Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Thalia

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
intrebare: tu nu poti sta la casa 2 luni? concediu+medical sau chiar demisie daca nu ai un job bun. nu mai tin minte daca esti maritata sau nu. eu am avut noroc pt ca am facut casa si pt patronul la firma la care lucrez asa ca nu au fost probleme mari cu lipsitul de la munca. gandeste-te ca salariul unui diriginte care sta pe perioada constructiei casei este de cca 1000e/luna. mirela si-a rezolvat problema cu o simpla rulota. chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau. o ruda cu mult timp la dispozitie? la put ala este pretul cam peste tot. te duci pana la a treia panza freatica: cca 40m exact cum ai spus si tu. sa nu uiti sa-i intrebi daca folosesc tuburi valrom(sunt albastre si au infiletare). daca te stresezi putin cred ca poti gasi si cu 1.5 mil/m. nu esti deloc nebuna daca vrei sa continui. de ce te-am intrebat de serviciu? din cauza ca banuiesc ca vrei sa te muti la buc o data ce iti faci casa aici si nu cred ca o sa pleci prin transfer ci prin demisie. daca tot iti dai demisia dfe la locul de munca peste 5 luni de ce sa nu o faci acum? scutesti o gramada de bani prin angajarea unui diriginte care sa fie zilnic acolo(unul care nu calca prea mult pe la casa ia 350 euro/casa pt acte)

#38
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
-despre diriginte, e un nene "tranzactionat" aici pe forum foarte exigent si din cite stiu si scump. vb cu reli sau don_king
-putu ca si pret pare ok, faptu' ca'l faci la 40 m e si mai bine dar asta nu'ti garanteaza potabilitatea apei.
-cu tarusarea, e musai sa apelezi la un cadastrist. inclusiv pt. trasarea fundatiilor.
-case se fac cu zecile de mii, nu te mai stresa inutil
-indiferent de credibilitatea dirigintelui sau seriozitatea constructorului trebuie sa'ti faci timp de vizite pe santier cel putin una la 2 zile, daca nu si mai des. daca vad astia ca esti dezinteresata or sa faca caca si pipi pe banii tai.
-proiectantu' trebuie sa'ti dea cel putin 2 exemplare ale proiectului iar constructoru' sa'si faca copii dupa un original. oricum aia mininca salam cu rosii si praz pe planse, deci nu lasa originalele (stampilate si semnate) din mina. Dosaru' de PAC cu "vizat spre neschimbare" e sfint, sa ai mare grija de el.

fa poze inclusiv la proiect si posteaza fara jena (ai grija la cartus sa nu se vada).

#39
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postconu71, on Feb 28 2008, 10:17, said:

intrebare: tu nu poti sta la casa 2 luni? concediu+medical sau chiar demisie daca nu ai un job bun. nu mai tin minte daca esti maritata sau nu. eu am avut noroc pt ca am facut casa si pt patronul la firma la care lucrez asa ca nu au fost probleme mari cu lipsitul de la munca. gandeste-te ca salariul unui diriginte care sta pe perioada constructiei casei este de cca 1000e/luna. mirela si-a rezolvat problema cu o simpla rulota. chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau. o ruda cu mult timp la dispozitie? la put ala este pretul cam peste tot. te duci pana la a treia panza freatica: cca 40m exact cum ai spus si tu. sa nu uiti sa-i intrebi daca folosesc tuburi valrom(sunt albastre si au infiletare). daca te stresezi putin cred ca poti gasi si cu 1.5 mil/m. nu esti deloc nebuna daca vrei sa continui. de ce te-am intrebat de serviciu? din cauza ca banuiesc ca vrei sa te muti la buc o data ce iti faci casa aici si nu cred ca o sa pleci prin transfer ci prin demisie. daca tot iti dai demisia dfe la locul de munca peste 5 luni de ce sa nu o faci acum? scutesti o gramada de bani prin angajarea unui diriginte care sa fie zilnic acolo(unul care nu calca prea mult pe la casa ia 350 euro/casa pt acte)

Conule am gasit o ruda care sa stea la casa, e o ruda mai indepartata cu care n-am avut prea mari tangente pana acum. Omu are nevoie de bani si ne-am inteles la o suma pentru a-mi supraveghea lucrarile.

Am si barbat :P , dar nu ma pot baza pe el decat pentru finantare, e ocupat full-time, din pacate:(((

Asa zice ca lucreaza nenea cu putu, cu teava valrom, la adancime mare. Daca asta e pretu...e OK!
DOoamne ajuta!!!


Mai imi tre si suportu din partea dirigintelui de santier, pe care sa ma pot baza si sa fie exigent!
O sa o rag pe reli sa ma ajute !
Oricum merci mult pentru interventie:)))

Ca uitai, la servciu renunt, numa daca lucrurile nu merg bine asa cum le vad eu in desfasurare (cu ruda asta a mea care sa imi supravegheze constructia).

#40
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
ai vazut ca se gaseste rezolvare? parerea mea este ca te stresezi prea tare cand nu este cazul. ai sa vezi ca toate se vor rezolva de la sine cu timpul. succes

#41
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna dragi constructori!
Sunt ca-n cantecu ala "tot pe loc , pe loc, pe loc..." si nu-mi place deloc:((
Am vorbit de dimineata cu persoana ca-mi depune proiectul la Primarie pentru scoaterea AC si a zis ca incearca sa ne ajute sa "ne iasa" AC mai repede.
Tot azi voi vorbi si pentru masuratori cu cei de la primarie caci sambata ajunge al meu sotz si speram sa o rezolve si cu masuratorile.
Se duce sa vorbeasca si cu al doilea constructor si sa ii vada lucrarile. Sper sa ne intelegem si sa batem palma.
Apoi rap[id sa ne miscam cu actele pentru banca si daca lucrurile se misca, Doamne ajuta, poate ii dam si noi drumul pana de Paste!
Azi am vorbit si cu o firma din Baia Mare pentru termopane , usi si scara interioara si maine a zis ca imi aduce un catalog si nist preturi.
Cam atat la mine, revin cu noi amanunte dupa discutia cu constructorul!
Va pup si va urez timp frumos si discounturi cu gramada:)))

#42
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
termopane de la baia mare... cum crezi ca o sa sune un telefon dat in caz de inteventie... Alo,buna ziua, am si o problema cu usa de la terasa.. s-a lasat si nu se mai inchide bine, credeti ca puteti trimite pe cineva sa o regleze... sigur doamna, spuneti-ne adresa si in 2 ore suntem acolo... pai adresa e in jud ilfov, la 15 km de bucuresti, putin mai sus de corbeanca... in 2 ore ati spus... are"jet-ul" pregatit de zbor?... :D

Edited by septimiu80, 10 March 2008 - 19:58.


#43
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
eu m-am oferit sa o ajut cu termopanele dar se pare ca a uitat.

#44
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
:naughty: Bag sama ca ma bagarati la mijloc!!!

Conule tata, uitai de oferta matale cu termopanele, te rog io nu te supara, :console:  ok?
Auzi, hai sa te intreb, faceti si termopane cu lemn stratificat, ca al meu sotz d'astea vrea si mai vrea si usile interioare si scara si obloanele.
Io intrebai de obloane pe forum si imi zise cineva , sa ma ierte ca nu mai stiu numele ca a reusit foarte greu sa gaseasca d'alea persiene. "Nenea" astia de la Baia Mare a zis ca imi face si d'astea de care vreau io.
Ce sa fac, sunt dusa, vreau obloane d'astea :notangel:, altfel n-o sa-mi iasa casuta mea gandaceasca !

Septimiu, ai dreptate, nu-s blonda, dar...par:(((
O sa ma mai gandesc!

Attached Files



#45
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Sper ca nu te-ai suparat  :) . Eu am cumparat usile de la casa mea, de la Iasi, sunt foarte multumit de ele si nu au avut nevoie de nici un reglaj de 3 ani de cand le-am montat.( ulterior am mai luat pentru inca 2 case si le-am montat singur si nici cu astea nu am avut probleme) La ferestre insa am mai avut niste mici probleme si m-am felicitat ca le-am luat din Bucuresti pentru ca o usa  de interior o mai las sa "atarne" dar iarna la un geam care nu se inchide....

#46
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu m-am suparat, dimpotriva:))
Treaba e ca imi plac usile de la vila unde stau acum. Proprietaru ne-a dat-o la cheie.E superba!
O sa-l intreb si daca imi da voie o sa va pun niste poze poate se mai inspira unii ,altii.
Asa..vazand cat de fain se inchid/deschid toate geamurile si usile la prop in casa l-am rugat sa imi dea si mie firma. I-am contactat si totu pare ok.
In plus au o paleta faina de culori si lucreaza in toata tara.
Au si site dar nu stiu daca am voie sa-l postez, ca nu vreau sa le fac reclama si apoi sa mi-o iau.
Eu nici n-am casa pe teren , dar am fixu cu obloanele alea  frumoase :P , noroc cu barbatu-meu ca ma suporta:)))
revin:)

View Postseptimiu80, on Mar 13 2008, 17:40, said:

Sper ca nu te-ai suparat  :) . Eu am cumparat usile de la casa mea, de la Iasi, sunt foarte multumit de ele si nu au avut nevoie de nici un reglaj de 3 ani de cand le-am montat.( ulterior am mai luat pentru inca 2 case si le-am montat singur si nici cu astea nu am avut probleme) La ferestre insa am mai avut niste mici probleme si m-am felicitat ca le-am luat din Bucuresti pentru ca o usa  de interior o mai las sa "atarne" dar iarna la un geam care nu se inchide....


#47
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Intrebare: voi ce ati face in locu meu, ati merge inainte sau nu????
[/quote]


                                      Buna

Eu zic sa urmezi sfatul lui Conu(daca se poate si sotul este de acord,am inteles ca el este cu finantele).Acum lasand gluma la o parte o casa o faci ptr. o viata asa ca sfatul meu este sa te implici personal,uita de rude si diriginti care vin la lucrari cand ii chemi si nici atunci nu fac mare branza, in afara de hartogaraie care-i obligatorie nu-ti pune baza in ei,credema ca sunt patit.Cat priveste binevoitori care si-au facut casa si vor sa te ajute cu supravegherea lucrarilor deoarece acum au'' mai multa experienta''eu zic sa te gandesti de doua ori,si-o fi supravegheat el casa dar era a lui,pe cand la tine :scratchchin:
Subscriu si eu la ce a spus Punkt,sunt foarte multi oameni binevoitori aici ,si ai multe de invatat de la ei,asa ca posteaza aici tot ce te'' doare''. :hug:

#48
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Mneata dragi constructori:)
Am primit oferta (doar pe telefon pana acum) de la constructor 142.000 euro la cheie +/- o "abatere de nu stiu cat".
Ar veni cam 480euro /mp la cheie!
Omu mi s-a parut corect, a zis ca ne treimite si oferta scrisa pe mail. Urmeaza sa o rumegam bine si sa stabilim ultimele detalii.
As vrea ca la finalul negocierii sa amn totusi un pret total fix ca sa stiu cat anume ma imprumut la banca. Adica nu merge cu si nu cred ca-mi accepta nici banca un plus minus 20k euro.
Asa ca negocierea sper ca se va face pe un pret total fix , caci oricum am si eu o limita in care ma pot imprumuta la banca si mai mult de atata nu pot!
Cam astea ar fi ultimele noutati:)))
Astept oferta lu nenea constructoru pentru rumegat:)))
Tineti-ne pumnii!!!

#49
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
:clapping:

#50
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,524
  • Înscris: 28.08.2003
Mie pretul mi se pare destul de mare, mie mi s-a cerut 60.000 euro la rosu pentru 250 mp si pana la urma am ajuns la aproxiamtiv 35.000 euro. Pentru casa la rosu. Din toate calculele mele nu cred ca mai bag 100.000 euro in ea ca sa o aduc la cheie. Dar preturile din Bucuresti or fi mult mai mari.

Mai trege de pret. mai negociaza, cauta si alte oferte, rupe-le capul!
Multa bafta!

#51
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Saluatare dragii mei!
Azi mi-a iesit AC, in sfarsit, dupa lungi asteptari, insa tot e bine:)
Aseara am discutat, tot prin telefon cu, constructorul in ideea sa mai revedem cateva aspecte din devizu trimis de d-lui.
Numa ca ne-am impotmolit, tot din cauza proiectantului (deja a ainceput sa ma enerveze) caci a prins in devizu asta multe lucrari pe care constrcutorul ,nu eu, le vede inutile si altele care se abat, da!!! cititi bine, de la proiect.
In proiect zice clar ca eu am acoperis LIndabn, pe deviz mi-a trecut tabla zincata:((((
Hai ca v-am bagat in ceata, deci sa ma exprim mai bine. Cand am facut proiectu' i-am zis la nenea arhitectu sa ne faca si un deviz, platit, bineinteles.
L-a facut, totu parea okei, cand ne-am aruncat un ochi pe el, ce sa vezi, aveam alte cifre (si ma refer la m2) decat in proiect, exemplu gresia am 140mp de gresie. De unde Doamne iarta-ma atatia metrii cand eu am o bucatarie si doua bai normale?! iar parchet am numa 42mp in toata casa:(((
E clar ca nenea mi-a dat copy-paste de la alt proiect la devizu asta:(((
Si mai multe aspecte, dar asta e mai concludent.
Ei devizu asta facut de nenea proiectantu l-am trimis si la constructor, da' fara preturi si omu saracu daca a avzut acolo tabla zincata, el tabla zincata mi-a pus cu pretu aferent?!
Acu trebuie sa rediscutam negocierea si va fi facuta in mare, da' nu stiu cum, poate ma ajutati si pe mine?!
Ce sa ii scriu in caietu de sarcini?!
Eu vreau, in mare, casa pe strcutura portanta, cu sistem de izolare termica de 10cm, acoperita cu lindab.
Finisarile pe exterior cu tencuiala decorativa, iar pe interior lavabila.
Parchet in toate camerele, mai putin bucataria, baile si holul de la intrare unde va fi gresie de interior.
Terasa va fi pavata cu gresie de exterior ce imita piatra de rau, fundatia casei pe exterior la fel. Terasa din spatele casei va fi inchisa cu structura de termopan (coane fii pe faza).
Baile si bucataria voi fi dotate cu instalatii de la rom****l
E okei asa?
Cum arata un caiet de sarcini cu toate astea incluse?
Eu mi-am facut asa o idee in mare, dar orice alte idei sunt bine-venite!!!
Va multumesc ca v-ati oprit pe jurnalul meu:)))

#52
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Iti citesc jurnalul si nu pot decat sa-ti urez bafta la construit acum ca ai si AC-ul!
Din pacate nu stiu sa te ajut cu caietul de sarcini pt ca si eu acum sunt tot in faza de cautat/batut palma cu un constructor (desi eu merg pe varianta la rosu initial si apoi dc sunt multumita de el prelungim contractul si pt finisaje).

#53
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postthalia, on Apr 2 2008, 13:32, said:

In proiect zice clar ca eu am acoperis LIndabn, pe deviz mi-a trecut tabla zincata:((((

Lindab pentru invelitori este egal cu adidas pentru pantofii sport.
Lindabul este de fapt un producator de invelitori din tabla zincata care in plus este ondulata si vopsita.
Poti gasi si versiunea de tabla zincata si ondulata dar nevopsita sau asemanatoare celei pe care o asociezi cu lindab-ul dar de alt producator.
Parerea mea este ca structuristul s-a exprimat foarte corect.

#54
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Poate ca ai dreptate, nu pot sa te contrazic ca sunt pe din'afara, dar asa a inteles constructoru si el tabla zincata (d'aia cum era acu ceva vreme) se gandea sa ne puna.
M-a si intrebat, de ce nu vrem lindab sau cum s-o numi ,ca e mai frumoasa, mai de actualitate?!
Oricum, merci pentru interventie, mai invat si io cate ceva ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate