Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#631
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

View Postnikolas, on 03 septembrie 2019 - 19:39, said:

Am ajuns in Volos duminica dimineata, pe la 6:30. Prima cursa era a celor de la Hellenic si pleca la 7:45. Cursa celor de la Anes era la ora 11.
Nu am facut rezervare de pe net, vazand ce au patit turistii din Samothraki. La 6:45 era deja coada la ghereta cu bilete a celor de la Hellnic, de la intrarea pe chei. Noi am vrut sa mergem cu Anes insa nu stiam daca mai sunt locuri. Daca nu mai erau, plecam cu Hellenic. Am traversat strada catre agentiile celor doua companii, agentii care sunt alaturate, insa la Anes nu era deschis. La Hellenic era, mi-a facut o calculatie pentru Volos-Skiathos; Skiathos-Glossa; Skopelos - Volos si ajungea la aprox 314 euro (masina normlala si 2 adulti). La Anes cica ar fi trebuit sa deschida la 7, dar era deja 7:15 si nu venise nimeni. In schimb, alaturi este si o agentie de bilete ce ofera bilete atat pt Anes cat si pentru Hellenic. Am cerut aceeasi varianta pentru Anes si ajungeam la 221 euro, locuri erau, asa cam am luat biletele.
Pot spune ca feribotul celor de la Anes s-a umplut cu masini. Nu ma asteptam, fiind duminica dimineata si inceput de septembrie.

Te-ai intors din vacanta? :))))

#632
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Exista vreun site centralizatori de cazari de pe insula?

#633
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare! Poti incerca siteul de mai jos sau pe google maps cauti locatii de cazare. Multe nu apar pe site-urile cu cazari
http://www.skiathos.gr/en/

#634
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

View PostAdrianHH, on 08 noiembrie 2019 - 16:15, said:

Exista vreun site centralizatori de cazari de pe insula?
Aici ai link-uri catre vreo 80 de locuri de cazare. Cred ca ele nu reprezinta nici un sfert din totalul disponibil pe insula.
http://skiathosboome...ion-on-skiathos

Am fost in 2015 pe insula. Ca de obicei am inceput inca din toamna cautarile. Intram pe Trip Advisor, scriam numele unei localitati/insule/zone si dupa ce alegeam din meniu "Hotels",  returna o lista, ordonata pe baza notelor acordate de clienti, cu aproape toate locurile de cazare. Intram apoi pe diverse site-uri de rezervari englezesti ca sa-mi dau seama de preturi si incepeam sa trimit mail-uri aproape exclusiv catre "family run hotels". Am avut un soc, aproape toti ma trimiteau sa fac rezervari tocmai pe site-urile de unde ajunsesem la ei. Bineinteles ca i-am intrebat daca nu este mai convenabil pentru ei (si pentru mine, evident Posted Image) sa le platesc lor direct. Am un prieten care are cont la Alpha Bank Atena si pe mine transferurile bancare spre Grecia nu ma costa nimic. Ei bine, in TOATE locurile in care am scris, raspunsul a fost ca este alegerea mea unde fac rezervarea, ei nu-mi fac reduceri. Era sfarsit de octombrie 2014. Am stat intr-un apartament la https://anastasiavil...hos/apartment/. Am cumparat de la defunctul Monarch (au dat faliment in toamna lui 2017) si platit fabuloasa suma de 75€/noapte+5€ AC pentru sfarsitul lunii iulie. Cine nu ma crede, pot posta factura. Proprietarul imi cerea 120, cu discount de 10€ daca platesc toata suma odata.

Legat de ferry spre insula, anul acesta Hellenic Seaways nu au mai avut oferta de bilete Super economy (15€/pasager si 50€/masina pe sens). La Anes, biletele costa cam 25% mai scump fata de preturile cu super discount de la Hellenic ceea ce spune multe despre afluenta de turisti.

#635
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Am pus berea la rece!!!

#636
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Stie cineva daca in afara de cursele de 7 cu Hellenic si 11 cu Anes ,mai e vreo cursa de dupa-masa spre Skiathos?
Pe Anes si pe Helenic(pe site) nu vad nimic in afara de astea 2.
Cursa din Ag. Konstantinos nu apare cu timetable inca pe ANES.
Alte idei,variante?
As vrea sa merg pe zi,cu plecare de dimineata de tot din tara,sa prind ceva spre >16.00.

#637
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008
Incearca Mantoudi (Evia). Anes/Proteus  au plecare la ora 15, dar nu stiu daca merita ocolul.

#638
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 07 iunie 2020 - 23:04, said:

Stie cineva daca in afara de cursele de 7 cu Hellenic si 11 cu Anes ,mai e vreo cursa de dupa-masa spre Skiathos?
Pe Anes si pe Helenic(pe site) nu vad nimic in afara de astea 2.
Cursa din Ag. Konstantinos nu apare cu timetable inca pe ANES.
Alte idei,variante?
As vrea sa merg pe zi,cu plecare de dimineata de tot din tara,sa prind ceva spre >16.00.

Momentan au ramas cele 2 din Volos, la 7:45 si 8:15. Cursa de dupa-masa nu mai e, probabil se presupune ca nu va fi nevoie de ea anul asta.

#639
bulgaruM

bulgaruM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.03.2012

View PostAdrianHH, on 07 iunie 2020 - 23:04, said:

Stie cineva daca in afara de cursele de 7 cu Hellenic si 11 cu Anes ,mai e vreo cursa de dupa-masa spre Skiathos?
Pe Anes si pe Helenic(pe site) nu vad nimic in afara de astea 2.
Cursa din Ag. Konstantinos nu apare cu timetable inca pe ANES.
Alte idei,variante?
As vrea sa merg pe zi,cu plecare de dimineata de tot din tara,sa prind ceva spre >16.00.
https://tickets.ferr...ferries&lang=en
Mai este unul la 14.30

#640
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Daca e vorba de flying dolphin Erato ,pt 12 iulie nu apare.Oricum, e doar de pasageri. O fi mica insula,dar masina tot imi trebuie.
Intr-adevar,multumeac,exista si varianta Mantoudi dar sa ajung la Chalkis si de acolo la Mantoudi iar de acolo spre Alonissos, Glossa si pana ajung in Skiathos town...dureaza enoooooorm.
Oricum,vazand pe site-ul Anes traseul ,m-am lamurit,ii ia o zi lumina unui ferry sa faca tot treaseul dus-intors si cum e doar unul de la fiecare companie...aia e. Deci,atata timp cat nu apare ceva clar din Ag. Konstantinos(care e cu 100km mai departe decat Volo,deci suportabil), condus noaptea scrie pe mine.
M-am si pacalit,49euro e masina la Anes daca are <3.7m si 62 <4.25m( am cate una din fiecare acasa la o adica...vedem ��)

#641
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 08 iunie 2020 - 22:50, said:

condus noaptea scrie pe mine.
Dar o noapte in Volos ce are? Oricum e aiurea sa ajungi la limita, nici macar nu e clar pe ce traseu se va putea merge, plus cozile la vama...pararea mea e ca totul e prea imprevizibil sa fugi direct spre ferry...

#642
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Am mai dormit in Makrinitsa si ar mai fi si satele din imprejurul Volosului(oras care l-am vazut sumar in 2 ore cu ocazia concediului in Skopelos),dar cum am deja 8 zile in septembrie in Pelion(Ag. Ioannis),parca nu as strica de acum farmecul zonei.

#643
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 12 iunie 2020 - 20:49, said:

Am mai dormit in Makrinitsa si ar mai fi si satele din imprejurul Volosului(oras care l-am vazut sumar in 2 ore cu ocazia concediului in Skopelos),dar cum am deja 8 zile in septembrie in Pelion(Ag. Ioannis),parca nu as strica de acum farmecul zonei.

Eu am o noapte intermediara in Portaria...probabil vom ajunge tarziu de tot, asa ca e doar pentru somn, iar diminearta dam fuga la feribot.

#644
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
A mai plecat cineva spre Skiathos(sau alte insule "pe drum") ?

#645
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
2. Sklavenitis / Σκλαβενιτης e super-marketul de facut cumparaturi? Adica gasesc cele mai bune preturi pe acolo?
3. Prin port -Volos e vreun super-market sau ceva de facut daca ajung prea devreme dimineata? Momentan se pare ca pe Hellenic(duminica-07.45)?

#646
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Cand am mers in Skopelos noi ne-am luat cazarea in marginea Volosului din partea opusa Pelionului, in Nees Pagases. Am gasit o cazare ieftina pe malul marii, am ajuns suficient de devreme cat sa facem o baie in mare si sa luam cina la o taverna. A fost foarte placut, ne simteam deja in concediu. Am prins a doua zi dimineata ferry fara emotii si fara sa fim rupti de oboseala.

Ce-i drept aveam si 3 copii cu noi, cea mai mica de 2 ani, ar fi fost groaznic sa mergem noaptea pe drum. Fara copii poate e mai usor.

Cand am fost noi stiu ca am luat cafea, apa si niste placinte de pe vapor, pe post de mic dejun. Nu stIu care e situatia acum dar banuiesc ca vand in continuare.

Edited by mdt, 24 June 2020 - 22:08.


#647
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 27.02.2008
@ AdrianHH
Da ,Sklavenitis este cel mai mare supermarket de pe insula.Este fostul Carrefour preluat de un grec. E foarte  bine aprovizionat cu tot ce-ti trebue,apa,bere,legume,fructe, branzeturi, mezeluri, cosmetice si ceva uz casnic, Mai sunt si alte magazinase mici insirate pe soseaua principala,la fel de bine aprovizionate, un pic mai scumpe,cu cat te indepartezi de capitala.

In Volos, daca ajungi duminica sunt doua magazine Sklavenitis perpendicular pe directia portului de imbarcare pe a doua strada,cel mai apropiat si la atanga, cateva strazi e si un Lidel.Taverne cu terase pe faleza si pe stradute adiacente.Este si un Masoutis undeva mai la est.Le-am vazut, dar nu am cumparat nimic din Volos,nu stiu cum sunt aprovizionate. Vacanta placuta!

Attached Files



#648
bulgaruM

bulgaruM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.03.2012
Salutare!!
Pe 13 plecam si noi din nou in Skiathos si Skopelos,cate 6 nopti /insula.Am vorbit ieri la hoteluri,in Skiathos sezonul incepe de miercuri si totul este ok.Asa si in Skopelos.Singura problema ar fi sa nu fim bagati in carantina cand ne intoarcem din concediu!!Sa aveti o vara fara probleme!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate