocmai de asta imi e frica...atata violenta si intr-o singura carte si mai este si divina...
Islamul indeamna sa mori in cauza lui Mohamed si Allah si sa ucizi tot pentru ei... si ca tot au aflat ca prin a te transforma intr-o bomba ucizi mai multi ne-credinciosi ...au si mai multe virgine in rai

Din pacate islamul s-a auto denigrat singur chiar de la bazele lui Coranul, o carte plina de greseli gramaticale, istorice, stiintifice, etc. Eh...de am fi singurii

Edited by iceman007, 21 April 2008 - 19:12.


#27
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008
Kerim, te rog, ia o gura de aer inainte sa te avanti asa de tare.

Cu toate ca acuzi in stanga si dreapta ai vrea ca tu sa fii tratat altfel. Este foarte posibil ca noi sa avem preconceptii despre Islam, despre Profetul Muhammad, despre lumea araba si despre multe alte lucruri. Trbuie ca prin activitatea ta sa incerci sa le estompezi ca la sfarsit, noi ceilalti sa avem mai putine preconceptii.

Ori, atunci cand faci afirmatii false [din nestiinta sau din repetarea autista a unor sloganuri invatata pe dinafara] despre cruciade sau Inchizitie, despre cine este si nu profet pentru crestini [si evrei], etc., exista riscul ca ceea ce spui, chiar daca este 90% adevarat si de bun-simt, sa fie tratat de-a valma ca o mare prostie - si mai bati un cui la imaginea Islamului...

View Postelyxyr, on Apr 21 2008, 15:26, said:

De ce trebuie sa invat araba (care este o limba f grea) pentru a intelege coranul? o carte sfanta nu ar trebui sa isi piarda sensul in nici o limba,ar trebui sa fie accesibila si usor de inteles pentru toate societatile, si asta ar insemna perfectiune divina. Cine spune ca araba este limba divinitatii?

Mohamed a invatat sa scrie si sa citeasca,acestea fiind primele porunci pe care le-a primit in viziunile sale.

1) Sa fim seriosi, desi ai acces la Biblie fara sa stii ebraica si greaca, daca le-ai stii ai fi de 10 ori mai apt sa intelegi exegeza facuta in limbile respective, caci Scripturile fara exegeza nu sunt bune decat sa impodobesti biblioteca.

Cu araba si Qur'an-ul lucrurile sunt putin mai complicate - in Islam se sutine ca Umm-al-Kitab, revelatia eterna a lui Allah este identica in forma si continut cu Qur'an-ul [in araba] - a sti limba araba este o obligatie a credinciosului si recitarile se fac doar in araba. Traducerile sunt doar informative si nu au aplicabilitate in cult asa cum are limba romana in biserica ortodoxa romana - ceva in genul in care erau limbi sacre greaca, latina si apoi slavona in evul mediu.

2) Muhammad NU stia sa scrie si sa citeasca, nu-i asa Kerim?

Edited by Sylvestru, 21 April 2008 - 19:32.


#28
elyxyr

elyxyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2008
Pentru cultura ta generala Sylvestru:

One day, while asleep in the Cave of Hira, Mohamed saw an angel with a writ in his hand. The angel said,

“Read!”

“I cannot read,” said Mohamed.

The angel squeezed him in a constricting embrace, then let him go.

“Read,” he said again.

“I cannot read,” repeated Mohamed.

The angel squeezed him again, then let him go, saying,

“Read.”

In fear lest he be squeezed again, Mohamed said,

“What do I read?”

“Read in the name of your Lord who has created, created man from a clot, Read and your Lord is the Most Gracious, Who has taught with the pen, taught man what he did not know.” (96:1-5)

These were the first verses of the Koran to be sent down. Mohamed read them. They became engraved upon his heart and the angel left.

Asta ca sa evitam ca din nestiinta sau din gresala sa facem afirmatii false. Eu nu am aflat asta din acest site din care am dat paste  mai sus, ci din"Isoria culturii si civilizatiei",de O. Drimba pe care am studiat-o pentru licenta.

Arameica si ebraica au fost limbile in care s-au scris cartile sfinte ale crestinilor. De ce ?Pentru ca erau foarte raspandite in acea perioada.Intre timp, pentru ca aceast carte sa fie accesibila tuturor popoarelor, a fost tradusa si adaptata astfel incat sa fie pe intelesul tuturor! Niciodata n-ai sa auzi un crestin ca te indeamna sa inveti arameica sau ebraica pentru a intelege sensul Bibliei.

Dumnezeu este pentru toti, indiferent de limba si de origine. Revin la intrebarea anterioara. De ce un bun credincios TREBUIE sa cunoasca limba araba? Practic, daca am fi toti de aceesi religie ar trebui sa fim toti vorbitori fluenti de araba? Turcia este o tara musulmana.Dar majoritatea turcilor citesc coranul in turca.Asta ce inseamna ca ei nu sunt buni musulmani, pentru ca nu inteleg adevaratele sensuri ale coranului revelate doar in limba araba? Limba araba este limba adevarului?

#29
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postelyxyr, on Apr 21 2008, 23:26, said:

Pentru cultura ta generala Sylvestru:

One day, while asleep in the Cave of Hira, Mohamed saw an angel with a writ in his hand. The angel said,

?Read!?

?I cannot read,? said Mohamed.

The angel squeezed him in a constricting embrace, then let him go.

?Read,? he said again.

?I cannot read,? repeated Mohamed.

The angel squeezed him again, then let him go, saying,

?Read.?

In fear lest he be squeezed again, Mohamed said,

?What do I read??

?Read in the name of your Lord who has created, created man from a clot, Read and your Lord is the Most Gracious, Who has taught with the pen, taught man what he did not know.? (96:1-5)

These were the first verses of the Koran to be sent down. Mohamed read them. They became engraved upon his heart and the angel left.

Asta ca sa evitam ca din nestiinta sau din gresala sa facem afirmatii false. Eu nu am aflat asta din acest site din care am dat paste  mai sus, ci din"Isoria culturii si civilizatiei",de O. Drimba pe care am studiat-o pentru licenta.

Arameica si ebraica au fost limbile in care s-au scris cartile sfinte ale crestinilor. De ce ?Pentru ca erau foarte raspandite in acea perioada.Intre timp, pentru ca aceast carte sa fie accesibila tuturor popoarelor, a fost tradusa si adaptata astfel incat sa fie pe intelesul tuturor! Niciodata n-ai sa auzi un crestin ca te indeamna sa inveti arameica sau ebraica pentru a intelege sensul Bibliei.

Dumnezeu este pentru toti, indiferent de limba si de origine. Revin la intrebarea anterioara. De ce un bun credincios TREBUIE sa cunoasca limba araba? Practic, daca am fi toti de aceesi religie ar trebui sa fim toti vorbitori fluenti de araba? Turcia este o tara musulmana.Dar majoritatea turcilor citesc coranul in turca.Asta ce inseamna ca ei nu sunt buni musulmani, pentru ca nu inteleg adevaratele sensuri ale coranului revelate doar in limba araba? Limba araba este limba adevarului?

1) Citatul tau nu face decat sa intareasca ceea ce am spus - Muhammad nu stia sa citeasca iar in cursul vietii lui Qur'an-ul nu a fost consemnat in scris ci doar recitat. Nu inteleg care este problema? Doar nu-ti imaginezi ca sura cu pricina i-a fost scrijelita pe pericard... Nu stiu araba dar tare as vrea sa cunosc sensul cuvintelor traduse in engleze cu read.

2) Afirmatia cum ca textele crestine ar fi fost consemnate in aramaica [sau ebraica] te descalifica. Cartile Noului Testament au aceasi forma de doua mii de ani - forma lor originara si originala este in limba greaca.

3) Oricine are acces la Scripturi in orice limba in care acele Scripturi se intampla sa fie traduse. Cu cat mai buna traducerea cu atat accesul este mai bun, cu cat mai mari afinitatile dintre limba originala si cea in care sunt traduse cu atat mai bine - cunoasterea limbii in care au fost scrise este un atuu important in intelegerea lor dar, chiar si in lipsa acestui instrument, exista pentru majoritatea limbilor texte sacre traduse cu trimiteri si explicatii suficient de elaborate pentru a patrunde sensul exact al fiecarui cuvant, fiecarei sintagme, propozitii, fraze.
Dar, oricine vrea sa faca teologie serioasa, invata limba in care este produsa revelatia respectiva. Daca vrei teologie islamica trebuie sa inveti araba, daca vrei crestina trebuie sa inveti macar greaca primului secol, cum la fel nu poti sa ai acces la Kaballah sau Gematria traducand textele din ebraica in... poloneza.
Credinciosul se poate dispensa de cunoasterea limbii revelatiei [asa se si intampla de altfel] dar trebui sa aiba minime cunostinte acolo unde cultul este practicat in limba revelatiei.

Repet: in afara unui interes lingvistic, numai citirea textelor sacre este irelevanta - ceea ce conteaza este intelegerea lor ortodoxa si asta nu se poate face decat cu indrumator - altfel visezi cai verzi pe pereti...

Edited by Sylvestru, 22 April 2008 - 09:48.


#30
elyxyr

elyxyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2008
Cine m-a descalificat , tu?

Irael, Ezra si Ieremia au au scris capitole in limba aramaica. Eu nu am metionat care daca scrierile au fost din Vechiul sau din Noul Testament, si nici nu cred ca ar face obiectul acestui topic sa luam fiecare fragment din Biblie si sa  analizam limba in care a fost scris.

Exista nenumarate documentare, si carti din care (daca te intereseaza subiectul) vei afla ca pe timpul vietii lui Mohamed se notau recitarile pe care le facea el, pe diverse suporturi (nu neaparat pe hartie). Eu nu am afirmat ca Mohamed a scris Coranul cu mana lui,  ci faptul ca nu este cuvantul lui Dumnezeu. Nu are rost sa continui cu argumentele pt ca ne contrazicem de dragul de a ne contrazice.

Topicul initial era defaimarea islamului.Imi sustin ideea initiala in care spuneam ca nu sunt de acord cu acest joc murdar, si intradevar ar trebui ca lumea sa se informeze despre adevaratul mesaj al Islamului care, in mare, este pasnic (chiar daca eu nu sunt de acord cu o parte din principiile islamice).

#31
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postelyxyr, on Apr 22 2008, 16:53, said:

Exista nenumarate documentare, si carti din care (daca te intereseaza subiectul) vei afla ca pe timpul vietii lui Mohamed se notau recitarile pe care le facea el, pe diverse suporturi (nu neaparat pe hartie). Eu nu am afirmat ca Mohamed a scris Coranul cu mana lui,  ci faptul ca nu este cuvantul lui Dumnezeu. Nu are rost sa continui cu argumentele pt ca ne contrazicem de dragul de a ne contrazice.

Topicul initial era defaimarea islamului.Imi sustin ideea initiala in care spuneam ca nu sunt de acord cu acest joc murdar, si intradevar ar trebui ca lumea sa se informeze despre adevaratul mesaj al Islamului care, in mare, este pasnic (chiar daca eu nu sunt de acord cu o parte din principiile islamice).
Islam inseamna Pace! Salam alecum inseamna Pace voua! Nu suna cunoscut?
Si daca veti citi Coranul veti vedea ca are nulte puncte comune cu Biblia in ceea ce priveste Geneza cel putin sunt asemanari f mari.
iar daca este sa vedem cat de mult seamna islamul cu crestinismul si mozaismul la principii de viata ce ar trebui adopte de credinciosii respectivi n-ar trebuie sa cautam defaimarea islamului.
Dar hai sa punem alte elemente in discutie:
1. Ce era Mecca inaintea lui Mohamed?
2. Mohamed s-a casatorit religios inainte ca religia lui sa existe. Unde s-a casatorit Mohamed religios?

#32
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postelyxyr, on Apr 22 2008, 15:53, said:

Cine m-a descalificat , tu?

Irael, Ezra si Ieremia au au scris capitole in limba aramaica. Eu nu am metionat care daca scrierile au fost din Vechiul sau din Noul Testament, si nici nu cred ca ar face obiectul acestui topic sa luam fiecare fragment din Biblie si sa  analizam limba in care a fost scris.

Exista nenumarate documentare, si carti din care (daca te intereseaza subiectul) vei afla ca pe timpul vietii lui Mohamed se notau recitarile pe care le facea el, pe diverse suporturi (nu neaparat pe hartie). Eu nu am afirmat ca Mohamed a scris Coranul cu mana lui,  ci faptul ca nu este cuvantul lui Dumnezeu. Nu are rost sa continui cu argumentele pt ca ne contrazicem de dragul de a ne contrazice.

Topicul initial era defaimarea islamului.Imi sustin ideea initiala in care spuneam ca nu sunt de acord cu acest joc murdar, si intradevar ar trebui ca lumea sa se informeze despre adevaratul mesaj al Islamului care, in mare, este pasnic (chiar daca eu nu sunt de acord cu o parte din principiile islamice).

Nu te mai minti pe tine insuti...islamul e o minciuna nu te agita atat...deja am aflat de la Mohamed, Coran si fratii tai musulmani ce inseama islamul: TEROARE, DISCRIMINARE, URA impotriva a orice nu este arab sau musulman, MOARTE, PEDOFILIE , un exemplu perfect e Mohamed si tara sfanta a islamului SAUDIA ARABIA.

Unde in Coran ai cuvantul pace?

#33
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Posticeman007, on Apr 22 2008, 17:17, said:

Unde in Coran ai cuvantul pace?
Mai omule nu fii absurd! Nu inghitii tot ce vezi la TV!
Chiar cuvantul ISLAM inseamna PACE!
Salem alecum inseamna Pace Voua!
Cum nici noi crestini nu vrem sa fim etichetati ca inchizitori asa nici musulmanilor nu le place sa fie etichetati ca teroristi!
Cunosti vreun musulman personal? Ti-a facut rau acel om? Cum te-a primit la el acasa?

#34
elyxyr

elyxyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2008

View Posticeman007, on Apr 22 2008, 15:17, said:

Unde in Coran ai cuvantul pace?

Ai fi satisfacut daca as cauta acum citate si le-as da paste?Daca vrei sa afli unde anume este cuvantul pace, cauta..si vei gasi  B)

Cat despre pedofilie, trebuie sa recunosc ca sunt absolut impotriva acestui lucru!!! Si cu multe alte principii islamice! Tocmai de asta NU sunt musulmana. Insa acest lucru nu se intampla chiar atat de frecvent pe cat se pare, majoritatea persoanelor pe care le cunosc au conceptii sanatoase, desi sunt musulmani devotati.
Toate persoanele cu care am vorbit si care au vizitat tari musulmane, s-au intors foarte incantati de ospitalitatea cu care au fost primiti. Din ura fata de orice nu este arab sau musulman, nu cred ca ar fi atat de primitori.

Apropo musulman nu inseamna terorist. Sunt teroristi in tari crestine conduse de grupari crestine, so..chill out.

Nu inteleg oamenii care urasc gratuit, din principiu, si pe cale de consecinta arunca cu jigniri, din cauza mass mediei care este dovedit ca manipuleaza,fara a beneficia de informatii corecte.

#35
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postelyxyr, on Apr 22 2008, 18:01, said:

Ai fi satisfacut daca as cauta acum citate si le-as da paste?Daca vrei sa afli unde anume este cuvantul pace, cauta..si vei gasi  B)

Cat despre pedofilie, trebuie sa recunosc ca sunt absolut impotriva acestui lucru!!! Si cu multe alte principii islamice! Tocmai de asta NU sunt musulmana. Insa acest lucru nu se intampla chiar atat de frecvent pe cat se pare, majoritatea persoanelor pe care le cunosc au conceptii sanatoase, desi sunt musulmani devotati.
Toate persoanele cu care am vorbit si care au vizitat tari musulmane, s-au intors foarte incantati de ospitalitatea cu care au fost primiti. Din ura fata de orice nu este arab sau musulman, nu cred ca ar fi atat de primitori.

Apropo musulman nu inseamna terorist. Sunt teroristi in tari crestine conduse de grupari crestine, so..chill out.

Nu inteleg oamenii care urasc gratuit, din principiu, si pe cale de consecinta arunca cu jigniri, din cauza mass mediei care este dovedit ca manipuleaza,fara a beneficia de informatii corecte.

daca esti impotriva pedofiliei atunci esti impotriva islamului:) Bine ai venit in lumea apostatilor

Nu am gasit cuvantul pace...in Islam. Doar salutul musulmanilor preluat de la evrei iti mai confera putina confuzie ca islamul ar fi religie a pacii...shamol:)

Edited by iceman007, 22 April 2008 - 18:33.


#36
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Posticeman007, on Apr 22 2008, 19:32, said:

daca esti impotriva pedofiliei atunci esti impotriva islamului:) Bine ai venit in lumea apostatilor

Nu am gasit cuvantul pace...in Islam. Doar salutul musulmanilor preluat de la evrei iti mai confera putina confuzie ca islamul ar fi religie a pacii...shamol:)

Shalom!
Nu e singurul lucru preluat de la evrei ...poti sa fii sigur!
Ciudat, eu stiu de la tatal meu (care s-a nascut si a trait intr-o tara araba, cunoaste limba araba si este redactor la radio in limba araba) ca Islam inseamna chiar Pace.

Fie ca Iesua Hamasia sa fie cu tine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate