Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Imi este frica la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#55
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Daca ai invatat plecarea din rampa cu frina de mina e clar ce fel de instructor ai avut.Pecarea se face astfel: dupa ce ai oprit  cu frina de serviciu(pedala) apasata , calci ambreiajul , bagi in viteza, dai drumul incet la ambreiaj pina simti ca masina incepe sa trepideze usor,eliberezi frina si calci incet acceleratia concomitent cu eliberarea ambreiajului, la fel ca la orice plecare de pe loc ,numai ca aici trebuie sa accelerezi un pic mai tare in functie de inclinarea rampei.
Cel mai bine exersezi pe un poligon sau un teren liber care are o inclinare de preferat mai accentuata,dar oricum dezobisnuiestete sa faci plecarea din rampa cu frina de mina.
Incearca sa mergi intai cit mai mult in zone cit mai libere ,pina incepi sa cunosti masina mai bine( ambreiaj,frine,gabarit,acceleratie) si pe urma ai sa fii surprinsa cit de usor o sa ti se para sa conduci.
Ceva asemanator am patit si eu cind dupa 5 ani dupa ce am luat C m-am ucat pe un tir ( scoala facindo pe un camion mic ),dar dupa ce m-am obisnuit cu masina a fost foarte usor ,este adevarat ca aveam vreo 4 ani si aprox 200 mii km pe turisme.

Succes si nu te da batuta.

#56
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Lasa fineturile pe mai tarziu. Pana incepi sa conduci mai mult e mai simplu sa pleci din rampa cu frana de mana decat sa  opresti motorul in intersectie sau sa te duci peste ala din spate. Esentialul e simplu, get the job done.

#57
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postspyros, on Mar 16 2008, 02:33, said:

Daca ai invatat plecarea din rampa cu frina de mina e clar ce fel de instructor ai avut.

Multam pentru sfaturi si urari :)
Off topic: Sunt chiar usurata ca se poate mai simplu, dar btw, de ce e gresita plecarea din rampa cu frana de mana?  :huh:

View Postsebulbus, on Mar 16 2008, 02:37, said:

Lasa fineturile pe mai tarziu. Pana incepi sa conduci mai mult e mai simplu sa pleci din rampa cu frana de mana decat sa  opresti motorul in intersectie sau sa te duci peste ala din spate. Esentialul e simplu, get the job done.

Gata, am inteles acum, scuze :newblush:

#58
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Sustin cauza!!!  ^_^
Pune-ti mamaligutele in geam (totusi sa capeti mai multa indulgenta) si la drum!!! NU conteaza daca mergi cu 20 la ora (preferabil pe banda 1 :P) sau cu scaunul in fata (daca tu asa te simti ok) IMPORTANT e sa castigi incredere in tine si sa ajungi sa-ti cunosti masina!!!
Nevoia te va invata!
CURAJ! :)

PS. si eu recomand sa ai o prietena in dreapta sau chiar singura (chiar daca ti se pare cumplit) decat sa fii cu sotul. Reactiile lui te vor marca pt tot restul sofatului tau :(

#59
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 02:53, said:

PS. si eu recomand sa ai o prietena in dreapta sau chiar singura (chiar daca ti se pare cumplit) decat sa fii cu sotul. Reactiile lui te vor marca pt tot restul sofatului tau :(
what? tu nu ai auzit de expresia :" there is sex after casco! " :huh:

on : duduie, ochii inchisi si tupeu cat cuprinde. frica e un lucru bun.

#60
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 02:53, said:

Sustin cauza!!!  ^_^
Pune-ti mamaligutele in geam (totusi sa capeti mai multa indulgenta) si la drum!!! NU conteaza daca mergi cu 20 la ora (preferabil pe banda 1 :P) sau cu scaunul in fata (daca tu asa te simti ok) IMPORTANT e sa castigi incredere in tine si sa ajungi sa-ti cunosti masina!!!
Nevoia te va invata!
CURAJ! :)

PS. si eu recomand sa ai o prietena in dreapta sau chiar singura (chiar daca ti se pare cumplit) decat sa fii cu sotul. Reactiile lui te vor marca pt tot restul sofatului tau :(

  :peacefingers: Multumesc.
Vad ca majoritatea ma indeamna sa plec singura mai degraba :samui:
Promit ca incerc sa-mi fac curaj.
Nu am mamaligute, insa o sa ma duc sa-mi cumpar. Am vazut o tipa cu ditai` mingea de fotbal in geam....daca as gasi din aia ar fi bine :wub:

Edited by costamaya, 16 March 2008 - 03:03.


#61
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postturbo trabannt, on Mar 16 2008, 02:56, said:

what? tu nu ai auzit de expresia :" there is sex after casco! " :huh:

Of ... uite cum ma obligi sa fiu offt! Pusa in fata faptului implinit (mandrul imi buseste masina care avea CASCO) GHICI ce a lipsit cu desavarsire "after casco" :lol:

#62
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 03:05, said:

Of ... uite cum ma obligi sa fiu offt! Pusa in fata faptului implinit (mandrul imi buseste masina care avea CASCO) GHICI ce a lipsit cu desavarsire "after casco" :lol:

Mda. Tot offt, subscriu. No sex after casco, cand nu alearga el cu hartoage <_<

#63
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 03:05, said:

GHICI ce a lipsit cu desavarsire "after casco" :lol:
trebuia sa iti spun mai devreme  :huh: ? nu te-ai gandit ?

ps: cicaleala " de ce nu ai fost atent ?" omoara libidoul masculin . in schimb la dame, este afrodisiac se pare  :)

le: tu cum dracului crezi ca sunt motivat sa ma prezint la garcea again cu aceeasi poveste? " subsemnatul trabant am incercat sa ies din parcare dar nu am reusit ."  :D

Edited by turbo trabannt, 16 March 2008 - 03:10.


#64
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postturbo trabannt, on Mar 16 2008, 03:09, said:

in schimb la dame, este afrodisiac se pare  :)

mmmmmmmm.....n-as spune :P

#65
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postcostamaya, on Mar 16 2008, 03:12, said:

mmmmmmmm.....n-as spune :P
ba da. cand masculul beleste masina , doamna are aproape orgasm : "vezi , si tu patesti !"  :rolleyes:

#66
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postturbo trabannt, on Mar 16 2008, 03:09, said:

trebuia sa iti spun mai devreme  :huh: ? nu te-ai gandit ?

ps: cicaleala " de ce nu ai fost atent ?" omoara libidoul masculin . in schimb la dame, este afrodisiac se pare  :)

le: tu cum dracului crezi ca sunt motivat sa ma prezint la garcea again cu aceeasi poveste? " subsemnatul trabant am incercat sa ies din parcare dar nu am reusit ."  :D

Stii ce am facut dupa ce a raschetat oglinda in usa de la garaj?
-  "mami .... avem 2 OGLINZI, poate data viitoare o incadrezi si pe ai'lalta"
etc
Stii ce am  facut dupa ce a intrat intr-o dacie si m-a sunat:
- "esti ok?"
el: - "da"
eu: "masina mai e?"
el: "in mare parte"
eu: "bine, vin la tine"
Dupa ce am ajuns si am vazut grozavia:
"te rog sa te ocupi de toate actele, si de acum in colo, masina VA STA la mine!!!!!!" PUNCT
el "bine ..."

Ontopic. Am spus ce e mai ok sa fii cu o prietena sau singura TOCMAI pt a evita cicaleala asta care oricum vine din partea partenerului (fie el si barbat), si care stiu din experienta ca poate face daune mari :(! Mama nu mai conduce TOCMAI din cauza tatalui meu care chiar daca nu rancaneste mereu ca "fa aia, vezi ca nu-i bine aiiiiiii grrriiiiiijjjjaaaa!!!!!!!!" la sfarsit o face cu ou si otet :(

#67
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postturbo trabannt, on Mar 16 2008, 03:16, said:

ba da. cand masculul beleste masina , doamna are aproape orgasm : "vezi , si tu patesti !"  :rolleyes:

Ba nu, mie nu mi-a venit sa cred ca tocmai el a patit-o si numai orgasm n-am avut <_<

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 03:19, said:

Ontopic. Am spus ce e mai ok sa fii cu o prietena sau singura TOCMAI pt a evita cicaleala asta care oricum vine din partea partenerului (fie el si barbat), si care stiu din experienta ca poate face daune mari :(! Mama nu mai conduce TOCMAI din cauza tatalui meu care chiar daca nu rancaneste mereu ca "fa aia, vezi ca nu-i bine aiiiiiii grrriiiiiijjjjaaaa!!!!!!!!" la sfarsit o face cu ou si otet :(

Adevarul e ca prima lectie "de condus" cu barbata-miu s-a lasat cu racnete, tot de genul: ai grijaaaaaaaaa, ocoleste groapaaaaaaaaa, tine bandaaaaaaaaa!
Acum imi vine sa rad, dar in momentele alea imi sarea volanul......:(

#68
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Luna trecuta mi-era si mie lene sa plec ca omu' din fata curtii si-am oprit motorul. Madam s-a bucurat de numa.

Off: Am eu o vorba, femeile gresesc pentru ca nu stiu/nu pot, si barbatii pentru ca incearca mai mult decat e posibil. Sau  altfel zis, un barbat va sti ce a gresit, o femeie va zambi frumos si va cauta scuze.

#69
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Chit ca are mai multa experienta decat tine .... nu-i da voie sa se bage in volanul tau (asa imi facea mie fostul ca i se parea lui ca din dreapta e groapa mai aproape) sau CHIAR sa traga frana de mana!!!! Nu cred eu ca ai luat permisul ala pe ochi frumosi. Cred doar ca-ti lipseste exercitiul si atat! O fi el jumatatea ta, dar e mai bine sa ai o jumatate acasa, decat o jumatate turtita cu tigaia langa tine :lol:

Eu ma retrag cu parere de rau si somn in gene .... MUUUULT curaj maya!!!!

Edited by geo13ana, 16 March 2008 - 03:38.


#70
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgeo13ana, on Mar 16 2008, 03:37, said:

Chit ca are mai multa experienta decat tine .... nu-i da voie sa se bage in volanul tau (asa imi facea mie fostul ca i se parea lui ca din dreapta e groapa mai aproape) sau CHIAR sa traga frana de mana!!!! Nu cred eu ca ai luat permisul ala pe ochi frumosi. Cred doar ca-ti lipseste exercitiul si atat! O fi el jumatatea ta, dar e mai bine sa ai o jumatate acasa, decat o jumatate turtita cu tigaia langa tine :lol:

Eu ma retrag cu parere de rau si somn in gene .... MUUUULT curaj maya!!!!
Multam fain, geo, imi pare bine sa aud si pareri de soferite :D  :peacefingers:

View Postsebulbus, on Mar 16 2008, 03:35, said:

Off: Am eu o vorba, femeile gresesc pentru ca nu stiu/nu pot, si barbatii pentru ca incearca mai mult decat e posibil. Sau  altfel zis, un barbat va sti ce a gresit, o femeie va zambi frumos si va cauta scuze.
Tot offt, va sti, dar nu va recunoaste :rolleyes:

#71
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Concluzie:
mergi cu cineva -sa conduca persoana!!!-pana la iesirea pe autostrada A2.Urca-te apoi la volan si mergi pana la Drajna. Asculta si fa ce te invata cel cu experienta de langa tine.Nu te duce cu orice papleaca...desigur.Intoarce si vino pana in Bucuresti. Nu te mai da jos la intrarea in Bucuresti. Mergi pana acasa cu persoana si parcheaza singura masina cand ajungi acasa.
Viteze recomandate. La dus nu depasi 100-110km/h dar depaseste toate TIR-urile pe care le intalnesti.
La intoarcere vino cu minim 130km/h.Depaseste orice harb care se taraie cu viteza mai mici de 130km/h.In oras mergi incet, chiar daca e mai liber.
Dupa cateva zile, cand poti, mergi la fel,cu persoana aia, pana la iesirea din Bucuresti spre Urziceni.La Europa urca-te inmasina si da-i drumu spre Urziceni. Acolo intoarce si vino inapoi. Asculta ce zice omu si incepe sa depasesti toate camioanele , la intoarcere.
Intra in Buc singura si mergi acasa. PARCHEAZA MASINA SINGURA.
A treia oara mergi la Predeal, iesi din Bucuresti singura, mergi pe DN1 fara probleme, cu viteza de 70 FIX in localitati si 100 afara. La intoarcere, mergi cu 120 IN AFARA SI 70 IN LOCALITATI.MACAR SA TE PRINDA RADARU SI SA-TI TREACA FRICA DE AMENZI, DE POLITIE, ETC...
In acel moment nu vei mai sesiza ca ti-e frica. La toti ne e frica dar nu mai bagam in seama.
Bafta! tie si celui care o sa se sacrifice cele 10ore...vezi ca merita si el o recompensa , ceva acolo. Promite-i mereu ca e ultima data cand apelezi...

Edited by sanddy1964, 16 March 2008 - 07:53.


#72
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Eu am avut noroc de un instructor foarte bun si apoi am condus Dacia 1310 cu tata in dreapta, mai mult in afara orasului dar a fost OK, m-a surprins cat de calm poate fi tata (il stiam altfel :))
Am avut un prieten care de fiecare data cand ii conduceam masina avea mania sa stea cu mana aproape de frana de mana (la inceput), dar o singura data a fost nevoit sa o foloseasca, degeaba ca oricum pana sa traga el frana eu oprisem masina :D
Incepe cu zone mai putin aglomerate si apoi treci la zone mai dificile.
Cat despre a te duce cu viteze de 130 km/h si a depasi tot ce iti sta in cale.., nu recomand, la vitezele alea e bine sa cunosti si masina si sa ai si niste reflexe formate.

PS: Nu poti sa vezi botul masinii asa ca nu insista, ai grija la oglinzi, te bazezi mai mult pe cele laterale.
Bafta

Edited by ozrind, 16 March 2008 - 09:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate