Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#685
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Multumesc pentru sfaturi!
Pana la urma vom merge cu avionul. Wizz air a introdus recent zbor direct pe Skiatos. A costat undeva sub 1000 de euro cu 2 bagaje de cala, discount de club, pentru 4 adulti.
Acum va trebui sa ne hotaram cum impartim sederea intre Skiathos si Skopelos. 7 si 7 sau 8 si 6 sau 6 si 8.
Parca as sta mai mult in Skopelos....in ideea ca vom inchiria o barca sau sa dam o fuga si in Alonissos.

#686
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Exista posibilitatea in Skiatos sa cumperi ulei de masline local? Nu am vazut nici un producator ... cel mai apropiat este in skopelos antoniou . Sau poate ma insel?

#687
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 rogue80, on 13 februarie 2023 - 10:29, said:

Exista posibilitatea in Skiatos sa cumperi ulei de masline local? Nu am vazut nici un producator ... cel mai apropiat este in skopelos antoniou . Sau poate ma insel?
Da. Vorbeste cu gazda si va rezolva.

#688
timeout

timeout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2004
Salutare ! Am fost cazat la Panos impreuna cu cativa prieteni si am fost tratati inuman ,vom depune plangere ANPC ,observ ca multi romani care au fost cazati acolo au avut probleme ,e clar ca acest Panos este rasist  (vedeti raspunsurile lui de pe tripadvisor la recenziile negative) ,cu cat numarul plangerilor va fi mai mare cu atat vom avea mai multe sanse de a ne primi banii inapoi pe acest cosmar de vacanta. Va rog trimiteti PM daca sunteti in situatia noastra.

#689
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
ANPC nu are nicio atributie in afara României.
Cum faci o reclamație la Centrul European al Consumatorilor

#690
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Probabil ma gandesc ca se referea la agentia de turism. Din pacate din cate am vazut in cazul tau totul este subiectiv. Cazari naspa sunt peste tot in lume. Trebuie un pic mai mult sa iti recuperezi bani. Din cate vad a fost o postare sub o stare emotionala. Eu zic sa iei totul ca o lectie ... sa fii mai atent cand iti alegi locul de cazare si sa nu ai asteptari prea multe. Pana la urma oricat de mult ai cauta si citi poti nimeri intr-un loc naspa. Cei care detin pensiuni sunt si ei oameni ... si in general oameni naspa. Probabil o sa imi iau hate pentru asta dar trebuie  sa intelegi ca ei nu fac asta pentru turisti ... o fac pentru bani. Fiecare gazda are un nivel de toleranta si niste asteptari ... cum ziceai si tu in skiatos e clar ca englezii se stie ca sunt prosti, nu stiu ce mananca si au o gramada de bani de dat pe prostii ... romanii nu prea sunt o sursa sigura de asa multi bani.

#691
timeout

timeout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcristiany, on 15 august 2023 - 13:01, said:

ANPC nu are nicio atributie in afara României.
Cum faci o reclamație la Centrul European al Consumatorilor

Multumesc pentru info,nu stiam

View Postrogue80, on 16 august 2023 - 13:17, said:

Probabil ma gandesc ca se referea la agentia de turism. Din pacate din cate am vazut in cazul tau totul este subiectiv. Cazari naspa sunt peste tot in lume. Trebuie un pic mai mult sa iti recuperezi bani. Din cate vad a fost o postare sub o stare emotionala. Eu zic sa iei totul ca o lectie ... sa fii mai atent cand iti alegi locul de cazare si sa nu ai asteptari prea multe. Pana la urma oricat de mult ai cauta si citi poti nimeri intr-un loc naspa. Cei care detin pensiuni sunt si ei oameni ... si in general oameni naspa. Probabil o sa imi iau hate pentru asta dar trebuie  sa intelegi ca ei nu fac asta pentru turisti ... o fac pentru bani. Fiecare gazda are un nivel de toleranta si niste asteptari ... cum ziceai si tu in skiatos e clar ca englezii se stie ca sunt prosti, nu stiu ce mananca si au o gramada de bani de dat pe prostii ... romanii nu prea sunt o sursa sigura de asa multi bani.

Crede-ma ca sunt 'la rece' acum si doar daca apare cineva care a fost acolo poate sa confirme, omul e bolnav si foarte rasist Nu-mi pasa daca recuperez banii (desi recunosc ca nu m-ar deranja deloc) vreau in primul rand ca singura agentie de turism care duce romanii acolo sa renunte la aceasta vila mizerabila.

#692
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postrogue80, on 16 august 2023 - 13:17, said:

Probabil ma gandesc ca se referea la agentia de turism.
Cum sa reclami la ANPC agentia de turism din România ca patronul locatiei din Grecia e intr-un anume fel ??

Edited by cristiany, 16 August 2023 - 14:12.


#693
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Pai atunci cred ca cel mai bine ai vorbi direct cu agentia. Dar nu cred sa ai sanse atat timp cat ea face profit pe acea locatie. Daca esti la rece ar trebui sa te gandesti ce drepturi ti-au fost incalcate si ce dovezi ai ... ai vreo filmare sau inregistrare, daca sunt lucruri care ti s-au promis si nu au existat la fata locului ... reclamatiile nu se fac pe vorbe. Mult succes.

#694
timeout

timeout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2004
Agentia cunoaste situatia de acolo si eu stiu acest lucru,ghizii locali mi-au confirmat . Agentia m-a trimis acolo,catre ei am platit,de la ei am factura. Nu stiu sigur de competenta carei institutii este,dar cel mai probabil ANPC.

#695
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
N-am vrut sa scriu mare lucru, pentru ca nu prea cred ca mai e ceva de spus despre Grecia, nici despre Skiathos in mod particular. Nu cred ca poti spune ca insula asta ar avea ceva special, fata de celelalte. Peste tot in Grecia lucrurile sunt cam la fel, mare, soare, mancare si voie buna, iar cu astea iti faci concediul minunat.
Totusi vad ca am multe fotografii in telefon si mi-ar placea sa le impart cu voi si sa scriu cateva impresii despre vacanta noastra.

Dat fiind faptul ca aceasta ar fi cam a zecea vacanta in Grecia (ca sa fiu conservator, caci daca le numar sunt mai multe), este normal sa fiu mai greu de impresionat. Nino de la eHaihui spunea ca e important sa las o impresie dupa o prima croaziera acum, cand sunt la inceput si gust tot ce vad, iar optica mea e fresh, nealterata. Faza e ca in Grecia, este exact pe dos... Posted Image Sunt multe lucruri frumoase, pe care le lasi sa treaca pe langa tine, caci sunt prea bine integrate in peisaj.

Dar hai sa vedem:
Recomand agentia Hai la Drum pentru Skiathos... Razvan ne-a aranjat toata vacanta, toate detaliile au fost puse la punct de ei, nu ne-am batut capul cu nimic! Totul se poate face online, nu ai nevoie de vreo vizita la agentie.

Noi am luat de la ei un pachet al tur operator-ului numit AeroVacante. Cam acelasi pret il platesti daca cumperi de la un agent sau direct de la Aerovacante. Eu tin sa am un agent, care sa aiba timp de mine si sa imi rezolve problemele rapid prin W-up, decat sa sunt la un gigant in call center. Aviz amatorilor!

Sunt romanii cei mai prezenti in insula. Au oameni foarte buni in teren, mai putin contractorii care sunt implicati in toata operatiunea, pe care nu prea poti sa ii controlezi.

De exemplu pe noi ne-au uitat si nu au mai venit sa ne ia bagajele mari, cu toate ca trebuiau sa o faca. Dupa aterizare le-au dus la pensiune, dar la intors cei de la Dolphins (operatori din insula) nu si-au facut treaba.

Am asteptat noi cuminti, sa vina masina sa ne ia bagajele, insa mai erau 20 minute si ei nu mai veneau. Optiunea era sa le lasam acolo si sa mergem cu incredere in aeroport Posted Image N-ai cum sa faci asa ceva! Am rugat un grec (fratele ospatarului care ne servea la restaurant) sa ne ajute sa ne miscam repede si ne-am luat acareturile cu noi in autocarul de transfer.
Asa e procedura, pentru ca pensiunile in Grecia nu sunt toate langa apa, a noastra a fost la zece minute de mare, cinci minute de statia de autobuz.

Tot e mult, daca nu poti sa tragi dupa tine valiza. Prin pietris nu prea merge, deci ai nevoie de acest serviciu, nu este vreun moft. A sunat Razvan, a incercat sa ajute, dar cei de la Aerovacante nu puteu sa ia legatura telefonic cu toparlanii de la Dolphins, care erau insarcinati cu treaba asta.

Nu pun asta in spatele celor de la AeroVacante, ei si-au facut bine treaba lor, dar cumva e si in ograda lor.
Totusi tind sa cred ca e greu sa gasesti altii mai buni in Skiathos, lucrezi cu ce poti, pana la urma si iti asumi hate-ul!

Am zburat cu AnimaWings in charter, totul a fost excelent. Tot timpul am avut langa noi personal de la agentie in jurul nostru, n-am ce comenta caci as face-o cu toata inima.

Attached File  9.jpg   422.89K   11 downloads

Programul de zbor a fost foarte bun, am plecat la ora 11:00 iar asta a fost bine, caci am putut pleca la 6:00 din Galati, iar la final am ajuns in Bucuresti pe la 20:00 cand am putut de asemenea sa conducem inapoi acasa. Un orar de zbor bun iti lasa un ban in buzunar, poti sa scutesti doua nopti de cazare in Bucuresti, pentru patru persoane… Apropo, nu am mai parcat in parcarea aeroportului si nu o sa mai parchez la ei vreodata, fata de 550lei cat am dat data trecuta, la Hotel Otopeni Parking am platit doar 130lei/7 zile.

Haideti, sunteti gata…? Hai la mare, hai la drum spre Grecia! Dar hai repede!
Cazarea a fost aleasa in primul rand prin prisma bugetului. Nu am mai avut larghetea necesara sa cautam chestii simandicoase. Ia nene ceva acolo sa fie curat si mai vedem noi cum o jucam si pe asta.

Ne-am hotarat sa mergem Miercuri, Joi eram cu bagajele in masina pentru Sythonia, dar a sunat Razvan si ne-a facut o oferta de nerefuzat. Haideti ma cu avionul, unde mergeti voi 30 de ore cu masina, hai ca oricum in Skiathos n-ati mai fost si am ceva la un pret super tare!

Uite asa ne-am trezit in aeroport Sambata, fara sa stim exact la ce pensiune o sa mergem, dar vazusem pachetul Smart Vila, cu toate vilele contractate pentru toata vara de tur operator. Trebuia sa fie una din alea, deci era ok… chiar daca nu aratau senzational la prima vedere.

Am stat la DreamHouse in Agia Paraskevi, aproape de plaja cu acelasi nume. Pozele de pe Booking sunt in regula, nu o sa le mai pun si eu inca o data aici.
O pensiune decenta, curata, operata de o familie de oameni seriosi, care muncesc de dimineata pana seara, ca sa raspunda nevoilor turistilor.

Attached File  6.JPG   161.66K   13 downloads

Am putut servi micul dejun pentru 6 pana la 8e pe zi de persoana, in functie de optiunile fiecaruia.
Ei ofera un bar deschis toata ziua, unde poti servi ceva de mancare cum ar fi un club sandwich, un suvlaki, etc sau ceva de baut o sticla de vin, o bere la un pret decent, tot ce-ti trece prin cap.
Nu au piscina, dar daca asta e important pentru tine, sa stii ca ai o gramada de optiuni, chiar gard in gard cu Dream House. Te duci si comanzi o bere sau ce vrei tu si te balacesti cat vrei. Ce e bine, e ca nu ai harmalaia de la pensiunile cu piscina, e foarte liniste.

Totul numai de bine, n-am nimic negativ de spus despre aceasta pensiune.
Pretul este foarte bun, pentru ceea ce ofera ei!

Noi am inchiriat masina pentru trei zile, am platit 40e full, cu asigurare cu tot. N-a fost mare lucru, dar si-a facut treaba. Un Peuget cu motor mic, calarit rau, dar care si-a facut treaba in mod onorabil.
Compania iti aduce masina acolo unde esti cazat, nu conteaza unde pe insula si tot de acolo o iau. Asta a fost chiar convenabil, serviciu perfect, iarasi!

Asa ca daca tot am avut masina, hai sa mergem sa vedem insula. Ne-am plimbat peste tot, am merg in oras, am vazut si ceva manastiri, dar cel mai frumos lucru pe care l-am facut cu masina, a fost o seara la Parissis Winery Skiathos,
Locatia este excelelnta, mergi cativa km pe munte, pana cand ajungi intr-o zona frumoasa, care deschide o panorama superba asupra orasului, care are pe fundat pista de aterizare.
Am optat pentru o optiune de 20e de persoana, cu degustare de patru vinuri, la care am primit si ceva de mancare, subtire dar bun si indestulator.

Attached File  1.jpg   806.43K   11 downloadsAttached File  2.jpg   720.35K   12 downloadsAttached File  3.jpg   714.35K   12 downloadsAttached File  4.jpg   669.56K   13 downloads

Racoare, relaxare, desfatare, atmosfera placuta.
Recomand oricui sa mearga aici. Nu aveti nevoie de grup organizat, puteti suna direct pentru o rezervare. Noi n-am avut, dar exista posibilitatea sa nu gasim o masa libera si e pacat sa faci atata drum si sa nu poti sa gusti experienta… si vinurile, bineinteles.

Care vinuri au fost bune, insa nu chiar exceptionale.
Primul il gustasem deja, pentru ca era pe primul loc in lista cu vinuri din insula, pe care restaurantul AlaMar il recomanda. Am luat patru sticle pentru acasa de la vinarie, deci mi-au placut. Zic doar ca nu sunt exceptionale, dar sunt bune! Asta ca sa nu va faceti o imagine deformata asupra lucrurilor.

Attached File  5.jpg   132.57K   16 downloads

Restaurante
Oriunde mergi mananci bine in Grecia, dar e adevarat ca exista si capcane pentru turisti, bineinteles ca am gasit si asa ceva in Skiathos, nu poate fi tot numai de bine, dar e ok asa!
Strada cu pensiunea noastra cred ca era destul de importanta pentru acest sat, asa ca am putut sa alegem dintr-o multitudine de restaurante, chiar vizavi de pensiunea noastra. pe o raza de trei munute, aveam de ales intre zece restaurante super bune, cu terase frumoase, cu bucatarii bogate si tot ce trebuie.
Am incercat si noi cateva:

Taverna Maistrali
am mancat aici de doua ori, pentru ca efectiv era peste strada si tot ce am comandat a fost foarte bun, la preturi decente.

Attached File  7.jpg   358.93K   14 downloadsAttached File  8.jpg   808.68K   14 downloads

Lithos Taverna
Aici se cineaza foarte elegant, cu multe mese pe o terasa mare. Servirea nu a fost deloc impresionanta, am avut senzatia ca personalul era sub necesitati, nu numai afara dar si in bucatarie. Nimic de reprosat in ceeac e privesc bucatele. Pretulrile in linie cu celelalte.

Attached File  10.jpg   350.18K   13 downloadsAttached File  11.jpg   369.19K   14 downloads

Platanias Taverna
Foarte misto si la ei, vanata cu feta e ceva genial, pestele proaspat si vinul cum trebuie. Si la ei am fost de doua ori. Ei ne-au ajutat cu bagajele inainte de plecare, oameni buni si vanzatori innascuti!

Attached File  28.jpg   363.89K   14 downloadsAttached File  29.jpg   237.03K   16 downloadsAttached File  30.jpg   628.11K   17 downloadsAttached File  31.jpg   216.3K   19 downloads

In oras am mancat la Ta Kymata
Acesta e restaurantul capcana pentru turisti. Pe faleza, unde gasesti multe restaurante misto, am luat si noi unul la intamplare si rau am facut. Mancarea sub medie, preturile peste. Nu a fost de nemancat, doar ca nu a fost ce trebuie.

Spre exemplu salata greceasca vine intr-un bol aglomerat, dar nu are niciun fel de ulei sau otel in ea, asa ca iti este imposibil sa ti-o pregatesti singur. Totusi bucatarul ar trebui sa isi asume reteta si sa puna cat ulei crede el de cuviinta, intr-o salata, a fel si cu celelalte ingrediente. Nu mai vorbim despre lipsa de interes vizavi de masline. La nivelul asta pui masline taiate in salata, de alea despre care toata lumea stei ca vin in saci de 10-15kg si n-au niciun gust. Da-ti nene putin interesul, daca vrei sa faci din asta o meserie! Nu mai zic de celelalte chestii, caci n-are sens.

Ne-am mai plimbat cu masina si la plaja Koukounaries. Acolo ne-a placut plaja, mare si incapatoare, cu apa putin adanca, numai buna pentru copii. Totusi prea aglomerata… este totusi cea mai mare si mai completa plaja din Skiathos.

Attached File  12.jpg   461.85K   17 downloads

Aici am mancat de doua ori:
prima data am dat intr-un grill gresesc, care servea doar chestii cu carne, cate ceva vegetarian, dar nimic cu fructe de mare. Am mancat decent, la un pret decent… cam atata tot de la Under the Pine Tree nu am nicio poza de acolo.

a doua oara am mancat la
AlaMar - Mediterranean and local cuisine.
Restaurant foarte dragut, cu meniu divers, o eleganga in design-ul interior, se vede ca s-a lucrat profesionist la treaba asta. Fac si pizza dar e slaba rau, fructele de mare sunt foarte bune, la fel si celelalte chestii grecesti. Am comandat si un Rib Eye dar in loc de well done a venit over done, iar sarea s-a cristalizat pe carne si a fost un rateu. Prietenul meu a comandat rare si i-a venit perfect, asa cum as fi vrut a mea sa fie Posted Image se mai intampla, faza e ca am aruncat 35e pe o friptura naspa.  Dulce din partea casei, per total acceptabil.

Attached File  14.jpg   503.72K   15 downloadsAttached File  15.jpg   318.38K   15 downloadsAttached File  16.jpg   247.64K   15 downloadsAttached File  17.jpg   197.92K   17 downloads

Intr-o seara am mai mancat la un restaurant foarte dragut, se cheama The View situat in cadrul unui hotel foarte bun de 4 stele care se cheama MAGIC.

Aici am avut un ospatar foarte bun, un roman de vreo 45 de ani, care si-a facut treaba impecabil, bravo lui. Multa eleganta aici, o terasa care iti incanta ochii, treaba serioasa. Totusi cotletele de porc comandate nu m-au impresionat prea tare. Dar s-au scos cu toate chestiile extra, au pus si ei pe masa ce au putut. Un mic Cointreau cu sprite pentru inceput, niste unt cu paine, etc. N-am simtit bine la ei, dar prea multa panorama nu am avut de savurat, caci am ajuns pe insearat…

Panorama am avut la Infinity Blue Restaurant
O taverna foarte misto, asa cum se cade sa gasesti in Grecia, cu albastrul traditional la locul lui, decor foarte reusit si personal foarte profy, prieteni buni ai romanilor. Singura chestie la deosebita, nivelul preturilor. In medie platesti cu 30% mai mult aici, decat in alte locuri in care am mai fost, insa nu as putea spune ce exagereaza cu ceva. Vrei un restaurant mai bun? ei, fa plata prietene!

Attached File  18.jpg   639.84K   15 downloadsAttached File  20.jpg   318.97K   17 downloadsAttached File  21.jpg   294.67K   17 downloadsAttached File  22.jpg   246.78K   19 downloadsAttached File  23.jpg   441.26K   22 downloads

Oamenii ne-au oferit optiunea de a ne alege singuri pestele pe care il vrem, asa ca l-am ales si l-am halit. Toata lumea a fost multumita…

Attached File  19.jpg   264.62K   22 downloads

Cam atat a fost pentru noi, prietenii nostri au mai ajuns undeva in oras, la un restaurant foarte bun, cu cultura si istorie de vreo 200 de ani, de care au fost foarte multumiti.

Attached File  24.JPG   318.7K   21 downloadsAttached File  25.JPG   255.45K   15 downloadsAttached File  26.JPG   285.92K   14 downloadsAttached File  27.JPG   109.94K   18 downloads

As fi vrut sa mai merg la o locatie din zona, unde Joia se organizeaza seara greceasca, insa eram cam obosit in acea zi, asta e, nu le poti avea pe toate in viata.
Cred ca se cheama Zorbas Taverna.

Plajele din Skiathos sunt in general bune, cu nisip fin si conditii destul de decente. Koukounaries are beachbar-uri foarte bune si toalete decente, dar nu e peste tot asa, in anumite locuri e jale. La noi in Agia Paraskevi era erau doa cutii mari de plasti, toalete de campanie, care miroseau ca dracu! Insa exista si o optiune premium, insa trebuia sa mergi si sa consumi acolo, ca sa ai acces. In zona hotelului Princess Resort exista barul lor se cheama Amos Beach, care arata excelelnt insa setul de sezlong-uri este 40e, dincolo la Bamboon erau 15e. Tot 15e erau si in Koukounaies.

Attached File  13.jpg   611.25K   13 downloads

Am mai fost si Porto Paradisio o plaja mica dar cu un bar foarte misto si cele mai ca lumea sezlong-uri. Dai 30e pe set, dar nu regreti nicio secunda.

Edited by floraur, 03 September 2023 - 16:39.


#696
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Orasul Skiathos
Mi-am luat cateva ore solo si m-am plimbat la pas prin oras, intr-o zi care nu era chiar cea mai buna pentru plaja. Mai innorat, dar si temperatura mai acceptabila, pot spune ca am avut noroc de cel mai buna vreme, pentru hinarit. Stradute inguste, casute frumoase, bine ingrijite si o multime de boutique hoteluri, care mai de care mai deosebite.



Doua mi-au atras atentia in mod deosebit. Primul in mijlocul orasului, dar ascuns bine - Bourtzi, iar cel de-al doilea este asezat pe coasta si beneficiaza de cea mai buna panorama posibila - Hotel Villa Orsa. M-am oprit aici si am servit un pahar de vin alb, ceva foarte bun. Am ramas pe terasa unde am gasit si cateva boabe de struguri foarte dulci, printre cei care se uscasera deja in vita de vie.

Imi place mult zona aceasta de oras vechi, inaccesibila masinilor. Cred ca merita sa stai si in oras, daca iti place viata de noapte si zgomotul orasului.
Shopping-ul este subtire, dar lucrurile din magazinele de suveniruri sunt minunate. Parca sunt de o calitate superioara celor pe care le-am mai gasi prin Grecia. Mancarea pe strada este iarasi foarte buna.

Nu stiu ce sa mai scriu, cam asta e zic eu. Ramanem cu amintiri frumoase din Skiathos, dar nu cred ca vom reveni vreodata. Sunt multe locri de vazut in lumea asta, n-avem timp sa le vedem de doua ori!
Vacanta placuta!


Attached File  33.jpg   707.6K   11 downloadsAttached File  34.jpg   437.72K   13 downloadsAttached File  35.jpg   580.5K   14 downloadsAttached File  36.jpg   661.58K   14 downloads
Attached File  37.jpg   648.88K   12 downloadsAttached File  38.jpg   749.72K   11 downloadsAttached File  39.jpg   459.02K   11 downloadsAttached File  40.jpg   446.13K   11 downloads
Attached File  41.jpg   776.41K   10 downloadsAttached File  42.jpg   542.99K   10 downloadsAttached File  43.jpg   373.2K   10 downloadsAttached File  44.jpg   392.21K   10 downloads
Attached File  45.jpg   895.12K   10 downloadsAttached File  46.jpg   657.25K   10 downloadsAttached File  47.jpg   773.67K   11 downloadsAttached File  48.jpg   822.94K   12 downloads
Attached File  49.jpg   523.96K   11 downloadsAttached File  50.jpg   448.11K   11 downloadsAttached File  51.jpg   688.09K   11 downloadsAttached File  52.jpg   527.54K   9 downloads
Attached File  53.jpg   381.79K   9 downloadsAttached File  54.jpg   521.98K   8 downloads

Attached File  55.jpg   614.92K   8 downloadsAttached File  56.jpg   333.95K   8 downloadsAttached File  57.jpg   723.76K   8 downloadsAttached File  58.jpg   347.67K   8 downloads
Attached File  59.jpg   429.05K   7 downloadsAttached File  60.jpg   407.09K   8 downloadsAttached File  61.jpg   364.05K   9 downloadsAttached File  62.jpg   601.38K   9 downloads
Attached File  63.jpg   342.51K   11 downloadsAttached File  64.jpg   855.03K   11 downloadsAttached File  65.jpg   130.28K   10 downloadsAttached File  66.jpg   763.86K   13 downloads
Attached File  67.jpg   512K   13 downloadsAttached File  68.jpg   673.33K   13 downloads

Edited by floraur, 03 September 2023 - 17:04.


#697
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Mamaaa, ce ne-a trecut glontul pe la ureche cu Skiathos Posted Image
Sambata ne-am intors, Luni a inceput vijelia...
Fereasca Dumnezeu de asa nenorocire de vreme!

Edited by floraur, 08 September 2023 - 21:32.


#698
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ei, din nefericire si ai nostri exagereaza la greu cu miniuni si stiri neverificate.
Dau mai multe stiri cu furtuna din Grecia de saptamana asta decat grecii.

Marti m-am uitat la stiri pe Digi24 si am aflat ca ferry-urile nu mai merg in Thassos din cauza valorilor uriase, insula fiind izolata.
Cu 20 de minute inainte am vazut 2 ferry-uri - unul plecand altul venind spre port. M-am dus pana la port si acolo era balamuc din cauza sutelor de masini de turisti speriati care vroiau sa plece. Cred ca erau cam spre 1000 de masini. Si cum nu incap atatea pe ferry... Abia pe la 2 noaptea s-a terminat cu ele.

In Thassos a plouat doar luni - o stropeala de 4 ore, dar a fost vant si nori pana joi dup-amiaza.

Skiatos a fost afectata mai serios doar luni. Problema mai mare a fost in Volos. 80cm de apa in 24 ore luni si a plouat inca vreo doua zile din ce ziceau grecii la tv.
Dar din cauza ca Volos a fost afectat insula a fost izolata - ferry-urile catre ea plecau din Volos.

Deja s-au apucat sa repare din drumuri.

Dar da, ai avut noroc, altfel mai ramaneai vreo saptamana pe-acolo...

#699
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
^ Eu am avut cumnata acolo. A fost durere. Mi-a trimis filme, Nu au putut sa iasa din vila, Luni si marti a fost jale. Nu au avut curent. Au mancat ce resturi mai aveau prin camera 2 zile. Eu zic sa nu bagatelizam. Am vazut filme si inregistrari pe site-urile grecesti de stiri cumplite.
Eu am trecut vineri prin zona Volos Larissa.(m-am intors din Naxos) Suprafete mari inundate Am avut noroc ca am prins perioada in care inca nu ajunsese viitura la Larissa. Intre timp au inchis autostrada.

Edited by flotam, 10 September 2023 - 12:04.


#700
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e bagatelizare - dar e doar o zona din Grecia care a fost afectata - Pelion si ce e in jurul sau.
Ce s-a dat in Romania la stiri e ca si cum toata Grecia a fost sub ape. La greci dadeau foarte putin 2-3 minute si gata - cred ca au dat mai mult cu tipul ala impins de pe ferry, care a murit.

Am zis ma isus - pe mine m-a prins in Thassos - la noi la stiri ziceau ca insula e izolata si in realitate nu era asa, doar ca nu faceau fata ferry-urile la sutele de masini care vroiau sa plece in acleasi timp - probabil speriati de prognoza meteo... sau de stirile de la noi :D Prognoza care nici macar nu s-a adeverit - din 5 zile de ploaie in averse am avut doar 4 ore de ploaie de toamna...

La greci cam in fiecare an sunt inundatii din astea, cred ca nu e an in care sa fiu in Grecia si sa nu vad asa ceva la TV.
Anul asta a fost intr-adevar mai serios - cantitate mult mai mare de apa si mai devreme decat de obicei.
Acum nu stiu de ce, dar parca prin aceeasi regiune au loc mereu inundatii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate