Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Material de constructie foarte interesant....

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Asta e intr-adevar break-through!
S-o putea folosi si la soluri cu probleme in vederea fundarii?
Pai daca fac fundatia de 25 latime, ca sa respecte raportul intre baza/inaltime sigur nu au cum sa sape mai mult de 40 cm.

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai atunci probabil ca-i o conspiratie a capitalistilor albi sa lichideze surplusul de sarantoci imigranti (care nu-si permit case din betze si osb) cu ocazia primului cutremur din new mexico. Aia cand vor citi "minim 10 toli latime" or sa inteleaga ca nu mai e nevoie sa intrebe un structurist sau sa faca un studiu geotehnic si ca fraieri ce sunt or sa faca toate fundatiile de fix 25,4 cm latime si 40 adancime.

Edited by blimpyway, 20 April 2008 - 01:42.


#21
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postblimpyway, on Apr 18 2008, 18:34, said:

Rezistenta termica iarasi e slaba, sub valoarea porotermului sau BCA-ul.

Te inseli, nu e nici pe departe porothermul sau BCA-ul un mai bun izolator :roflmaofast: :lol: ^_^

View Postblimpyway, on Apr 18 2008, 18:34, said:

Din Wikipedia rezistenta la compresiune atinge vreo 120-140 psi, asta inseamna 10 atmosfere, sau 1N/ mm patrat. Nu e rau, considerand ca o caramida de 20x10 cm va fi zdrobita abia sub o greutate de doua tone, dar e mult sub rezistenta caramizilor arse. Din ce am citit se folosesc armaturi din bete, ori structura de lemn inglobata ori centura de beton armat.

Vezi ca n-ai citit cum trebui ai mancat un zerou.... :huh:

"The blocks are strong! CEB can have a compressive strength as high as 2,000 pounds per square inch (13.7Ś106 Pa). Blocks with compressive strengths of 1,200 (8.27Ś106 Pa) to 1,400 p.s.i. (9.65Ś106 Pa) are common"

Asta e citatul exact asa cum rezulta din citat en.wikipedia

deci 1200-1400 PSI = >100 atm este vorba de peste o suta de atmosfere....

#22
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
E clar ca traim in epoca betonatorilor. Ei sunt la putere. Totul se reduce la betoane.
Dau aici un exemplu mic: Un inginer constructor si-a cumparat o casa in zona unde stau eu. Primul lucru care l-a facut a fost sa-si betoneze curtea de langa casa (unde intra cu masina) si... tarcul cainelui. Cand treci pe acolo iti muta nasul mirosul greu de pisat de caine! Nu zic ca masina tot in strada si-o lasa.
Sau o fi sindromul omului care a stat la bloc si care e invatat ca gradul de civilizatie e dat de cat de betonat si asfaltat e tot ce te-nconjoara... vorba aia, numai la tara te inglodezi in noroi... Pamantul nu e bun  :nonobad: betonul e  :coolspeak:

#23
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlawrence38, on Apr 21 2008, 12:59, said:

Te inseli, nu e nici pe departe porothermul sau BCA-ul un mai bun izolator :roflmaofast: :lol: ^_^
...

La presiune intr-adevar spun ca e mai mare, dar cu izolarea pe ce-ti bazezi afirmatiile? Ai vazut publicat undeva care-s coeficienti de transfer termic la pamantul presat?
Nu spun decat ca are masa (inertie) termica - asta poate fi util in anumite situatii dar, in lipsa unei izolatii, poate fi inutil sau chiar dezavantajos in alte situatii.

#24
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postblimpyway, on Apr 22 2008, 10:11, said:

La presiune intr-adevar spun ca e mai mare, dar cu izolarea pe ce-ti bazezi afirmatiile? Ai vazut publicat undeva care-s coeficienti de transfer termic la pamantul presat?
Nu spun decat ca are masa (inertie) termica - asta poate fi util in anumite situatii dar, in lipsa unei izolatii, poate fi inutil sau chiar dezavantajos in alte situatii.

www.toolbase.org/PDF/Techinv/LoggedDataHeatWave.pdf

http://www.environme...age/1323765.htm

http://en.wikipedia....flywheel_effect

Eu tot nu inteleg de ce atata inversunare sa demonstrezi ca pamantul asta presat nu e bun....chiar nu inteleg...daca nu vrei sa crezi ca asta e un material bun, asta e......... treaba ta....dar nu o sa ai "dovezi".... :rolleyes:
Cred ca e vorba de mentalitate aici....
"Cum sa stau eu intr-o casa de chirpici? Asta era pe vremea bunicilor, acum trebuie sa ne facem toti case cu termopan, polistiren si caramizi...."

Edited by lawrence38, 22 April 2008 - 20:36.


#25
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
acest minunat material de constructii dupa o iarna in aer liber:Attached File  P1010862.JPG   1.38MB   212 downloads Attached File  P1010863.JPG   1.4MB   167 downloads

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
:roflmaofast: scuze de offtopic, dar omu a adus o dovada ce face orice comentariu inutil.

#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
de unde ai pozele?:))) da si tu ceva mai multe detalii...

#28
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu a pretins nimeni ca o caramida de pamant va rezista mult timp expusa direct la ploaie. Nici o placa de OSB expusa doi-trei ani in aceleasi conditii nu va arata mult mai bine, deci in aceasi masura in care  OSB-ul trebuie ferit de actiunea directa si constanta a apei, la fel trebuie procedat si cu acest material.

-------------------------------------------

View Postlawrence38, on Apr 22 2008, 20:33, said:

www.toolbase.org/PDF/Techinv/LoggedDataHeatWave.pdf

http://www.environme...age/1323765.htm

http://en.wikipedia....flywheel_effect

Eu tot nu inteleg de ce atata inversunare sa demonstrezi ca pamantul asta presat nu e bun....chiar nu inteleg...daca nu vrei sa crezi ca asta e un material bun, asta e......... treaba ta....dar nu o sa ai "dovezi".... :rolleyes:

Esti prea patimas ca sa-ti dai seama ca vorbesti cu oameni normali - daca ai fi mai atent ai vedea ca link-urile de mai sus vorbesc DOAR de avantajul masei termice - lucru care si eu l-am apreciat ca fiind un avanaj. DAR izolatia termica e altceva. Pentru ca masa termica sa imbunatateasca performanta izolatiei, trebuie intai ca acea izolatie sa existe.

Altfel - fara izolatie - calitatile descrise nu-s utile decand atunci cand temperatura exterioara oscileaza deasupra SI sub temperatura dorita in interior, lucru care nu se intampla nici iarna nici vara in zona noastra.

Quote

Cred ca e vorba de mentalitate aici....
"Cum sa stau eu intr-o casa de chirpici? Asta era pe vremea bunicilor, acum trebuie sa ne facem toti case cu termopan, polistiren si caramizi...."
Ti-am zis, tragi concluziile fara sa asculti ce spun interlocutorii tai - NU am afirmat personal ca chirpiciul ar fi rau in sine, ci doar ca are calitati (utile mai ales in anumite zone) dar si probleme (mai ales in alte zone).

P.S. Apropos de diamantul care l-ai bagat (fara legatura cu subiectul) in discutie, este probabil cel mai bun conductor termic  - transmite caldura de 2-5 ori mai bine decat cuprul. Sau  altfel spus, e probabil cel mai prost izolator termic care exista.

---------

#29
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postconu71, on Apr 23 2008, 09:28, said:

de unde ai pozele?:))) da si tu ceva mai multe detalii...
de la mine din curte!am cumparat respectiva caramida pt a zidi suprateran  caminul de apa ,chestie de aspect!asa arata caramida respectiva dupa un an,cind am fost nevoit s-o demolez!fabrica care producea asa ceva a dat faliment acum 4-5 ani!

#30
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthaplea82, on Apr 23 2008, 11:55, said:

de la mine din curte!am cumparat respectiva caramida pt a zidi suprateran  caminul de apa ,chestie de aspect!asa arata caramida respectiva dupa un an,cind am fost nevoit s-o demolez!fabrica care producea asa ceva a dat faliment acum 4-5 ani!

Caramida aia din poze clar nu e CEB.....spune-mi te rog despre ce fabrica e vorba si prin ce metoda faceau caramizile astea ? Mie mi se pare o caramida poroasa in genul celor arse care se fac pe la noi...de fapt daca ma uit mai bine se vad clar niste bucatele de caramida sau ceva de genul asta prin ea...o fi vreo caramida "reciclata"....Daca era facuta din pamant, n-avea cum sa arate asa...

View Postblimpyway, on Apr 23 2008, 11:30, said:

Altfel - fara izolatie - calitatile descrise nu-s utile decand atunci cand temperatura exterioara oscileaza deasupra SI sub temperatura dorita in interior, lucru care nu se intampla nici iarna nici vara in zona noastra.

---------

Mda....clar ca n-ai citit cel de-al doilea articol pana la capat....mai citeste-l odata pt. ca nu inteleg ce vrei sa spui cu izolatia...acolo scrie clar:iarna se pastreaza caldura in casa, vara racoarea, zidul fiind o bariera termica intre interior si exterior

Cum adica temperatura oscileaza deasupra si sub temperatura dorita in exterior....SI LA NOI NU E ASA ????  :rolleyes:  dar la noi cum e ?? e temperatura constanta afara ??? Poate aflu si eu ceva nou....

"Massive earth walls are neither great thermal insulators OR thermal conductors but due to their heat storage capability fall somewhere between both. Unlike many modern materials, the heat capacity of earth walls causes them to behave as a reservoir for heat or cold and therefore the wall becomes a buffer between the outside and inside temperatures, slowing down the flow of heat from within in colder areas, or from without in hotter climates. This is known as the “flywheel” effect."- materialul in sine nu e foarte bun izolator dar nici conductor de caldura...in schimb inmagazineaza caldura/racoarea.....Si spune clar: hot or cold climates...Romania din cate tin eu minte cam asa e : hot or cold - mori de frig iarna si te topesti vara...

Mai uite-te si aici te rog...statul Colorado e unul dintre cele unde se folosesc minunatiile astea de caramizi...acolo maximul istoric a fost 48 C si minimul -61....Clar mai extrem decat in Romania....Climat Colorado

Edited by lawrence38, 23 April 2008 - 11:26.


#31
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
este caramida de pamint  cu adaos de ciment si resturi de caramida refractara ,totul presat!la vremea respectiva o caramida costa 6000 lei,una refractara de aceleasi dimensiuni 24000lei!eu am vrut sa cumpar refractara ,dar individa care se ocupa de vinzari m-a convins ca nu este necesar si ca si caramida de pamint presat rezista f bine la conditiile atmosferice!n-a fost sa fie!

#32
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthaplea82, on Apr 23 2008, 12:16, said:

este caramida de pamint  cu adaos de ciment si resturi de caramida refractara ,totul presat!la vremea respectiva o caramida costa 6000 lei,una refractara de aceleasi dimensiuni 24000lei!eu am vrut sa cumpar refractara ,dar individa care se ocupa de vinzari m-a convins ca nu este necesar si ca si caramida de pamint presat rezista f bine la conditiile atmosferice!n-a fost sa fie!

Pai in cazul asta sunt sigur ca "romanashii" nostri au schimbat ei ceva pe la reteta sau or fi presat manual caramizile astea...mai are si ciment ?? :huh:  Tocmai ma uitam pe un  Site unde caramizile CEB se folosesc drept zid de protectie imprejurul caselor  impotriva incendiilor de padure in vestul SUA....Deci zidurile astea stau tot timpul afara, nu le baga nimeni in casa cand ploua...
Pozele alea pe care ni le-ai aratat tu nu sunt decat inca o dovada a nepriceperii sau lipsei de standarde in Romania.....

Edited by lawrence38, 23 April 2008 - 11:38.


#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
A, pai si tu daca-ti faci casa cu caramizi d-astea le aduci din SUA?
Ca daca le faci in curte sa fi sigur ca nea Caisa o sa-ti respecte normele metodologice internationale de fabricare a caramizilor din pamant presat. Daca alea de la fabrica arata asa in 2 ani....iti dai seama alea facute cu vecinu cum or sa arate.
La prima ploaie deja se rotunjeste casa.
Tencuiala peste pamant cam greu, polistiren la fel, dibluri nu poate fi vorba, ramane tot o tencuiala cu argila, care se spala, ploaie dupa ploaie. Si totusi coafura rezista? :rolleyes:

#34
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostAstra_rullz, on Apr 23 2008, 12:45, said:

Tencuiala peste pamant cam greu
astra ai auzit de bailesti?
acolo locuiesc bunici mei,intr-o casa de chirpici de acum 70 de ani.Caramizile sunt facute din pamant galben amestect cu paie de grau,acum 5 ani am aranjat-o putin,am tencuit-o interior exterior.
La exterior am pus plasa de rapitz  bine ancorata cu cuie de 100 si am tencuit-o normal cu tencuiala clasica.
La interior unde peretii au fost crapati am pus plasa de buzau pe distantiere de 20mm si din nou am tencuit normal.
tencuiala se tine in stare perfecta dupa 5 ani ce-o fii mai tarziu nu stiu,dar vom vedea!!

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
am auzit, am rubedenii p-acolo din partea nevestii.
stiu cum e treaba cu tencuiala dar faza e ca la umezeala aceste caramizi se comporta destul de urat. si daca sunt foarte permeabile atunci nici suportul de tencuiala nu este chiar nemaipomenit.
Acum sincer, incercam sa facem case cat mai durabile si ne intoarcem la radaici. desi nu e chiar asa rau dar macar sa facem o treaba buna.

#36
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Posthaplea82, on Apr 23 2008, 08:24, said:

acest minunat material de constructii dupa o iarna in aer liber:
Dar o cărămidă obișnuită lăsată în umezeală și îngheț, cam cum crezi că arată după o iarnă?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate