Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#37
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007
cei care au fost cu masina va rog postati mai multe detalii despre ferryboat: cat sunt de dese, cat costa pt transport masina+pasageri orice informatie este binevenita!

multu!

#38
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
@mdlupu
Orar si preturi ferry Grecia gasesti  AICI dar e cam devreme momentan. Uita-te doua pagini in urma la post-ul 5. Suna sau trimite mail la companiile de ferry.

#39
elenagr

elenagr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.10.2008

 mihai_ionescu08, on Feb 24 2009, 16:43, said:

biletele de autocar de la ce companie le-ai luat?

Buna,
Pachetul intreg, cazare si transport cu autocarul l-am luat de la agentia Petrodava Travel...au plecari din Iasi, Piatra Neamt si Bucuresti in fiecare zi de luni. Am inteles ca ei o sa aiba din iunie si bilete de avion. Am aruncat o privire pe net, m-am uitat si la Aerotravel dar preturile lor sunt destul de maricele comparativ cu ce ofera agentia de care va ziceam. Ei spun ca sunt tarife promotionale doar pentru aceasta vara! De exemplu pentru luna iunie, 7 nopti cazare la Vila Christina 4* cu mic dejun si transport cu autocarul ajunge 233 euro/pers.

 mdlupu, on Feb 24 2009, 21:30, said:

cei care au fost cu masina va rog postati mai multe detalii despre ferryboat: cat sunt de dese, cat costa pt transport masina+pasageri orice informatie este binevenita!

multu!

Programul pentru ferryboat din Volos este urmatorul: in jur de 12-12.30 pleaca din Volos spre Skiathos un ferryboat *2 ore si 30 min).La ora 13 -13.30 pleaca Flying Cat-ul (doar pentru pasageri si face doar 1 ora si 20 min). Din Skiathos este un ferry dimineata la 8.00 si altul seara in jur de 19.00. Orarul se schimba in functie de sezon si pentru vara cel mai sigur se cunoaste programul in luna mai. Uite aici ai exact link-ul Companiei Hellenic Sea pentru informatii legate de tarif si eventuale rezervari dar exista si Agentia Falcon Tour din Volos (exact in port) la care poti face rezervari pentru bilete (cu 2 sapt. inainte).
http://greekacom.for...pgres.exe?PM=BR

#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Abea acum am vazut topicul asta, asa ca hai sa postez si o prima perere nu foarte ok. Intre Skiathos si Mamaia as alege Mamaia.

Totusi insa recunosc ca plajele sunt mult mai curate decat la noi, la fel si peisajul, muntos si paduri aproape de plaja. Daca as fi un fan al plajelor si luxului as fi preferat Skiahtos. Chiar daca aveti masa asigurata, recomand un meniu cu creveti sau caracatita la restaurantele din centru.

#41
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

 LunaCrystal, on Mar 4 2009, 05:35, said:

Abea acum am vazut topicul asta, asa ca hai sa postez si o prima perere nu foarte ok. Intre Skiathos si Mamaia as alege Mamaia.

Totusi insa recunosc ca plajele sunt mult mai curate decat la noi, la fel si peisajul, muntos si paduri aproape de plaja. Daca as fi un fan al plajelor si luxului as fi preferat Skiahtos. Chiar daca aveti masa asigurata, recomand un meniu cu creveti sau caracatita la restaurantele din centru.
Respect optiunea , asa ca mergi linistit la Mamaia. Nu ne spui de ce alegi Mamaia ? Poate ne corupi si pe noi.

#42
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 adrian1956, on Mar 4 2009, 07:26, said:

Respect optiunea , asa ca mergi linistit la Mamaia. Nu ne spui de ce alegi Mamaia ? Poate ne corupi si pe noi.
cum de ce? pentru "Office"!

#43
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
LunaCrystal, pai daca iti plac plajele, peisajul, masa atunci de ce alegi mamaia????Ce iti place de fapt daca nu esti fan plaja???Intreb din curiozitate.

#44
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 Delphinash, on Mar 4 2009, 10:01, said:

LunaCrystal, pai daca iti plac plajele, peisajul, masa atunci de ce alegi mamaia????Ce iti place de fapt daca nu esti fan plaja???Intreb din curiozitate.
ti-am raspuns eu: The Office!

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Poti sa termini cu acel ,,Office" ?

 adrian1956, on Mar 4 2009, 07:26, said:

Respect optiunea , asa ca mergi linistit la Mamaia. Nu ne spui de ce alegi Mamaia ? Poate ne corupi si pe noi.
Pentru ca sunt mai aproape de casa, pentru ca se vorbeste limba romana (in Grecia am comandat ceva la un restaurant, unde cica se ospatarii stiu romana, si cand a adus comanda m-am trezit cu altceva, ca nu a inteles corect), pentru ca telefoanele sunt mai ieftine si netul (pe Skiatos m-a costat 15 euro netul, aici e inclus in facturile lunare care le platesc oricum), pentru ca ma simt mai liber decat in alta tara. Totusi insa trebuie sa recunosc ca mi-ar place sa iau la pas macar o parte din muntii si padurile de pe Skiatos, insa nu prea imi vine sa o fac de unul singur.

 Delphinash, on Mar 4 2009, 10:01, said:

LunaCrystal, pai daca iti plac plajele, peisajul, masa atunci de ce alegi mamaia????Ce iti place de fapt daca nu esti fan plaja???Intreb din curiozitate.
Pai am zis ca imi plac peisajele, imi place ideea de vacanta activa, nu unde sa am totul dea-gata. In place sa ma plimb pe jos zeci de km, imi place muzica in limba romana, internetul. Nu imi place insa sa stau la soare sau sa intru in mare. (nu am intrat in apa marii deloc) Nu in ultimul rand imi place sa cutreier muntii, dar pana nu ajung sa ,,visez" creasta Fagarasului nu prea ma vad instare sa urc pe cine stie ce munti din afara tarii.

Edited by LunaCrystal, 05 March 2009 - 02:57.


#46
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
sa recapitulam:
1- mergi in concediu pe o insula pentru a naviga pe net
2- mergi in concediu ca sa dai telefoane
3- mergi in concediu ca sa auzi limba romana
4- mergi in concediu sa mananci mititei si pulpe de pui cu cartofi prajiti

#47
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
@ Luna Crystal
Pai am zis ca imi plac peisajele, imi place ideea de vacanta activa, nu unde sa am totul dea-gata. In place sa ma plimb pe jos zeci de km, imi place muzica in limba romana, internetul. Nu imi place insa sa stau la soare sau sa intru in mare. (nu am intrat in apa marii deloc) Nu in ultimul rand imi place sa cutreier muntii, dar pana nu ajung sa ,,visez" creasta Fagarasului nu prea ma vad instare sa urc pe cine stie ce munti din afara tarii.
[/quote]

La naiba, de ce nu te duci la munte?
Afirmatiile tale de mai jos pe mine unu' m-au naucit:
-imi place muzica in limba romana
-imi place internetu'
-nu-mi place sa stau la soare
-nu-mi place sa intru-n  mare deloc
-imi place sa cutreier muntii
-visez creasta Fagarasului.


Care-i faza cu Skiatosu'?

Edited by grecul68, 05 March 2009 - 11:22.


#48
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
in Fagaras nu gasesti The Office!!!

#49
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Pazvante, on Mar 5 2009, 11:28, said:

in Fagaras nu gasesti The Office!!!

O fi Bamboo...

#50
dicabkl

dicabkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Vrem sa plecam in aprilie in aceeasi zona, intrebarea mea e legata de programul ferryboat-urilor: e diferit in acea perioada? Ar fi mai potrivit sa mergem cu masina de-aici sau nu?
Am inteles ca pretul la ferryboat din Volos pentru o masina si 4 persoane este dus-intors aprox. 260 eur. Pretul motorinei inca 120 eur pana acolo, total aprox. 400 euro.
Daca mergi cu trenul pana in Salonic, 2 pers. dus-intors - 170 eur, ferryboat inca 70 eur, total 240 eur.
Cu avion pana in Salonic - 280 eur + 70 eur ferry =350 eur total. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita optiune daca exista curse din Salonic-Skiatos in aprilie (cu ferryboat).

#51
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 dicabkl, on Mar 8 2009, 00:56, said:

Vrem sa plecam in aprilie in aceeasi zona, intrebarea mea e legata de programul ferryboat-urilor: e diferit in acea perioada? Ar fi mai potrivit sa mergem cu masina de-aici sau nu?
Am inteles ca pretul la ferryboat din Volos pentru o masina si 4 persoane este dus-intors aprox. 260 eur. Pretul motorinei inca 120 eur pana acolo, total aprox. 400 euro.
Daca mergi cu trenul pana in Salonic, 2 pers. dus-intors - 170 eur, ferryboat inca 70 eur, total 240 eur.
Cu avion pana in Salonic - 280 eur + 70 eur ferry =350 eur total. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita optiune daca exista curse din Salonic-Skiatos in aprilie (cu ferryboat).
Un lucru mi-e neclar , vrei sa mergi cu trenul din ro la salonic? De ce? Si dupa aia ferry salonic skiathos? Ai auzit pe careva care a fost asa? In salonic e port comercial nu pentru curse turistice si de agrement
As merge cu masina pana la Volos si as lasa-o p-acolo prin port intr-o parcare , apoi cu ferry sau delfinul sau pisica rapida , iar pe insula ne descurcam cum putem , in functie de optiuni.Insula e mica f mica iar pretul pt transportul masinii in insula e f mare si orarul ferry e nasol , tb sa fii la pranz acolo deci sa mai dormi o noapte pe undeva sau sa pleci seara din RO.Noi avem noroc , avem rude in salonic.

#52
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 dicabkl, on Mar 8 2009, 01:56, said:

Vrem sa plecam in aprilie in aceeasi zona, intrebarea mea e legata de programul ferryboat-urilor: e diferit in acea perioada? Ar fi mai potrivit sa mergem cu masina de-aici sau nu?
Am inteles ca pretul la ferryboat din Volos pentru o masina si 4 persoane este dus-intors aprox. 260 eur. Pretul motorinei inca 120 eur pana acolo, total aprox. 400 euro.
Daca mergi cu trenul pana in Salonic, 2 pers. dus-intors - 170 eur, ferryboat inca 70 eur, total 240 eur.
Cu avion pana in Salonic - 280 eur + 70 eur ferry =350 eur total. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita optiune daca exista curse din Salonic-Skiatos in aprilie (cu ferryboat).
Si noi ne-am gandit la aceeasi varianta, cu trenul la Salonic si apoi cu ferry . Uita-te pe greekislands.gr/gaferries. E mult mai comod cu trenul.

#53
elenagr

elenagr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.10.2008

 dicabkl, on Mar 8 2009, 00:56, said:

Vrem sa plecam in aprilie in aceeasi zona, intrebarea mea e legata de programul ferryboat-urilor: e diferit in acea perioada? Ar fi mai potrivit sa mergem cu masina de-aici sau nu?
Am inteles ca pretul la ferryboat din Volos pentru o masina si 4 persoane este dus-intors aprox. 260 eur. Pretul motorinei inca 120 eur pana acolo, total aprox. 400 euro.
Daca mergi cu trenul pana in Salonic, 2 pers. dus-intors - 170 eur, ferryboat inca 70 eur, total 240 eur.
Cu avion pana in Salonic - 280 eur + 70 eur ferry =350 eur total. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita optiune daca exista curse din Salonic-Skiatos in aprilie (cu ferryboat).

Buna,
Ar mai fi o varianta...sa iei autocarul celor de la Atlasib (au plecari din toata tara), din Bucuresti pana in Volos biletul ajunge 120 euro dus-intors, apoi din Volos iei Flying Cat-ul care ajunge 31 euro/pers. sau ferry care ajunge 20 euro/pers. Ambele pleaca in jurul pranzului, ferry la ora 12 si Flying Cat-ul pe la 13.30, dar sunt si dupa-amiza. Apropos, din Bucuresti autocarul pleaca la ora 19.30, ajunge in Salonic la ora 6.00 si in Volos in jur de 9.00.

#54
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 elenagr, on Mar 8 2009, 23:09, said:

Buna,
Ar mai fi o varianta...sa iei autocarul celor de la Atlasib (au plecari din toata tara), din Bucuresti pana in Volos biletul ajunge 120 euro dus-intors, apoi din Volos iei Flying Cat-ul care ajunge 31 euro/pers. sau ferry care ajunge 20 euro/pers. Ambele pleaca in jurul pranzului, ferry la ora 12 si Flying Cat-ul pe la 13.30, dar sunt si dupa-amiza. Apropos, din Bucuresti autocarul pleaca la ora 19.30, ajunge in Salonic la ora 6.00 si in Volos in jur de 9.00.
Iata in sfarsit si o idee buna ! MS!
Cred ca aceasi traseu se poate aplica si pt Santorini/Creta , cu plecare din Pireu adica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate