Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Material de constructie foarte interesant....

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Se pare ca cineva din Romania a realizat o presa pentru caramizi din astea:

caramidaeco.blogspot.ro/2011/07/caramida-eco-din-pamant-presat.html

#56
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Iata ca se ma schimba lucrurile desi unii se incapataneaza sa dezminta orice noutate :rolleyes:

#57
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Iata ca ne intoarcem la materialele folosite de batrani. Nu erau ele presate dar de multe ori mai ecologice decat cele prezentate prin simplul fapt ca nu foloseau nici un fel de energie decat a lor proprie luata din gradina dintr-o fasole, o rosie, un ou de casa eventual o branzica.  

Care e mai ECO dintre cele doua ?

Edited by keta, 13 October 2012 - 19:40.


#58
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Caramida arsa tine si 200 de ani din ce am citit. ( de la gura cuptorului cum se zicea).Doar ca trebuie facuta ca la carte, aici ma refer la pamant de calitate nu orice fel de pamant si meseriasi buni care sa stie cum sa o prelucreze si cum sa faca cuptorul. Am inteles ca ar fi vorba de o intreaga istorie si treaba asta cu facutul caramizii. Nu toti stiu sa faca asa ceva !!! Oare mai putem sa gasim pe undeva caramida arsa de calitate ??? Se poate testa cumva calitatea caramizii arse inainte de a o cumpara? Tatal meu a facut o camera din caramida arsa prin ani 90 cu fundatie si placa de beton deasupra plus pod. Vreau sa va spun ca aceea camera mi se pare "buncar" . Imi aduc aminte ca atunci la inceput imediat dupa ce au terminat constructia si-a dat seama ca in camera respectiva nu era suficient de luminoasa si a pus pe cineva sa sparga zidul. Nu cred ca ar vrea cineva sa fie in locul omului ala ca a muncit la baros, spit, dalta si cu ce o mai lucrat el. Vreau sa va zic ca in camera respectiva iarna este destul de rece si vara la fel. Este destul de friguroasa camera. Dar dpdv al rezistentei nu are absolut nimic. Nici crapaturi, nimic.

Este piatra caramida aia arsa dai cu ciocanul si nu se crapa !

Daca stie cineva de unde s-ar mai putea procura o astfel de caramida, ideei de izolatie mai eficienta sau ce solutii ar mai exista, as fi recunoscator sa ni le imparta aici pe forum !

Ca izolatie imi vine imediat in minte polistirenul asta pacatos. Pentru exterior am inteles ca cel mai bun ar fi cel extrudat dar este foarte scump si nu stiu cat de sanatos ar fi ? Din ce am inteles peretii nu mai respira daca sunt placati cu polistiren.

Exista si altceva ? Daca stie cineva, variante , solutii cred ca ar fi de mare ajutor pentru cineva !

Daca stie cineva de unde s-ar mai putea procura o astfel de caramida, ideei de izolatie mai eficienta sau ce solutii ar mai exista, as fi recunoscator sa ni le imparta aici pe forum !

#59
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcristiantudose84, on 19 mai 2014 - 15:26, said:

Caramida arsa tine si 200 de ani din ce am citit. ( de la gura cuptorului cum se zicea).Doar ca trebuie facuta ca la carte, aici ma refer la pamant de calitate nu orice fel de pamant si meseriasi buni care sa stie cum sa o prelucreze si cum sa faca cuptorul. Am inteles ca ar fi vorba de o intreaga istorie si treaba asta cu facutul caramizii. Nu toti stiu sa faca asa ceva !!! Oare mai putem sa gasim pe undeva caramida arsa de calitate ??? Se poate testa cumva calitatea caramizii arse inainte de a o cumpara? Tatal meu a facut o camera din caramida arsa prin ani 90 cu fundatie si placa de beton deasupra plus pod. Vreau sa va spun ca aceea camera mi se pare "buncar" . Imi aduc aminte ca atunci la inceput imediat dupa ce au terminat constructia si-a dat seama ca in camera respectiva nu era suficient de luminoasa si a pus pe cineva sa sparga zidul. Nu cred ca ar vrea cineva sa fie in locul omului ala ca a muncit la baros, spit, dalta si cu ce o mai lucrat el. Vreau sa va zic ca in camera respectiva iarna este destul de rece si vara la fel. Este destul de friguroasa camera. Dar dpdv al rezistentei nu are absolut nimic. Nici crapaturi, nimic.

Este piatra caramida aia arsa dai cu ciocanul si nu se crapa !

Daca stie cineva de unde s-ar mai putea procura o astfel de caramida, ideei de izolatie mai eficienta sau ce solutii ar mai exista, as fi recunoscator sa ni le imparta aici pe forum !

Ca izolatie imi vine imediat in minte polistirenul asta pacatos. Pentru exterior am inteles ca cel mai bun ar fi cel extrudat dar este foarte scump si nu stiu cat de sanatos ar fi ? Din ce am inteles peretii nu mai respira daca sunt placati cu polistiren.

Exista si altceva ? Daca stie cineva, variante , solutii cred ca ar fi de mare ajutor pentru cineva !

Daca stie cineva de unde s-ar mai putea procura o astfel de caramida, ideei de izolatie mai eficienta sau ce solutii ar mai exista, as fi recunoscator sa ni le imparta aici pe forum !
in tarile occidedetale se foloseste fibra de sticla inchisa intre 2 pereti ! ... ai ridicat pertele exterior, dupa care "avem" o camera de aer de 5 cm in care punem fibra de sticla de 5 cm grosime, si al doilea zid de caramida !
.... simplu si ieftin ! ... izolatie termica egala cu al unui buncar de beton de 3 m grosime !!!!!!!!!!!!!!!!!! Posted Image

Edited by 9victor, 20 May 2014 - 13:30.


#60
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Post9victor, on 20 mai 2014 - 13:28, said:

in tarile occidedetale se foloseste fibra de sticla inchisa intre 2 pereti ! ... ai ridicat pertele exterior, dupa care "avem" o camera de aer de 5 cm in care punem fibra de sticla de 5 cm grosime, si al doilea zid de caramida !
.... simplu si ieftin ! ... izolatie termica egala cu al unui buncar de beton de 3 m grosime !!!!!!!!!!!!!!!!!! Posted Image
Cred ca vata minerala bazaltica este mai indicata decat aia de sticla, si cel putin 10cm grosime apoi vreo 5 cm de aer, daca nu se poate si aer nu-i bai ca oricum  izoleaza bazaltica.

#61
Andrei8989

Andrei8989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2019

View Postlawrence38, on 25 aprilie 2008 - 23:15, said:

Hai ca mai adaug si eu un reply ca tot zice lumea ca scriu prea mult pe aici si ca am ramas eu cu oltenii :console:

Nu stiu ce sa mai adaug, cine a vrut sa inteleaga ce am vrut sa spun prin topicul asta cred ca a inteles pana acum, dar pt. cei care inca mai cred ca sunt un salesman care importa masinariile astea .....

Traim o era cand multe lucruri se schimba, nu numai in mentalitatea oamenilor dar si in aspectele climatice, etc.

Cred ca cei care tot scriu pe aici ca aceste caramizi nu se pot folosi decat in tari cu un IDU de la 0,500 in jos (desi am pus si poze/posturi cu case construite in USA etc.) sunt fie frustrati ca si-au facut ei case cu materialele care sunt la moda acum si nu concep ca sa vina la moda "pamantul" :naughty: fie nu s-au uitat niciodata pe canalul Discovery  :lol: . Poate va mai uitati si voi, in special la Travel & Living sa vedeti ca mai exista si alte materiale in afara de BCA si Porotherm...
Foarte de acord si cu cel dinaintea mea care vorbea inainte de marketing agresiv (a se citi "brainwashing" :bouncey: )..........
Putin offtopic
Din partea mea, sincer sa dea Domnul sa fie numa' case de caramida in Romania, cu conditia sa fie multe si ieftine si sa nu se imbogatesca unu si altul din ignoranta romanilor care ar plati oricat numa' sa stie ca le sunt protejati copilasii de zapada aia de 5 metri care atarna deasupra capului......sau era cumva DROB DE SARE?

Pamantul asta presat e o chestie destul de inovatoare si eu zic ca o sa mai auzim mai multe despre el...dar cred ca Romania nu e pregatita pentru asa ceva, asa cum nu e pregatita pentru multe chestii..........

Cred ca ar fi bine sa declar inchis topicul asta pentru ca deja se "incinge" prea tare, aiurea.......

https://www.facebook.com/brickmann.ro/
La BRICKMANN folosim o tehnologie asemănătoare cu cea descrisă de dvs., în sensul că folosim argila fără ardere. Bineinteles ca celelalte componente folosite in reteta pentru atingerea rezistentelor impuse de UE sunt multe si complicate.

Ati avut dreptate însă că acestea reprezinta viitorul în constructii, pana si fondatorul companiei SpaceX, Ellon Musk a inceput productia in 2017 sau 2018.

Edited by Andrei8989, 06 June 2019 - 17:17.


#62
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
In desert se pot face si din noroi, si asta nu este chiar mica.

Un oras integ, Manhatten of esert

Attached Files


Edited by cavit, 22 June 2019 - 20:18.


#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ideea mea este să confecționez o formă simplă de bolțari de gard din beton 50x30x25 cu o singură gaură, pereți groși de 3.5cm, construiesc apoi o presă manuală de presat paie de grâu la mărimea interiorului gol al bolțarului și bag blocul presat de paie în bolțar și fac zidurile, la urmă zidesc și o fațadă ventilată lipită de zidul de bolțari placată cu cărămidă porotherm wienerberger de 11.5cm cu nut și feder care nu-i chiar atât de scumpă și am casă răcoroasă pe timp de vară și călduroasă iarna fără să folosesc vata bazaltică !

Interiorul nu l-aș tencui cu nimic, plăci de rigips lipite cu turte de adeziv direct pe zid idem cu cel de gresie și faianță cum am lucrat prin Italia pe la multe case și apoi finisajele ! Rigipsul mi se pare un material bun și ECO, mai natural lemnul cine are pretenții Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 23 June 2019 - 20:02.


#64
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Eu sunt in proces acum si am decis ca peretii exteriori sa-i izolez pe interior cu placi de gips antifonic, spatiu de 2.7mm, folie anticondens, placi bazaltice 50mm pe tencuiala existenta de  aprox. 2cm. Pana la 1500mm am curatat tencuiala si am aplicat vata bazaltica cu adeziv direct pe caramida. Izolatia exterioara existenta din polistiren am sa o dau jos la anu si voi reface tot cu placi de vata bazaltica.

Am facut prostia sa izolez cu polistiren exteriorul si dupa ~4 ani mi s-a acumulat o umezeala in pereti de numa. Casa este din caramida arsa, construita in 1942, trecuta prin rabzoi fara nici o alta problema majora.  La bloc au fost probleme similare dupa izolarea pe exterior cu polistiren si eram la etajul 4. In ce ma priveste polistirenul indiferent de compozitie este cea mai mare porcarie si efectele se vor constata dupa cativa ani. Cu siguranta nu toate cladirile sunt la fel si exista multi factori de influenta, dar dupa mult documentare eu am taiat orice forma de polistiren de pe lista ca izolator pentru pereti.

Bafta si numai bine!

#65
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Clar polistirenul nu este cel mai bun izolator , insa este cel mai la indemana si e mai ieftin tocmai d-asta e folosit, dar daca ai o ventilatie corespunzatoare la interior peretii raman uscati ,o alta problema e ca punctul de roua si inghet pe timpul iernii sa fie in polistiren si nu in perete , la polistiren trebuiesc guri de ventilare sau canale verticale intre perete si el, dar meseriasii bat cat mai aproape placile de perete sa nu bage mult adeziv.

Viorel metoda ta e buna , insa de ce sa folosesti acei boltari din beton , poti forma zidul din 2 straturi de caramida cu spatiu untre ele umplut cu vata minerala , asa erau facute si in spania , erau foarte bune pe timpul verii cand era foarte cald . Betonul conduce termic indiferent ce bagi in el , ai punti termice in el , si intre ei bagi o groaza de pasta care va conduce termic foarte mult , caramida aia tip miorita e foarte buna  faci zidul din 2 straturi cu vata , poti baga si paie numai sa fie bine uscate sau lana . Problema apare la structura de rezistenta , centuri si stalpi care nu trebuie sa fie catre exterior.

Personal consider ca lemnul e cea mai buna solutie.

Edited by marius_vfp, 24 June 2019 - 07:23.


#66
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

Problema apare la structura de rezistenta , centuri si stalpi care nu trebuie sa fie catre exterior.

@marius_vfp tocmai de aceea am scris că folosirea acelor cărămizi wienerberger cu nut și feder ca și fațadă ventilată poate rigidiza zidul destul de strong, adică vorbim de un zid finit de vreo 50cm grosime, suficient să fie considerat portant, deși nu cred că-i cazul pentru o casă parter și mansardă, chiar și acele punți termice de care spui, sunt anulate în mare parte de zidul de wienerberger !

Gândește-te că sunt case din chirpici fără nici o structură de rezistență și rezistă bine mersi de sute de ani prin Moldova ! Da întradevăr două ziduri paralele și interiorul umplut cu vată minerală, nicidecum cu paie este o soluție bună de ventilare, numai că dacă vrei să ieși ieftin cu bolțari de concepție DIY cu nut și feder, trebuie să concepi o formă cu mai multe rânduri de găuri hexagonale în formă de faguri ca cele construite de albine, care limitează drastic punțile termice !

Găsesc bolțarii convenționali de zidărie din ziua de azi pe care-i văd peste tot folosiți în general de oamenii cu venituri mici care nu-și permit materiale scumpe, ca fiind cele mai proaste alegeri în felul în care sunt concepuți, sunt gândiți de niște minți obtuze în așa fel încât să economisească material în detrimentul rezistenței și a punților termice ! Posted Image

#67
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Ai dreptate vio , referitor la zidul de 50 cm are remanenta termica si multe alte avantaje , insa cel mai mare dezavantaj e costul , calculeaza doar greutatea lui , ce structura ca si fundatie trebuie sa fie sub un zid p+m de cel putin 4m  plus placa care sigur o faci din beton armat , chiar daca mi-am facut casa din caramida GV  cu structura armata sa stii ca nu e cea mai desteapta solutie , cu banii cat bagi intro casa de genul faci 2 din lemn structura usoara . In ziua de azi trebuie sa calculam costurile chiar si pana la ultimul cui .

Si ca sa fim eco sa nu cumva sa se gandeasca cineva ca la cele din lemn trebuie sa taiem padurile si poluam natura , ganditiva doar la cata energie si poluare (de toate felurile ) este necesara producerii unei tone de ciment sau a unei tone de fier striat , iar la final capacul tot din lemn este , plus invelitoarea . Consider ca lemnul este una din cele mai optime solutii la momentul de fata  , 10 cm de lemn rasinoase izoleaza cat 1m de pamant , are dezavantajul remanentei termice foarte scazute insa pierderile sunt infime .

Vio inginerii nostri proiectanti nu au ajuns la capacitatile constructive ale albinei , tu le ceri oamenilor saraci cultura , e prea greu sa il faci pe un om de rand sa inteleaga anumite lucruri din vorbe si explicatii lui trebuie sai arati demonstrezi , la ailalti mai luminati daca le spui ce gandesti imediat ti-au pus pumnu in bot ca stiu ei mai bine ce e de facut .

Ps. Am albine .  Anu asta e jale rau , iar creste pretul la zahar.

Edited by marius_vfp, 25 June 2019 - 13:33.


#68
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdakota, on 24 iunie 2019 - 00:10, said:

Eu sunt in proces acum si am decis ca peretii exteriori sa-i izolez pe interior cu placi de gips antifonic,

Nu iti bate capu cu rigips antifonic, sunetul de afara  nu vine prin pereti ci prin ferestre , usi si tavan acoperis, sau tie frica sa nu te auzi din camera vecina .

#69
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Lemnul este mult mai eco si mai ieftin, dar nu dureaza, de ploua pe el, viata lui depinde de viata invelitorii.
Oricum nu ati sta intro casa de lemn fiert in creozot sunt si alte tratamente, dar il fac toxic si alea in mai mica sau mai mare masura.

Zidariile de piatra impemeabila (granite sau alte chestii silicioase) rezista si pot fi reutilizate, puse alte acoperisuri.

Betoanele si caramizile au durata de viata intermdiara peste 10 cicluri inghet dezget le dezintegreaza, EG stalpii pentru liniile de MV peste munte, cei din beton s-au facut praf si au pus de lemn.

#70
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
nu il fierbi in creozot  ci in ceara de albine ,  de fiecare data bufnesc in ras cand il vad pe socrelu cum an de an papureste butoaiele  , cada in care zdrobesc i-am fiert doagele in ceara  si pa, are circa 7 ani de cand o am nu are fasie de papura in ea .

lemnul daca stii ce sai faci te tine o viata sinca pe atat , nimic nu e vesnic .

Edited by marius_vfp, 25 June 2019 - 21:44.


#71
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ca să-mi fac o casă de lemn, trebuie să-mi plantez încă de pe-acu” salcâm și peste vreo 7 ani să am lemn suficient pentru o casă, dar sunt prea bătrân să mă mai apuc de construcții după 60 de ani, în rest consider lemnul cel puțin de două ori mai scump decât cărămida arsă porotherm care-i naturală, rezistentă și portantă !

Treaba cu cimentul ai dreptate, este o industrie extrem de poluantă, dar cu ce să zidești bre ecologic și să reziste ? Cu ce să torni plăcile și fundațiile dacă n-ai fier și ciment ? Te trezești cu stihii ale naturii din ce în ce mai distructive care îți ia chirpicul și te lasă în izmene când ți-e lumea mai dragă ! Idei din astea DIY ECO sunt nenumărate, dar fără ciment și fier striat pentru structura de rezistență, aia nu-i casă, ci colibă !!! Posted Image

#72
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Vio salcamul ajunge la maturitate la circa 30 ani , nu poti folosi lemnul de salcam tanar e prea slab,  ai dreptate lemnul e scump , dar iese scump doar la o constructie cu zid din barne  zid brut . O casa din lemn bine gandita rezista mult mai bine in fatza naturii , noi ne-am invatat sa facem 4 ziduri si doar atat , un zid plan se comporta ca o vela , optez spre zidurile curbate rotunde . Orice am face oricum am vrea ajungem si la ciment si fier dar folosit macar acolo unde e strict necesar doar fundatie si ancore  cuie  suruburi etc.

Soare din plin la toti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate