Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Anarhismul

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
222 răspunsuri în acest subiect

#199
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 784
  • Înscris: 31.07.2006

 ILoveMyBunny, on Apr 8 2008, 21:07, said:

david boy,iar au facut 'dajteptzi' de la NPD,pardon,ND benzi desenate cu boraturi fasciste?
Uitati in ce hal au ajuns sarmanii fascisti de 200 de kg tatuati,batuti de o prescolara!
  Foarte comica fetita,big up big up for dj...asta for tha galz'.../P.S. tudor ionescu si-a angajat pokemoni la departamentul propaganda?

sunt curios....tu unul chiar intelegi aberatiile pe care le debitezi aici? adica in mintea ta, atunci cind le scrii...au vreun sens?

#200
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 Irk, on Apr 8 2008, 17:35, said:

Statul trebuie sa-si serveasca toti cetatenii, nu doar pe majoritatea, pe cei cu mintile odihnite. Uitati ce-am scris aseara cand am aflat ca mai nou SRIul poate sa studieze TOT traficul de net din Romania. Anarhistii au tot mai mare dreptate, mai ales acum in contextul in care pupam in cur tot ce misca in America (inlusiv modelul lor de dupa 9-11, tot mai represiv).


esti anarhist?

Nevermind, nu mai raspunde, am vazut pe profilul tau ce "preocupari" ai : "joculete si Mirc" :lol: :lol:  ,

esti un adult copt, care are de sustinut o familie :w00t:

Editat de jihadu, 09 aprilie 2008 - 08:30.


#201
rasco

rasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 23.08.2007

 gtk, on Apr 6 2008, 19:57, said:

exact cum ma asteptam... imputitii dracului au mazgalit peretii fabricii cu vopsea! :death: pt. chestia asta oare nu ar trebui sa se intocmeasca dosar penal pt distrugere?!

@nettoyeur: ai o "vrajeala" in tine, de nu-i adevarat... ai inceput thread-ul asta prefacandu-te ca nu stii nimic despre anarhism, in realitate scopul tau vadit fiind acela de a promova jegarerile astea de idiologii si de oameni(oare "oameni" e termenul potrivit? )...


acum, dupa petrecerea evenimentelor, ia spune-ne tu noua, citi extremisti de dreapta au fost?


o zici de parca de lauzi... dar iata ca ati luat peste bot...


bai cacanarhist parlit, de cand mama dracului aveti libertatea fundamentala de a fi violenti? adica voi sperati sa aveti dreptul sa fiti violenti, sa incendiati masini si eventual oameni, dar sa nu fiti reprimati violent... :death: ce jegodii imputite!

din semnatura ta reiese ca urasti oamenii care nu aduc argumente,
nu stiu care sunt argumentele tale, de ce ti-e tie frica de anarhie, dar te exprimi foarte urat, si chiar stai cam nasol cu nervii. fumeaza si tu un joint ceva, mai lasa bautura, poate te mai relaxezi.
hai sa va zic eu ce-i cu anarhia, este o idee filozofica si-atat, la fel ca si democratia, la fel ca si comunismul. a fost discutata de greci pentru ca ei chiar aveau filozofi si traiau intr-o lume mult mai libera decat a noastra, unde nu intalnesti oameni indoctrinati ca atatia de pe acest forum. ce mi-i se pare amuzant este ca marea majoritate a moderatorilor sustin ideea de autoritate, avand in vedere ca ei reprezinta autoritatea pe acest forum, e si normal. problema cu puterea este ca creeaza dependenta, si afecteaza un pic si rationamentu. cum zicea cheloo de la parazitii, nu vi-i se mai scoala decat daca aveti scaunul sub cur. bun, dar sa ne-ntoarcem la greci. baietii astia au dat definitia omului politic, omul politic trebuia sa fie un bun orator, deci sa stapaneasca retorica, si sa fie obligatoriu sofist, adica un om capabil sa puna totul in balanta fara oprelistile vreunor prejudecati. sofistul din aceasta cauza trebuia sa fie nihilist, adica lipsit de prejudecati de orice fel. nu stiu daca realizati, dar democratia si anarhia sunt mult mai strans legate intre ele decat credeti. bine, si democratia (pe care poate tomasso crede ca au inventat-o americanii) este tot un ideal, la fel ca si anarhia. ce avem noi este democratie aplicata, adica o mare minciuna coafata, asa cum a fost si comunismul. stiti cum functioneaza lucrurile astea? oricand vreun om inventeaza ceva, fie el un curent in gandire sau poate vreo descoperire practica, in momentul in care interactioneaza cu societatea isi pierde intelesurile initiale, pentru ca noi traim intr-o lume a proiectiilor ideilor unor oameni, asa cum afirma Platon. problema mea cu democratia este ca ea a fost conceputa intr-un context (intrun oras stat, respectiv Atena in vremea lui Pericle), unde coruptia este practic imposibila fara sa vuiasca agora, unde ideile sunt impartasite mult mai clar de politicieni oamenilor prin viu grai si nu prin consilieri de imagine, unde cetatenii (adica oamenii din cetate) se implica mult mai mult decat cei din ziua de azi( beau bere si se uita la ce-a mai facut becali sau adi mutu, sau poate scriu pe forum precum tipu cu trabantu fara sa aibe nimic de zis), deci democratia nu poate exista decat intr-o societate constienta dragi prieteni. din pacate democratia in contextul actual functioneaza un pic invers, nu face apel la constiinta cetateanului, ci mai mult la ignoranta lui. trebuie sa ne dam seama ca aceste concepte nu se aplica niciodata, ele sunt niste idealuri si idealurile se cam murdaresc cu sange . traim intr-o lume pe care-o credem atat de avansata, dar cu tot acest progres vin si multe neajunsuri, trebuie sa vedem si reversul medaliei. imi pare rau ca judecati atat de aspru, nu stiti ce este aceea anarhie, si vorbiti foarte mult despre ce e rau in loc sa vedeti si partea buna. imediat apar frustrarile, imediat apare teama (o sa umble violatorii pe strada dac-o sa fie anarhie) uite tu hal de argument de baba care n-are loc pe scaun in tramvai. sper sa ramana o discutie deschisa, lasati afirmatiile astea extremiste, suntem pe un forum si vorbim despre niste idei. nimic mai mult. asta este anarhia, o intrebare si atat. ce ne-am face fara conducatori, poate asta ar trebui sa va-ntrebati daca va intereseaza subiectul. ce s-ar intampla? problema cu lumea asta asa de urata este ca nu mai avem incredere in noi ca oameni. chiar credeti ca omul ca medie este atat de rau? de ce va temeti atat de mult? de oameni? ca nu au venit extraterestrii sa va faca vreun rau. am sa mai postez pe aceasta tema si sper sa discutam cat mai la obiect, mai lasati va rog frumos frustrarile, nu vin anarhistii sa va faca nici un rau.

#202
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 rasco, on Apr 9 2008, 15:26, said:

din semnatura ta reiese ca urasti oamenii care nu aduc argumente,
nu stiu care sunt argumentele tale, de ce ti-e tie frica de anarhie, dar te exprimi foarte urat, si chiar stai cam nasol cu nervii. fumeaza si tu un joint ceva, mai lasa bautura, poate te mai relaxezi.
hai sa va zic eu ce-i cu anarhia, este o idee filozofica si-atat, la fel ca si democratia, la fel ca si comunismul. a fost discutata de greci pentru ca ei chiar aveau


Democratia e o realitate.

Comunismul ...a fost si el din pacate, l-am simtit pe pielea noastra. Never ever again B)

Anarhia..ceva punere in practica pe undeva? -_-

e doar o stupizenie..contrazi-ma ,daca poti :P

#203
rasco

rasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 23.08.2007

 jihadu, on Apr 9 2008, 15:35, said:

Democratia e o realitate.

Comunismul ...a fost si el din pacate, l-am simtit pe pielea noastra. Never ever again B)

Anarhia..ceva punere in practica pe undeva? -_-

e doar o stupizenie..contrazi-ma ,daca poti :P

n-a zis nimeni ca e ceva bun sau rau, de la idee la practica sunt multi pasi, si se schimba multe pe parcurs.
ideea ta despre anarhie este ceva dus la extrem. tu vezi o himera, eu vorbesc despre ideea de anarhie. cine va lupta pentru anarhie daca acest lucru nu le va aduce puterea? evident ca n-o sa vezi vreo transpunere a anarhiei. dar ea exista de dinainte sa existe orice alta forma de conducere. este lipsa ei, este daca vrei o intoarcere in timp.
tocmai ce ziceam ca aceastea sunt idei, cuvinte si atat. cat din ceea ce stii tu ca inseamna democratie este pus in practica in aceasta realitate pe care-o simti tu? hai sa vedem de cate ori ai votat, de la instalarea democratiei, si pentru ce. ai votat niste presedinti, niste primari, nu ca ai fi avut alternative prea multe, nu stiu pe cine puteai sa votezi dupa revolutie cand iliescu ti-a fost impins in fata ca un mare salvator al neamului.ai mai votat si-o schimbare de constitutie, nu stiu cat din constiinta poporului roman se transmite prin aceste voturi. bun, democratia inseamna pana la urma puterea poporului. eu am facut o paralela cu anarhia care inseamna absenta conducatorilor. vezi cumva vreo legatura? puterea - poporului, lipsa conducatorilor...se contrazic undeva? ba chiar daca le folosim impreuna riscam sa fim pleonastici nu crezi?
problema noastra este ca ne cam grabim sa tragem concluzii, derulam banda si sarim peste esenta, ajungem la extremism.

Editat de rasco, 09 aprilie 2008 - 18:10.


#204
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 rasco, on Apr 9 2008, 17:57, said:

n-a zis nimeni ca e ceva bun sau rau, de la idee la practica sunt multi pasi, si se schimba multe pe parcurs.
ideea ta despre anarhie este ceva dus la extrem. tu vezi o himera, eu vorbesc despre ideea de anarhie. cine va lupta pentru anarhie daca acest lucru nu le va aduce puterea? evident ca n-o sa vezi vreo transpunere a anarhiei. dar ea exista de dinainte sa existe orice alta forma de conducere. este lipsa ei, este daca vrei o intoarcere in timp.
tocmai ce ziceam ca aceastea sunt idei, cuvinte si atat. cat din ceea ce stii tu ca inseamna democratie este pus in practica in aceasta realitate pe care-o simti tu? hai sa vedem de cate ori ai votat, de la instalarea democratiei, si pentru ce. ai votat niste presedinti, niste primari, nu ca ai fi avut alternative prea multe, nu stiu pe cine puteai sa votezi dupa revolutie cand iliescu ti-a fost impins in fata ca un mare salvator al neamului.ai mai votat si-o schimbare de constitutie, nu stiu cat din constiinta poporului roman se transmite prin aceste voturi. bun, democratia inseamna pana la urma puterea poporului. eu am facut o paralela cu anarhia care inseamna absenta conducatorilor. vezi cumva vreo legatura? puterea - poporului, lipsa conducatorilor...se contrazic undeva? ba chiar daca le folosim impreuna riscam sa fim pleonastici nu crezi?
problema noastra este ca ne cam grabim sa tragem concluzii, derulam banda si sarim peste esenta, ajungem la extremism.


ia dezvolta aici.

lasa situatia din romanica, aici e un fel de capitalism salbatic, lume inapoiata,lipsa societatii civile, lipsa unei clase de mijloc, lipsa infrastructurii,lipsa educatiei,etc, e un exemplu atipic.

cand vorbesc de democratie ma refer la tarile din vest, elvetia , austria,germania,etc.


so: ce este anarhistii si ce vrea ei :punk:

Editat de jihadu, 09 aprilie 2008 - 18:23.


#205
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 jihadu, on Apr 9 2008, 18:22, said:

so: ce este anarhistii si ce vrea ei :punk:

Buna intrebare ! :rolleyes:
Chiar asa.
De fapt, ce vor anarhistii ?

#206
rasco

rasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 23.08.2007

 Mig VWFan, on Apr 4 2008, 17:49, said:

Ceea ce conteaza e mesajul transmis. Ca si in cazul paradelor militare , ori sunt impresionante ori mai bine nu le faci decat sa te faci de ras.
Asadar ce mesaj a ramas in urma "anarhistilor" ? O mana de jegosi inculti cu chilotii cacati dupa ce au vazut o "testoasa" (jandarmii aia cu aparatori pe ei) :) . Deci o miscare ce ar trebui sa te faca sa rezonezi, sa te asociezi cu ea ajunge sa-ti provoace mila... vorba aia...tara de rahat...manifestatii de rahat  :D

mai voinicule, dute si bate-te tu cu testoasele ninja daca vrei, nimeni nu vroia sa se bata cu nimeni, romania este stat politienesc, si daca s-a dat ordin sa fie curatenie ca vine nato e ca si cum ar fi trecut ceausescu acum 20 de ani prin nu stiu ce sat, toata lumea tre sa stea cuminte si sa faca sluj. nu merge chiar asa. uite eu sunt anti nato, din pacate la noi nu se poate face un protest civilizat, pt ca sunt comunisti ca tine care sunt de acord sa ia niste tineri bataie cu pulanul, tu si mitica dragomir. unde v-ati gasit toti nu stiu. cum sa ai mentalitatea asta? in tarile civilizate la care aspirati toti e foarte ok sa protestezi indiferent pentru ce, si sunt manifestatii pasnice. aceste manifestatii sunt cel mai elocvent exercitiu de testare a democratiei intr-un stat. noi am demonstrat ca nu avem asa ceva.romanii nu stiu decat sa iasa la defilare de 23 august. unde vrei tu o miscare cu care sa rezonezi daca tu stai cu curu-n fotoliu? stii ca au fost tineri dusi pe sectie pentru ca aratau dubios????este asta un criteriu legal? si ca aveau niste manifeste anti nato cu ei? dar ce n-ai voie sa protestezi anti nato? hai sa-ti dau un exemplu: s-au confiscat niste manifeste care urmau sa fie distribuite si vreau sa-ti spun ce contineau:
ai vazut cum arata crucea nato? ei acea cruce avea un cerc cu sarma ghimpata si colturile indoite sa semene cu zvastica nazista. este o metafora ok? ai pretentia ca un militian de pe strada sa poata interpreta un manifest sau sa stie ce este aceea o metafora?? le-au confiscat pe motiv ca faceau propaganda nazista. poftim??? de unde propaganda nazista cand tocmai asta insinuau manifestele, ca nato are comportament similar cu nazistii?
ca sa intelegi si asta, iti dau alt exemplu, daca nemtii in al 2-lea razboi mondial s-au imbracat in polonezi si au insinuat ca i-ar fi atacat polonia pt a avea un pretext sa ocupe polonia. nato face cam acelasi lucru acum declarand ca iranul vrea sa-i atace . asta s-antamplat si in irak si in mai multe conflicte. deci ti-am explicat si de ce paralela nato-nazisti. dar de aici pana la a spune ca manifestele acelea faceau propaganda nazista? astfel de concluzii nu le poate trage un militian din austria spre exemplu. in austria nu sunt oameni care sa declare c-ar trebui calcati cu tancurile niste oameni care protesteaza. la noi nu se poate. nu putem manifesta. si asta ar trebui sa va deranjeze pe toti

nu se poate sa nu va amuze titlul acestui topic. este parca scos dintr-o revista pt dudui, gen ce este obezitatea si cum scapam de ea. sau cum scapam de petele de cafea. cu un galbenus de ou ceva. tare de tot

#207
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

 rasco, on Apr 10 2008, 11:38, said:

ca sa intelegi si asta, iti dau alt exemplu, daca nemtii in al 2-lea razboi mondial s-au imbracat in polonezi si au insinuat ca i-ar fi atacat polonia pt a avea un pretext sa ocupe polonia. nato face cam acelasi lucru acum declarand ca iranul vrea sa-i atace .


NATO nu prea are nimic de-a face cu Iranul ( cum nu a avut de-a face nici cu Irakul ). Alea au fost/vor fi in cvasi-totalitate "afaceri americane" ...  ;)

#208
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.978
  • Înscris: 28.05.2006

 manitu, on Apr 9 2008, 19:07, said:

Buna intrebare ! :rolleyes:
Chiar asa.
De fapt, ce vor anarhistii ?
depinde ce scoala de anarhism urmeaza
sunt anarhisti comunisti,capitalisti,ecologisti si multe alte categorii.

#209
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007

 manitu, on Apr 9 2008, 20:07, said:

Buna intrebare ! :rolleyes:
Chiar asa.
De fapt, ce vor anarhistii ?
In primul rand sa li se respecte drepturile fundamentale de a se exprima si a crede in ceea ce vor
In al doilea rand o lume mai buna,bazata pe libertate,egalitate,drepturile femeilor,ale minoritatilor,in care sa nu existe granite,in care biserica sa nu mai manipuleze,o lume fara razboaie,poluare si fara abuzuri,fara discriminari de orice tip si fara exploatati se exploatatori.
   E prea mult?E ilegal?

#210
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 rasco, on Apr 10 2008, 11:38, said:

in austria nu sunt oameni care sa declare c-ar trebui calcati cu tancurile niste oameni care protesteaza. la noi nu se poate. nu putem manifesta. si asta ar trebui sa va deranjeze pe toti


Poti manifesta daca ai acceptul autoritatilor:primarie, politie,etc..tb sa spui intre ce ore , traseul,etc.

Pana si homosexualii au manifestat..asa ca, n-ai nimerit-o, mai trage un loz :rolleyes:

Nu manifesteaza fiecare cand i se scoala si pe unde vrea.In orice tara civilizata e la fel, informeaza-te daca nu crezi.

 ILoveMyBunny, on Apr 10 2008, 16:49, said:

In primul rand sa li se respecte drepturile fundamentale de a se exprima si a crede in ceea ce vor
In al doilea rand o lume mai buna,bazata pe libertate,egalitate,drepturile femeilor,ale minoritatilor,in care sa nu existe granite,in care biserica sa nu mai manipuleze,o lume fara razboaie,poluare si fara abuzuri,fara discriminari de orice tip si fara exploatati se exploatatori.
   E prea mult?E ilegal?


Nimic nou pana aici, drepturile astea ti se respecta si acum.Daca ai contraexemple, da-mi link cu legea de la noi care incalca drepturile femeilor, a minoritatilor,etc..

Lume fara granite, razboaie,poluare etc..poate lumea cealalta :lol:

Am o veste proasta pentru tine:Omul nu e un animal perfect.Daca era, nu mai existau conflicte,armate, arme, politie,foamete,etc.

Da' intram pe alt taram, al abstractului,aici.

Deci, doar fumuri, nu te supara, gen "salvati balenele" .

#211
rasco

rasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 23.08.2007

 Ioan76, on Apr 10 2008, 14:28, said:

NATO nu prea are nimic de-a face cu Iranul ( cum nu a avut de-a face nici cu Irakul ). Alea au fost/vor fi in cvasi-totalitate "afaceri americane" ...  ;)
asa si? postam sa ne aflam in treaba? de ce sunt trupe nato in afacerile americane? serbia afganistan irak sudan etc.

Editat de rasco, 16 aprilie 2008 - 03:12.


#212
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

 rasco, on Apr 16 2008, 04:11, said:

asa si? postam sa ne aflam in treaba? de ce sunt trupe nato in afacerile americane? serbia afganistan irak sudan etc.

Unde sunt trupe NATO în Irak ?
Serbia nu a fost o problemă americană, iar americanii nu au avut o problemă cu Serbia.

NATO a avut o problemă cu Serbia, nu SUA.
Comprende ?

#213
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.059
  • Înscris: 31.07.2007

 ILoveMyBunny, on Apr 10 2008, 16:49, said:

In primul rand sa li se respecte drepturile fundamentale de a se exprima si a crede in ceea ce vor
In al doilea rand o lume mai buna,bazata pe libertate,egalitate,drepturile femeilor,ale minoritatilor,in care sa nu existe granite,in care biserica sa nu mai manipuleze,o lume fara razboaie,poluare si fara abuzuri,fara discriminari de orice tip si fara exploatati se exploatatori.
   E prea mult?E ilegal?

Asta vor anarhistii???? :w00t:
Al dreaq sa fiu daca nu i-am auzit pe hipioti dorindu-si acelasi lucru...(freadom, no war & shit). Daca mai bagai pe lista si chestia cu "free love" si cu fumatul ierbii cred ca ma blocam total...

#214
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 05.06.2006
logic, cainii vagabonzi le omoara copii pe strazi si creeaza o situatie de incomfort vadita pentru turisti.
nemivorbind despre pericolul unei epidemii.
pretul locuintelor e ireal.
si pe ei ce ii intereseaza cel mai mult?
libertatea americanilor :) :) :)>>>...\
ce mai conteqaza ca uleiul a ajuns la supermarchet cat salariul pe juma de luna.
problema lor vitala este sistemul de sanatate din america.
ca nu functioneaza.
sau ca nato - dintre toate natiunile europene a ales romania.
ce rusine!

Editat de nettoyeur, 19 aprilie 2008 - 06:04.


#215
GhitzaBrasoveanu

GhitzaBrasoveanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 14.02.2008
pampalau este de genul masculin ?
sau e ceva generic care se aplica si la genul feminin?
adica doar barbatii sunt anarhisti si fetele curve(ca doar cum altfel sa fie o fata cuMinte intre atatia pampalai- scuzati, anarhisti ) ?

eu am intalnit una andreea r. , care pe langa ca era o curva proasta de la coada vacii care mai avea si pretentii de mare diva....dar nu stia zicala ca "nu toate curvele ajung in parlament, si nu toate curtezanele regine" .
dar desi proasta, a reusit totusi sa creeze multa anarhie....:)
se verifica astfel zicala " norocul prostului ".....:P
auzi tu, la ea pretentie : un anarhist are doar o penis, dar ea are cate vrea!!!!!!!
m-am abtinut atunci sa o intreb : unde????prin gura?????


oricum, cred ca esti cam restrictiv in definitia ta pe care o dai pampalaului!!!!

trebuie sa o largesti pentru : avortoni, complexati, blazati, fosti sportivi declarati campioni, curve de la tara cu dorinta de emancipare, motoretisti care pot sa faca orice, si in general pentru toti "cismarii" care nu stiu unde se termina "sandaua" si unde incepe arta.....

cred ca am fost prea putin succint si trebuie sa ma retrag :)


#216
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 05.06.2006
am scos subiectul de la naftalina.

deci cine e anrhistii si ce vrea ei :)

http://www.boston.co...reek_riots.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate