Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De unde se poate cumpara aur in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
TudorBiz

TudorBiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.02.2007
De unde se poate cumpara aur in Romania?
Aur sub forma de metal pretios brut si insemnat nu sub forma de bijuterii.

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ma gindesc la BNR, dar habar n-am sigur. Incepe cercetarile de acolo, am impresia ca comertul cu aur e monopol, dar e posibil sa vorbesc prostii.

#3
TudorBiz

TudorBiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.02.2007
Nu are cum sa fie un monopol. Daca ar fi monopol ar fi interzise bijuteriile de aur, clar asta.
Pentru ca pot sa iti vand aur de 24k sub forma unor bile sau monezi si tu sa fii de acord chipurile ca sunt bijuteriile dorite de tine.
SIGUR nu e monopol.

BNR cumpara aur dar de vandut nu vinde.
E foarte ciudat asta. De ce sa cumpere aur si sa nu vanda?

Am gasit in strainatate magazine care vand, insa nimic in Romania!

#4
mongol

mongol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2007
M-ar interesa si pe mine, nu stie nimeni?

#5
TudorBiz

TudorBiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.02.2007
Sunt niste firme care vand din strainatate.
Evident sunt firme serioase si vand aur de 24K sub forma de moneda sau lingouri.
Cei care cumpara sunt ori banci ori persoane fizice si nu exista o cantitate minima.
Deci se poate cumpara doar un banut de aur ca sa zic asa.

Ideea e ca toti cei care cumpara o fac pentru a-si proteja economiile banesti.
Nicio moneda nu ofera o siguranta totala pe cand aurul da.
In America dolarul se prabuseste si e foarte clar ca va avea o cadere masiva pentru ca toate pietele sunt inflamate.
Eu unul nu am dolari ci euro si sunt ferm convins ca si euro va avea o problema de pe urma dolarului.

Aurul in schimb ofera o garantie serioasa. Aveam in egold aproximativ $100 iar acum sunt $140!!
Bagasem $100 acum 1 an jumate ca vroiam sa cumpar ceva si am renuntat iar banii au ramas acolo.
E clar ca la o suma de cateva zeci de mii de euro siguranta banilor este clara.

Singura problema a aurului este ca trebuie depozitat intr-un loc sigur, atata tot.
In rest, avantajele sunt clar de partea aurului.

#6
TudorBiz

TudorBiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.02.2007

 mongol, on Jan 26 2008, 15:24, said:

M-ar interesa si pe mine, nu stie nimeni?

O sa mai citesc despre firmele astea si de asemenea, o sa caut si review-uri despre ele, ca trebuie sa stiu unde e mai ieftin.
Nu e numai pretul aurului ci si transportul si asigurarea transportului.

Abia apoi imi permit sa postez.

#7
mongol

mongol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2007

 TudorBiz, on Jan 26 2008, 18:18, said:

O sa mai citesc despre firmele astea si de asemenea, o sa caut si review-uri despre ele, ca trebuie sa stiu unde e mai ieftin.
Nu e numai pretul aurului ci si transportul si asigurarea transportului.

Abia apoi imi permit sa postez.

ok

#8
TudorBiz

TudorBiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.02.2007
Da, cea mai buna varianta (ieftina) este sa cumperi personal din afara tarii si nu printr-un magazin online deoarece poti obtine un pret mai bun.
Pe de alta parte acest aur nu trebuie declarat nicaieri. Declararea constituie un pericol!! Nimeni nu trebuie sa stie ca ai aur si cat si unde!!!

Mai mult de atat nu pot spune pe un forum public.
Topic inchis!

#9
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Aurul poate fi cumparat in Romania doar sub forma de monezi aniversare stantate si comercializate exclusiv de Banca Nationala.Pt.Romania aria de selectie este destul de mica(doar 2 monezi).Pt. cei care vor sa cumpere as recomanda sa cumpere din strainatate.Apropo...Aurul cumparat din strainatate NU trebuie declarat la vama,decat daca este o cantitate mare.

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ce se intelege prin cantitate mare?
> 1kg ?

#11
crinel2000

crinel2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2008

 mongol, on Jan 26 2008, 15:24, said:

M-ar interesa si pe mine, nu stie nimeni?
     cine vrea aur de 24k in lingoo de 1kg si e dispus sa merga dupa el afara din tara pt ca e fff ieftin aprox 2000$ per lingo sa dea si mie un buz la id de mes volfart_crinel2000 si il lamuresc de unde si ii ofer securitate totala


 again, on Feb 25 2008, 10:37, said:

ce se intelege prin cantitate mare?
> 1kg ?
cam asa ceva cateva zeci de kilograme ca sa se poate marita frate daca chiar te hot sa cumperi poti sa ma contactezi pe mes la id volfart_crinel2000 si ity dau acolo detalii

#12
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
[quote name='crinel2000' date='Apr 15 2008, 18:03' post='4423939']
cine vrea aur de 24k in lingoo de 1kg si e dispus sa merga dupa el afara din tara pt ca e fff ieftin aprox 2000$ per lingo sa dea si mie un buz la id de mes volfart_crinel2000 si il lamuresc de unde si ii ofer securitate totala


vrei sa zicic a stii de unde se poate lua aur cu 2000$ / 1000 gr = 2 $ per gram ????
mi se pare suspect de ieftin, sigur esti o calauza de nadejde :))

#13
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Uncia de aur 24 k (uncia=33,3 grame) este cotata la bursele metalelor pretioase cam cu 900 $...Hai sa zic ca tu faci rost de 100 g cu 2000 $...Inseamna ca diferenta  de 900 grame in acei bani este AUR DE TROMPETA... :roflmaofast: :roflmao: :roflmaofast:
Vai cat abereaza unii..auzi 2000$/kg... :roflmao: :first:

Edited by bogdy68, 21 April 2008 - 15:12.


#14
NeoTriX

NeoTriX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.01.2008

 bogdy68, on Apr 21 2008, 15:11, said:

Vai cat abereaza unii..auzi 2000$/kg... :roflmao: :first:



Fara suparare frate ... dar daca tu iei 1 kg cu 2000$ ... spunemi si mie ca vreau sa iau vreo 6 kile ..
nu de alta da avand in vedere ca in amanet iti da cam 12 dolari pe gram ;) ... deci cumpar de la tine cu 2 $ si vand cu 12 si tot scos 10 $ la gram ... la 1 kg = 10000.. wow ... si la 6 ... 60000 :)
hai sa facem treaba ca vreau si eu sa fac un ban gramada ...

scuze daca te superi da nu m`am putut abtine ...
:D

#15
emylia20

emylia20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2008
buna.eu am aproximativ 180 de g aur sub forma de roca,neprelucrat de vanzare.cred ca am ceea ce te intereseaza:)


just_me_emili un id pentru mai multe detalii

#16
stef42k

stef42k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2008
Daca doriti sa cumparati aur - la un "spread" minim (0.5% si nu 3-5% cum ofera bancile straine la lingourile de peste 10-50 grame - nu am vazut nimic asemanator pe piata inca), fara sa fiti broker si la un comision infim, unde comanda minima este de 1 gram (si nu de 1000 EURO sau USD) - puteti sa incercati sa ma contactati cu un mesaj privat

- si taxe de depozitare infime - securitate maxima (depozit in banca)

Edited by stef42k, 25 July 2008 - 15:30.


#17
gatan1249

gatan1249

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2008

 stef42k, on Jul 25 2008, 08:30, said:

Daca doriti sa cumparati aur - la un "spread" minim (0.5% si nu 3-5% cum ofera bancile straine la lingourile de peste 10-50 grame - nu am vazut nimic asemanator pe piata inca), fara sa fiti broker si la un comision infim, unde comanda minima este de 1 gram (si nu de 1000 EURO sau USD) - puteti sa incercati sa ma contactati cu un mesaj privat

- si taxe de depozitare infime - securitate maxima (depozit in banca)



Mai este valabila oferta din mesajul din 25 iulie, privind cumpararea de aur la un "spread" de 0.5% ...? M-ar interesa  aceasta posibilitate. Cum putem lua legatura (mail, telefon)?
Adresa mea de email este [email protected], unde imi puteti trimite eventual un numar de telefon la care sa va contactez.

Numai bine,
George Atanasiu

#18
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
mda, as cumpara si eu cateva zeci de grame de aur...depinde de pretz si alte detalii...

daca stiti de unde, etc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate