Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Amenda pentru rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#145
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Atunci cand iti iei 3 masini, te interesezi si daca le poti sustine financiar. Daca sunt conduse de o singura persoana (celelalte stau in parcare) ma indoiesc ca ai nevoie de toate. Altfel e un moft pe care trebuie sa-l suporti financiar.
Nu te obliga nimeni sa iesi cu ele din oras, altfel poti sa iti iei rovigneta valabila o saptamana care costa ca. 10 RON.
Mai mult te costa lichidul de parbriz necesar acelui drum, dar banuiesc ca il golesti din rezervorul altei masini din cele 3, ca doar nu cumperi pt. toate, doar nu mergi cu toate in acelasi timp.

#146
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsaxx, on 3rd March 2010, 16:58, said:

Atunci cand iti iei 3 masini, te interesezi si daca le poti sustine financiar. Daca sunt conduse de o singura persoana (celelalte stau in parcare) ma indoiesc ca ai nevoie de toate. Altfel e un moft pe care trebuie sa-l suporti financiar.
Nu te obliga nimeni sa iesi cu ele din oras, altfel poti sa iti iei rovigneta valabila o saptamana care costa ca. 10 RON.
Mai mult te costa lichidul de parbriz necesar acelui drum, dar banuiesc ca il golesti din rezervorul altei masini din cele 3, ca doar nu cumperi pt. toate, doar nu mergi cu toate in acelasi timp.


Saxx vorbea de principii pentru cine poate sa inteleaga. Nu e vorba de suma ci de faptul ca este nedrept sa platim faxa de drum de doua ori pentru niste drumuri de toata jena.

#147
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
la cum arata drumurile de la noi ar trebui sa primim bani pentru reparat masinile si nu sa dam pentru intretinut soselele
treaba care o spune remier ca sa plateasca fiecare sofer in functie de numerul de km parcursi mi se pare cam fantezista.Ganditi va cat ar plati un sofer de profesionist care face 500km/zi.

Edited by yonut_a, 03 March 2010 - 18:03.


#148
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postyonut_a, on 3rd March 2010, 18:01, said:

la cum arata drumurile de la noi ar trebui sa primim bani pentru reparat masinile si nu sa dam pentru intretinut soselele
treaba care o spune remier ca sa plateasca fiecare sofer in functie de numerul de km parcursi mi se pare cam fantezista.Ganditi va cat ar plati un sofer de profesionist care face 500km/zi.

Ar plati exact cat foloseste drumul.

Problema este ca avem taxa te drum in pretul carburantului. Din acest motiv rovinieta este aberanta si nedreapta.

#149
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

View PostX-plane, on 3rd March 2010, 18:15, said:

Problema este ca avem taxa te drum in pretul carburantului. Din acest motiv rovinieta este aberanta si nedreapta.

Asta este unul din motive pentru care este nedreapta.Din punctul meu de vedere motivul cel mai important motiv este starea drumurilor.Starea drumurilor este cea care nu justifica banii platiti pe rovinieta.

#150
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

View PostX-plane, on 3rd March 2010, 17:37, said:

.. vorbea de principii ...

Pe acelasi principiu poate sa plateasca RCA numai pt. cat/cand merge. Sau prin analogie sa ia asigurarea de la alta masina din cele 3 care nu merg niciodata 2 in acelasi timp (doar se face cam pe aceleasi criterii ca rovigneta: serie sasiu, capacitate cilindrica). Atata timp cat nu merge cu mai multe o data nu vad de ce nu ar fi posibil, mi se pare cel putin la fel de indreptatit. Macar asa are un ideal mai inalt (ca cel care alearga dupa un taxi in loc de autobuz - face economie mai mare).
De acord ca nu avem drumuri, taxe mari, carburant scump etc dar asta e alta discutie.
La fel alta discutie ar fi cum ai putea sa pui in practica doleanta lui: mergem pe incredere ?

#151
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
Mai oameni buni, cineva mai sus a inteles !
E vorba de un principiu, daca taxa asta e pentru uzura drumurilor, atunci cel mai corect e sa fie corelata cu nr de km parcursi, deci cu consumul de benzina.
Si atata timp cat un anumit procent se regaseste in pretul benzinei, e CORECT !
Abuzul este sa ne oblige sa platim in plus si rovinieta care nu are nici o baza corecta intre cost/saptamana/luna/sau an corelat cu nr de  km si uzura drumului.
E O MARE HOTIE LEGIFERATA pe care trebuie sa o respingem cu totii !

#152
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

View Postremier, on 3rd March 2010, 21:15, said:

E O MARE HOTIE LEGIFERATA pe care trebuie sa o respingem cu totii !

Instant, in aceleasi tonalitate, iti mai pot da cateva exemple de hotii legiferate:
- platesc abonament TVR desi eu nu ma uit niciodata pe postul asta
- platesc apa meteorica desi stau la casa si apa nu se scurge in canalizare, la ploi mi se inunda curtea
- platesc RCA la a 2-a masina desi nevasta-mea o foloseste de 3 ori pe an sau poate deloc
- platesc CAS desi eu nu am avut niciodata nevoie de serviciile medicale de stat si daca o sa am nevoie o sa ma duc la privat sau in ungaria
- am 2 locuinte, nu locuiesc decat in una, culmea platesc taxe si intretinere pt. amandoua
- cei care stau la bloc platesc mai mult la caldura cu cat sunt mai multe persoane desi logic, cu cat sunt mai multi se degaja mai multa caldura, chiar daca luam in calcul numai respiratul; platesc curentul la casa scarii desi stau la parter si nu aprind niciodata lumina sau am lanterna la chei, fond de rulment etc.
- platesc acelasi pret la carburant ca austriecii, germanii si chiar mai mult pe mancare, piese auto sau orice fel, electronice etc. dar am salariul de 3-4 ori mai mic

Asa ca problema ta de moralitate vis a vis de rovigneta ma lasa rece, de bine de rau, in cazul tau ai avut de ales daca sa iti iei sau nu "n" masini, la ce am enumerat eu nu prea ai incotro, vrei nu vrei.(mai putin cea cu masina)
Altfel, sper ca ai ridicat problema numai la modul ipotetic, pana acum nu am intalnit persoane care sa aiba 2-3 masini si sa foloseasca numai cate una, nici macar de spalat (masini). Iar, mi-e greu sa cred ca ambele masini (sau cate or fi) sunt din aceeasi clasa si ca iti e egal cu care pleci la drumuri lungi (in afara localitatilor, cea pt. care trebuie rovigneta).

#153
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postsaxx, on 3rd March 2010, 22:32, said:

......... pana acum nu am intalnit persoane care sa aiba 2-3 masini si sa foloseasca numai cate una, nici macar de spalat (masini). Iar, mi-e greu sa cred ca ambele masini (sau cate or fi) sunt din aceeasi clasa si ca iti e egal cu care pleci la drumuri lungi (in afara localitatilor, cea pt. care trebuie rovigneta).

hai sa-ti satisfac curiozitatea, cu toate ca nu aste era problema in discutie:
- prima si cea mai veche, e un microbuz Barkas din 1985, motor in 2 timpi (la care bagi uleiul direct in benzina) pe care o mai folosesc foarte rar, doar cand am ceva de carat la tara - o mai tin pentru ca oricum nu o mai cumpara nimeni nici daca o dau degeaba, sa-si faca doar actele
-a doua un VW Sharan pentru concedii si drumuri lungi, care de cateva luni e defect
-a treia un Fiat Stilo 1.2, pentru oras si mai ales pentru sotie, care din pacate nu a reusit sa i-a carnetul. Fiind stricat sharanul mai ies si cu Fiatul pana la munte din cand in cand.
Deci TOATE le conduc numai eu pe rand si doar in caz de nevoie, dar platesc pentru ele taxele si impozitele si toate celelalte cu varf si indesat
...mai ai alte nedumeriri dl. 'saxx'  ???

Vezi, de aia mi-e lehamite sa mai scriu, pentru ca asa e la noi la romani, in loc sa dezbatem problema esentiala, se gaseste intotdeauna cineva care se abate in discutii fara nici o legatura cu problema ridicata:

E corect sa fie un procent pentru drumuri inclus in costul benzinei si apoi sa se mai plateasca si roviniete separat ???
Ca sa nu mai spun ca pentru aceste drumuri pline de gropi si hartoape, ar trebui ca noi sa dam fiecare in parte statul in judecata sa ne platesca daune pentru stricaciunile pe care le avem la masini si accidentele care se intampla din cauza acestor gropi si a drumurilor sub orice critica.
ASTEA SUNT PROBLEMELE CARE AR TREBUI SA NE UNESCA IMPOTRIVA ABUZURILOR STATULUI CARE NE INCASASEAZA TAXE PESTE TAXE !

Edited by remier, 04 March 2010 - 00:09.


#154
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Hai ca esti simpatic si te invat cum sa procedezi: pana repari sharanul nu-i mai face rovigneta, fa-i la stilo pe-o juma' de an sau pe cat crezi ca mai dureaza sa repari sharanul. Vei avea tot anul acoperit la pret de o rovigneta.
Altfel, daca nu se strica sharanul sau daca lua sotia carnetul in principiu nu mai erau probleme.
Cred ca momentan esti mai suparat pe principiul ca nemtestile nu se strica decat pe principiul rovignetei.
O singura nedumerire mai am: ce naiba faci la munte ? :)

#155
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
:ban:

View Postsaxx, on 4th March 2010, 01:51, said:

...O singura nedumerire mai am: ce naiba faci la munte ? :)

OFF TOPIC !
Daca te-ai linistit referitor la: cum de imi permit sa am 3 masini si ce fac cu ele, exista si pentru asta o explicatie:
>>> mai schimb aerul si incerc sa scap de stress din cand in cand  :P

#156
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsaxx, on 3rd March 2010, 22:32, said:

- cei care stau la bloc platesc mai mult la caldura cu cat sunt mai multe persoane

... asta de unde ai mai scos-o ???

#157
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
una peste alta nu avem cum sa schimbam tara asta daca ne kckm  constant pe legi. cand iti iei masina si vrei sa mergi prin romania iti asumi drumurile terminate si cozi si legislatia rutiera, incusiv plata rovinietei.

dar la noi, poporul roman, nesimtirea e mare si e si cauza si rezultat pentru ceea ce suntem si unde suntem ca popor. daca ne-am luat toti dupa gigel sau costel care considera ca e normal sa dea in judecata statu' ca nu si-a platit darile sau pentru amenzi ca a mers ca incostientu' prin localitati, ne-am desfiinta de tot. inainte de a da vina pe drumuri si pe ambuteiajele din orase sau pe politisti noi trebuie sa-i aratam cu degetu pe toti nesimtitii astia care incalca legea si nu in ultimul rand, sa incercam sa fim noi insine mai buni, daca vrem sa se indrepte ceva in tara asta!

Edited by christig, 02 May 2010 - 02:52.


#158
drizzt

drizzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.03.2008
Buna seara , am o intrebara  :)

   Astazi la intrarea in Brasov am vazut o masina in fata caruia erau montate dou camere , cred ca era ptr. rovigniete. In momentul acela nu am avut rovignieta , dar peste 5 minute am cumparat . Sistemul lor este online , sau din timp in timp descarc datele?  Cand tanti de la petrom ma intrebat de cand doriti sa fie valabil ?am spus de ieri, din pacate nu a putut, numai de maine  ...
  Oare am scapar ca peste 5 minute am cumparat una ?!

stima...

#159
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007
Mi-am cumparat anul trecut rovinieta pentru 12 luni de zile incepand din data de 14.04.2010. Fara sa-mi dau seama ca expira de fapt pe 13.04.2011, am fost pe 14 pana la Bucuresti prin Buzau.
Sunt camere care verifica rovinieta pe traseul Galati-Buzau-Bucuresti?

Edited by Dau, 19 April 2011 - 19:56.


#160
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007
Ce a patit un prieten recent:

Sa va spun ce am patit si sa vedeti ca institutiile statului isi fac treaba .....pe banii nostri...
Am primit un proces verbal de constatre a contraventiei....pana aici toate bune si urate  
Cand ma uit cu atentie sa vad de unde este, mai sa-mi stea inima... Dusmanul de clasa, dusmanul de moarte, moartea soselelor in persoana ...nu v-ati prins ??? De la CNADNR  
Ma instintau ca anul trecut am circulat fara a avea rovigneta ...cum draq frate, submarinul meu poseda rovigneta valabila in momentul in care ei m-au prins in trafic "fara" rovigneta..
Sa vedeti ce tantalai platim din buzunarul nostru... Din trei rovignete cumparate cu manuta mea in baza lor de date apre doar rovigneta de anul acesta, celelalte doua sunt in neant.
Si acum tineti-va bine, urmeaza bomboana de pe coliva...Dupa 30 min de cearta si amenintari cu datul in judecata ca nu s-a respectat modul in care mi-au adus procesul verbal, pentru fals in acte si inscrisuri oficiale, jurista lor mi-a spus ca in evidenta lor, cu seria rovignetei lipite pe parbrizul meu, figureaza un alt autovehicul ( BxxSDN ) dupa seria de sasiu este un Logan.
Acum eu trebuie sa cheltui bani si sa pierd timp care inseamna tot bani, sa ma duc la Buzau sa fac contestatie sa aduc acte care sa dovedeasca faptul ca am cumparat acea rovigneta..
Am scris un mail catre ei in care am atasat si poze cu rovigneta din 2010 si sa vedem ce se intampla...

L.E. M-au sunat de la C.N.A.D.N.R. si mi-au spus ca rovigneta pe care eu o am pe parbriz este FALSA. Pentru ca ei au repartizat acea serie unui OMV din Bucuresti si a fost achizitionata din acel OMV.
Sa vedeti voi daca nu ies eu in paguba mare minune...


#161
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostDau, on 19th April 2011, 20:53, said:

Mi-am cumparat anul trecut rovinieta pentru 12 luni de zile incepand din data de 14.04.2010. Fara sa-mi dau seama ca expira de fapt pe 13.04.2011, am fost pe 14 pana la Bucuresti prin Buzau.
Sunt camere care verifica rovinieta pe traseul Galati-Buzau-Bucuresti?

Daca ai trecut prin Maracineni (BZ) te-au luat. Sunt doua camere, una pe fiecare sens.

#162
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007
N-am trecut prin Maracineni. Acolo stiu ca sunt camere. Am intrat prin Buzau pe Aleea Industriei.
In afara de aia mai sunt si altele?
E destul de idioata faza pentru ca tot timpul am rovinieta cumparata si dintr-o prostie risc sa primesc amenda. Asta este. Neatentia costa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate