Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Insula Skiathos

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#667
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Haha, am fost si eu in locul ala si m am urcat acolo pe un gard unde zice sa nu te apropii...deh, turisti prosti. :)) Daca ai norocul si prinzi un avion mare, te tranteste. In anul fatidic pt vacante 2020 ne-am incumetat sa calatorim si am avut ocazia sa vad primul avion care a aterizat pe aeroportul din Skiathos. Era un avion de Belgrad. Primul charter care ateriza in acel an in Skiathos, ziceau localnicii. Ce bucurie a fost acolo...treaba asta venea dupa scandalul cu zecile de masini de Serbia, unele cu copii mici de nici un an, blocate in vama Evzoni ca nu aveau voie sa intre in tari UE, desi grecii ii pusesera pe lista scurta a celor 10 tari care aveau acces neingradit in tara lor, Romania printre ele. In fine...multe decizii si actiuni prostesti s au luat atunci, sper sa nu mai ajungem vreodata in punctul ala. Anyways, apoi au inceput sa tot vina in zilele urmatoare si insula sa se animeze. Primele cateva zile am fost aproape singuri pe-acolo. Apoi s a simtit ca s-a schimbat ceva, dupa ce au dat voie sa vina si avioanele.

Edited by camelia19, 19 July 2022 - 08:49.


#668
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Evident ca eram pe barca - dar era cel mai bun unghi de fotografiere.
Imi pare rau ca n-am apasat butonul de filmare...

Edited by eiffel, 19 July 2022 - 09:08.


#669
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
O sa scriu pe scurt impresii despre vacanţa petrecută în Skiathos în perioada 13-20 august anul acesta.
Fiind cu copilul mic ( 2 ani şi 9 luni) am preferat pentru vacanţa în Grecia varianta rapidă şi confortabilă a zborului. Din Sibiu aveam doar opţiunea cu Ryanair pe Corfu şi charter , în fiecare sâmbătă din sezon, pe Skiathos. Am văzut că pe Corfu se ateriza seara târziu , aşa că a rămas doar Skiathos , zborurile fiind în jurul amiezii.
Am avut cazarea în  Megali Ammos, la Olga Studios. Condiţiile au fost ok, am avut vederea excelentă spre mare, linişte, o curte cu verdeaţă. Un mic inconvenient a fost urcuşul abrupt din drumul principal până la vilă.
Ne am deplasat doar cu transportul public, cu autobuzele, insula având în partea de sud o linie cu 26 de staţii . La Megali Ammos era staţia nr. 5, iar frecvenţa era un autobuz la 15 minute. Preţul era în jur de 2-3 euro, nu mai reţin.
Am mers în Skiathos town de 3 ori, ne a plăcut. Cel mai bine am mâncat , la The Final Step restaurantul unei englezoaice , pe deal în apropierea bisericii Agios Nikolaos , cu o vedere panoramică desosebită.Am mâncat şi la restaurantul unei românce, Trelo Koutaly-Crazy Spoon. A fost ok, dar nu ne a impresionat.
În 15 august am luat autobuzul din oraş şi am urcat la mănăstirea Evaggelistrias. Chiar a meritat să mergem acolo, e şi o cafenea lângă. Drumul e spectaculos , iar la mănăstire era zi de sărbătoare.
La plaja Megali Ammos am fost de 2 ori pentru câteva ore. Era destul de liniştită , plaja îngustă cu nisip, şi cu şezlonguri şi la liber, dar în apă erau ceva pietre mari şi trebuia atenţie.Ne a plăcut acolo la Swell beach bar , am mâncat şi la tavernele Thessaloniki şi Exantas, ambele ok.
Am fost şi la alte plaje , evident, la Koukounaries, Agia Eleni, Troulos, Agia Paraskevi, Kolios, Vromolimnos. La unele am luat şezlong, dar am stat şi fără , pentru că la 11.30 ne retrăgeam, iar după amiaza ajungeam după 17 până la apus.În partea aceea ne a plăcut la taverna The Big Bad Wolf. O altă tavernă unde am avut experienţă pozitivă a fost la My Ithaki ( am mers de 2 ori la ei), la drumul principal , după Megali Ammos.
Vremea a fost excelentă, doar într-o după amiază , spre seară a fost o ploaie de 2-3 ore.
Per total , a fost o vacanţă reuşită, ne a plăcut Skiathos.
Să văd , poate mai încolo o să pun şi ceva poze.

#670
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020
Hello
A fost cineva in Skiathos cu conceptul Smart Villas si poate detalia? Din ce am citit, cu o saptamana inainte de a ajunge pe insula vei afla la ce vila vei locui. Poti sa schimbi sau poti afla mai devreme la ce vila vei locui?
Multumesc!

#671
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Buna tuturor!
As dori sa fac un sejur de 14 zile, 7 in Skiathos si 7 in Skopelos in vara aceasta. Ce varianta ma sfatuiti sa aleg: avion sau masina personala cu ferry? Din Bucuresti.
Multumesc!

#672
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Avion:
In 2021 in Skiathos am gasit o groaza de buburuze la 17-21 euro/zi(Bine, era inainte de ridicarea partiala a restrictiilor insa nu cred sa fi sarit enorm in sus preturile), deci, ati putea inchiria 4-5 zile pe fiecare insula o masina si restul in zona de "bastina". In Skiathos erau autobuze care taversau insula regulat.
Masina:
Daca esti obisnuit cu cca 13-14h pana in Volos(plus vami), inca 3h45 pana in Skopelos(atat am facut in 2017 cu ANET, eu asa as incepe) go for it.
Poti face ca noi, cazare seara in Makrinitsa(super-atmosfera si priveliste in/din centrul satului) si la prima ora fuga la ferry(cca 7.45 AM) din Volos.
Ia in calcul ca masina costa binisor. Nu am mai verificat, dar pe ferry-ul iefin(Anet, nu Expres Skiathos) a fost cca 130E Volos-Skopelos. In 2021 a fost 170E doar pe segmentul Volos-Skiathos-retur. Plus cca 2x euro de caciula la pasager pe segment Volos-Skiathos/Skopelos. Intre insule erau cca 10e biletul la pasager. Trebuie verificat actual(am pus preturile pe pagina trecuta, dar sunt din 2021), dar o plimbare Volos-Skopelos-Skiatos-Volos te usureaza lejer de 250-300euro zic eu in 2+masina. Mai pui si drumul pana in Volos si ajungi la o suma maricica. Daca gasesti bilete de avion decente(habar nu am cat sunt de obicei) poti lua in considerare ca poti iesi mai ieftin si clar mai rapid si simplu.
Daca, cari casa dupa tine, ia-ti masina si aia e.
Skopelos e mai salbatica, mai naturala, e de alergat parerea mea(nu sunt insule enorme dar nu prea merge cu ratb-ul Posted Image asa zi de zi)

Edited by AdrianHH, 19 January 2023 - 23:55.


#673
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Eu in 14 zile as baga si Alonisos in program pt vreo 2-3 nopti. Posted Image Pt cativa euro in plus la feribot, ce mai conteaza. Plus ca in Alonisos s-ar putea sa fie ceva mai ieftine cazarile.

Edited by camelia19, 20 January 2023 - 08:00.


#674
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
În vara 2022, feribotul (cel mai ieftin) pe traseul Volos - Skiathos - Skopelos - Volos a costat 330 (3 pers + auto). Plus 4 tipărire bilete pentru ultimul segment Posted Image .

Pui în balanță răspunsurile la criteriile tale (costuri, timp avut la dispoziție, capacitatea de a conduce, volum bagaje, static/dinamic la destinații, riscuri anulare/decalare/întârziere curse avion, cazare aproape / departe de plaje și multe altele, tu le știi), și vezi care variantă câștigă.

Edited by Brainie, 20 January 2023 - 10:06.


#675
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAdrianHH, on 19 ianuarie 2023 - 23:51, said:

Avion:
In 2021 in Skiathos am gasit o groaza de buburuze la 17-21 euro/zi(Bine, era inainte de ridicarea partiala a restrictiilor insa nu cred sa fi sarit enorm in sus preturile)

Atentie mare, atentie mare de tot!

#676
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Suntem 4. Avionul cu escala costa in prezent 1050 euro fara bagaj cala sau 1200 euro charter (si nu stiu daca vom gasi bilete fara cazare).
Ferry costa aproape 400 euro plus cel dintre skiatos si skopelos pe care nu l-am calculat inca. Sa presupunem inca 200 de euro cazare interm si inca 200 de euro motorina. Sub 1000 de euro si am asigurat transportul pe insule ...dar e destul de obositor.
Multumesc pt idei!


View Postmetalactual, on 21 ianuarie 2023 - 00:54, said:



Atentie mare, atentie mare de tot!
De ce? Sunt probleme la inchiriat masina?

#677
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Buna. As vrea anul acesta sa ajung in Skiatos. Am mai fost in thassos si zakyntos si as cauta o insula mai linistita. E ok pentru o familie cu 2 copii unul de 4 ani? Am gasit cazare pe langa Skiatos Town undeva in partea de est ... mergem cu masina se poate ajunge rezonabil in 15-20 de minute la plaje sau ar trebui sa caut mai spre nord sau vest unde sunt mai multe plaje?  Se mai gasesc terase traditionale ?

Edited by rogue80, 23 January 2023 - 20:49.


#678
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Skiathos e destul de agitătă și aglomerată; dar posibil să fie mai liniștită decât Thassos. Zakinthos e mai mare, acolo găsești mai ușor zone liniștite. Majoritatea plajelor comode din Skiathos sunt pe latura sudică, se ajunge ușor la ele din Skiathos Town. Vezi și Skopelos; mai mare, mai multe plaje, nu e aeroport, un pic mai greu de ajuns; rezultă mai liniștită. Sau chiar Alonissos.

#679
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi. Sa nu se inteleaga gresit nu vreau nici sa fiu singur pe plaja .... aglomeratia este buna atat timp cat nu schimba farmecul local. Si daca se ajunge usor la plaje diferite e un avantaj ... faptul ca e mica si relativ aproape de Romania a fost un criteriu avand in vedere ca merg cu masina. Ma intereseaza daca gasesc si taverne care si-au pastrat farmecul nu totul comercial care sa aiba si peste proaspat nu numai produse congelate. Oricum nu merg chiar in plin sezon in jurul datei de 25 iunie prin doar cateva zile din iulie.

Edited by rogue80, 24 January 2023 - 10:23.


#680
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View Postadrg, on 21 ianuarie 2023 - 13:30, said:

De ce? Sunt probleme la inchiriat masina?

Spuneam de pret, s-a scumpit mult inchiriatul masinilor.
Daca se cunoaste exact perioada sejurului, este indicat ca rezervarea sa se faca acum, fara plata in avans.

#681
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View PostAdrianHH, on 19 ianuarie 2023 - 23:51, said:


Poti face ca noi, cazare seara in Makrinitsa(super-atmosfera si priveliste in/din centrul satului) si la prima ora fuga la ferry(cca 7.45 AM) din Volos.

Salut, poti recomanda o cazare intermediara in Makrinitsa?

#682
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Am reusit sa imi rezerv si eu in Skiatos dar cred ca ceva nu mai este in regula ... ori turismul a luat-o razna din cauza covid ori aici oamenii nu mai au notiunea de turism. Imi rezervasem la un hotel pe booking oferta pentru 3 persoane 10 zile. Noi suntem 2 adulti si 2 copii unul de 10 si unul de 4. Si omu mai cere 15 euro suplimentar. In afara ca nu imi ofera nimic ca stau in aceeasi camera, la micul dejun nu poti compara 2 copii mici cu un adult oricum ieseam in dezanvantaj ... cu 150 de euro suplimentar mai stateam o zi. In loc sa iti dea un beneficiu ca stai 10 zile cum era o data ei te mai jupuie si de alti bani. Am rezervat pe mai putin in alta parte. Si in general preturile sunt cam exagerat de mari relativ la ce se ofera.

Edited by rogue80, 27 January 2023 - 09:57.


#683
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Din pacate asta e situatia, dupa pandemie toata lumea a inceput sa circule asa ca au crescut preturile in turism. In plus au mai si crescut preturile in general la utilitati, mancare, asa ca asta e.

Cu plata suplimentara pt copii, eu una pot sa-i inteleg. Am si eu 3 copii si am circulat ceva cu ei. Un copil tot persoana e, consuma apa calda, prosoape, asternuturi daca are pat suplimentar. La masa chiar daca nu mananca cine stie ce, foloseste vase, face mizerie mai multa decat un adult. De multe ori isi ia mancare de la bufet si nu o mananca pe toata, asa ca ii inteleg. La unele hoteluri daca micul dejun se platea separat am avut reducere pt copiii sub 10 ani gen 50% din tariful pt adult, deci amabilitate am gasit de destule ori.

Bine ca ai gasit pana la urma ceva sa-ti convina si concediu placut sa aveti!

Edited by mdt, 27 January 2023 - 10:28.


#684
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Normal e sa rezervi pentru cati sunteti, si pe booking cand rezervi te intreaba si nr de copii si varsta. Nu mi se pare nimic deplasat sa platesti in plus, daca ala era pretul pt 3 persoane, iar voi sunteti 4. Fiecare hotel cu politicile lui, unii accepta copii gratis, altii nu, dar oricum mentioneaza asta pe site. Ce te faceai daca ajungeai acolo si nu va primea cu copil mic? Sunt hoteluri care primesc copii doar peste o anumita varsta, de exemplu. Si atunci oricat ai fi vrut sa platesti in plus, chiar si dublu, nu te-ar fi primit si ai fi pierdut banii.
Cat despre preturi, am spus de mult ca vom plange noi dupa turismul practicat in pandemie, a fost excelent si nu il vom mai intalni prea curand...decat daca poate ne mai fac chinezii vreo surpriza cu o noua tulpina. :)

Edited by camelia19, 27 January 2023 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate