Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De unde se poate cumpara aur in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
vldsin

vldsin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2010

View PostTudorBiz, on 20th January 2008, 22:42, said:

De unde se poate cumpara aur in Romania?
Aur sub forma de metal pretios brut si insemnat nu sub forma de bijuterii.
O noutate in Romania sunt minilingourile de la KB Switzerland Goldbaren.
Pretul poate fiun pic mai mare decat la Piraeus (asta depinde de multe) dar
ti se garanteaza rascumpararea (la cotatia zilei +5% (!)) si discretia. In plus
are cele mai tari sisteme de siguranta si elemente de autenticitate.
Bafta tuturor!

#56
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
Dar nu exista banca care sa-ti  dea sa zicem dobanda pentru faptul ca ti  cateva grame de aur la ei  ?  De Auvesta ce stiti  ?

#57
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu prea cred sa existe, ca nu vad cum l-ar putea investii banca pentru a obtine profit de pe urma aurului, nu e ca la bani.

#58
firewind

firewind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.11.2006

View PostGoenitz, on 16th May 2010, 21:04, said:

Dar nu exista banca care sa-ti  dea sa zicem dobanda pentru faptul ca ti  cateva grame de aur la ei  ?  De Auvesta ce stiti  ?

Nu iti da nici o banca dobanda, ci dimpotriva iti ia banii, pentru inchirierea seifului/casetei de valori.
Auvesta Edelmetalle este un rafinor german, si tot ceea ce produce este certificat lbma.
In Romania in afara de BCR nu stiu cine cumpara aur.

Edited by firewind, 29 May 2010 - 00:35.


#59
asdzxcc

asdzxcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 30.05.2010
de unde pot cumpara aur de 18 k sub pretul de 90 ron/gr

#60
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
Sa zicem ca detin 10.000 euro si vreau sa imi cumpar de ei aur. De unde pot face chestia asta. Am urmarit cursul aurului in ultimul an si am observat ca e o investitie buna. Si as mai avea o intrebare. In momentul cand vreau sa vand aurul, unde o pot face ca sa primesc pretul pietei?

#61
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postkelloboss, on 3rd July 2010, 19:37, said:

Sa zicem ca detin 10.000 euro si vreau sa imi cumpar de ei aur. De unde pot face chestia asta. Am urmarit cursul aurului in ultimul an si am observat ca e o investitie buna. Si as mai avea o intrebare. In momentul cand vreau sa vand aurul, unde o pot face ca sa primesc pretul pietei?
Vad ca esti din Oradea.
Pentru tine cel mai simplu e mergi la Viena, acolo multe banci (dar si magazine de numismatica sau bijuterii)  tranzactioneaza lingouri si monede bullion iar preturile de cumparare/vanzare sunt afisate la intrare, cam ca la casele de schimb valutar din Romania.

#62
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Incercati si pe okazii daca vreti cantitati mai mici.

In 2008 cand incepusem eu sa recomand achizitionarea de aur, se gasea inca 14k la 55 RON/gram. Acum 14k nu prea mai gasesti sub 80 RON/gram.

Pentru diversificare merita si argintul, de exemplu monezi de pe coininvestdirect. Dati un google dupa "investitor in argint"

Edited by flaviand, 13 July 2010 - 15:40.


#63
Hresticosul

Hresticosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.04.2010
Am aur foarte frumos de 14, 18 si 22 K. Lant gros, bratara groasa- pentru doamne si lant barbatesc + medalioane. Le vindem din nevoie de bani pentru alte lucruri. Lanturile de dama nu sunt purtate. Se poate verifica usor. Cine doreste sa ma contacte-za. O zi buna!

#64
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sper sa nu se considere reclama, dar un alt link util pentru cei interesati de astfel de achizitii gasiti aici: Testare metale pretioase

Vedeti in special catalogul PDF si instructiunile de folosire.

Edited by flaviand, 30 July 2010 - 16:11.


#65
kawa_zx6r

kawa_zx6r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.04.2008

View Postflaviand, on 13th July 2010, 16:35, said:

Incercati si pe okazii daca vreti cantitati mai mici.

In 2008 cand incepusem eu sa recomand achizitionarea de aur, se gasea inca 14k la 55 RON/gram. Acum 14k nu prea mai gasesti sub 80 RON/gram.

Pentru diversificare merita si argintul, de exemplu monezi de pe coininvestdirect. Dati un google dupa "investitor in argint"

Salutare!
Ce parere ai de "Silver Art Bar-urile" produse de mint-urile private din SUA?  Asta e un exemplu Walking Eagle Silver Bar

Edited by kawa_zx6r, 07 August 2010 - 19:17.


#66
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View Postkawa_zx6r, on 7th August 2010, 19:17, said:

Salutare!
Ce parere ai de "Silver Art Bar-urile" produse de mint-urile private din SUA?  Asta e un exemplu Walking Eagle Silver Bar

cam scump. e mai ieftin pe coininvestdirect. tot o uncie e cam cu 3 usd mai ieftina, si e moneda, nu bullion (adica are si o mica valoare numismatica)

oricum, argint nu e rau. aur n-as lua din state (oricum nu lingouri 100gr +, prietenii stiu de ce...tungsten si alea alea....)

argintul la nevoie se schimba mai usor...deci nu e rea ideea

#67
kawa_zx6r

kawa_zx6r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.04.2008

View Postenemy2day, on 8th August 2010, 13:07, said:

cam scump. e mai ieftin pe coininvestdirect. tot o uncie e cam cu 3 usd mai ieftina, si e moneda, nu bullion (adica are si o mica valoare numismatica)

oricum, argint nu e rau. aur n-as lua din state (oricum nu lingouri 100gr +, prietenii stiu de ce...tungsten si alea alea....)

argintul la nevoie se schimba mai usor...deci nu e rea ideea

Ms. pt raspuns!

Apropo de falsificatul argintului de tip bulion si moneda la elementele sub 1 uncie e pb. adevarat ca sunt ceva mai greu de falsificat. Daca te uiti la Seller Reviewurile VANZATORULUI de pe Ebay la care am pus eu link, sunt doar 9 reviewuri negative din 3341 totale, iar cele ce sunt negative nu dau nici un fel de indiciu ca cumparatorii ar fi suspecti de faptul ca n-ar reprezenta 31grame de argint pur. Deci pb. ala e argint de puritate .999 .

Intrebarea este daca, sa zicem printr-o intamplare absurda, in Romania s-ar ajunge la hiperinflatie, desi acest lucru nu reprezinta un scenariu foarte absurd, ce tip de argint si aur trebuie avut in posesie? Majoritatea n-au bani de bulioane de 10oz sau 100oz si din cate am inteles e destul de greu sa obtii lichiditate din acestea. Deci probabil monezile, bulioanele si barurile (batoanele) mici de toate tipurile ar fi alegerea corecta, nu?

Si-acuma spre exemplu , sa zicem ca un cineva anume are in posesie bar-ul ala pe care ti l-am prezentat mai sus (Walking Eagle Silver Bar). Unde obtii cash rapid in Romania? Am inteles ca bulioanele de tipul acesta sunt mint-ate in SUA de companii private si sunt considerate GENERIC SILVER ca si orice alt produs din argint, deci nu-s monede oficiale. Se pot schimba la amanet? Exista banci private care cumpara asa ceva? Exista companii la noi care cumpara asa ceva?

PS: Am obervat ca presa de la noi nu prea discuta de DOOM-ul economic ce asteapta a se petrece in Sua in cativa ani, si discuta de parca "recesiunea" (vezi depresia) a trecut acolo si probleme au ramas doar in UE si Romania. Nu se discuta despre Federal Reserve si cum printeaza aia bani acolo in prostie, si nici despre ce se intampla cu tarile care se imprumuta la FMI. Daca pica dolarul in cativa ani, mai mult ca sigur o sa afecteze si zona euro si prin consecinta si leul, dar vad ca doar pe forumul asta mai e ceva conversatie despre asta. In fine. O sa iasa bine pentru fermierii, agicultorii si investitorii cu cap. Pentru restul urmeaza o viata de sclavie.

Ms!
Dan!

Edited by kawa_zx6r, 08 August 2010 - 12:29.


#68
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View Postkawa_zx6r, on 8th August 2010, 12:19, said:

Ms. pt raspuns!

Apropo de falsificatul argintului de tip bulion si moneda

falsificatul AURULUI.
procesul de falsificare presupune costuri, timp, energie. nu e imposibil sa falsifici un bulion de Ag, dar nu stiu cine s-ar complica (poate daca e unu mare, gen 400gr). daca insa falsifici un lingou de aur de 250gr, bagand tungsten in centru, ramai cu ...100gr dupa ce vinzi falsul. e ceva. ideea e insa ca nici miezu ala de tungsten nu e moca, nici acoperirea lui cu 3mm de Au nu e gratis.
logic e sa falsifici daca iesi in avantaj. nu daca e "tot pe acolo" pretzu.
la un scenariu de hiperinflatie ai putea sa-ti faci aprovizionarea de sarbatori (de ex) cu o moneda de 1oz d aur. dai la tzaran 1oz Au, iti iei porcu, restu de haleu si stabilesti sa mananci tot d la el si de paste. un exemplu.
sau daca te apuca idei gen emigrat, pleci cu bulionu, pe care il trasnformi in casa / teren unde ajungi.
asa cum azi imi dai 20000 euro pt o casa cu teren la tzara, in scenariul tau o sa-mi dai 600gr d Au. e un exemplu.
varianta 2: nu preschimbi Au ala...il cumperi acu si "uitzi" de el. il ai acolo, n-ai 20000 euro care in 20 d ani n-o sa insemne nimic, ai valoarea, in Au. iti da incredere, autonomie, etc "if the shit hits the fan". decat sa-ti tunezi motoru, iei Au de banii aia.  :naughty:

#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Zice foarte bine enemy2day, subscriu la ceea ce a explicat mai sus.

Faptul ca presa oficiala se ocupa cu alte rahaturi in loc sa discute lucrurile cu adevarat importante nu mai e demult o noutate pentru unii. In momentul in care vrei sa afli informatii mai aproape de realitate, e netul plin. Eu de exemplu recomand achizitia de metale pretioase, ferme sau terenuri agricole si combustibili de mai bine de doi ani. Pe vremea aia multi inca radeau de criza economica prin strainatate, iar pe la noi nu prea auzise nimeni de asa ceva.

Poti gasi pe blog o gramada de informatii utile in aceasta privinta daca esti interesat. Nu e doar forumul asta pe care se vorbeste de asa ceva, ba chiar si aici discutiile erau inca destul de timide mai acum un an. Sunt multe surse de informatii, forumuri si bloguri pe care le poti gasi daca esti interesat de acest subiect. Da un google dupa "lectura obligatorie" sau "chris martenson" pentru lamurirea dilemelor pe care le ai... :D

#70
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Ce ati alege voi intre sursele astea pentru cumparat metale pretioase?

GoldMoney, coininvestdirect.com, oferta piraeus bank, eBay.

Eu as lua de la mai multe surse, dar vreau sa ma stabilesc la maxim 2.

#71
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru cantitati mici (unul-doua lingouri de 10g), Piraeus Bank.

#72
sorin

sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.06.2004
Mai nou unde se poate vinde la preturi bune?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate