Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

HTC Dual Touch

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
am un htc dual touch. imi arata numarul de telefon / numele celui care ma apeleaza cu fonturi mici, ceea ce face greoaie folosirea lui in masina, in timpul mersului; as vrea sa stiu cum anume si unde trebuie umblat in registrii de la windows mobile 6 pentru a mari aceste fonturi. ma poate ajuta cineva? mentionez ca nu sunt familiarizat cu modificarea registrilor. multumesc!

#2
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
Salut. Poti copia orice font din windows\fonts de pe calculator in windows\font in htc. apoi un restart, si ar trebui sa mearga.

#3
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
merci, dar pe mine ma intereseaza cum sa-mi afiseze fonturi mai mari doar atunci cand sunt apelat.

#4
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
pai vezi care sunt fonturile care se aplica la apelare, si le inlocuiesti (poti foarte usor prin redenumire)

#5
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
pls, daca poti ajuta-ma sa fac asta pas cu pas...

#6
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
cel mai simplu, te duci in word pe PC, scrii ceva cu un font care iti place, retii denumirea fontului, te duci in windows\fonts si il iei deacolo, si ar trebui redenumit cu fontul care e pe tel (sa iti fie mai usor), cel care e pt apel, doar ca nu stiu exact care e cel pt apel. tot asa, ca sa fii sigur, le copii de pe tel, te duci in word si le testezi si vezi exact care e cel care vrei sa il inlocuiesti, si retii numele, si redenumesti pe cel care l-ai copiat prima data din PC\windows\fonts cu cel care l-ai luat din telefon, si apoi suprapui in telefon. Sper sa fi inteles :D

#7
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
instalarea unor fonturi noi pe htc nu mi-a adus in plus decat sa le pot folosi in office-ul mobil (word etc.), dar nu mi-a schimbat in windows mobile nimic...



ma poate lamuri cineva?

Edited by awareness, 17 February 2008 - 22:59.


#8
ajustator

ajustator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2006

View Postawareness, on Feb 17 2008, 22:50, said:

instalarea unor fonturi noi pe htc nu mi-a adus in plus decat sa le pot folosi in office-ul mobil (word etc.), dar nu mi-a schimbat in windows mobile nimic...



ma poate lamuri cineva?

gaseste "settings" te duci la submeniul "screen" si acolo mai e un submeniu "text size". Cel putin asa este in telefonul meu care are wm5. Cred ca si la wm 6 este similar. Incearca sa gasesti setarile astea.

toate bune

#9
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
merci, dar asta e prima pe care am incercat-o si n-are nicio legatura... mie imi trebuie sa stiu cum sa modific registrii...

chiar nu stie nimeni?

#10
topdisc

topdisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.10.2006
Solutia este urmatoarea: folosesti un registry editor si te duci la: [HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\SYSFNT] si ai acolo toate caracteristicile fontului folosit de system: nume (cheia Nm), inaltime (cheia Ht), latime (cheia Wt) etc

Default Ht este 900 si Wt - 400; pune si tu 1400 respectiv 600 ca sa observi vreo diferenta. Soft reset si o sa ai niste fonturi cat casa poporului :D

Atentie: schimbarea afecteaza afisarea in mai multe situatii decat la callerID, asa ca s-ar putea sa devina enervant in diferite aplicatii !!!

#11
tudormara

tudormara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 13.04.2004
start, settings, system, screen, text size!!! acolo gasesti ce cauti


View Postawareness, on Feb 14 2008, 16:29, said:

am un htc dual touch. imi arata numarul de telefon / numele celui care ma apeleaza cu fonturi mici, ceea ce face greoaie folosirea lui in masina, in timpul mersului; as vrea sa stiu cum anume si unde trebuie umblat in registrii de la windows mobile 6 pentru a mari aceste fonturi. ma poate ajuta cineva? mentionez ca nu sunt familiarizat cu modificarea registrilor. multumesc!


#12
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
tot in legatura cu acest telefon.... un prieten si-a cumparat unul din Italia, cu meniul in limba italiana. Cum poate schimba limba meniului in engleza??? daca poate cineva explica pas cu pas...

#13
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmusso, on Nov 21 2008, 22:02, said:

tot in legatura cu acest telefon.... un prieten si-a cumparat unul din Italia, cu meniul in limba italiana. Cum poate schimba limba meniului in engleza??? daca poate cineva explica pas cu pas...


Din pacate Windows-ul Mobile pe HTC vine doar in limba tarii in care este comercializat. Pentru alte schimbari incearca si tu site-uri care ar putea sa te ajute :notangel:
Detalii pe PM

#14
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Salut, am un HTC Touch Dual nou, cumparat prin oferta Orange. Am observat ca semnalul retelei este foarte slab, abia daca am o "liniuta" in locuri in care cu alte telefoane am semnal maxim. Am incercat sa setez reteaua manual pe Orange, cand cauta retelele semnalul devine maxim, insa dupa ce selectez reteaua, scade din nou la o liniuta.
Stie cineva care ar putea fi problema si cum as putea sa o remediez?
Nu as vrea sa ma trezesc ca am probleme de semnal cu un telefon nou in locuri in care nici nu se pune problema ca nu ar fi acoperita.
Cineva mi-a spus sa renunt la reteaua 3G si sa folosesc EDGE. Ma poate lamuri cineva cum fac acest lucru?
Multumesc.

#15
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Hai ca am reusit eu, si va impartasesc si voua, in caz ca experimentati aceeasi problema: start -> settings -> phone -> band. Acolo selectati la "network type" optiunea "GSM", iar la "GSM/UMTS band" selectati "GSM (900+1800) + UMTS (2100)". Default, aceste optiuni sunt pe "Auto". Apasati OK si apoi telefonul se va conecta la reteaua EDGE, cu semnal maxim.

#16
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Stie cineva daca merge Igo8 pe acest telefon? Daca da, ma poate ajuta cineva cu soft/harti?
Multumesc.

#17
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
igo merge pe orice windows mobile si windows CE

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ ibm_ioman, ai rezolvat ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate