Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#1
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Buna!
As vrea mai multe informatii despre locuri de cazare in Skiatos si despre perturi in general. E o destinatie scumpa? Stiu ca se poate ajunge si cu masina dar cat de obositor e? Cate zile se face? Am fost in thassos cu masina dar skiathosul cred ca e mai departe.
Deci, astept pareri si idei de loc de cazare.
merci!

#2
xoberus

xoberus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2006
am fost anul trecut pe skiathos si mi-a placut f mult, nu e o destinatie scumpa, iar cheltuielile pt drum le poti calcula ; de preferat este sa iei ferry din Volos, este f. aproape de Skiathos si de aici si pretzul...

#3
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Imi poti da un nume de vila in care ai stat sau un link sau orice altceva unde sa pot sa vad ceva preturi? Ai fost cu masina? Cam cate ore se fac?
Ma uitam pe o google earth si am vazut ca s-ar ajunge mai bine de pe unul dintre brate, pe Kassandra cred fara sa te duci tocmai in Volos dar nu stiu daca sunt trasee pe acolo sau ferry.

#4
vlahul

vlahul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.03.2004
Destinatia pare interesanta, sunt cam 1000km pana in Volos, deci cam 12-14 ore de mers voiniceste cu masina. Daca a fost cineva acolo, trebuie rezervare la ferry, cam cat dureaza/costa drumul din Volos pana in Skiathos?

#5
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

View PostDelphinash, on Jan 31 2008, 18:31, said:

Imi poti da un nume de vila in care ai stat sau un link sau orice altceva unde sa pot sa vad ceva preturi? Ai fost cu masina? Cam cate ore se fac?
Ma uitam pe o google earth si am vazut ca s-ar ajunge mai bine de pe unul dintre brate, pe Kassandra cred fara sa te duci tocmai in Volos dar nu stiu daca sunt trasee pe acolo sau ferry.

Orarul ferry depinde de perioada anului.Exista mai multe companii care fac serviciul acesta:
EXPRESS SKIATHOS - rezervari la tel. 00302421031059 sau 00302421031060
SAOS II - rezervari la tel. 00302421039299
HELLAS FLYING DOLPHINS - rezervari la tel. 00302421023400 sau 00302421035846 sau 00302421023415

Amanunte mai gasesti si la  http://exastravel.fo...=BO#RoutesTable

Am un orar de anul trecut, de la sfarsitul lui iunie, al plecarilor din Volos. Erau cam 2-3 curse pe zi pana la ora 13:00, dar unele fac numai transport de persoane. Durata traversarii este de 1h30'-2h30'.

Incearca si la [email protected]

Sper ca-i suficient.

#6
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Sorry, am gresit quote-ul.Evident ca raspunsul era pentru vlahul.

#7
rocksy25

rocksy25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.06.2007
anul trecut cateva agentii de turism aveau si oferte de pachet cu charter avion pentru skiathos - in ideea ca scutesti drumul lung si pentru ca insula este asa de mica incat mai mult iti da bataie de cap masina decat te ajuta. :)

Roxana

#8
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu vreau sa merg intr-una din insule, ma gandeam la mai multe variante...Skiatos sau Skopelos fiind o varianta.

Cel mai bine este sa mergi cu masina personala, si cazarea o poti cauta fie la fata locului fie pe internet...agentiile nu prea au oferte decat in cateva locatii (gen Paralia, Halkidiki, Corfu...).

Pentru documentare intrati pe http://www.greeka.com
La sectiunea Greek Islands -> Sporades veti gasi detalii despre Skiatos.

Cat despre feryboat-uri, nu cred sa existe vreo problema, stiu ca zilnic exista curse dus-intors catre insule.

Intrebarea mea este: a fost cineva acolo sa ne poata povesti unde s-a cazat, ce a vizitat, etc?

Stie cineva care sunt temperaturile apei in luna mai?

#9
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Temperatura apei marii in oricvare din lunile anului in Insulele Sporade de Nord (Skiatos, Skopelos, Alonissos) este cu cel putin 2-3 gr mai mica decat in zona Rivierei Olimpului sau Halk. Nu stiu de ce dar asa este si asta va poate confirma orice turist a facut excursia optionala la Skiatos. Pe insula nu prea ai multe de vizitat (cateva manastiri, casa poetului A. Papadiamantis) si insula in sine, de altfel foarte frumoasa. S-ar schimba lucrurile daca ai putea inchiria o barca (dar personal nu stiu sa se poata) si sa faci un tur de insula. Sunt tot felul de pesteri, plaje singuratice si locuri inimaginabil de frumoase de vazut de jur imprejur. Ai pe insula sporturi nautice, taverne, magazine. Insula e destul de mica, iar capitala Skiatos si mai mica (in jur de 5.000 locuitori). Partea cu distractia gen disco si club nu exista. Oferte in insula, pachete sau numai cazare gasesti si la agentiile noastre; Aerotravel, Romantic Travel, etc. Sau pe cont propriu cu masina pana la Volos si traversare cu ferry. Nu stiu sa se fi pus in functiune linie de ferry de la Halkidiki la Skiatos nici macar de la Salonic catre insula. Preturile pe insula sunt evident mai mari decat in partea continentala si daca ai fost cumva prin paralia si te-ai obisnuit cu preturile de acolo, uita-le.

#10
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
Eu urmeaza sa merg vara aceasta in skiathos, in luna de miere.
Urmeaza sa imi cumpar direct un pachet de la Aerotravel , cu charter.
Poate cineva sa sugereze locuri care chiar merita vazute?  Am auzit ca ar fi anumite locuri pentru scufundari.
Ce se merita sa faci pe acolo?
Mersi

#11
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Am scris si eu la vreo 2 vile din skiathos si am primit niste oferte dar destul de scumpute zic eu (obinuita fiin cu 2 ani de thassos la preturi f mici si f curat).
De exemplu la Kanapitsa Mare Hotel & Spa un hotel de 3 stele:
From 07/06-11/7 the cost per day for a standard double room with half board is 135 euro per day

From 12/07-21/08 the cost per day for a standard double room with half board is 170 euro per day

La Vila Erifili se inchiriaza toata si nu doar o camera.
2 May - 29 May  1500 euros  
30 May - 26 June  2100 euros  
27 June - 17 July  2500 euros  
18 July - 21 August  3000 euros  
22 August - 11 September  2500 euros  
12 - 25 September  2100 euros  
26 September - 10 October  1500 euros

Astea am reusit sa le gasesc pe un site si erau singurele cu mai putine stele si la care se putea scrie.

Aveti idee de locatii mai ieftine? Nu vreau lux ci undeva curat pt ca vreau sa cheltui pe altele nu pe o camera luxoasa.

#12
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Volos -  Skiathos masina si 2 pasageri aprox 100 E numai dus, la fel si pentru intors.
Mai bine lasi masina in port si inchiriezi pe insula, acum depinde si cat vrei sa stai acolo....am inchiriat pt o zi un Hyundai athos cu 30 E doar o zi dar la mai multe  zile ai reducere.
Eu unul cred ca mai bine zburam pana acolo decat sa dam ~ 120 E numai ptr. masina - transport ferry.
Cazare gasesti acolo fara probleme daca mergi in iunie.....
Ce m-a enervat pe mine a fost faptul ca nu am gasit nimic de mancare intre orele 15.00-18.00 cand mai toate carciumile erau inchise...nu am incercat si in port recunosc dar pe traseu nu era nimic deschis decat ptr, bautura.
E frumos pe insula dar cred ca in 3-4 zile se poate vedea tot ce este de vazut si facut.

Bafta!

#13
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
Eu deja miam gasit cazare si transport cu avionul
Probabil ca o sa ne cazam la hotelul  Atrium.
Nu imi fac probleme pentru cazare si pentru transport (mai ales ca logodnica mea lucreaza ca o agentie de turism), dar eu vreau sa stiu ce se poate face acolo. Care sunt cele mai bune locuri de distractie?, sau ceva locuri care merita vazute.
Am auzit ca ar fi posibil sa se faca scufundari. Stie cineva ceva?
Mersi

#14
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Noi mergem pentru 3 zile la sfarsitul lunii mai, intr-un we prelungit (cu avion pana la Atena si masina inchiriata apoi), si am ales Magic Hotel:

http://www.tripadvis...s_Sporades.html

#15
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPhx', on Feb 27 2008, 17:24, said:

Noi mergem pentru 3 zile la sfarsitul lunii mai, intr-un we prelungit (cu avion pana la Atena si masina inchiriata apoi), si am ales Magic Hotel:

http://www.tripadvis...s_Sporades.html
http://www.magic-hot...ation_main.html

#16
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Noi am vizitat skiatos de doua ori si cred ca in trei zile vezi cam tot ce este de vazut. Preturile sunt mai mari vis a vis de ce este in partea continentala a greciei.
Catamaranul face cam 90 de minute si asa cum spunea cineva pe aici nu prea se merita  sa mergi cu masina intrucat insula e mica.

#17
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postanonima1, on Feb 27 2008, 16:28, said:

cat costa de persoana pe noapte si are mai multe decat mic dejun in pret?

#18
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Noi platim 80 euro/noapte camera dubla cu mic dejun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate