Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Imi este frica la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#73
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postozrind, on Mar 16 2008, 10:41, said:

Cat despre a te duce cu viteze de 130 km/h si a depasi tot ce iti sta in cale.., nu recomand, la vitezele alea e bine sa cunosti si masina si sa ai si niste reflexe formate.
PS: Nu poti sa vezi botul masinii
Ei, de ce induci lumea in eroare! :lol: Eu am spus sa se INTOARCA! cu 130 la ora...bine, mai scad 10km si sa nu depaseasca nimic.Acuma depinde si ce masina are ca poate nu e cazu de viteze sporite...

Botul masinii nu tre sa-l vada decat in oras, cand parcheaza. In rest tre sa simta gabaritul masinii.

#74
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008
In concluzie, va multumesc tuturor pentru sfaturi, sincer nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri si ma asteptam mai degraba la zeflemea decat la
raspunsuri binevoitoare.
Planul de bataie e urmatorul: maine si poimaine (sper) imi iau barbatul de mana si o sa merg undeva linistit sa ma obisnuiesc cu masina si sa fac niste manevre, de genul intoarcerea in 3 miscari, mers cu spatele, plecari din rampa, parcari etc.
Ce am retinut de la voi este ca e bine pentru inceput sa: 1.merg intai si sa exersez manevre undeva linistit sau in poligon; 2. merg pe niste stradute linistite, neaparat pe timp de zi, ca sa vad mai bine masina (ma gandeam sa merg prin regie sau poli ca sunt mai aproape de mine); 3. sa ies la inceput cu cineva in dreapta (in cazul meu singurul care e disponibil si dispus sa faca asta e sotul), apoi sa incerc sa ies si singura; 4. sa ies in afara localitatilor la inceput in zone putin circulate, apoi sa-mi iau inima in dinti si sa intru in trafic la ore mai aglomerate.....
Am primit de asemenea sfaturi valoroase precum: sa verbalizez ceea ce fac (adica sa explic persoanei din dreapta exact ce vreau sa fac); sa merg segmentat, mai ales in afara (cate un km, apoi sa opresc), pentru a-mi inlatura frica; sa-mi parchez masina singura, sa inchiriez o masina daca mi-e frica sa n-o lovesc pe a mea etc.
Nu o sa am curajul sa fac unii din pasii indicati de voi, este clar. Nu am curaj sa merg cu viteza mai mare de 40 la ora, deocamdata, iar in afara Bucurestiului chiar si dupa ce am terminat scoala si am condus cu cineva, la 100 la ora m-am panicat rau de tot si a trebuit sa trag pe dreapta imediat. Sper sa prind curaj pe parcurs si cel mai important e ca sper sa imi treaca frica si sa nu mai am impresia ca intru in toate masinile si sa ma panichez cand vad ca vine cu viteza o masina din fata sau spate. Ca sa intelegeti nitel cum ma simt eu acum, va spun ca ma simt exact ca un elev la primele ore de condus complet responsabil de viata lui, de a celui din dreapta si de masina.
Din nou, multumesc tuturor! :worthy:  :OK:

#75
stifler_cale

stifler_cale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.03.2007
iesi singura in exterior.vei capata multa experienta.eu am carnetu de 3 zile am iesit in fecare zi cate o ora.nu am nici o problema.poate doar cu viteza prea mare pt un incepator:140 km/h

Edited by stifler_cale, 16 March 2008 - 18:59.


#76
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Tu n-ai nici un fel de experienta, bravezi si deja dai sfaturi. Bravo.

Daca tipa intra in panica si nu mai poate conduce, sau da de un ambuteiaj caruia nu ii face fata ce faci? Te duci tu sa-i aduci masina acasa? Nu mai spunem ca daca ai permis de 3 zile tu nici macar nu ai mare habar cum se tine o masina pe drum si deja mergi mai repede decat ar fi cazul chiar si pe autostrada.

#77
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Iti dai seama cum ar reactiona daca i-ar sari ceva in fata sau ar pierde controlul din cauza unei denivelari, la vasta lui experienta...

Edited by MAK, 16 March 2008 - 22:35.


#78
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Sa vina Mak si sa stearga matrimonialele astea...alo!!!!Sunteti oameni casatoriti , cu copii de scoala...(poate)...ce va trece prin cap, auzi...
De la Goofy nu ma asteptam...mai are si Skoda ca Basarab, credeam ca e o persoana serioasa... :lol:  :lol:  :lol:

#79
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Cei mai ciudati oameni sunt astia care se considera 'experimentati'! :lol: Am carnetul de aproape un an si tot nu pot conduce cu taica-miu in dreapta; el cand conduce face niste greseli idioate, dar eu cand ocolesc o groapa mai energic sau pun frana in ultimul moment sau mai uit sa semnalizez face ca locomotiva :lol: . Eu chiar nu-i inteleg pe astia care nu pot sta calmi in dreapta si sa se gandeasca in alta parte.
Dar cea mai tare faza pe care am auzit-o: cica tat'su lu' Lewis Hamilton si acuma cand sta in dreapta ii da sfaturi lu fi'su.  :roflmaofast:

#80
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008
...men... :rolleyes:
:lol:  :lol:
Dragut din partea voastra. Deh, vecinul la nevoie se cunoaste :P

#81
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Domne, cum le arati un avatar cum sar la cap.   :lol:
Ehe, cite posturi am sters, daca stia autoarea topicului, nu mai dadea pe aici.
Hai sa pastram seriozitatea, vorba lui Sanddy, nu sintem la matrimoniale.

#82
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Vai Mak... sa stergi tu oferta mea de ajutor.... Ce urat din partea ta :P
@ mwlambo sa stii ca daca stii sa sofezi pe circuitul de f1, nu e obligatoriu sa stii sa sofezi si pe soselele publice ;)

#83
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008
Atata timp cat nu se ajunge la o exprimare triviala, eu militez pentru libertatea de exprimare :P
Toata lumea a fost amabila, dupa parerea mea.  ^_^

#84
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Asa, da-le apa la moara, sa vezi cum face topicul 10 pagini si nimic de subiectul topicului.   :lol:
Treaba ta, eu nu ma mai bag, pepsi am, tigari am, pofta de ras am.   :lol:

Edited by MAK, 16 March 2008 - 22:45.


#85
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
mwlambo, da-mi voie sa ma indoiesc de calitatile tale cat nici macar semnalizatul nu il ai in reflex. Astea (semnalizare, asigurare, centura) sunt gesturi care nu se omit nici noaptea la 2 si cu 3 beri la bord, nici trezit din somn de 5 minute.

Mie unul mi e pare funny ca ma surprind punandu-mi centura cand intru in masina s-o bag in garaj, sau ca semnalizez pe camp cu camioneta cand nu e picior de om pe 3km de jur imprejur.

#86
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008
:) Eu nu vreau sa supar pe nimeni, chiar au fost neasteptat de amabili, cel putin Goofy si Sebulbus chiar s-au implicat in a ma dascali, inainte de a-mi pune avatarul :P
Nu stiu ce fel de posturi ai sters, insa am incredere ca moderatorii stiu ce fac ;)

#87
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Multumesc, multumesc, esti o draguta.
Ai auzit nenea Mak. Astia 2 Sebulbus si Gufy, "are" dispensa, ca "e" baieti de treaba.  :P  :harhar:

#88
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostMAK, on Mar 16 2008, 22:42, said:

Treaba ta, eu nu ma mai bag, pepsi am, tigari am, pofta de ras am.   :lol:


View PostGoofy, on Mar 16 2008, 22:48, said:

Ai auzit nenea Mak. Astia 2 Sebulbus si Gufy, "are" dispensa, ca "e" baieti de treaba.  :P  :harhar:

Am auzit, ... no comment, mi-am luat si o cafea si popcorn.   :lol:

#89
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
moaaa, cel mai activ topic de pe softpedia :D asa fratilor, o incurajati pe costamaya sa conduca, pentru ca pe urma o s-o desfiintati pe topicul "femeia la volan" :thumbup:

ce nu inteleg eu: si geo13ana are avatar frumos, dar pe ea n-ati prea incurajat-o... selectivilor  :naughty:

#90
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Mai ales sebulbus, e baiat foarte de treaba, nu stiu ce are azi. O fi ca nu-l mai doare maseaua. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate