Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Imi este frica la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#217
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

 red_cat, on Mar 22 2008, 18:51, said:

Altă chestie: acum fiecare conduce mașina lui. Când el merge cu mine cu mașina mea, el stă în dreapta... și invers. Când sunt în mașina lui și stau în dreapta, îl urmăresc. E calm, nu se ambalează, nu înjură, n-are niciun stres. Și stau și mă întreb: de ce oare atunci când mergea cu mine răcnea de zor, iar când conduce el este așa de calm? Asta e...
Red_Cat, da, exact asa ma simt eu acum :D
Este o adevarata terapie sa aud de experiente similare.
Cat despre portretul sotului nervos, O, DA, el e. :lol:  O sa fac tot posibilul sa-l schimb cel putin cu un instructor; imi doresc foarte mult sa nu ma mai ingramadesc prin trolee sau sa dau bani pe taxiuri .
Am inceput si eu sa ma uit cu jind dupa masinute.... :inlove: As fi foarte fericita intr-un Smart  :bigwhitegrin: , un C1 sau o Mazda 2, e un subiect de meditatie. ;)
Ma bucur mult sa aud ca nu sunt singura si iti multumesc pentru sfaturi. :kisstogether:
@DaCosta:  :first:

#218
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007

 costamaya, on Mar 23 2008, 18:10, said:

@DaCosta:  :first:
Emoticonul de mai sus as vrea sa ti-l acorde colegii forumisti cand citim din partea ta o veste buna :OK:
Despre masini - crede-ma ca nu te ajuta cu prea mult daca e mai mica (doar la localizarea mai rapida unui loc de parcare intr-o zona plina de masini). Daca poti sa-ti controlezi propria masina, te vei descurca la fel de bine si intr-un Smart (sau alta savoniera cu roti) si intr-un VW Transporter sau alta 'trasura' de dimensiuni mai gabaritice. Iar la partea de parcare, exerseaza cu bidoanele, sa vezi cum ti se vor parea usor de gasit locurile de parcare ce altadata pareau semi-imposibile :)
Inca o data, succes!

#219
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
costamaya mai ai numere rosii pe masina si te plimbai in seara asta pe la tricodava?:)

#220
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Va zic eu de ce cand conducem noi suntem calmi, si cand conduceti voi si noi suntem in dreapta suntem stresati: e simplu, la dacie nu e airbag in dreapta! :)

#221
cora_cora

cora_cora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2008
Buna tuturor,
sunt si eu o soferita incepatoare si panicata :(
Scoala de soferi a fost o placere pt mine, la fel si exam auto...nici un pic de trac.
Mi-am dorit mult sa conduc, am luat carnetul, am facut rost de semne pt incepator, si.....ma urc la volanul Citroenului nostru nou (un C4 tare cuminte si usor de condus) cu sotul in dreapta.....
Era atat de crispat ca imediat mi-a transmis si mie....Totusi cu mari emotii am condus vreo 5 seri la rand. Dar a 6-a seara, la semafor la Eroilor, mi-a murit motorul cand sa plec la verde...asta e picior de lemn. Si uite un Mercedes nou nout cu un cetatean arab la volan cum intra fix in fundul masinii mele. S-a soldat cu o minima indoitura (nici nu a necesitat reparatii)...dar cu maxime urlete din partea sotului meu..:(
De atunci conduc cu frica si mai mare, si mult mai rar. As vrea sa trec peste asta, pt ca faptul ca esuez la volan imi strica buna dispozitie zilnica. Imi vine sa ma mut din Bucuresti undeva intr-un sat uitat de lume si sa conduc acolo linistita...dar si prin satul ala probabil ca trec niste tiruri:)). Ce e de facut? Abandonez?

#222
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cora_cora, on Jun 24 2008, 12:44, said:

Buna tuturor,
sunt si eu o soferita incepatoare si panicata :(
Scoala de soferi a fost o placere pt mine, la fel si exam auto...nici un pic de trac.
Mi-am dorit mult sa conduc, am luat carnetul, am facut rost de semne pt incepator, si.....ma urc la volanul Citroenului nostru nou (un C4 tare cuminte si usor de condus) cu sotul in dreapta.....
Era atat de crispat ca imediat mi-a transmis si mie....Totusi cu mari emotii am condus vreo 5 seri la rand. Dar a 6-a seara, la semafor la Eroilor, mi-a murit motorul cand sa plec la verde...asta e picior de lemn. Si uite un Mercedes nou nout cu un cetatean arab la volan cum intra fix in fundul masinii mele. S-a soldat cu o minima indoitura (nici nu a necesitat reparatii)...dar cu maxime urlete din partea sotului meu.. :(
De atunci conduc cu frica si mai mare, si mult mai rar. As vrea sa trec peste asta, pt ca faptul ca esuez la volan imi strica buna dispozitie zilnica. Imi vine sa ma mut din Bucuresti undeva intr-un sat uitat de lume si sa conduc acolo linistita...dar si prin satul ala probabil ca trec niste tiruri:)). Ce e de facut? Abandonez?

in satul ala ce rost ar mai avea sa conduci ?!

evident ca nu abandonezi, evident ca-i dai o poseta in cap si ii spui ca nu e vina ca ala din spate e bou ! i se putea intampla si lui

#223
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Da, din nefericire toti suntem boi la randul nostru, numai ca uitam prea repede!

P.S Lasa-l acasa daca te streseaza pana la urma, ce e masina lui? :lol:
Ameninta-l ca daca o lovesti o sa te duci tu cu ea in service! :D

Edited by melcu79, 24 June 2008 - 12:18.


#224
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
La condus iti dai drumul conducand SINGUR in masina. Stiu ca se spune ca e bine sa ai pe cineva mai experimentat in dreapta, dar asta este valabil la drumuri lungi sau dificile, in oras la viteze mici nu are ce tragedie sa se intample. Chiar daca persoana din dreapta e degajata si iti spune ca mergi bine, tu tot stresat mergi, fara sa vrei iti faci griji sa nu pici de prost in fata celuilalt. Cand esti singur cu masina experimentezi cum vrei, mergi turat, subturat, mai tare, mai incet, te incadrezi prost etc, iti iei injuraturile de rigoare dar iesi cu fruntea sus, nu te stresezi ca ala din dreapta isi va batea joc de tine o luna dup-aia aducandu-ti aminte ce prost ai condus tu in ziua respectiva. Sfatul (si al) meu - mai lasa-l acasa si iesi singura cu masina, mergi atent, incet pe unde se poate (nu pe drumuri unde incurci circulatia pentru ca ceilalti nu te pot depasi), asculta masina, invata-te cu ea si in 2-3 luni n-o sa mai ai niciun fel de problema.

#225
holver

holver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.10.2008
Aici e vorba de ceva blocaj mental!nu e vorba de talent la conducere, e un complex de al tau pur si simplu creierul tau refuza sa te lase sa conduci ,trebuie sa iti invingi teama ,trebuie sa lupti cu propriul creier, poti incepe prin a merge cu bicicleta sau ma rog orice sport care te poate face sa iti antrenezi autocontrolul ,mintea ta se blocheaza si nu mai poti rationa ce ai de facut !!sa conduci dar respectand regulile poate deveni ceva mecanic si atunci e mult mai usor!!iti invingi fobiile si frica ,si iti garantez ca vei vedea lumea altfel ,se spune ca limita unui om e doar creierul si limitele pe care propriul corp i le impune!!

Edited by holver, 08 May 2019 - 14:55.


#226
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Faci posturi pentru Poiana? 😂 Crezi ca inițiatorul mai citește ceva după 11 ani? 😂

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate