Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Set top box cu iesire analog (de ce nu au DVI ?)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Nu gresesti de loc. Chiar am dezbatut problema asta in alte posturi si in alte topicuri. Dar, cu cat comprimi mai mult, calitatea, evident scade. Asta este in special vizibila in prezent la DTH-uri, care merg cu o medie de 2Mbps/canal

#20
maripopa

maripopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.03.2006
Salut,

richelieu ai idee UPC digital la ce rata e dat?

mersi mult!

#21
ady_k

ady_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.10.2006
Salut! Referitor la televiziune digitala. Sunt abonat la UPC si am modulul STB Z65.Se vede destul de bine. Problema mea e alta. Vreau sa cumpar un tv-box (http://www.avermedia...tail.aspx?Id=13) si nu stiu daca pot sa-l folosesc in reteua upc. Idee este ca vreau sa transform un monitor lcd de 22" in televizor. Stiti cumva daca o sa pot receptiona semnal pe televiziune digitala de la upc? Sau upc nu accepta alt STB / TV BOX DVB-T in afara de cel livrat de ei (Z65). Multumesc anticipat.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmaripopa, on Mar 18 2008, 19:32, said:

Salut,

richelieu ai idee UPC digital la ce rata e dat?

mersi mult!

Sincer nu stiu, nu am prins nicaieri un STB sa fac o estimare. Dar banuiesc, ca nu merg cu mai mult de 3Mbps/canal nici ei. Se poate vedea oarecum empiric,  dupa cate transpondere sunt scanate in STB si dupa cate canale sunt pe fiecare transponder. In general, pentru o functionare ok, nu trebuie incarcat un transponder cu mai mult de 50Mbps. Ei....daca afli cate canale sunt pe un transponder, imparti 50 la nr de canale si vei vedea aproximativ cam care-i bitrate-ul.

#23
mast

mast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.12.2007

View PostMacrobloc, on Mar 8 2008, 20:11, said:

Chiar daca operatorii de cablu ar dori sa transmita HD se vor lovi si de faptul ca nu prea sunt posturi care sa transmita in acest sistem. Sa nu mai vorbim si de numarul foarte restrans a potentialilor clienti care sa solicite serviciul...
aici ai mare dreptate. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa cumpar un cablu RGB aurit, s-a imbunatatit imaginea (aia care este) cu 100%. Daca si cablul are probleme ce sa mai spunem de STB ?!

#24
maripopa

maripopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.03.2006

View Postrichelieu, on Mar 19 2008, 10:14, said:

Sincer nu stiu, nu am prins nicaieri un STB sa fac o estimare. Dar banuiesc, ca nu merg cu mai mult de 3Mbps/canal nici ei. Se poate vedea oarecum empiric,  dupa cate transpondere sunt scanate in STB si dupa cate canale sunt pe fiecare transponder. In general, pentru o functionare ok, nu trebuie incarcat un transponder cu mai mult de 50Mbps. Ei....daca afli cate canale sunt pe un transponder, imparti 50 la nr de canale si vei vedea aproximativ cam care-i bitrate-ul.
Salut,
Am atasat o imagine de pe meniul de diagnostic al STB UPC, zona RF Info.

E mai greu lizibil dar merge. daca te ajuta sa intelegi bitrate-ul...multumesc anticipatAttached File  SnapsHot.JPG   28.42K   69 downloads

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e specificat bitrate-ul.....dar restul informatiilor sunt ok. Zi-mi si cate canale sunt transmise pe transponderul asta, daca ai de unde sa le vezi pe transpondere (in principiu ar trebui sa poti)

L.E. De fapt, bitrate-ul se poate deduce (QAM256) dar nu e suficienta informatia.

Edited by richelieu, 21 March 2008 - 10:26.


#26
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrichelieu, on Mar 21 2008, 10:26, said:

Nu e specificat bitrate-ul.....dar restul informatiilor sunt ok. Zi-mi si cate canale sunt transmise pe transponderul asta, daca ai de unde sa le vezi pe transpondere (in principiu ar trebui sa poti)

L.E. De fapt, bitrate-ul se poate deduce (QAM256) dar nu e suficienta informatia.
Din captura vad ca ai frecventa 418MHz. Pe acest transport stream ai 10 programe TV.
TV5 Europe
Jetix
sport.ro
Discovery Channel
MTV Romania
Kanal D
Antena 2
Bebe TV
Film+
BBC Prime

Programele cu dinamica mare ,,consuma" cam 9Mb. Cele gen Bebe TV au sub 3Mb...

#27
maripopa

maripopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.03.2006

View PostMacrobloc, on Mar 21 2008, 11:42, said:

Din captura vad ca ai frecventa 418MHz. Pe acest transport stream ai 10 programe TV.
TV5 Europe
Jetix
sport.ro
Discovery Channel
MTV Romania
Kanal D
Antena 2
Bebe TV
Film+
BBC Prime

Programele cu dinamica mare ,,consuma" cam 9Mb. Cele gen Bebe TV au sub 3Mb...
Multumesc de info Macrobloc.

alocarea intre cele dinamice si statice se face de upc (se stabileste din start cat consuma fiecare?) sau este un mix al celor 10 (asa la medie ar trebui sa avem 4-5Mb nu?) (pentru un DVD parca sunt intre 6-8?) si functie de moment ia fiecare din cei 50 Mb (cat duce un transponder?) totali disponibili in transport stream?

Sper ca intrebarea suna rezonabil pentru cei cu abilitati tehnice in chestiunea asta (eu nu sunt dintre ei...)

Multumesc pentru lamuriri.

#28
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Macrobloc, sunt planuri pentru 576p ni 576i cum se transmite acum?

#29
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View PostInq, on Mar 22 2008, 18:18, said:

Macrobloc, sunt planuri pentru 576p ni 576i cum se transmite acum?
Pai de unde sa stiu eu?

#30
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Damn! Ai pierdut globul de cristal, eh? :D

#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 06.03.2005
Nu sunt nici un fel de planuri , toate transmisiile se fac numai interlaced , progresiv ar ocupa banda degeaba si oricum nu ar exista posibilitatea sa scoata un astfel de semnal, iesirea STB este numai pe SCART maxim RGB .Cu o astfel de conexiune nu poti trimite progresiv catre un TV-u care oricum nu ar avea nevoie.Orice panou Plasma LCD proceseaza by default semnalul interlaced in progresiv.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMacrobloc, on Mar 21 2008, 11:42, said:

Din captura vad ca ai frecventa 418MHz. Pe acest transport stream ai 10 programe TV.
TV5 Europe
Jetix
sport.ro
Discovery Channel
MTV Romania
Kanal D
Antena 2
Bebe TV
Film+
BBC Prime

Programele cu dinamica mare ,,consuma" cam 9Mb. Cele gen Bebe TV au sub 3Mb...

Aha....pai daca astea sunt programele, inseamna ca, nu merg cu compresie mare, gen DTH. Merg rezonabil, la o medie de 5Mbps...ceea ce e ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate