Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#20827
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 11 februarie 2017 - 19:42, said:

Nu. Criptarea blu-ray a fost spartă numai după ce au apărut player-ele software. Deocamdată nu se pune problema, și-au învățat lecția.

Păi deja se găsesc. Posted Image
Gen...
Nu pun mai mult, că nu încurajez piratarea Posted Image

Attached Files


Edited by Andi Pavel, 11 February 2017 - 19:47.


#20828
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 11 februarie 2017 - 19:43, said:

Păi deja se găsesc. Posted Image
Gen...
Nu pun mai mult, că nu încurajez piratarea Posted Image
Și sursa e disc UHD sau stream Netflix? Criptarea celei dintâi sunt rezonabil de sigur că nu a fost încă spartă, despre a doua nu mă pronunț, că nu știu detalii tehnice.
(DCP rip bănuiesc că înseamnă că au spart sursa cinematografică, formatul digital pentru sălile de cinema.)
Ar mai fi o chestie, dacă TV-urile fac procesarea aferentă soft în loc de hard, atunci în prinicpiu se poate face reverse engineering la un update de firmware.

Edited by Jean-Luc_Picard, 11 February 2017 - 20:04.


#20829
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A venit Panasonicu' DS630E, ma uit acum al Point Break, se vede bine, sunt multumit de el!
Sursa e IPTV de la Telekom!
Sa pastrez IPTV-ul sau sa trec pe CI+?

#20830
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014

View PostCalin_fdx, on 17 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Atentie la televizoare 3K, azi am pozat unul de acest fel http://www.displaysp...n/model/252549e

Ce e cu panel RGBW e fake 4K. Panourile se intalnesc la LG si Philips (si posibil si la altii).

Edited by iZet, 11 February 2017 - 21:47.


#20831
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008
Ce ziceți de TV.ul de la Samsung 43ku6072?
Mă bate gândul să-l cumpăr , tot odată și un soundbar hw-k650 .
Câteva păreri dacă de poate ?
Televiziune am nextgen.

#20832
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 11 februarie 2017 - 19:58, said:

Și sursa e disc UHD sau stream Netflix? Criptarea celei dintâi sunt rezonabil de sigur că nu a fost încă spartă, despre a doua nu mă pronunț, că nu știu detalii tehnice.
(DCP rip bănuiesc că înseamnă că au spart sursa cinematografică, formatul digital pentru sălile de cinema.)
Ar mai fi o chestie, dacă TV-urile fac procesarea aferentă soft în loc de hard, atunci în prinicpiu se poate face reverse engineering la un update de firmware.
Sursa poate sa fie si bluray. Se foloseste HDFury Integral https://www.hdfury.c...k60-444-600mhz/ si o placa de achizitie.
Dezavantajul e ca se face o decodare (iesire HDMI necompresat) si apoi o recodare.
Placa aia HDFury se poate cumpara oficial/legal de pe Amazon, au castigat procesul in SUA cu MPAA.

#20833
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 12 februarie 2017 - 12:20, said:

Sursa poate sa fie si bluray.
Adică mă bazez că recodează unii corect formatul RGB decodat, fără să facă varză conținutul și să-l umple de artefacte? Deocamdată nici studiourile nu prea știu să fabrice discuri fără probleme.
Ce spui tu nu este rip original, eu despre asta vorbeam. Recodarea lossy din decodare lossy cred că elimină chiar avantajul UHD-ului. În mod cert, după un număr de astfel de cicluri originalul se vărzuiește de tot, ceea ce înseamnă că la fiecare pas se produce o anumită degradare.
Eu nu mi-aș luat TV UHD pentru a mă uita la recodări.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 February 2017 - 12:59.


#20834
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Un alt exemplu:

Tears of Steel / 4K DMRip 2160p

Attached Files



#20835
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 12 februarie 2017 - 12:46, said:

Un alt exemplu:

Tears of Steel / 4K DMRip 2160p
Asta-i vreo țuică făcută la alambic. Tot UHD-ul se codează HEVC, că altfel nu încape pe disc.

#20836
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006
TimeScapes (2012)
TimeScapes is the debut film from award-winning cinematographer and director Tom Lowe. The film features stunning slow-motion and timelapse cinematography of the landscapes, people, and wildlife of the American South West. Lowe spent 2 years roaming the Southwest in his
http://www.imdb.com/title/tt2297031/
Video
ID: 1
Format: CineForm
Codec ID: V_MS/VFW/FOURCC / CFHD
Codec ID/Info: CineForm 10-bit Visually Perfect HD (Wavelet)
Duration: 48mn 22s
Width: 4 096 pixels
Height: 2 304 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate mode: Constant
Frame rate: 23.976 fps
Scan type: Progressive
Default: Yes
Forced: No
Audio
ID: 2
Format: PCM
Codec ID: A_PCM/INT/LIT
Duration: 48mn 22s
Bit rate mode: Constant
Channel(s): 2 channels
Sampling rate: 48.0 KHz
Bit depth: 16 bits
Default: Yes


Size: 307.218 GB   Duration: 48mn 22s

un film sare lejer de 1 TB...

#20837
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 12 februarie 2017 - 12:36, said:

Adică mă bazez că recodează unii corect formatul RGB decodat, fără să facă varză conținutul și să-l umple de artefacte? Deocamdată nici studiourile nu prea știu să fabrice discuri fără probleme.
Ce spui tu nu este rip original, eu despre asta vorbeam. Recodarea lossy din decodare lossy cred că elimină chiar avantajul UHD-ului. În mod cert, după un număr de astfel de cicluri originalul se vărzuiește de tot, ceea ce înseamnă că la fiecare pas se produce o anumită degradare.
Eu nu mi-aș luat TV UHD pentru a mă uita la recodări.
Puteai sa fi si tu omenos sa spui daca ti s-a parut interesant subiectul, HDfury ala e bun nu doar pentru teste de decodare ci si pentru cei care au probleme cu hanshake-ul hdcp 2.2. Posted Image
Nu ai mentionat decat ca sursa nu poate fi bluray din motive de protectie, daca mentionai de remux adica preluare continut 1:1 atunci iti dadeam dreptate.
Pe forumul Kodi am discutat cu doi tipi bazati care au asa ceva, unul a lucrat la BBC ca inginer productie si care au asa ceva, inclusiv placa Blackmagic de 4000euro care sustineau ca diferentele recodarii pot fi destul de greu vizibile pentru majoritatea (discutia a fost doar tehnica, nici unul din ei nu e furnizor de astfel de continut, doar au facut teste tehnice). Si eu sunt de aceeasi parere ca re-encodarea 4k nu merita atentie, mai ales aici unde adesea se discuta de subiecte gen TV 4k de 32" vazut de la 3m, necalibrat si cu panel de 50hz, plus filme care sunt upscalate conform http://realorfake4k.com/. Caz in care un bluray sau remux e mult mai bun calitativ.
Partea putin mai tehnica o putem discuta pe un thread mai tehnic, initial pattern-urile 4k 1px resolution de pe Youtube le-as fi desconsiderat complet datorita compresiei, in realitate sunt perfect utilizabile/vizibile.
Am atasat si eu un exemplu de film nativ 4k. Avand bluray-ul original si stand la 3m de TV evident ca nu vad nici un beneficiu la acest 4k fata de bluray, e doar ca exemplu.

Attached Files


Edited by Hansolo, 12 February 2017 - 14:44.


#20838
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 12 februarie 2017 - 14:29, said:

Puteai sa fi si tu omenos sa spui daca ti s-a parut interesant subiectul, HDfury ala e bun nu doar pentru teste de decodare ci si pentru cei care au probleme cu hanshake-ul hdcp 2.2. Posted Image
Scula asta ar putea să mă scutească de a cheltui 2500 de dolari pe un generator capabil HDR, dar trebuie să citesc mai mult, pentru că pe link-ul ăla e multă reclamă și relativ puțină informație de tipul care îmi trebuie mie. De asemenea, dacă poate fi controlat suficient prin soft, mă poate scuti de un analizor HDMI pentru EDID și HDCP de încă niște mii de dolari. Din punctul ăsta de vedere, poate fi interesant.

#20839
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

View Postteroristul, on 11 februarie 2017 - 22:20, said:

Ce ziceți de TV.ul de la Samsung 43ku6072?
Mă bate gândul să-l cumpăr , tot odată și un soundbar hw-k650 .
Câteva păreri dacă de poate ?
Televiziune am nextgen.

Nu te complica cu soundbar-ul. Am si eu si e o panarama. Bani dati degeaba. Cel mai bine doua boxe cu intrare optica (Microlab Solo 9C, Edifier R2730DB), sau daca iti permite bugetul, amplituner si boxe, eventual home cinema.

#20840
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
O recomandare pentru un tv(de preferinta panasonic), buget 2500 lei, nu ma intereseaza 3d, vreau o imagine cat mai clara si fara sacadari la imagini in miscare, nu tin neaparat sa fie 4k, distanta de vizionare 2.5m.
Merci!

#20841
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
O parere despre LED Smart LG, 123 cm, 49UH603V , 4K?

#20842
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 06.12.2006

View Postemikiii, on 13 februarie 2017 - 22:31, said:

O recomandare pentru un tv(de preferinta panasonic), buget 2500 lei, nu ma intereseaza 3d, vreau o imagine cat mai clara si fara sacadari la imagini in miscare, nu tin neaparat sa fie 4k, distanta de vizionare 2.5m.
Merci!

Panasonic DS630 de 40" sau de 50".

#20843
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
http://www.flatpanel...l&id=1487143953

#20844
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgigicoltz, on 15 februarie 2017 - 08:38, said:

O parere despre LED Smart LG, 123 cm, 49UH603V , 4K?
O petarda.L-am returnat dupa 3 zile.Se vad rau programele sd.E bun doar pe parte de smart si are doar 3k.L-am folsit cu card CI de la upc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate