Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Sandero vs Logan vs EXPERTII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
180 replies to this topic

#91
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 Marius3k, on Mar 8 2008, 16:12, said:

Am vorbit cu MAK, mi-a rezervat de dimineata si mie un DCI, tot de 85CP, negru.
Pun pariu ca Maximus se oftica.   :lol:

#92
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eh ori faceti misto ori stiti mai multe decat spuneti :D adica eu unul nu as da banii (ca presupun ca ai dat si un mic avans) pe o masina la care nu stiu nici macar pretul

#93
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 romaximusro, on Mar 8 2008, 17:11, said:

eh ori faceti misto ori stiti mai multe decat spuneti
@MAK: normal ca se oftica!
@Maxi: de PREcomanda ai auzit? Tocmai ziceam ca saptamana viitoare merg sa vorbesc cu dealerul (Redac Craiova) sa vad care-i faza cu avansul. Acuma mai trebuie sa strang niste banuti, o sa fie super-obositor programul meu - dar asta e.

#94
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 romaximusro, on Mar 8 2008, 17:11, said:

eh ori faceti misto ori stiti mai multe decat spuneti :D adica eu unul nu as da banii (ca presupun ca ai dat si un mic avans) pe o masina la care nu stiu nici macar pretul
Nu stiu decit ca nu va sari de 10.000 euro, atit.
In rest ce sa mai stiu, cum merge, ce sa mearga, motorul il stiu, de suspensie am vazut clar ca are garda si se lauda ca este facuta pt drumurile din RO, portbagajul este de 320 litri, din poze nu-mi place bancheta din spate, dar oricum nu stau eu acolo, bordul, hm, ala este, deci ce sa mai stiu.
Daca ma gindesc bine, la ora asta mie imi trebuie o masina cu garda la sol, motor diesel bunicel, si faruri bune, pt ca ati vazut cum se circula noaptea, numai cu faruri batand in pomi si ca sa vezi ceva pe strada trebuie sa ai faruri.
Daca la Logan mi-au placut farurile, e clar ca nu puteau sa faca faruri mai prooaste in 2008.
Am mers noaptea cu un Logan nou al unui coleg si pot sa spun ca m-au incantat farurile, erau reglate bine si lumina alba.

Edited by MAK, 08 March 2008 - 17:37.


#95
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu va depasi 10.000 de euro cu motor diesel de 85 si in vreun nivel de dotare gen ambition + airbaguri laterale+bord bicolor+airbag cortina? :D daca stii mai multe pls share

#96
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Serios nu stiu, ce stiu este ca sigur pot sa am 4 airbaguri ( fata si laterale ), iar bordul poate sa fie bicolor, pt ca este vorba de culoarea din care este facut plasticul, nu de altceva, crezi ca este din piele ?
Iar eu  ma uit sa nu sara de 10.000 euro cu tot ce vreau eu, iar eu ai vazut bine, nu sint pretentios, nu ma intereseaza dotari inutile.
Veau ceva simplu, geamuri electrice, AC, 4 airbaguri, ABS, RCD cu mp3, garda la sol, scut de otel, inchidere centralizata, cam atit.

#97
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 MAK, on Mar 8 2008, 17:45, said:

Veau ceva simplu, geamuri electrice, AC, 4 airbaguri, ABS, RCD cu mp3, garda la sol, scut de otel, inchidere centralizata, cam atit.
La mine sper sa fie mai ieftina nitel, o iau doar cu pre-echipare radio. Oricum, pana in 10ooo o sa fie, iar daca sare iau dCi-ul de putere mai mica si il CHIP-uiesc.

#98
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
o masina in care abia incap 2 persoane in spate. http://www.autospot....tru_tineri.html
sunt si 3 clipuri cu teste de spatiu, pret si robustete. evident e doar reclama. cam slabut si previzibila...

#99
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
lol de lol uko, de unde stii tu ca nu incap 2 persoane in spate? :huh: ai urcat deja intr-una? Nu de alta dar ampatamentul sandero-ului e cat al unei masini de clasa compacta..

#100
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 romaximusro, on Mar 8 2008, 18:05, said:

lol de lol uko, de unde stii tu ca nu incap 2 persoane in spate? :huh: ai urcat deja intr-una? Nu de alta dar ampatamentul sandero-ului e cat al unei masini de clasa compacta..
invata sa vorbesti DUPA ce gandesti... ;)
uita-te in clipuri. are spatiu ca Renault 5

#101
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 xtremdriving, on Mar 8 2008, 18:07, said:

invata sa vorbesti DUPA ce gandesti... ;)
uita-te in clipuri. are spatiu ca Renault 5

lol de lol. uko fara suparare dar aberezi. Iarasi iti dai cu parerea din filme si cu filme? Hai sa te dumiresc eu: lungime renault 5 5d: 3606 mm, latime: 1600mm. http://www.parkers.co.uk/cars/specs/Summar...=740&page=2 . si ca sa arat ca vb degeaba, ma autocitez:

dimensiuni sandero:

Quote

lungime sandero: 4.021 mm , lungime logan: 4250mm
Latime sandero: 1.746 mm, latime logan: 1735 mm (deci e putin mai lat ca loganul)
Inaltime sandero: 1.528 mm, inaltime logan: 1525 mm
Ampatament sandero: 2.591 mm, ampatament logan: 2.630
Volum portbaj sandero: 320 l.

diverse ampatamente:

Quote

sa ne uitam la ampatamentul altor masini sa ne facem o idee cat de spatios va fi:

- Opel corsa nou:2511mm
- chevrolet aveo hatch: 2480mm
- Citroen c3: 2460 mm
- Fiat grande punto: 2510mm
- fiat punto: 2460mm
- Ford fiesta: 2486mm
- Hyundai Getz 2455 mm
- Kia rio hatch: 2500mm
- Mazda 2: 2490mm
- Mitsubishi colt: 2500mm
- Nissan micra:2430mm
- Peugeot 207 2540mm
- la clio3 nu am gasit
- seat ibiza: 2460 mm
- skoda Fabia 2: 2462mm
- Suzuki Swift: 2380mm
- Toyota Yaris: 2460mm
- Volkswagen Polo: 2465mm.

Deci dupa cum se vede nici o masina de clasa mica nu va fi mai mare ca ampatament, ceea ce creaza premisele celui mai spatios interior al unei masini de clasa mica, vandut la pret de clasa mini.

de curiozitate m-am uitat si la masini de clasa compacta sa vad ampatamentul:

- VW golf V: 2578mm
- Toyota Auris: 2600mm
- skoda octavia2: 2578 mm
- seat leon:2578mm
- renault Megane 2 hatch: 2625mm
- peugeot 308: 2608 mm
- opel astra h: 2614mm
- nissan tiida hatch: 2603 mm
- Mazda 3 hatch: 2640 mm
- kia cee'd,hyundai i30: 2650 mm
- Honda civic: 2635mm
- Ford Focus hatch: 2640 mm
- noul fiat bravo: 2600 mm
- Chevrolet Lacetti hatch: 2600mm
- citroen c4: 2608mm


deci dpdv al ampatamentului Dacia Logan hatch e mai mult in clasa compacta decat in clasa mica..

http://forum.softped...m...t&p=4050169

deci cum e mai uko, te-ai urcat tu in masina si nu ai incaput? :) Da in logan? :lol:

#102
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
mama, esti... nu vezi cu ochii tai ca doi slabi (un tip si o tipa) abia au loc in masina? ce tot arati alea. poate e latimea masinii cu tot cu oglinzi...:))
ai filmul, vezi clar, ce iti mai trebuie?
SI INCA CEVA: STII SA FACI DIFERENTA INTRE CENTIMETRI SI MM, DA?
de exemplu la ampatament noul corsa (stii ca am unul), diferenta e...infima. si da, e inghesuita masina. si are un portbagaj de abia faci ceva cumparaturi si s-a umplut... nu mai zic ca daca pui o valiza mare e gata...

Edited by xtremdriving, 08 March 2008 - 18:25.


#103
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mah omule ampatamentul sandero-ului e cu vreo 4 cm sub cel al loganului. Adica nu e imensa diferenta. si sa nu-mi spui tu mie ca nu este loc in Logan ca inseamna ca nu te-ai urcat niciodata intr-unul. 2 oameni in spate la logan stau regeste, cel putin cand sta taica-meu in fata in spate locul pentru picioare e imens. Si in plus nu dai cu capul de tavan & shit. Iar in fata 2 oameni stau superbine chiar daca is mai "pufosi" ca mine  si sunt imbracati , nu se prea incomodeaza. Chiar si in spate 3 omuleti stau binisor, adica am stat 3 omuleti tot asa "pufosi" si desi ala din mijloc era putin inghesuit , era suportabil. Arata-mi tu mie masina care in banii astia iti ofera mai mult spatiu. NOUA. Si nu cred ca Sandero va fi mai inghesuit ca loganul, cel putin la latime, ca e mai lat ca loganul.. La spatiul la picioare vom vedea, insa pun pariu pe ce vrei tu ca se va sta extrem de bine.

Edited by romaximusro, 08 March 2008 - 18:51.


#104
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,020
  • Înscris: 03.12.2005

 Marius3k, on Mar 8 2008, 17:16, said:

dealerul (Redac Craiova) sa vad care-i faza cu avansul

Vii pe-aici, sa inteleg? Pana atunci deja va plimb cu cazanelu' :) Al meu ar trebui sa apara in peisaj saptamana viitoare candva.


Sandero ma interesa si pe mine, dar nu-l pot astepta pana in iulie. Poate o sa fac vreun buyback, sau o inlocuiesc atunci pe-asta, mai vad eu.

#105
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sebulbus, on Mar 8 2008, 18:52, said:

Vii pe-aici, sa inteleg? Pana atunci deja va plimb cu cazanelu' :) Al meu ar trebui sa apara in peisaj saptamana viitoare candva.
Sper sa ajung, daca nu saptamana viitoare, la inceputul lunii viitoare! Auzi, da' ce faci cu "cazanelul" ? tuica? :naughty:

#106
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
am o problema .

am cantat de curand la un concert de manele si o matroana grasa dar bogata i-a placut de mine si am petrecut noaptea cu ea pe 10 mii de hepuroi.

acu , fiindca imi stiu valoare vreau masina.

intrebare : care masina e mai sigura : Sandero sau logan? care emblema Dacia are mai multe stele?

si nu vreau Hyundai sau kaveo ca nu pot sa fiu vazut in  conserve coreene.


multumesc.

#107
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,020
  • Înscris: 03.12.2005
Neh, Passat 98 TDI cu cat mai multe litere rosii, domne. Adus din De, bineinteles. Era al unei babe, se ducea numa' pana la poarta cu el sa ia ziarele din posta. :)

#108
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 sebulbus, on Mar 8 2008, 18:52, said:

Vii pe-aici, sa inteleg? Pana atunci deja va plimb cu cazanelu' :) Al meu ar trebui sa apara in peisaj saptamana viitoare candva.


Sandero ma interesa si pe mine, dar nu-l pot astepta pana in iulie. Poate o sa fac vreun buyback, sau o inlocuiesc atunci pe-asta, mai vad eu.

Unde poti sa faci buy back? Ma intereseaza si pe mine.

 turbo trabannt, on Mar 9 2008, 01:59, said:

am o problema .

am cantat de curand la un concert de manele si o matroana grasa dar bogata i-a placut de mine si am petrecut noaptea cu ea pe 10 mii de hepuroi.

acu , fiindca imi stiu valoare vreau masina.

intrebare : care masina e mai sigura : Sandero sau logan? care emblema Dacia are mai multe stele?

si nu vreau Hyundai sau kaveo ca nu pot sa fiu vazut in  conserve coreene.


multumesc.

Vezi ca gasesti Mertzan pana in 10.000 de euro de prin 2000. Iti iei unu d-ala, kilu de tabla la gat si asta e valoarea ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate