Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

De unde se poate cumpara aur in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Shocking NIA Interview with Bill Murphy

Iar pentru cei tot mai multi interesati de achizitia de metale pretioase am cateva sugestii. In primul rand incercati local, poate prindeti vreo ocazie. Dar cum acestea sunt destul de rare, mai ales in cazul monezilor de argint, raman magazinele din afara. Coininvestdirect nu mai livreaza la noi anul acesta, cica si-au depasit cota. Dar la o scurta cautare pe ebay.de putem gasi magazine de genul acesta. Au 2300 de calificative 100% pozitive si lucreaza cu paypal ceea ce inseamna fara taxe bancare suplimentare. Pe ebay au preturile un pic mai mari probabil datorita comisioanelor, dar in magazinul propriu acestea sunt ok si tot acolo se gasesc detaliile despre livrare. Pentru eficienta puteti eventual comanda o cantitate mai mare iar diferenta se revinde apoi usor pe okazii sau altor interesati. Eventual puteti sa mai asteptati cateva luni pana li se dubleaza valoarea daca nu aveti nevoie urgenta de banii respectivi... :)

#74
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Bun, am citit acest topic de la inceput pana la sfarsit si sincer sa fiu nu am aflat mai nimic din ce stiam pana acum...

Piraeus Bank la fel ca si BCR sunt niste escroci , dar totusi daca as cumpara de la P. aur, si m-ar gasi CRIZA in c*r* gol .... unde as putea sa vand EXTRAORDINAR DE RAPID si totusi nici la cel mai mic pret existent ?
In al doilea rand am gasit o informatie folositoare pe acest topic, sa nu fiu chiar rautacios :P - aurul de la P. nu este chiar de 24K , ci de 22K , poate (re)confirma careva acest lucru ?

In al doilea rand, investitiile in argint, de ce ar fi mai profitabile pe viitor? Ca vad ca tot o tin unii pe aici cu asta....ceva argumente solide?

Revin si cu un alt tir de intrebari!:)

#75
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Al3xandrus, on 4th January 2011, 01:54, said:

In al doilea rand am gasit o informatie folositoare pe acest topic, sa nu fiu chiar rautacios :P - aurul de la P. nu este chiar de 24K , ci de 22K , poate (re)confirma careva acest lucru ?
Lingourile vandute de Piraeus Bank au 99,99% Au (adica 24k).
Monedele pe care le vand ei au 91,67% Au (adica 22k).
Aurul de hartie ("Contul de aur") are 0% Au (adica 0k). :)

#76
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 Al3xandrus, on 4th January 2011, 01:54, said:

dar totusi daca as cumpara de la P. aur, si m-ar gasi CRIZA in c*r* gol .... unde as putea sa vand EXTRAORDINAR DE RAPID si totusi nici la cel mai mic pret existent ?
Intrebarea e prost pusa, se vede ca nu ai inteles scopul "investitiei" in aur: NU poti vinde aur/imobile/masini "extraordinar de rapid" si la un pret bun. E un non-sens. Nici acum, cand vremurile sunt relativ calme, nu vinzi aurul la un pret bun fara sa cauti serios un cumparator, nu-ti vinzi casa la pretul pietei fara sa o tii cateva luni la vanzare, daca ai un Pejo de vanzare nici nu mai vorbesc. Si daca ar exista acum o metoda de a vinde rapid aurul la pret bun, este extrem de probabil ca in caz de turbulente financiare, cumparatorul ala sa-si inchida obloanele sau sa reduca preturile in nesimtire.

Aurul merita ca investitie doar in doua cazuri:
1) lucrurile se duc dracului atat de rau (hiperinflatie) incat hartia nu mai e buna decat de aprins focul. Dar n-ar fi ceva anormal daca ti s-ar cere un gram de aur pe un salam de soia. Sau poate chiar 2-3 grame, in functie de cat de rau se strica treaba.
2) economisire pentru jde ani, in situatia in care lucrurile se redreseaza, pentru ca daca-i depui la CEC sau orice alta banca, prin dobanzile real negative si comisioanele nesimtite, e posibil sa depui azi banii de un Logan si peste 10 ani sa scoti banii de un Lastun.

#77
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 TudorBiz, on 26th January 2008, 18:16, said:

Sunt niste firme care vand din strainatate.
Evident sunt firme serioase si vand aur de 24K sub forma de moneda sau lingouri.
Cei care cumpara sunt ori banci ori persoane fizice si nu exista o cantitate minima.
Deci se poate cumpara doar un banut de aur ca sa zic asa.

Ideea e ca toti cei care cumpara o fac pentru a-si proteja economiile banesti.
Nicio moneda nu ofera o siguranta totala pe cand aurul da.
In America dolarul se prabuseste si e foarte clar ca va avea o cadere masiva pentru ca toate pietele sunt inflamate.
Eu unul nu am dolari ci euro si sunt ferm convins ca si euro va avea o problema de pe urma dolarului.

Aurul in schimb ofera o garantie serioasa. Aveam in egold aproximativ $100 iar acum sunt $140!!
Bagasem $100 acum 1 an jumate ca vroiam sa cumpar ceva si am renuntat iar banii au ramas acolo.
E clar ca la o suma de cateva zeci de mii de euro siguranta banilor este clara.

Singura problema a aurului este ca trebuie depozitat intr-un loc sigur, atata tot.
In rest, avantajele sunt clar de partea aurului.

Parerea mea ( poate fi si gresita ): este ca acuma deja este tarziu sa cumparati aur cand toata lumea cumpara voi daca il aveti trebuie sa fiti cei care vindeti aur. Cei care investesc acuma in aur vor avea de pierdut in minim cinci ani se va devaloriza neasteptat de mult. Nu sunt expert dar am vazut si parerile expertilor sau asa zisi experti care sau potrivit ca nuca in perete nu numai in privinta aurului ci a investitiilor in general.

http://forum.softped...nilor-5283.html

Edited by poadol, 06 January 2011 - 15:43.


#78
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Se pare ca Goldmoney nu are incredere in Romania si ca trebuie sa trimit niste documente de autentificare la ei.

Stie cineva care e echivalentul (corect) al documentelor urmatoare in Romania?

Imi trebuie una din astea:

"To enable us to verify your permanent residential address, please send an ORIGINAL or a CERTIFIED COPY
of an original of one of the following documents:
- Utility bill for fixed services (less than 90 days old)
- Personal tax assessment (most recent)
- Statement of bank or brokerage account (less than 90 days old)
- Local tax bill (most recent)"

Edited by mikaell21, 12 January 2011 - 11:51.


#79
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu le cer pe toate, doar un document din lista aia. Trimite-le factura de curent de exemplu (daca e pe numele tau).

#80
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Si daca factura de curent e la alta adresa decat buletinul? (ca si ala trebuie in copie)

In plus, mai zice si asta:

"If your documents provided for Sections 1A & 1B are not written in the English language,
please provide certified translations of these documents into English."

Mi se pare ciudat sa merg sa legalizez o copie tradusa de la factura de curent.

#81
schumy007

schumy007

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2007
Salut

eu am gasit de unde sa cumpar lingouri. www.royalgoldexpert.ro  este o firma serioasa, iar termenii sunt ok, 30%avans, certificat s multe cele, oricum au oameni care sa va explice tot. Eu am achizitionat de la ei si mi-am batut tare capul pana am gasit pe cineva care sa nu ma fure asa cum am vazut ca se procedeaza pe la noi.

Iar de vandut aur..ei au cam cel mai bun pret de pe piata ca nu lucreaza in stil amanet si au centre mai peste tot. Daca aveti nevoie de ceva lamuriri trimiteti un PM.

#82
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Inca o chestie. Are cineva de aici cont validat pe GoldMoney?

Am fost la notariat si se pare ca ei nu legalizeaza copia dupa buletin si nici nu vor sa-si completeze numele + semnatura in formularul ala...

Aveti idee la ce oameni din lista asta mai pot apela astfel incat sa mearga treaba repede? (exceptand notarul)

You will need to certify some of your documentation, as explained in Section 1 of the CAP for Individuals form. The following are acceptable certifiers:
    * a lawyer or notary public who is a member of a recognised professional body
    * an accountant who is a member of a recognised professional body
    * a bank manager who is a member of a recognised professional body
    * a tax advisor who is a member of a recognised professional body
    * an embassy or consulate official of the country of issue of the documentary evidence of identity
    * a director of a regulated financial services business which is operating in a well-regulated jurisdiction
    * a serving police or customs officer.

Edited by mikaell21, 19 January 2011 - 17:28.


#83
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
Vad,ca se discuta de gold money...
De bullion vault si porcarie nu zice nimeni nimic,sau ce alte servicii pe net is de incredere,ca vad ca e--goldu' si-a retras registeru' de pe site...
Si sper sa-ti accepte contu',ca sa ne spui despre ce ii vorba,la site,cred,ca actele alea ti le cer, ca la americani ii obliga sa-si declare profiturile,si nu vor ei sa pice vinovati cum a picat porcarie...

#84
parfumurisuedia

parfumurisuedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2009
Se vorbeste de aur , insa am o intrebare : de unde pot cumpara argint (lingouri de argint ) sigur , si totul sa fie in regula?

#85
anndy

anndy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2005

 parfumurisuedia, on 26th January 2011, 15:52, said:

Se vorbeste de aur , insa am o intrebare : de unde pot cumpara argint (lingouri de argint ) sigur , si totul sa fie in regula?

Te pot ajuta eu, depinde ce natitate vrei sa cumperi si sub ce forma sa fie.

 poadol, on 6th January 2011, 16:37, said:

Parerea mea ( poate fi si gresita ): este ca acuma deja este tarziu sa cumparati aur cand toata lumea cumpara voi daca il aveti trebuie sa fiti cei care vindeti aur. Cei care investesc acuma in aur vor avea de pierdut in minim cinci ani se va devaloriza neasteptat de mult. Nu sunt expert dar am vazut si parerile expertilor sau asa zisi experti care sau potrivit ca nuca in perete nu numai in privinta aurului ci a investitiilor in general.

http://forum.softped...nilor-5283.html

Probabil asa s-a zis de vreo 30 de ani pana acum, ca a ajuns la punctul in care nu mai poate creste dar se pare ca tot creste. :P

 Seb, on 29th November 2010, 16:16, said:

Pentru cantitati mici (unul-doua lingouri de 10g), Piraeus Bank.
Sau de la mine :D, pretul e mult mai mic decat la banca si e acelati tip de lingou (  http://pamp.goldaven...spx?CALL=363934 ).

#86
dany00

dany00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2008
am si eu cateva lingouri de vanzare, de la 1g la 100g. pt cei interesati dati un PM. am pus si pe okazii un anunt cu preturile pt fiecare lingou.

#87
nick58

nick58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 24.04.2007
Daca nu mai investim in aur , in ce am putea investii in zilele astea nesigure pe care le traim? :confuzzled:

#88
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In argint.

#89
nick58

nick58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 24.04.2007
E o idee! Sa vedem ce mai zic si altii. Argintul se vinde greu si in pierdere daca ai nevoie urgenta de lichiditati, mai ales daca trebuie sa-l vinzi imediat dupa achizitionare.

#90
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010
SAlutare. O sa incerc sa fiu cat de scurt si la obiect pot. Am niste milioane...si nu stiu ce sa fac cu ele. Pana acum,le-am avut intr-un depozit. Big SHIT! Comisioanele imi mancau toata dobanda. Si mi-am bagat ceva in el si l-am lichidat. Numai ca nici asa nu pot sa-i tin,pt ca se pierde valoarea lor.

Ma gandeam sa cumpar niste grame de aur. Si apoi sa tot cumpar... Din fiecare salariu sa pun deoparte si sa cumpar aur. Intrebarea mea este: DE UNDE POT SA CUMPAR LINGOURI MICI (de ordinul gramelor-1,2,5,10,etc)? Citeam ceva de Piraeus... Atat? De unde altundeva pot cumpara?
Stiu ca unii zic ca o sa pice pretul, altii recomanda in continuare investitiile in aur.... Eu personal cred ca va creste in continuare. S-ar putea sa ma insel...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate