Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#649
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pt informatii Posted Image

#650
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Am revenit duminica in tara dupa 6 nopti /7 zile petrecute pe aceasta insula.
Per total,foarte placut impresionat. Am fost in multe locuri in Grecia,dar Skiathos-ul va fi undeva pe podium cu siguranta o lunga perioada de acum Posted Image
Am ajuns pe 12 iulie pe la ora 04.00 in Volos,am dormit putin in masina pana la 06.30 cand s-a deschis biroul de la Hellenic Seaways,mi-am luat biletele(83 euro
masina,23.5 pasagerul,12.5Euro(parca) copil 5-12 ani(la intoarcere copilul a avut <5 ani,asa a zis doamna de la biroul din Skiathos,cu toate ca am insistat Posted Image ).
La 10.10 ma dadeam jos de pe ferry,am mers direct la gazda noastra,
Mandaniki Apartments din zona Vassilias.
O cazare foarte decenta,50Euro tripla(pat dublu+pat single),mare,spatioasa,baie cu cabina mare de dus,bucatarie,tv lcd,wireless f bun,balcon cu vedere spectaculoasa la mare(de la un cap la altul),putin cocotat(cca 20m deasupra nivelului marii),la sosea,parcare suficienta in curte,o terasa ridicata unde iti putea lua micul dejun sau iti putea savura o cafea,etc;ce sa mai...foarte foarte multumit.
Gazda mi-a cerut avans(pe booking era vreo 6x euro /noapte)dar a fost intelegatoare cu toata nebunia covid-ului si a renuntat sa il mai vrea,am platit cum am ajuns totul din bun simt ca ne-a inteles.
Tot sejurul 12-18 iulie am stat doar noi si o familie din Germania veniti cu avionul.
Cazarea e relativ mica,cred ca are cca 6 camere in total(pe 2 nivele) dar foarte curata. Gazda si doamna care facea curatenie,foarte amabile,ne-au intampinat cu
viziere,dezinfectant,manusi,masti(afara si in camera),baxuri de apa,tot ce era nevoie. Curantenia s-a facut zilnic,recunosc,destul de rar am intalnit in ultimii ani.
Dupa o mica sesiune de shopping alimentar,am trecut la explorarea insulei.
Am incercat sa mergem la Achladies beach dar nu am reusit sa gasim o intrare cu parcare. Nu arata rau apa dar am sarit peste aceasta plaja zilele urmatoare.
Din acel moment,pot spune ca toate plajele mi-au placut intr-un fel sau altul. Nu intru in detalii care e-cum e, ca informatiile sunt deja postate.
Am fost la Kanapitsa,Vromolimnos,Agia Paraskevi de vreo 2 ori.
Apoi am incercat sa ajung la Elia Beach sau Mandraki dar drumul pe care l-am ales era prin padure,era semn de 4x4 musai,eu cu tractiune spate la primul semn de nisip a inceput sa dea sa se scufunde(in padure) Posted Image si am ajuns pana la urma la Agia Eleni-care mi-a placut si ea f mult.
Zilele urmatoare-Koukounaries-extradordinara,cea mai aglomerata,multi romani ,cred ca am fost de 3-4 ori,chiar si la apus era foarte frumoasa. Nisip extra-fin si
suficent de lata pt distantare sociala. Sezlongurile 8-10 euro in insula in general,la Agia Eleni nu am vazut pret,posibil sa fi fost contra consumatie.
Am mai fost la Megalo Aselinos,foarte pitoreasca si usor salbatica,doar vreo 40 sezlonguri dar in rest,absolut goala,vreo 6-8 masini pe acolo,apa era cristal.
Valuri nu prea am prins mai deloc.
Am vizitat
Biserica Παναγία Εικονίστρια
https://www.google.r...958!4d23.432482
Moni Evaggelistrias
https://www.google.r...67!4d23.4803259
Άγιος Ιωάννης Ρώσος
https://www.google.r...7117!4d23.50265
[...]
Pana atunci,doar romani,cateva masini de BG si 2-3 de Serbia(probabil concedii prelungite de dinainte de 30iunie),cateva familii de germani.
Plus Bisericile din oras.
Am incercat sa vad Best viewpoint ,dar drumul trecea prin curtea unui cetatean si apoi se termina intr-o stana,de-abia am putut da cu spatele masina sa o intorc
eventual.
Totusi privelistea din punctul unde am ajuns cel mai departe a fost f frumoasa.
Chiar daca insula parea pitica fata de Skopelos unde mai fusesem in 2017,drumurile sunt de multe ori suficent de abrupte spre interiorul insulei.
Ca alte atractii ,am bifat Mylos taverna
https://www.google.r...82!4d23.4988225
Nu mai arata cum imi inchipuiam(condusa de o englezoaica maritata cu un grec),frumoasa privelistea cand aterizeaza avioanele.Ca o paranteza,dupa experienta Corfu,chiar
arata dezolant fara avioane(au aterizat primele zile doar avioane f mici),dar mai bine,ca era mai liniste pe insula,ulterior dupa 15.07 au inceput cate 4/8 avioane
zilnic. In anii trecuti,englezoaica ne spunea ca erau si 26 curse zilnice,am vazut si un Tarom la un moment-dat.
Am ratat taverna Anatoli din Skopelos in 2017,am gasit una cu acelasi nume aici,crezand ca e acelasi patron,am mers.
Nu era chiar atat de spectaculoasa ca in pozele de pe net,dar revopsita ,curata,foarte linistita ,preturi normale,per total,foarte multumit,chiar daca intr-un final,am
aflat ca nu avea nici o legatura cu cea din Skopelos,doar ca am mai invatat un cuvant din greaca , Anatoli=rasarit Posted Image dooooh !
Am mers la sigur sa servim o cafea la taverna Platanos din centrul insulei ca pana la urma la fata locului sa schimbam placa-am mers la Taverna Panorama,arata f f
bine,curata,servire exceptionala,mancare buna,usor mai scumpa(1E pe la mancare in plus) dar privelistea era de vis.
https://www.google.r...91!4d23.4752432
Una din dupa-amieze am fost la Kastro. Mai nene,una e planul de acasa,alta e realitatea. Initial am parcat pe undeva pe aici
https://www.google.r...1e3!4m2!4m1!3e0
crezand ca e prea abrupt,am lasat masina acolo.Am mers pana in capat la steag,aici
https://www.google.r...4b1!4m2!4m1!3e2
Cararea de la Ourania's Place(unde la intoarcere am servit un suc foarte rece,excelent pe caldura aia) pe alocuri e destul de ingusta,trebuie sa aveti o incaltaminte
adecvata(papucii nu sunt recomandati !) si apa la voi.
In rest,memorabil traseul,Bisericutele de pe drum si din castel,povestea castelului(bastinasi asediati de pirati,otomani,plecati din Skiathos Town spre Kastro si apoi
la 1800 abandonat,etc...).
Orasul asediat pe mal de sute de barci de inchirit pt cei cu buzunari foarte largi pt croaziere in jurul insulei sau spre Skopelos(se foloseste la greu povestea Mamma
Mia),croaziere la Lalaria(nu am fost,cu baietelul mic nu prea aveam ce face acolo).
Tavernele destul de amortite pe 12 cand am ajuns,prima impresie venind din tara era ca facem foamea Posted Image apoi dupa 15 am prins unele full seara.
Orasul aglomerat pe langa apa,am luat masa si la "mal" si pe stradute,mi s-au parut unele din cele mai frumoase (poate doar depasite de Paros) ,comparabile cu
Parga,peste Lefkada/Kefalonia,Skopelos(nu dati cu pietre,e parerea mea Posted Image ).
Preturile culmea mai mari pe stradute la restaurante,dar acolo am prins si muzica live.
Am vizitat
Muzeul Papadiamantis -frumusel ,cat si mica piata din fata lui,am servit un frappe acolo,excelent.
Skiathitiko Spiti-o grecoaica tanara Posted Image descendenta a familiei care are acel muzeu,proaspat renovat si dat in folosinta,de vizitat si asta in opinia mea.
Fara suparare,daca in primele zile atmosfera pe insula(majoritatea turistilor erau greci,cativa germani,cateva masini ratacite de bulgari(nu i-am auzit) si sarbi
(idem,probabil ramasi de dinainte de interzicere)) era foarte frumoasa,ca pe vremuri in Lefakda(2010),apoi week-endul urmatori,peste tot auzeai romani galagiosi
(singurele conversatii care se auzeau de la o posta pe strazi,pe plaje,in apa,la taverne,deja incepeam sa ma enervez-aratam ca natie mai rau ca italienii galagiosi).
Nu am nici o problema,dar pe nemti nici nu ii auzi(zici ca vb prin semne),pe greci decat discret,bulgarii/sarbii nu erau de gasit,mai nene,doar romanii urlau de unde
si-au luat masca subacvatica,cum si-au facut casa in Bragadiru,etc etc etc, ti se cam taia.
Pietonala Papadiamantis(care a fost un rau <1900) era plina de Gyros-erii,restaurante,magazine de toale si alte balarii,gelaterii(unele chiar bune,trebuie sa recunosc
Posted Image ),locul de promenada a multor turisti,prea aglomerata in opinia mea.
Nu am vazut atatea scutere /moped-uri in viata mea,cred ca doar in Roma in 2008(dar Roma ! nu un orasel de 5-10k oameni sau cati o avea).
Parcarea-pai,nu ai ce cauta in oras cu masina,decat pe cateva strazi(ca localnic),in rest stradute pietonale sau oricum prea abrupte sa poti intra.
Aici am parcat de cateva ori,mai mult ziua,ca seara era mereu full
https://www.google.r...95!4d23.4838155
In ultimele 2 zile ne-a aratat cineva parcarea mare a orasului(bravo mai Adi!)
https://www.google.r...1e3!4m2!4m1!3e2
Si am mai gasit locuri mereu seara aici
https://www.google.r...1e3!4m2!4m1!3e2 ,pe o straduta infundata.
De data asta,fata de anul trecut in Sithonia,Politia nu vana masina parcate aiurea(cum eram eu patit cu numerele luate) dar si lumea parca decent,fara tiganii.
Cumparaturile : Spar de mai multe ori sau Sklavenitis. Mie Spar-ul mi s-a parut cu preturi mai bune la multe produse,dar nu am verificat chiar tot.
Bakery-o groaza,le gasesti peste tot,paine si dulciuri excelente.
Benzina-nu am pus de pe insula ci din Volos si la dus si la intors (1.35-1.37Euro).Pe insula era 1.66-1.73 euro. Dieselul nu m-a interesat,GPL-ul era cam 0.8x euro,se
gasea.
Biletele la ferry le-am luat vineri pt sambata de agentia de la capatul strazii Papadiamantis a Hellenic-ului. Am mers si cu ANES-ul din Skopelos in 2017,era mai
ieftin pt masina dar nu am avut ore convenabile iar sambata nu avea retur in Volos ci in Glossa(parca) sau Skopelos town.
S-a deschis insa si ruta Ag Konstantinos-Skiathos pe langa cele de Mantoudi,dar nu m-au mai interesat.
Ferry-ul a plecat sambata full,am fost penultima masina imbarcata,s-a parcat pana la buza trapei care coboara/urca masinile central.
Multi nesimtiti prin camerele de pe punti,stateau de-a latul cu toate ca erau toate locurile(si interioare si exterioare) marcate 1 da 1 nu,unii nesimtiti stateau pe
3-4 locuri(dormeau),altii intindeau bagajele,de ajungeai sa vezi 2 insi pe 9 locuri(5 folosibile),am stat pe drumul de retur afara,cam cald,dar era briza marii care te
racorea.
Am vrut la plecare sa mancam in Makrinitsa,am mai fost acolo dar era prea cald si eram usor obositi,nu ne-a mai ars de urcat pana la Makrinitsa,am bagat benzina si am
plecat.
Am oprit la plaja din Leptokaria pt o scurta pauza,incepuse ploaia si era destul de intunecat pe la 19.30,am tinut mai departe pana la Salonic unde am parcat,luat
masa,plimbat putin pe faleza si apoi spre casa(am mai povestit pe topicul "cu masina spre Grecia prin BG).
Inca o data,repet,super-impresionat de insula,poate si din cauza anului asta nebun cu pandemie&co. dar m-am simtit f f bine.
Nu stiu daca o sa revin ,cu toate ca gazda a fost o femeie de nota 10,preturile sunt normale,distanta nu e mare,ferry-ul nu face decat 2h(am facut 1.5h Nidri-
Fiscardo),asemanator si Corfu,deci nu e mare diferenta,e suportabil pt oricine zic eu. Pretul insa e destul de prohibitiv(doar masina 166 euro dus-intors
<4.25m,sedanul cred ca e si mai mult),plus pasagerii 110+benzina pe 2100km,cazarea modesta(50E/noapte),in fine,pt noi care am fost de mai multe ori in Lefkada,Thassos
si Halkidiki,3-400euro in plus nu au fost asa mare gaura avand in vedere ca totul a fost o noua experienta.
Insula e mica per total,sunt autobuze care te duc de la est la vest,spre nord iti trebuie masina. Pe la firmele de inchirieri erau 15-25euro masinile/zi/minim 1
saptamana si 17-30 euro de la un moped la un atv. Erau si buggy-uri multe de inchiriat,toate nebuniile posibile.
Taxiuri ca si in restul Greciei,Mercedes-uri noi peste tot pe insula.
Localnicii,linistiti,prea linistiti spuneau anul asta Posted Image
Vacante frumoase va dorim!

Edited by Barboso, 21 July 2020 - 17:19.
Redactare.


#651
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Nu am mai putut sa editez,am vazut ca nu mereau link-urile
Biserica Παναγία Εικονίστρια
https://www.google.r...958!4d23.432482
Εκκλησία Άγιος Ιωάννης Ρώσος, Skiathos, Greece
https://www.google.r...19!4d23.5026489

Scuze si pt greselile gramaticale,am scris din fuga fara sa mai verific.

#652
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 AdrianHH, on 21 iulie 2020 - 14:44, said:

Scuze si pt greselile gramaticale,am scris din fuga fara sa mai verific.
Cred ca v-am vazut cand ati coborat de pe feribot in Skiathos, ati coborat si ati luat-o prin dreapta, noi asteptam in stanga sa urcam. Posted Image

Edited by camelia19, 25 July 2020 - 12:50.


#653
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@AdrianHH multe ati reusit sa vedeti in cele 6 zile! Felicitari! Si noi vom reveni in septembrie pentru 3 nopti! Nu-mi doresc decat Lalaria, orasul si Banana Beach. Ei, hai si o cina la Platanos! :)
Oare ai vazut cat mai costa croaziera la Lalaria?

@camelia19 e foarte posibil sa-l fi vazut pe @AdrianHH! Si pe noi ne-a vazut un coleg forumist in Parga si ne-am trezit cu ei in curte! :) . Cea mai frumoasa surpriza!!!
Imi spui si mie unde ai avut cazarea? Pret? Conditii? - Intrebari valabile si pentru celelalte destinatii!
Multumesc.

#654
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai ne am intors dintr o vacanta de 3 saptamani in Grecia, in insulele Sporade si Pelion. Am plecat din Timisoara in 5 iulie pe ruta Serbia-Bulgaria-Grecia, cu formularul completat si cod QR cu 2 (atunci inca nu intrase obligativitatea testului covid). Am stat max 5 min la Kulata, doar 3 masini in fata noastra, toti stateau la testat, dar noua ne au facut semn sa iesim din rand si sa plecam. In total Tm-Volos am facut 14 ore, din care aproape o ora am stat la-vama intre sarbi si bulgari si aproape o ora ne am adapostit intr o benzinarie din Grecia de o ploaie torentiala. Cazare intermediara in Volos, apoi dimineata la 7:45 am luat feribotul Express Skiathos (biletele cumparate cu 2 zile inainte, in varianta e-ticket, ma bucur ca au introdus biletele electronice, trebuie doar sa faci check in online cu 48 h inainte si gata, nu mai stai la coada la ghiseu sa ridici biletul pe hartie). La urcare pe feribot trebuie sa ai completat un formular (il primesti la agentie cand cumperi biletele, dar noi le-am avut listate de acasa), teoretic pe feribot se poarta masca inclusiv in spatiile deschise, practic nici 5% nu poarta. In spatiile inchise, la urcare si coborare unde se aglomereaza multa lume am vazut totusi ca marea majoritate isi pun totusi masca, atunci am purtat si noi.
In Skiathos am stat in oras la Pansion Matoula, 6 nopti, pret f bun, doar 45 euro/noapte. Rezervarea am facut-o din martie, fara avans, iar in luna mai am contactat-o si am rugat-o sa mute perioada mai tarziu (initial era pt sfarsit de iunie, dar atunci se zvonea ca grecii deschid insulele abia din 1 iulie). Nu mi-a cerut nicio diferenta de pret. Pensiunea e mica, doar 4 camere, administrata in familie, iar locatia e excelenta, pe o straduta ingusta perpendiculara pe faleza (colt cu restaurantul Bakaliko), deci extrem de aproape de zona de interes, insa fara nici cel mai mic zgomot (am dormit cu usile de la balcon deschise, desi aveam clima, mie imi place sa dorm mereu cu usile deschise si sa simt briza). De cum am intrat in camera proprietara ne-a rugat sa nu ne fie frica, pt ca suntem primii ei clienti pe anul 2020 si nu a mai stat nimeni inaintea noastra in acea camera. I-am spus ca nu ne e frica deloc, altfel am fi stat acasa. La inceput a purtat o viziera, nu stiu daca de teama pt ea sau mai mult de teama sa nu cumva s-o reclamam sau ceva, dar dupa ce am mai vorbit putin, am observat ca incepe sa se mai relaxeaza. In cateva seri chiar am gasit pe masa in camera mancare proaspata, calda, uneori sarmale in flori de dovlecel, alteori desert, ba chiar ne-a dat si produse dn gradina proprie pt micul dejun (pensiunea nu avea mic dejun inclus). Am strabatut insula in lung si n lat, am gasit plaje superbe si complet goale, mai ales cele din nord, favorita Ligaries Beach cu taverna cu acelasi nume, chiar un loc superb, desi mai greu accesibil, merita sa mergeti. Erau pe plaja vreo 4 sezlonguri cu umbrela, gratuite, in plus era si un dus, si, o chestie draguta, era si un leagan. Posted Image  Plajele: Koukounaries neverosimil de linistita, Agia Eleni aproape goala, iar Krifi Amos, Ligaries, Mandraki, Elias si Aselinos complet goale. Mi-a placut mult de tot Skiathos asa, fara picior de turist britanic, atmosfera linistita, dar nu deprimanta, aproape toate localurile si pensiunile fiind deschise in asteptare de clienti. E un sentiment tare fain sa poti merge la orice taverna mai de renume si sa poti alege masa cu cea mai buna vedere, fara sa fii nevoit sa faci rezervare. Mie mi-a placut, grecilor sunt convinsa ca nu prea...ei dau vina pe compania de feribot ca practica niste preturi nesimtite si din cauza asta in Skiahos nu vin turisti greci. Pana acum situatia era compensata de turistii britanici si italieni, acum insa in afara de cateva masini de RO (cele mai multe), SRB, BG si D nu am vazut straini si nici nu am prea auzit vorba straina.
Intr-una din zile am facut si turul insulei cu vaporasul Ta Lalaria, 15 euro/pers, la Lalaria am stat aprox o ora, am fost doar 2 vase in acelasi timp si alea pe jumate goale, deci a fost foarte aerisita plaja. Iar intr-o dupamasa am fost la Katro, superb loc, merita o plimbare pe-acolo pe alei si prin bisericute, e un loc care mie mi-a dat o stare de liniste sufleteasca.
Pe langa Ligaries, alte taverne care mi-au placut sunt Sklithri si Panorama, la ultima personalul e extrem de amabil si atent, am fost din nou singuri in tot restaurantul si am fost invitati la masa cu cea mai frumoasa panorama.
Din Skiathos ne-am deplasat in Skopelos, pentru urmatoarele 5 nopti.

Attached File  P1010270.JPG   514.75K   56 downloadsAttached File  P1010321.JPG   646.67K   57 downloadsAttached File  P1010417.JPG   674.05K   55 downloadsAttached File  P1010424.JPG   521.16K   50 downloadsAttached File  P1010425.JPG   505.87K   48 downloadsAttached File  P1010473.JPG   619.3K   48 downloadsAttached File  P1010572.JPG   433.47K   49 downloadsAttached File  P1010622.JPG   438.43K   49 downloadsAttached File  P1010761.JPG   682.8K   46 downloadsAttached File  P1010778.JPG   458.31K   44 downloadsAttached File  P1010893.JPG   505.53K   54 downloadsAttached File  P1010928.JPG   125.53K   71 downloadsAttached File  P1020012.JPG   353.77K   79 downloadsAttached File  P1020049.JPG   170.78K   69 downloadsAttached File  P1020214.JPG   767.53K   55 downloadsAttached File  P1020245.JPG   581.43K   53 downloadsAttached File  P1020251.JPG   471.03K   53 downloadsAttached File  20200707_160812.jpg   584.93K   60 downloadsAttached File  P1020609.JPG   478.85K   67 downloadsAttached File  P1020635.JPG   613.48K   75 downloadsAttached File  P1020772.JPG   624.17K   73 downloadsAttached File  P1020828.JPG   844.88K   67 downloadsAttached File  P1020868.JPG   669.37K   59 downloadsAttached File  P1020930.JPG   558.2K   59 downloadsAttached File  P1020990.JPG   531.62K   58 downloadsAttached File  P1030006.JPG   372.04K   64 downloadsAttached File  20200711_132905.jpg   751.27K   73 downloadsAttached File  P1030181.JPG   552.77K   69 downloadsAttached File  P1030270.JPG   791.77K   61 downloadsAttached File  P1030291.JPG   370.27K   55 downloadsAttached File  P1030301.JPG   432.66K   58 downloadsAttached File  P1030366.JPG   401.22K   59 downloadsAttached File  P1030401.JPG   750.86K   54 downloadsAttached File  P1030405.JPG   490.17K   51 downloadsAttached File  P1030417.JPG   674.85K   52 downloadsAttached File  P1030384.JPG   314.07K   53 downloadsAttached File  P1030477.JPG   694.95K   69 downloadsAttached File  P1030504.JPG   625.75K   75 downloadsAttached File  20200711_132555.jpg   619.69K   69 downloads

Edited by camelia19, 28 July 2020 - 22:55.


#655
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Hello tuturor. Anul asta am book-uit 6 nopti pe Skiathos si as vrea sa ma plimb si pe insulele vecine. A facut cineva day trip Skiathos - Loutraki (Skopelos) si retur? I-am gasit pe unii - SeaCab - si ma tenteaza sa ma plimb si pe Skopelos. Sau Loutraki, bus la Skopelos town si retur cu ferry? Am mai facut asa in Naxos cu plimbare la Paros/Delos+Mykonos si a fost foarte ok. Am gasit retur cu ferry seara la 18.30 dar poate voi ati gasit ceva mai bun, poate din alte porturi.
Sau Skiathos - Alonnisos dar nu pe ferry ca face prea mult pentru 1 zi, dupa mine. Pt 4 ore pe Alonnisos, 2 ore si ceva pe ferry.. Pe Skopelos macar e o zi intreaga. Sau alta idee?
Sau mai bine Tsougkrias decat Alonnisos?
Multu' in avans.

#656
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
n-am idee. va fi (sper) prima data in Skiathos. In afara de ferry-ul scump de la Volos mai sunt si alte alternative de ajuns pe mare?

#657
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
LeoT, pe mare nu, este distanta mare, doar ferry, dar poți reduce costul dacă nu iei masina pe ferry și te deplasezi pe insula cu transportul local sau închiriezi scuter ceva (în Skiathos, autobuzul local este mai bine pus la punct, desi nu iti oferă confortul unei masini). Avionul ar fi o alternativa, dar mai scump de regula, depinde ce găsești.
În ce privește ferry, exista și curse rapide doar pentru pasageri.
Dacă te hotărăști sa iei totuși mașina, poți face simulări pe site-urile de ferry, exista diferențe.

Edited by honney_bunny, 29 July 2021 - 22:00.


#658
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
In final am luat ferry -ul Anes din Glyfa , 125 euro 2 adulti 2 copii și mașina , 2 ore 20 min .
Același preț e și din Volos , 2 ore 45 min, dar nu mai aveau locuri.
Am remarcat ca orarul din Glyfa este adaptat pentru cei ce vin din sud (Atena) , plecarea spre Sporade e dimineața la 10 și întoarcerea seara la 22.30.. din cauza asta întoarcerea va fi cu Hellenic - 172 euro :)

Edited by LeoT, 02 August 2021 - 15:40.


#659
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
daca aveti nevoie de test antigen (rapid) pentru imbarcarea pe ferry, la politia portuara Skiathos din zona de imbarcare acesta se face gratuit.
mentionez ca nu ni le-a cerut nimeni

#660
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost cu masina in Skiathos si am luat o barca pana in Skopelos. Cateva impresii/idei: In Skiathos noi am stat in town la 30 de sec de strada centrala - Papadiamanti, cred - dar am mers la plaja la Koukounaries (care are nisip si taverne/baruri - combinatia castigatoare in ceea ce ne priveste). Am luat si masina cu noi dar a doua oara poate as lasa-o in Volos. Partea sudica a insulei e usor accesibila si cu asfalt, iar pe partea de nord sunt plaje mai goale si drumuri fara asfalt. Eu as alege pentru nord un ATV si in rest un scooter.
De la Ligaries spre Kastro am incercat cu masina dar erau deschise doar drumurile de ATV. Atentie ca nu sunt diferentiate si va puteti trezi pe pante neverosimile si fara loc de intors.
Kastro are view fain, de la Platanos se vede partea sudica si Skopelos, merita sa te cototzi pana acolo.
Restaurantele Marmita si Artesanal ne-au fost recomandate de owner dar am fost cam dezamagit de Artesanal - doar putin mai sus decat banal. Ma rog, de gustibus. La Marmita n-am apucat pentru ca rezervarea trebuia facuta cu cel putin 7 zile in avans!
Daca vreti in Skopelos, day-trip, se fac din si portul vechi si din cel nou. In cel nou, preturi intre 80 si 40 de Euro de persoana, in cel vechi cam 25 Euro. Noi l-am luat pe asta din urma, cu opriri la locatiile de filmare ale MM. Valabil doar vinerea, portul vechi.
Atentie la vreme, cand e vant si ploaie multi refuza sa mearga. Daca vreti musai, nu lasati pe final pentru ca s-ar putea sa nu mai puteti merge.
Skopelos town mi-a placut mult, iar la o terasa cu nume italian am mancat niste paste cu fructe de mare la fel de bune ca-n Italia.
Daca aveam mai mult timp as fi luat si cateva zile acolo. Fara masina, tot cu inchiriere de scooter.
Skopelos town e doar pietonal si mi s-a parut fain de tot.
Alte chestii: benzina cam scumpa - 1,9x E/l in Skiathos, bilete la ferry intre insule (daca intentionati sa mergeti cu ferry) - aproape de negasit. Daca va faceti program de hop on- hop off, faceti-l din timp. Valabil in august si pandemie. Daca la anul scapam de pandemie atunci poate revin la normal.

#661
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Salutare!

Sunt in plina planificare si as avea si eu niste intrebari, poate primesc niste raspunsuri de la colegii de forum care au fost poate chiar in aceasta vara pe insula. O sa mergem in a 2-a jumatate a lui Iulie.
1. Este nevoie de rezervari la restaurante ca Platanos Greek sau Panorama? Daca da, aveti idee cu cat timp inainte?
2. De unde se pot lua croaziere spre Lalaria Beach si cam cat costa? Cat dureaza? Croaziera catre Lalaria curpinde si oprire la Kastro Beach?
3. Care este drumul spre Elias, Mantraki Beach care se poate face cu masina normala? Am pus si un printscreen pt exemplificare
Attached File  traseu.png   138.51K   21 downloads
4. La Mikros Aselinos beach se poate ajunge cu masina? Daca da, cat de departe trebuie lasata masina? Distanta ce trebuie parcursa pe jos este in panta? Intreb pt ca o fiu cu copilul si nu-mi dau seama cat de greu este sa ajungi la ea.

Multumesc anticipat!

#662
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Lalaria Beach am vazut afisele in port in dreptul barcilor.
Attached File  DSC07599.JPG   687.65K   18 downloadsAttached File  DSC07600.JPG   313.92K   19 downloads

Din pacate preturile nu sunt pe anunturi asa ca nu prea am cum sa te ajut mai mult.
Pozele sunt de acum 2 saptamani, dar nu am prea stat pe-acolo ( o zi ) ca sa pot sa-ti dau multe detalii.

Ptr restaurante - nu le stiu pe cele mentionate, dar cele de pe chei sunt mai scumpe si cam au obiceiul sa incarce la nota. Pe stradutele laterale e mai ok.

Quote

In Skiathos noi am stat in town la 30 de sec de strada centrala - Papadiamanti, cred - dar am mers la plaja la Koukounaries (care are nisip si taverne/baruri - combinatia castigatoare in ceea ce ne priveste).
Anul asta mai mult baruri si nu prea multe - cateva erau inchise si nu erau semne ca au mai fost deschise de ceva vreme. Erau vreo 3-4 doar deschise pe toata plaja.

#663
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
1. Cand am fost noi la Panorama nu trebuia rezervare, dar era an special...2020. Am fost singuri in tot restaurantul. Dar anul asta daca vrei o anume masa chiar pe buza terasei, probabil ca ar fi bine sa rezervi. In interior sigur gasesti loc si fara, depinde ce vrei.
3. Drumul de masina e cel care merge pe conturul insulei, adica cel gri de pe harta. Pe celalalt care e mai direct ne am impotmolit noi. Te si anunta la intrare ca e doar pt 4x4.

#664
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postiseteqiube, on 09 iulie 2022 - 19:22, said:

...
1.  Nu știu

2.  Mergi seara în port (în special în portul vechi, în cel nou sunt numai 2 organizatori) și vezi ofertele; sunt diverse trasee și diverse prețuri; cred că era și numai Lalaria; dar există Lalaria + Kastro, Lalaria + Tsougria și poate și altele. Eu am luat o semipăcăleală că nu știam că există și portul vechi (în prima seară pe acolo), și am luat de la primul ofertant (din doi, în portul nou), cu 30/pers. E o tipă în dreptul a două iahtulețe (Haris Konstantinou), în apropiere de stația de autobuz, și face traseul Lalaria+ Tsougria fie dimineața, fie după-amiaza (cam 5 ore total). Noi am mers după-amiază, întâi Tsougria, apoi Lalaria, de unde am plecat ultimii, pe la 8, plaja aproape goală. Traseul mai include 2 peșteri, ignoră-le, nu vezi mare lucru. În portul vechi erau și oferte mai ieftine (25), dar posibil cu barcazuri mai mari. Vezi la fața locului, alegi ce-ți place. Sunt și excursii spre Skopelos, de 1 zi (probabil 8 ore) - dar Skopelos merită un sejur propriu. Ține cont că dacă vremea e nepotrivită, nu se pleacă.

3.  Deși îmi plac plajele mai sălbatice, Mandraki și Elias nu m-au dat pe spate, aș zice că nu merită efortul să ajungi la ele. Nu știu care e drumul cel mai bun, dar era plin de mașini la ambele (eu am mers pe jos de la „Under the pine tree”, prin pădure - cam 80 min dus-întors până la ambele, doar făcut poze). Aș zice că o mașină (de B, dar nu contează asta) a plecat de la Elias pe drumul albastru nord-sud din schița ta, dar l-am văzut doar plecând, nu știu pe unde a mers mai departe. Față de schița aia din google.maps am o nedumerire, aș zice că lipsește un drumeag (coborâre spre Mandraki), sau e desenat greșit, nu m-am lămurit. În apropere de Elias e Agkistros, n-am mai ajuns că se pregătea de ploaie, de la distanță părea cam la fel. Și la ea ajungi cu mașina:

4.  Nu știu

Una peste alta, Lalaria merită, Koukounaries frumoasă, comodă, confortabilă, dar parcă mai frumoasă a fost Troulos, cu stânca aia din față. Și Xanemos mi-a plăcut (n-am stat).
Și nu rata atracția insulei: decolarea și aterizarea avioanelor; am rămas mască câți stăteau în parcarea din capătul pistei, unii cu trepied să pozeze/filmeze. Dar și mare atenție,  chiar cum vreo 10 zile o englezoaică s-a cocoțat pe ceva, și suflul motoarelor a trântit-o de-a ajuns cu elicopterul la spital cu răni la cap (la „brain” zicea în engleză).

#665
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Adica asta:
Attached File  DSC07663.JPG   295.92K   40 downloads

#666
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Erai pe barcă. Mulți stau la 40 m de fundul avionului (unde se văd mașinile negre). Am nimerit și eu 2 decolări, una de noapte, una de zi, din parcarea respectivă. Uneori mai apare o mașină de poliție care făcea semne să se ducă gură-cască (including me) mai în spate.

Edited by Brainie, 19 July 2022 - 08:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate