Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Citate din Cartile Mele Preferate

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
miculprogramator

miculprogramator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2008
"Te iubesc.-A spus-o ca si cand ar fi rostit:"Am cancer".
Colectionarul -John Fowles


"Cand te misti,nu pot pune mana pe tine"
Colectionarul de oase-Jeffery Deaver

"Ce nu te oamoara te face sa-ti doresti sa mori"
Torturati-l pe artis-Joey Goebel

"Erai doar o ciornă. Acum ești bun de tipar."
Torturati-l pe artis-Joey Goebel

"Nu voiam ca existența mea să se reducă la o colecție de termene limită."
Torturati-l pe artis-Joey Goebel

"Acest stil de ? chipurile ? rock modern e ca un cal mort pe care l-ai frăgezit, l-ai jupuit, l-ai tranșat, l-ai pus la congelator, l-ai servit, l-ai mâncat, l-ai digerat, l-ai regurgitat și l-ai mâncat din nou."
Torturati-l pe artis-Joey Goebel

Edited by miculprogramator, 20 June 2009 - 18:13.


#56
ludmila_june

ludmila_june

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009
” Oamenilor mari le plac cifrele. Când le vorbiți despre un nou prieten, ei niciodată nu vă pun întrebări asupra lucrurilor cu adevărat importante. Ei nu vă întreabă :”Ce sunet are glasul lui? Care e jocul lui preferat? Face el coleție de fluturi? Ci întreabă “Câți ani are? Câți frați are? Câte kilograme cântărește?Cât câștigă tatăl lui? …” Micul Print Antoine Saint Exupery

De fapt, toata cartea e sublima. Un citat lung demn de a fi memorat.

#57
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Din Crima si Pedeapsa: "facea parte din acea categorie atat de numeroasa si diversa, de oameni lipsiti de personalitate, starpituri si maniaci semidocti, care imbratiseaza cu inflacarare cate o idee la moda si o discrediteaza, caricaturizand-o prin prostia lor"

#58
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
"Când omul, în integritatea lui, va atinge fericirea, timpul va înceta să mai existe, pentru că nu va mai fi nevoie de el"
       Dostoivski "Demonii"

#59
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
'Cine vrea sa explice totul prin cuvinte,ajunge curand sa nu poata explica nimic!Sufletul nu are nevoie de cuvinte pentru a intelege" ("Adam si Eva" Liviu Rebreanu)

“…Cuvintele sunt lacrimile celor ce ar fi voit asa de mult sa planga si nu au putut…”(BLAGA)

"nu exista durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei decat aceea de a se fi daruit intreaga, trup si suflet unui barbat nedemn de iubirea ei." (Stefan Zweig)

"a iubi inseamna a suferi. si cum multi fug de suferinta, putini stiu sa iubeasca" (cioran)

"Pentru a putea fi iubit din toata inima trebuie sa suferi. Mila este ultimul mir al iubirii, poate chiar iubirea insasi". (heinrich heine)

"Dragostea nu reprezinta decat drumul care duce la cucerire.Se sfarseste lupta si urmeaza supunerea. Se duce farmecul necunoscutului, necunoscutul devine pe zi ce trece mai cunoscut si dragostea va fi roasa de repetitie, obisnuinta, saturatie..." (Mihail Drumes - "Invitatie la vals")

"Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari,dar suflete mai mici" - OCTAVIAN PALER

'Inceputurile au un farmec aparte'(Moliere)

"Nu exista replica atat de usturatoare ca dispretul tacut" Montaigne

"Asteptarea ne da iluzia ca facem ceva asteptand, cand, de fapt, nu facem altceva decat să murim suportabil, putin cate putin." ("Viața pe un peron", Octavian Paler)

"O legatura nu tine decat printr-un nod prost legat.Se desface la cea mai slaba apasare.Suntem cu totii inlantuiti unii de altii.." (Jean Cayrol-"Sa nu uitati ca ne iubim")

"Amintiti-va ca in dragoste a poseda nu inseamna nimic,a sti sa te bucuri e totul"(Stendhal)


"Când aveam posibilitatea să-mi îndeplinesc visul, mi-am dat seama că și pasiunile îmbătrânesc."(Octavian Paler)

"Singurătatea e o târfă care nu te învinuiește că ești egoist".(Octavian Paler)

"Esti ce este, ce se vede, niciun strop mai mult. Eul nostru nu mai e altceva decat vidul interior indus de viata noastra supraaglomerata, supraocupata, din care nu ne mai alegem cu nimic din ceea ce cu adevarat conteaza." Mircea Cartarescu

"Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva." - Rainer Maria Rilke

"Intotdeauna exista ceva nebunie in dragoste. Dar intotdeauna exista ceva ratiune in nebunie." - Friedrich Nietzsche\

"O iubire pe care esti nevoit sa o pazesti nu reprezinta nimic."(Octavian Paler)

#60
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
Toate citatele sunt din Dan Puric - " Despre Omul Frumos"

" Mintea este puntea care se face intre gandul omului si inima lui. Si de aceea, mintea nu separa lucrurile, ci le integreaza intr-un tot, fara a le amesteca, creand acele mici diferente, pe care ratiunea nu le va vedea, calcandu-le in picioare la infinit. "

" Caci a gandi cu sensibilitate nu este specific ratiunii, ci mintii. "

" Se spune ca Frumosul s-a nascut intr-o pestera, atunci cand, la luminca focului, doi indragostiti, se priveau indelung, in tacere, caci trebuiau sa se desparta. Si atunci el, de disperare, ca sa nu o piard, a pus mana pe o bucata de carbune si a desenat conturul umbrei ei, pe care flacara o proiecta pe zid. Si de atunci, Frumosul a ramas, pesemne, ca un strigat de indragostit mut in pestera vietii. "

" Paradoxul omului - numar de astazi este dorinta lui de ordine artificiala exterioara, chemata sa-i linisteasca marea dezordine dinauntru. Amprentand totul cu etichete, facand lumea o taraba de brand-uri, sfarseste prin a se autoamprenta, pentru a trece liber spre nicaieri. onstiinta - cip este pasaportul lui spre abis. "

" Omul frumos nu estevizil, el nu are imagine, el tasneste, in aparenta, intr-un gest mic, iar gestul ala, pentru tine, este izbavitor si-ti persista toata viaata, ca o icoana. "

" Niciodata ca acum, omul nu a fost mai despaartit de sine. Mai neatent cu sinele sau si paradoxal, atat de neatent cu ego-ul sau. Intre un narcisism biologic si o deprimare sufleteasca este asezata cusca in care se zbate omul de azi. "

" Progresul devenise prezent continuu. in fata lui trecutul disparuse si, o data cu el si menirea. iar viitorul ingenunchea umil in fata clipei de acum. Eternitatea fusese alungata de prea mult prezent. "

#61
free_angel

free_angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.09.2009

 TerRO_GirL, on 24th March 2008, 23:10, said:

"Tu esti dintre aceia carora poti sa le scoti si matele si au sa stea sa se uite zambind la calaii lor , numai sa-si fi gasit o credinta si un Dumnezeu" (Crima si pedeapsa-Dostoievski)
am citit cartea acum aproape 2 ani , dar citatul asta mi-a intrat inc ap din prima si n-a mai iesit pana acum .. Genial roman ! Nu-l va egala nimic niciodata ! :inlove:
:thumbup:

#62
audiotypist

audiotypist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2009

 m3th0dman, on 30th January 2008, 23:31, said:

Puterea celui cu adevărat puternic astfel se manifestă: să știi că poți distruge pe cineva, sa nu o faci și acela să nu știe.

Eu nu sunt ceea ce exprim, cuvintele nu ma ting, desi eu sunt acela care le rostesc.

Am observat un lucru interesant, ce poftă de mâncare ai acasă și cum e această poftă când ești invitat: o foame neașteptată te apucă la alții, în timp ce acasă totul ți se pare dezapetisant.


Toate cele 3 citate sunt din “Cel mai iubit dintre pământeni” și nu sunt chir citatele mele preferate, dar mi-au plăcut.

Eu nu cred ca as putea alege un singur citat din "Cel mai iubit dintre pamanteni". Fiecare fraza, fiecare secventa are o semnificatie aparte; daca intelegi cu adevarat ce vrea sa spuna autorul.

#63
kraus

kraus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.09.2009
"- Alice, mai avem timp să dăm înapoi repede, pentru că, după aia, o să fie prea târziu și o să te iubesc foarte tare și, tu nu mă cunoști, în cazuri de astea, devin foarte penibil...
Dar de data asta m-a întrerupt limba ta și toate viorile din cele mai frumoase filme de dragoste scot un scârțâit mizerabil pe lângă simfonia care a răsunat în capul meu.
Și dacă voi mă considerați un caraghios, atunci hai sictir de aici!"

Dragostea durează trei ani - Frederic Beigbeder

#64
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
"Somnul ratiunii zamisleste monstri." - Tom Clancy, "Pericol iminent"
"Omul cultiva ce poate si are grija de ceea ce cultiva." - Stephen King, "Cimitirul animalelor"
"Moartea este ultimul dusman ce trebuie infrant." - J.K. Rowling, "Harry Potter"

#65
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 AdelinPuya, on 26th October 2009, 21:12, said:

"Somnul ratiunii zamisleste monstri." - Tom Clancy, "Pericol iminent"
E o acvaforte de Goya . Cred că zice și la televizor chestia asa, nu știu ce ziar face reclamă.
link către lucrare.

Ultimul e din biblie.

Edited by Anjin`, 26 October 2009 - 21:34.


#66
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
"Gelozia e sentimentul care te face ridicol si te injoseste. Gelozia este umbra iubirii. Iubirea adevarata infrunta lumea , e generoasa si mandra. Nnicio placere nu se poate compara cu afisarea ei in fata oamenilor.  Numai iubrea vinovata se ascunde.
                Iubirea nu este un targ: te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o ceritudine: te iubesc pentru ca te iubesc.
                                Imbratisarea e un preludiu care trezeste simturile. In public , imbratisarea isi pierde vraja si devine un act conventional ca si strangerea mainii."

               Liviu Rebreanu - "Jar"

#67
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Si-am spus verde de albastru
Ma doare un cal maiastru     -  Stanescu; s-ar putea comenta zece pagini pe astea 2 versuri. Fac cat un tratat de simbolism si mitologie.

Normele nu sunt lanturi ale spiritului, sunt modalitati de avansare in cunoastere - Blaga

Ipocrizia e omagiul pe care viciul il aduce virtutii - La Rochefoucauld

Omul superior nu merge pe calea batuta de toti, dar nici nu da buzna in templu [de parca ar fi mare preot] - Confucius

Casa si fereastra nu-s valoroase pentru peretii ce le definesc, ci pentru spatiul gol pe care-l delimiteaza. Asa si conducatorul, e valoros pentru libertatea pe care o lasa, nu pentru autoritate.- Lao Tzeu

Femeile iubesc barbatii pentru defecte. Daca il vad ca are suficiente, sunt in stare sa-i ierte orice, inclusiv inteligentza. - Oscar Wilde

Frumusetea este ea doar de suprafata, dar uratenia merge pana la os - dicton latin

Relativistul: Nu exista nici o certitudine.
Credinciosul: Esti sigur?





- Spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti.
- Nu-i chiar asa: Iuda, de pilda, frecventa lume excelenta...   - vorba de duh franceza

With all due respect to Nietzsche, what doesn't kill you... leaves you fucked up. It doesn't make you strong, if you loose a hand, it doesn't grow back. - un amic american

#68
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
nu e un citat , e o poezie...


Emil Brumaru - Balada crinilor care si-au scris frumos

Traia într-un oras din miazazi
Un crin înzapezit în datorii

Care primea, scrise pe plus cu lapte,
Scrisori de la alt crin, din miazanoapte;

Oh, pentru cruda lor corespondenta
Aveau cea mai naiva diligenta!

Ei îsi taiau cu zimtii de la timbre
Miresmele-ntre dânsii sa le schimbe,

Postasi înflacarati puneau stampile,
Cântând din corn, pe sacii cu pistile,

Plicuri adânci pudra, sculat din zori
Însusi directorul calestilor!!

Dar crinul ce traia în miazazi,
Fiind înzapezit în datorii,

Îi raspundea din ce în ce mai rar
Celuilalt crin ce bea pe-ascuns marar.

Apoi tacu de tot. O roua grea
Strivi parfumul amândurora.

Si astfel cei doi crini nu si-au mai scris,
Postasii au murit, posta s-a-nchis,

Doar uneori mai trece monoton
Prin bulion un vechi postalion...

#69
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Lordul Byron:
"Exista in femei un flux, care, atunci cand creste, ne duce....Dumnezeu stie unde"
"Barbatii iubesc in graba, dar urasc pe indelete"

Clive Clussler:
"Maturitatea este un ghetar ce tintuieste tacut aripile tineretii"

Ultimul templier:
"Viata omului este o picatura de tristete si de fericire, scoasa din oceanul vesniciei, doar ca sa cada inapoi si sa se piarda in uitare."

Janet Fitch, "Leandrul alb":
"Incerc sa vibrez intre pachete de cuanta, etapizand cu precizie lungimea de unda opusa, astfel incat pana la urma sa exist intre pulsuri, iar materia sa devina complet permeabila"
"Macii sangereaza o risipa de petale. Tu si eu, acest dulce camp de lupta"

Robert Browning:
"A disparut brusc, asa cum se intampla cu toate lucrurile rare"

Juan Gomez-Jurado, "Spionul lui Dumnezeu":
"Poti merge mai departe cu vointa, cu dragoste de la Dumnezeu si un imbold din partea lui Johnnie Walker"

Anne & Ed Kolaczyk, "Valetul si stapana lui":
"Rasul este masca pe care o pune viata ca sa ascunda un tipat de durere"
"Dragostea si ura sunt despartite de o linie la fel de fragila precum clipa"
"Dau tarcoale intruna prin ungherele singuratatii, in cautarea propriului meu suflet"

Matthew Pearl, "Clubul Dante":
"Pacatul este doar neputinta individului imperfect de a respecta legea perfecta"

#70
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

A inteles dintr-odata ca pana atunci tata-sau inmagazinase atata dragoste si inscusinta in el si in fratii sai, incat lui, Leandru, i-ar fi fost indeajuns pentru o viata intreaga ca sa-l incalzeasca si sa-l hraneasca si ca nu mai slujea la nimic sa agoniseasca acea parte de dragoste care evident ca apartinea deja timpului cand nici chiar Leandru (obiectul si consumatorul acelei iubiri) n-ar mai fi fost printre cei vii, incat dragostea s-ar fi dus in vant, depasind prinosul tintei sale.

(Partea launtrica a vantului sau roman despre Hero si Leandru, de Milorad Pavic)

#71
marqueza

marqueza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.08.2008
"Iubirea e un proces de autosugestie care necesita timp si complicitate."

#72
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
" Daca omul rade , daca , in regnul animal , e singurul care exhiba aceasta atroce deformare faciala , e pentru ca este si singurul care , depasind egoismul naturii animale , a atins stadiul infernal si suprem al cruzimii "

Posibilitatea unei insule
Michel Houellebecq

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate