Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

totul despre cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
pt inceput pun niste poze.
Attached File  IMG_4738.JPG   639.68K   192 downloads Attached File  IMG_4741.JPG   782.16K   140 downloads Attached File  IMG_4745.JPG   706.14K   123 downloads

astept sa spuneti ce sortimente de cafea va place, cum o preparati, moduri de servire si orice are legatura cu cafeaua.

#2
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
O sa incep cu ce NU-mi place: Jacobs si Tchibo. Mi-au placut la inceput, dar in "buna" traditie autohtona, firmele cu pricina isi bat joc de noi.
De vreo 6-7 luni mi-am luat un espressor si am renuntat la cafeaua la ibric. Pentru esspreso prefer Lavazza Il Perfetto Espresso. Tot pentru espresso imi plac si Davidoff si Illy.
Pentru cei care vor sa guste soiuri pure de cafea (de facut la ibric) recomand Rombouts. Se poate gasi in magazinele de delicatese, la preturi mult peste medie, dar calitatea... costa (ambalajul e si el remarcabil si reprezinta sigur o parte din pret).

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
ce espresor ai? Illy e si dragostea mea, dar are o problema, e scuuumpa :). m-ai facut curios cu Rombouts, as vrea sa incerc de la ei Supremo d'Arabica.

#4
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostFane, on Apr 11 2008, 20:50, said:

ce espresor ai? Illy e si dragostea mea, dar are o problema, e scuuumpa :). m-ai facut curios cu Rombouts, as vrea sa incerc de la ei Supremo d'Arabica.
Da, Illy e foarte scumpa - mie insa imi place mai mult Lavazza de care spuneam.
Am un espressor ieftin (Sero), dar imi place cum face cafeaua. E de fapt un combi, iar filtrul e si programabil, 15 bari, duza de aburi - e ok. Singurul lucru care i se poate reprosa e ca e monobloc, adica recipientul de apa nu e detasabil si poate ar mai fi faptul ca tot corpul e din plastic, dar la 300 lei...
Supremo d'Arabica n-am incercat-o, poate saptamana viitoare, daca nu e prohibitiv de scumpa ;) . Am baut insa Bresil Sul de Minas, Pure Kenyan, Pure Colombie si La Grande Reserve - bune toate, fiecare in felul ei, dar, cu exceptia ultimei si poate si kenyan, celelalte trebuie facute la ibric. Probabil si Supremo d'Arabica merge la espressor...

#5
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
http://picasaweb.goo...785160629491986
Avem un Saeco Armonia, iese super buna cafeaua cu el
ultima gaselnita este sa-mi pun un praf de scortishoara in cafea(dupa ce am baut la o cafenea nu ma mai pot abtine sa nu-mi pun) :)

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
frumos esspresor ai, si super fotografia cu cafeaua. am sa incerc si eu scortisoara.

#7
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
Fane, multumesc...
eu as vrea sa aflu mai multe "jmecherii"  mai mult pentru arome
merge si un pic de coniac de buna calitate dar numai in we   :)
ca altfel nu ne mai trezim ci adormim  :)
aaa...si imi place si cu frisca si cioco rasa pe deasupra

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
pai mai preparam eu cate un capucino dupa reteta un pic adaptata de se lingeau toti pe degete. trebuie doar sa cautati un tub de spray de frisca dar nu de oricare ci numai din aia facuta din lapte (UHT), cu cea pe baza de grasimi vegetale nu iese nici un fas. eu gasisem in metro un asemenea spray cu frisca marca Meggle. intr-un pahar sau intr-o cana mai marisoara se pune frisca sa fie aproape plin. se face un espresso nu prea mare care se indulceste si se toarna peste frisca cat e fierbinte. cant o turnati sa aveti grija sa coloreze mai toata frisca. pofta buna. reta clasica de capucino este cafea espresso cu lapte sau frisca, ce iese din plicuri e o imitatie. :) sambata viitoare cand mai merg la cumparaturi am sa caut un tub de frisca si pun si poze.

#9
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
ca o adevarata "cafengioaca" nu prepar cafeaua decat la ibric si nu adaug nici o alta aroma; doar gustul si aroma de cafea; atat;

#10
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postamonra_71, on Apr 13 2008, 12:40, said:

ca o adevarata "cafengioaca" nu prepar cafeaua decat la ibric si nu adaug nici o alta aroma; doar gustul si aroma de cafea; atat;
Ok, dar si preparatul la ibric poate fi de mai multe feluri - cu zaharul adaugat de la inceput, cu apa fiarta mai intai fara cafea, la foc mic, cu caimacul "recoltat" pe parcursul prepararii sau nu... Da-ne macar un "pont" de adevarata "cafengioaca".

Zeci de ani am baut cafea preparata doar la ibric... pana am baut un espresso bun. De atunci am devenit si ramas fan espresso (poate si fiindca e din ce in ce mai greu sa gasesti o cafea buna de preparat la ibric...)

Ca si in celelalte cazuri, si la cafea, sarea e un "amplificator" de gust (bineinteles adaugata intr-o cantitate foarte mica, fiindca altfel devine medicament anti-mahmureala ;) ).

#11
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
wow...pe-asta cu sarea chiar n-o stiam...maine incerc   :)  multumesc

asa sa va zic ca mi-am adus aminte cum am mai baut cafea la o cafenea de pe-aici
intr-o ceasca transparenta se pune ciocolata topita(practic se imbraca peretii cescutei, apoi se pune cescuta sa curga cafeaua de la expresor, frisca si din nou un sos caramel sau cioco deasupra

#12
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
ok; fierb apa cu zaharul sting focul si adaug cafeaua; se odihneste un pic si mai dau un usor clocot; un strop de apa rece sa se aseze si gata; prefer cafeaua nearomata (adica nu gen jacobs) si mai bine prajita (chiar usor amaruie); mai gasesc arareori la cel mai mic pret posibil o cafea de la elite (punga maro FORT); pentru preparatul la ibric este super;

#13
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Mie imi place cafeaua bine prajita, are o aroma intensa. Dintre marci, prefer Illy.

#14
cypross

cypross

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2008
incercati si asta : puneti in filtru un plic de zahar vanilinat . nu spuneti nimic la nimeni si asteptati ; cei serviti or sa inceapa imediat : "are un gust! , ce cafea este ? " .

#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Am baut odata demult o cafea cu cardamon (sau hell), arabeasca - aveti idee unde poti gasi in Bucuresti (am inteles ca fac cei de la Alka, dar n-am vazut prin magazine).

#16
kittynik

kittynik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.08.2007
O intrebare: cafeaua cu o felie de lamaie e mai tare?  :huh:

Edited by kittynik, 14 April 2008 - 10:34.


#17
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

View PostMoaca, on Apr 14 2008, 10:23, said:

Am baut odata demult o cafea cu cardamon (sau hell), arabeasca - aveti idee unde poti gasi in Bucuresti (am inteles ca fac cei de la Alka, dar n-am vazut prin magazine).
Cred ca am vazut undeva cardamon dar n-am stiut ce e...

#18
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMoaca, on Apr 14 2008, 11:23, said:

Am baut odata demult o cafea cu cardamon (sau hell), arabeasca - aveti idee unde poti gasi in Bucuresti (am inteles ca fac cei de la Alka, dar n-am vazut prin magazine).
Cardamom (pulbere) de la Fuchs am gasit acum cateva luni in Carrefour Militari.
Am pus si o poza ca sa stii dupa ce sa te uiti.

Attached File  cardamom.jpg   161.47K   165 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate