Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Citate din Cartile Mele Preferate

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Peter Beagle - Ultima licorna

-As vrea sa intru in somnul tau, daca mi-ar fi cu putinta, sa te pazesc acolo si sa omor lucrul acela care te haituieste, asa cum as face daca ar avea curajul sa mi se arate la lumina zilei. Dar nu pot sa patrund acolo decat daca ma visezi tu pe mine.

#20
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
"Se știe că identitatea personală se sprijină pe memorie și că anularea acestei facultăți duce la tîmpenie. Putem spune același lucru despre univers. Fără o eternitate, fără o oglindă delicată și tainică a ceea ce a trecut prin suflete, istoria universală este timp pierdut, și în cadrul ei istoria noastră personală - ceea ce ne provoacă senzația stînjenitoare că sîntem niște năluci. Nu ne putem mulțumi cu discul de gramofon pe care a fost înregistrată orchestra din Berlin sau cu imaginile de cinematograf, simple imagini de imagini, idoli ai altor idoli. Eternitatea este o născocire mai bogată."   Istoria Eternitatii - Jorge Luis Borges

"Sa cumparam atunci de undeva oglinzi in care sa ne putem vedea cum aratam visati de altii" Oglinzile - Petru Cretia

"Cand doamna de Stael a fost intrebata de ce femeile frumoase au mai mult succes decat cele inteligente, ea a raspuns: pentru ca sunt putini barbati orbi, dar multi barbati prosti" Tratat pentru pseudodestepti - Pedro Gonzalez Calero

ultimul e discutabil dar mi-a placut  :lol:

Edited by roua, 01 November 2008 - 19:24.


#21
brownsugar

brownsugar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.04.2008
cel care tace vorbeste si cu varful degetelor.  Freud

#22
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
"Te iubesc ca pe un dop in cur" - Svejk, J. Hasek

#23
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Nu e citat e un dialog dar mi-a placut mult :)

- Stii ca nu vei avea niciodata timp pentru a epuiza tot
- Ce-mi ceri?..
- Sufletele nu mai sunt la moda. Ar mai fi doar atentia.

"Curtea de ape" - Elena Pasima

#24
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
"trebuie sa-ti ierti dusmanii, dar nu inainte sa fie spanzurati". hannes stein - enciclopedia lucrurilor care ma sacaie zilnic

#25
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
"Cand suntem fericiti, suntem intotdeauna buni, dar cand suntem buni, nu suntem intotdeauna fericiti" - Portretul lui Dorian Gray

#26
MistressOfDark

MistressOfDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.07.2008


" O lume se sprijina pe 4 lucruri...Intelepciunea celor intelepti, dreptatea celor mari, rugaciunile celor credinciosi si darzenia celor bravi. Dar toate astea nu inseamna nimic ...fara un conducator care cunoaste arta guvernarii."
                                                                                   Frank Herbert - Dune

#27
MistressOfDark

MistressOfDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.07.2008
"No matter what it is , there is nothing that canot be done, if one manifests the determination, he can move heaven and earth as he pleases" - Hagakure

"Where both deliberate, the love is slight:
Who ever loved, that loved not at first sight?" - Christoper Marlowe

"Syncronicity - A collision of possibles so incalculably improbable that it would appear to imply divine intervention" - Karen Marie Moning

"Love isn't the most expensive emotion... Hate is. Because hate will eat you up inside and destroy you long before it kills you." - Anita Blake: Circus of the Damned (Laurell K Hamilton)

"I kissed thee ere I killed thee, no way but this, killing myself to die upon a kiss." - William Shakespeare

"Darkling I listen; and, for many a time I have been half in love with easeful Death, Call'd him soft names in many a mused rhyme." - Ode to the Nightingale ( John Keats)

"Daca exista Dumnezeu, Cardinalul Richelieu va avea de dat socoteala pentru multe. Daca nu ...ma rog, a avut o viata plina de succes." - Papa Urban al VIII- lea ( mi-a placut sarcasmul din citatul asta, mai ales venind din partea unui papa)

"I will show you fear in a handful of dust" - Thomas S Eliot

"She walks in beauty, like the night
Of cloudless climes and starry skies;
And all thats good of dark and bright
Meet in her aspect and her eyes." - Lord George Byron


Sper sa va placa, cel putin unele din ele. Din pacate nu prea mai sti operele din care fac parte, de obicei nu retin decat autorul...

#28
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
"pentru că Annușka a și cumpărat uleiul de floarea-soarelui, și nu numai că l-a cumpărat, dar l-a și vărsat" - Maestrul si margareta

#29
tearsdry

tearsdry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.06.2008
"Curiozitatea a omorat pisica dar satisfacerea curiozitatii a inviat-o."-The Shining,Stephen King
"...o sa ma gandesc la asta maine,caci si maine e o zi."-Pe aripile vantului,Margaret Mitchell
"Asteapta si spera..."-Contele de Monte-Cristo,Alexandre Dumas

Edited by tearsdry, 28 November 2008 - 22:05.


#30
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Sunt animalele negre din mine, rasul lor violent, rautacios, atunci cand eu tac. Animale intunecate in coastele mele. Pandesc acolo cu aripile stranse amenintator sau se ghemuiesc in cavitatile organelor mele, unde eu nu mai indraznesc sa ma ascund. In intunericul maruntaielor s-a insinuat ceva lugubru. Imi caut innebunit cavitatile, scos din minti de frica. Iar daca iau pastile tari, ele se aseaza pentru scurt timp in carnea mea slabita si viseaza cosmarul meu, pana tresar haituit in alt vis...Si totul se destrama deodata, bratele se innegresc, sotia mea care este ACOLO a devenit cenusa, se dizolva in ceva cenusiu, camera, peretii se faramiteaza, dar nu intr-o lumina stralucitoare, ci intr-un neant gri, o dimineata tulbure ca cenusa, totul devine cenusa, cenusa... lumea nu-i decat o crapatura... Si apoi trezirea, ca in fiecare dimineata, la patru, un fluierat strident si ordinul: Scularea ! Imbracarea ! Scularea cainilor ! ..sunt din nou in lagar ca intotdeauna! Si stiu ca orice altceva n-a fost decat un vis, un fel de vacanta. Conteaza numai oamenii pe care ii cunoastem sau pe care i-am cunoscut, viii si mortii. Iar noi pentru morti vorbim. Pentru ei traim. Poate ca ei au deschis o poarta spre acel tinut a carui uitare a facut atrocitatile astea posibile ! Ei sunt unica realitate care ne-a mai ramas. Sunt cei care stiu, care au trecut prin asta. Orice altceva e ca si disparut pentru mine.

#31
ramse18

ramse18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.02.2009


"Toate femeile sunt curve, in afara de mama si sora mea. Dar ele sunt tot femei" (Napoleon)

"Daca cev apoate sa mearga prost, va merge" (Murphy)


:P :lol: :D    :D

#32
NT87

NT87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 31.08.2007
"Compensatia unei personalitati de mica anvergura e fericirea la care are dreptul pe acest pamant." - Marin Preda, Cel mai Iubit dintre Pamanteni

#33
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
E un citat din Shelley, sfarsitul piesei prometeu dezlegat ( Prometheus Unbound ) cu copy si paste, nu stiu poezii pe dinafara :|
Gentleness, Virtue, Wisdom, and Endurance--
      These are the seals of that most firm assurance
        Which bars the pit over Destruction's strength;
      And if, with infirm hand, Eternity,
      Mother of many acts and hours, should free
        The serpent that would clasp her with his length,
      These are the spells by which to reassume
      An empire o'er the disentangled doom.

      To suffer woes which Hope thinks infinite;
      To forgive wrongs darker than death or night;
        To defy Power, which seems omnipotent;
      To love, and bear; to hope till Hope creates
      From its own wreck the thing it contemplates;
        Neither to change, nor falter, nor repent;
      This, like thy glory, Titan, is to be
      Good, great and joyous, beautiful and free;
      This is alone Life; Joy, Empire, and Victory!

#34
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Din Delirul de Marin Preda: "Omul golit de visele sale e o biata creatura la indemana fiarelor care au acelasi chip cu al sau." si "E plăcut și îndrăzneț să gândești, dar dacă gândirea nu duce la acțiune, ce rost mai are?"

#35
petru7

petru7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.04.2009
Ceva ce mi-a placut atat de mult incat am incercat sa retin , de obicei nu "invat" citate - Scepticismul e pe atat de mult rezultatul cunoasterii pe cat cunoasterea e al scepticismului

#36
ILK

ILK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2009
"Un mare scriitor nu este altceva decat un scriitor. Diferenta este de nuanta, nu radicala. Toti saritorii in inaltime sar, sa zicem, doi metri. Unul sare doi metri si cinci centimetri si este considerat mare sportiv.[...] In conditiile astea, sa-ti propui tu, un om, o fiinta careia i s-a dat sansa nebuneasca de a exista si de a reflecta asupra lumii, sa ajungi doar un geniu este umilitor, este infim. In fiecare om exista posibilitati fata de care ambitia de a fi cel mai mare scriitor dintotdeauna al lumii este pur si simplu dezonoranta prin facilitatea ei. Caci ce miracol mai conteaza fata de miracolul de a exista si de-a sti ca existi? De aici si pana la a fi omul cel mai bogat, cel mai puternic, cel mai talentat din intreaga lume e ca de la un miliard la un miliard unu, si chiar mai putin. Nu, nu vreau sa ajung un mare scriitor, vreau sa ajung Totul." (Mircea Cartarescu,REM)

O carte fascinanta pe care v-o recomand.  :)

Edited by ILK, 18 April 2009 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate