Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Material de constructie foarte interesant....

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pot sa-ti postez o foto cu o caramida care sta din anul de gratie 1997 afara in aer liber(AM GASIT-O INGROPATA IN PAMINT)!este o caramida care purta numele de caramida eficienta!dar sint sigur ca nu m-ai crede ca este asa veche!

#38
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 Astra_rullz, on Apr 23 2008, 14:21, said:

Acum sincer, incercam sa facem case cat mai durabile si ne intoarcem la radaici. desi nu e chiar asa rau dar macar sa facem o treaba buna.
nici nu poate fii vb de a construii cu caramizile ''minune''.Pe zi  ce trece apar materiale de constructii noi care ne usureaza munca de a ridica o ''casa''tot timpul sintem in cautare de noi tehnici  in ideea de a fii cat mai avansati in domeniul constructiilor!sunt mii de cercetatori din lumea intreaga care isi storc creieri sa ne ofere soluti eficiente in constructii,nici vorba de a ne intoarce la radacini,cine vrea sa se intoarca,noi mergem mai departe cu frunte-n sus si plini de incredere ca nu pica casele peste clienti!!.

#39
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 adi_master, on Apr 23 2008, 16:20, said:

nici nu poate fii vb de a construii cu caramizile ''minune''.Pe zi  ce trece apar materiale de constructii noi care ne usureaza munca de a ridica o ''casa''tot timpul sintem in cautare de noi tehnici  in ideea de a fii cat mai avansati in domeniul constructiilor!sunt mii de cercetatori din lumea intreaga care isi storc creieri sa ne ofere soluti eficiente in constructii,nici vorba de a ne intoarce la radacini,cine vrea sa se intoarca,noi mergem mai departe cu frunte-n sus si plini de incredere ca nu pica casele peste clienti!!.

Nu cred ca e deloc vorba de intoarcere la radacini...Caramizile astea nu se fac manual, decat in tari precum Bagladesh, unde lumea nu si-ar permite sa inchirieze utilajul respectiv si foloseste o presa manuala, care este o presa de mare putere cu capacitatatea de a forma caramizile necesare pentru o intreaga casa in 2-3 zile sau chiar 1 zi...Iar pamantul poate fi "recoltat" cu excavator/fadroma....iar in cazurile in care pamantul din zona nu e potrivit, poate fi adus din alta parte....
Nu stiu cat ar putea costa sa inchiriezi un astfel de utilaj, dar imi vine greu sa cred ca poate costa mai mult decat pretul unor caramizi noi...mai degraba costa mult mai putin.
Iar daca vine vorba de ridicarea cladirii, caramizile astea:
1. au nevoie de mai putin mortar
2. au nevoie de mai putina tencuiala
3. se zidesc mult mai repede decat caramizile clasice

#40
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Lawrence acum cinstit, daca ai avea sa zicem 50-60.000 de euro pentru ridicarea unei case la rosu ce-ai alege:
-zidarie portanta tip Porotherm cu samburi si centuri/grinzi beton armat
-cadre, stalpi, grinzi beton armat cu BCA sau caramida eficienta
-caramizi din pamant presat?

#41
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 lawrence38, on Apr 23 2008, 23:44, said:

Nu cred ca e deloc vorba de intoarcere la radacini...Caramizile astea nu se fac manual, decat in tari precum Bagladesh, unde lumea nu si-ar permite sa inchirieze utilajul respectiv si foloseste o presa manuala, care este o presa de mare putere cu capacitatatea de a forma caramizile necesare pentru o intreaga casa in 2-3 zile sau chiar 1 zi...Iar pamantul poate fi "recoltat" cu excavator/fadroma....iar in cazurile in care pamantul din zona nu e potrivit, poate fi adus din alta parte....
Nu stiu cat ar putea costa sa inchiriezi un astfel de utilaj, dar imi vine greu sa cred ca poate costa mai mult decat pretul unor caramizi noi...mai degraba costa mult mai putin.
Iar daca vine vorba de ridicarea cladirii, caramizile astea:
1. au nevoie de mai putin mortar
2. au nevoie de mai putina tencuiala
3. se zidesc mult mai repede decat caramizile clasice

Daca tot interveniti in topicuri, macar cititi ce mai scrie pe-acolo...


 Astra_rullz, on Apr 23 2008, 23:57, said:

Lawrence acum cinstit, daca ai avea sa zicem 50-60.000 de euro pentru ridicarea unei case la rosu ce-ai alege:
-zidarie portanta tip Porotherm cu samburi si centuri/grinzi beton armat
-cadre, stalpi, grinzi beton armat cu BCA sau caramida eficienta
-caramizi din pamant presat?

Avand in vedere ca nu prea sunt prese de-astea peste tot e irelevant sa ma intrebi....n-as gasi asa ceva.
Daca ar fi disponibil si nu m-ar costa mai mult decat solutiile celelalte enumerate, as alege caramizile astea din pamant, dar cu siguranta m-as implica activ si as avea grija sa fie facute la standarde.

#42
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 haplea82, on Apr 23 2008, 15:54, said:

pot sa-ti postez o foto cu o caramida care sta din anul de gratie 1997 afara in aer liber(AM GASIT-O INGROPATA IN PAMINT)!este o caramida care purta numele de caramida eficienta!dar sint sigur ca nu m-ai crede ca este asa veche!
Ha ha. O cărămidă îngropată nu este supusă aceluiași ciclu îngheț-dezgheț, ca una expusă direct intemperiilor. Poți să iei orice cărămidă, să o lași afară, neprotejată, de toamna pînă primăvara și o vei găsi spartă și fărîmițată. Garantat. Deci pozele tale nu sînt relevante în privința evaluării proprietăților acelor cărămizi. Poți avea ghinionul să dai peste cărămizi clasice de proastă calitate, care să se comporte mai rău decît cele la care te referi.

#43
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
vorbesti prostii!nu am spus ca respectiva caramida era ingropata la 80 cm adincime in pamint,iar in stratul superficial de sol ingheata la fel de bine ca la suprafata ac estuia,cu diferenta ca umiditatea este mult mai mare si mai constanta iar aceasta este responsabila de farimitarea caramizilor!daca vrei sa vezi care este rezistenta la inghet -dezghet la o caramida arsa  vezi aici in tabel : http://www.soceram.ro/caramizi.php

#44
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 haplea82, on Apr 24 2008, 11:21, said:

vorbesti prostii!nu am spus ca respectiva caramida era ingropata la 80 cm adincime in pamint [...]
Zici că EU vorbesc prostii?!?! Tu ai habar care e variația de temeperatură la 80 cm sub pămînt?!?!

#45
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
in orasul meu ,80 cm reprezinta limita de inghet,in conditiile in care 5ani din 10 se inregistreaza temp min de -20 c si 2 ani din 10 temp de -25 c !deci o caramida ingropata l;a 80- cm adincime nu prea ingheata!sper ca acum o sa-l citesti si pe "nu"!sper ca te-a edificat siteul celor de la soceram cam care sint influentele a 25 cicluri de inghet -dezghet asupra caramizilor arse!ca fapt divers ,nici macar bca nu se distruge daca il lasi o iarna in aer liber!daca ai vazut caramida arsa care s-a macinat dupa o iarna atunci sigur era facuta de tigani si arsa insuficient!caramida de pamint ars ,fara alte adaosuri,nu are nici pe dracu daca este bine arsa,chiar daca o lasi in aer liber fara a o proteja!

#46
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 haplea82, on Apr 24 2008, 13:48, said:

sper ca te-a edificat siteul celor de la soceram cam care sint influentele a 25 cicluri de inghet -dezghet asupra caramizilor arse!
Tot țiganu își laudă ciocanu.
În rest, trăiește tu cu convingerea că o cărămidă expusă intemperiilor rezistă 25 de ani, că așa zice soceram.
Aipa.

Later edit: 25 de cicluri îngheț-dezgheț se pot produce chiar și într-o singură iarnă mai capricioasă.

Edited by Iocan, 24 April 2008 - 14:04.


#47
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 lawrence38, on Apr 23 2008, 22:44, said:

Nu cred ca e deloc vorba de intoarcere la radacini...Caramizile astea nu se fac manual, decat in tari precum Bagladesh, unde lumea nu si-ar permite sa inchirieze utilajul respectiv si foloseste o presa manuala, care este o presa de mare putere cu capacitatatea de a forma caramizile necesare pentru o intreaga casa in 2-3 zile sau chiar 1 zi...Iar pamantul poate fi "recoltat" cu excavator/fadroma....iar in cazurile in care pamantul din zona nu e potrivit, poate fi adus din alta parte....
Nu stiu cat ar putea costa sa inchiriezi un astfel de utilaj, dar imi vine greu sa cred ca poate costa mai mult decat pretul unor caramizi noi...mai degraba costa mult mai putin.
Iar daca vine vorba de ridicarea cladirii, caramizile astea:
1. au nevoie de mai putin mortar
2. au nevoie de mai putina tencuiala
3. se zidesc mult mai repede decat caramizile clasice
Se pare ca ne intindem prea mult!!si nu intelegi un lucru:una e sa fii convins de acest material de constructie ''minune''si alta e sa incerci  prin tot felul de argumente sa  convingi pe alti sa-l adopte!!
Cum sa ma prezint la un client care pune pe masa 120.000? si sa-l conving ca daca construieste cu pamant,stranepotii o sa-i multumeasca ca le-a lasat mostenire o minune de''epava''cand eu nu pot garanta constructia!!
Cum sa dorm noaptea linistit cand stiu ca in acea casa locuiesc si copii?Din pacate pt tine incerci sa convingi oameni de santier care nu stau numai la birouri cu teul si echerul in mana.Si sa-ti dau un argument solid:acum 4 ani germania a trecut pintr-o iarna cu nameti de peste 1,5 m,cladiri pe structura de beton armat sa-u facut una cu pamantul au murit peste 80 de copii care se aflau intr-o sala de sport deasemenea distrusa sub greutatea zapezii,si  vii si-mi spui ca daca o sa folosesc acesta ''minune''o sa dorm mai linistit!!nici de cum,am ajuns sa proiectam armatura din beton la 165kg pe m cub de beton in loc de 100kg,anul asta o sa iasa norme ale uniunii europene privind securitatea in constructii,si se aude ca vor fii drastice iar pretul caselor noi se va marii cu 28%,Din toate posturile topicului ai numai un post favorabil pe langa ale tale si se refera la lumea a treia din africa daca nu ma insel!!acolo ar putea fii o solutie/sau nu.
Poate daca ai face un tur al olteniei mai precis in bailesti te-ai imbogatii peste noapte,masinaria s-o ai!!
Postul meu ataca produsul si nu persoana!!

Edited by adi_master, 24 April 2008 - 15:33.


#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Pana si cotetul porcului de la bunica-mea era facut din BCA. Din pamant nu vei gasi case decat in ale mai obscure catunuri, acolo unde saracia e la ea acasa.
Ideea e ca nici un constructor, cu un pic de neuroni in creier nu va face in viata lui asemenea casa, cu contract, astfel incat sa garanteze rezistenta produsului.
Ca ti-o faci cu 3 vecini...e treaba si responsabilitatea pe care o ai fata de familie, viitori nepoti, etc....
Tu poate vei trai in ea, insa cand te-or injura nepotii ca te-ai calicit sa cumperi macar o caramida arsa de la tigani si ai folosit pamant din curte sa zidesti o casa, o sa te rasucesti in mormant.
"Tot țiganu își laudă ciocanu."
Iocan, uite-te pe drumuri, vei vedea sute, mii de case neterminate si lasate la rosu, de 4-5 ani, in asteptarea finatarilor pentru finisaje.
Ai vazut vreo casa cu caramida terminata doar ca a fost lasata cativa ani in conditiile exterioare de temperatura si intemperii?
Sa fim seriosi si sa ne revenim cu picioarele pe pamant. Caci acolo e locul lui, sub picioare si nu in pereti.

#49
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 Iocan, on Apr 24 2008, 14:02, said:

Tot țiganu își laudă ciocanu.
În rest, trăiește tu cu convingerea că o cărămidă expusă intemperiilor rezistă 25 de ani, că așa zice soceram.
Aipa.

Later edit: 25 de cicluri îngheț-dezgheț se pot produce chiar și într-o singură iarnă mai capricioasă.
ciclul inghet-dezghet inseamna altceva decit trecerea temp aer prin 0 c!in plus respectiva caramida se testeaza cu umiditate max in compozitie!cert este ca omenirea a evoluat cind a trecut de la caramida uscata la soare la cea arsa,deci tu negi progresul!probabil ca respectiva caramida de pamint presat se preteaza de minune in locuri unde inghetul este necunoscut sau reprezinta o exceptie,dar la -20 c cum adesea vezi in romania, eu personal ,ma indoiesc!

#50
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Mai oameni buni, uneori sunteti chiar jenanti... Astea-s argumente? Ca s-a daramat o sala de sport de la greutatea zapezii? Va spun eu ca-n Romania nu s-a daramat nici o casa de chirpici de la greutatea zapezii, si au fost si la noi ierni de 1,5m zapada. Si tocmai constructorii dau aceste argumente? Ne luati de fraieri, scuze de expresie. Da' prin anii saizeci parca (sau cincizeci?) cand s-a daramat o sala de sport DUPA un concert (asa pur si simplu! noroc ca nu mai era nimeni in ea!) asta pe la Cluj daca nu gresesc, iar niste olandezi n-au avut deloc noroc pentru ca s-a daramat pe ei IN TIMPUL concertului... Putem noi compara o sala de sport cu o casa obisnuita :nonobad: ...
Cei care au 50-60mii euro s-au indatorat toata viata pt. banii astia, pe la banci, de cele mai multe ori. Oare merita? Isi doresc o viata mai buna -in case de beton, caramizi si polistiren. Pentru ca asa sunt bombardati zi de zi de marketing. Nu stiu altceva. Casa bunicilor - sau a parintilor - nu e buna - dar poate ca e prea mica, prea saracacioasa, prea joasa, nu are 3 camere, nici 4. Poate ca nu are nici macar baie. WC-ul e in curte. Dar lor li se spune ALTCEVA. Ca e din chirpici si de aceea nu e buna. O casa de 3 camere cu baie si inaltime 2,7m la tavan nu se poate construi din pamant, pur si simplu e imposibil, cade peste tine la prima zapada. Trebuie facuta din beton armat, uite aici normativele (ANUMITE normative). Vrei din lemn? A, e complicat, nu stiu daca iti dau aviz pompierii...
Da fa-o din cadre de beton armat si dupa aia poti sa prinzi cu dibluri placile de OSB!
Apropo, cat o mai fi o casa la rosu pe vremea asta, ca pretul cimentului S-A DUBLAT in 2 luni.

#51
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 Astra_rullz, on Apr 24 2008, 18:54, said:

"Tot țiganu își laudă ciocanu."
Iocan, uite-te pe drumuri, vei vedea sute, mii de case neterminate si lasate la rosu, de 4-5 ani, in asteptarea finatarilor pentru finisaje.
Ai vazut vreo casa cu caramida terminata doar ca a fost lasata cativa ani in conditiile exterioare de temperatura si intemperii?
Sa fim seriosi si sa ne revenim cu picioarele pe pamant. Caci acolo e locul lui, sub picioare si nu in pereti.
Știi foarte bine că acele case la roșu au un acoperiș deasupra zidurilor și cărămida nu e plouată sau ninsă (sau dacă e plouată sau ninsă, e în cantități mici și poziția cărămizii favorizează scurgerea apei) așa că înghețul nu o afectează.
Nu pledez pentru cărămida din pămînt, am comentat doar remarca lui haplea relativ la rezistența unei cărămizi clasice ținute în umezeală și supusă înghețului.

 haplea82, on Apr 24 2008, 20:39, said:

ciclul inghet-dezghet inseamna altceva decit trecerea temp aer prin 0 c!
Da' ce înseamnă? O fi ciclu menstrual, ciclu Carnot sau ciclu gimnazial?

Edited by Iocan, 25 April 2008 - 16:26.


#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nemtii pare ca sunt mai permeabili (sic) la folosirea pamantului - probabil din cauza ca in loc sa dispretuiasca incearca sa valorifice tehnologiile traditionale, caci au cladiri cu pereti din "chirpici" vechi de sute de ani cu care se mandresc?

http://www.earthbuil...o/index_gb.html - Are link catre "Standards" deci  la ei materialele derivate din pamant nu-s interzise ci normate, reglementate.

---------

PS La nemti mi s-a parut mai interesant "Leichtlehmbau" - "pamant usor" - lut amestecat cu paie sau talas, turnat in cofraje si batatorit usor. Bineinteles nu este structural, ci e folosit ca umplutura intre stalpi de lemn - dar e mai usor si are calitati izolatoare mult mai bune decat pamantul presat sau batatorit. Si chiar ca-i accesibil oricui caci nu necesita masinarie speciala.

Edited by blimpyway, 25 April 2008 - 18:48.


#53
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 Iocan, on Apr 25 2008, 17:25, said:

Știi foarte bine că acele case la roșu au un acoperiș deasupra zidurilor și cărămida nu e plouată sau ninsă (sau dacă e plouată sau ninsă, e în cantități mici și poziția cărămizii favorizează scurgerea apei) așa că înghețul nu o afectează.
Nu pledez pentru cărămida din pămînt, am comentat doar remarca lui haplea relativ la rezistența unei cărămizi clasice ținute în umezeală și supusă înghețului.


Da' ce înseamnă? O fi ciclu menstrual, ciclu Carnot sau ciclu gimnazial?
daca ai fi construit o casa in mod cert ai fi stiut ca o caramida de pamint ars trece fara probleme peste o iarna ,asa iti dai cu presupusul!nu ma crezi pe mine,poti sa intrebi pe altcineva in care ai incredere si a avut a face cu asa ceva!ciclul inghet -dezghet la o caramida inseamna ca temp in masa caramidei sa treaca prin 0 ,ceea ce este cu totul al;tceva decit trecerea prin 0 a temp aerului!asta inseamna ca nu este posibil sa ai 25 cicluri intr-o luna cum iti dadeai cu presupusul!dar ai dreptate s-o lasam !

 blimpyway, on Apr 25 2008, 19:24, said:

nemtii pare ca sunt mai permeabili (sic) la folosirea pamantului - probabil din cauza ca in loc sa dispretuiasca incearca sa valorifice tehnologiile traditionale, caci au cladiri cu pereti din "chirpici" vechi de sute de ani cu care se mandresc?

http://www.earthbuil...o/index_gb.html - Are link catre "Standards" deci  la ei materialele derivate din pamant nu-s interzise ci normate, reglementate.

---------

PS La nemti mi s-a parut mai interesant "Leichtlehmbau" - "pamant usor" - lut amestecat cu paie sau talas, turnat in cofraje si batatorit usor. Bineinteles nu este structural, ci e folosit ca umplutura intre stalpi de lemn - dar e mai usor si are calitati izolatoare mult mai bune decat pamantul presat sau batatorit. Si chiar ca-i accesibil oricui caci nu necesita masinarie speciala.
si in romania gasesti case de chirpici mai vechi de 100 de ani!chiar cu etaj!vezi zona tulcea!chestia este ca in general trebuiesc renovate anual(daca nu sint tencuite) iar daca ai norocul unor inundatii  trebuie sa-ti construiesti casa noua!

#54
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Hai ca mai adaug si eu un reply ca tot zice lumea ca scriu prea mult pe aici si ca am ramas eu cu oltenii :console:

Nu stiu ce sa mai adaug, cine a vrut sa inteleaga ce am vrut sa spun prin topicul asta cred ca a inteles pana acum, dar pt. cei care inca mai cred ca sunt un salesman care importa masinariile astea .....

Traim o era cand multe lucruri se schimba, nu numai in mentalitatea oamenilor dar si in aspectele climatice, etc.

Cred ca cei care tot scriu pe aici ca aceste caramizi nu se pot folosi decat in tari cu un IDU de la 0,500 in jos (desi am pus si poze/posturi cu case construite in USA etc.) sunt fie frustrati ca si-au facut ei case cu materialele care sunt la moda acum si nu concep ca sa vina la moda "pamantul" :naughty: fie nu s-au uitat niciodata pe canalul Discovery  :lol: . Poate va mai uitati si voi, in special la Travel & Living sa vedeti ca mai exista si alte materiale in afara de BCA si Porotherm...
Foarte de acord si cu cel dinaintea mea care vorbea inainte de marketing agresiv (a se citi "brainwashing" :bouncey: )..........
Putin offtopic
Din partea mea, sincer sa dea Domnul sa fie numa' case de caramida in Romania, cu conditia sa fie multe si ieftine si sa nu se imbogatesca unu si altul din ignoranta romanilor care ar plati oricat numa' sa stie ca le sunt protejati copilasii de zapada aia de 5 metri care atarna deasupra capului......sau era cumva DROB DE SARE?

Pamantul asta presat e o chestie destul de inovatoare si eu zic ca o sa mai auzim mai multe despre el...dar cred ca Romania nu e pregatita pentru asa ceva, asa cum nu e pregatita pentru multe chestii..........

Cred ca ar fi bine sa declar inchis topicul asta pentru ca deja se "incinge" prea tare, aiurea.......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate