Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5017 replies to this topic

#3979
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
Salut!
Dacă poate să mă ajute cineva cu un sfat sau părere. Vin dinspre Urziceni si vreau să ajung la Ruse. Cam la ce oră ar fi traficul pe DNCB mai ok? De pe E85 la Șindrilița vreau să fac stânga spre Piteasca și intru pe DN 3 la Pantelimon, după care intru pe DNCB și merg până fac stânga la Jilava, apoi spre Giurgiu. Eu voi ajunge pe acest sector de drum in jurul orelor  14-15. Pe trafic live în acest interval orar este destul de roșu. Va fi o zi de luni. Știe cineva alt traseu sau alt interval orar ca să pot circula mai lejer? Mulțumesc mult!!!!

Edited by ady37, 19 June 2021 - 15:00.


#3980
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Era mai simplu sa fi pus traseul pe G-Maps...asta:
https://www.google.r...d43.8355713!3e0
In principiu, centura mucurestiului trebuie evitata. Mai bine il traversezi prin centru (eu asa as face). Daca ajungi la mucuresti noaptea, merge pe oriunde, dar tot traversarea orasului e de preferat. Noaptea nu e aglomerat.
Da' nu ne spui si noua unde vrei sa ajungi, pe ce traseu in BG? ...Check-In la hoteluri in BG se face de la ora 14. Presupun ca pleci pe la 12 din Urziceni. De la granita mai faci vreo 3 ore de la Ruse pana la Varna (sa zicem), sau...2 ore de la Silistra :).

Poate e mai convenabil sa treci pe la Calarasi- Silistra (cu bacul)...depinde unde vrei s-ajungi:
https://www.google.r...7165317!1m0!3e0

Edited by danpet, 19 June 2021 - 17:24.


#3981
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
danpet, eu de fapt vin de la Botoșani și merg la Sandanski. Prima noapte de cazare am ales să o fac în Ruse. Plecând dimineața din Botoșani ajung undeva pe la 14-15 pe DNCB. Am văzut că și traficul din oraș (București) este la fel ca pe centură la acea oră. De aceea am întrebat poate știe cineva altă ora sau altă variantă. Pe la Silistra mă abat prea mult de la drum. Mulțumiri!!!

Edited by ady37, 19 June 2021 - 17:44.


#3982
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Salutăm, e ok traseul ăsta?
https://maps.app.goo...PYgdgDiFYpu1jm9

Voi mergeți până în Varna pe autostradă?

#3983
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
ady37  da, acum e clar...din pacate, pe partea de est, n-ai cum sa eviti bucurestiul. Pentru vest (de la Pitesti) avem 3 variante, dar n-ai cum sa ajungi pe-acolo.
Ai putea incerca eventual cu waze sa gasesti un traseu mai putin aglomerat prin bucuresti, adica nu chiar prin centru...aici,eu nu te pot ajuta, dar poate sunt alti colegi care stiu Posted Image
Drum bun!

 Marius3k, on 19 iunie 2021 - 18:05, said:

Salutăm, e ok traseul ăsta?
https://maps.app.goo...PYgdgDiFYpu1jm9

Voi mergeți până în Varna pe autostradă?
E si mai bun asta, ca evita drumul prost Ghimpati -Giurgiu:
https://www.google.c...d42.6601365!3e0
N-are rost sa mergi pana la Varna. Pe scurtatura Provadia -Staro Oreahovo e drumul foarte bun.
Atentie in Clejani, ca nu e indicator la stanga spre Calugareni (prin Stalpu) si intersectia e intr-o curba la dreapta, dar e voie la stanga! Trebuie sa ai incredere in GPS...Au pus indicator numai din sens opus, cand vii din sud Posted Image

Edited by danpet, 19 June 2021 - 18:30.


#3984
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
ady37 vezi ca pe G-Maps poti seta data si ora la care pleci (treci) dintr-un anumit punct si iti recomanda trasee si timpii (aproximativi). Uite pentru Luni ora 14:30 intrarea din Pantelimon -Jilava (recomanda prin Vitan):
https://www.google.r...j1624285800!3e0

Edited by danpet, 19 June 2021 - 18:52.


#3985
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 ady37, on 19 iunie 2021 - 17:43, said:

danpet, eu de fapt vin de la Botoșani și merg la Sandanski. Prima noapte de cazare am ales să o fac în Ruse. Plecând dimineața din Botoșani ajung undeva pe la 14-15 pe DNCB. Am văzut că și traficul din oraș (București) este la fel ca pe centură la acea oră. De aceea am întrebat poate știe cineva altă ora sau altă variantă. Pe la Silistra mă abat prea mult de la drum. Mulțumiri!!!

Poți încerca o combinație centura și oraș.
Eu as veni pe centura pana la intersecția cu cheiul Dâmboviței, as merge pe cheiul Dâmboviței pina la Timpuri Noi și acolo stânga spre Giurgiu.

#3986
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 danpet, on 19 iunie 2021 - 18:19, said:

Pe scurtatura Provadia -Staro Oreahovo e drumul foarte bun.
Am mers in urma cu ceva ani pe acolo si parca nu era asa stralucit. L-au refacut?

#3987
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
December   eu am fost vara trecuta la sfarsitul lui iulie si la dus si la intors...drum foarte bun, daca accepti cateva cocoase pe la treceri de pietoni. Eu am masina normala, nu e exagerat de joasa, ca sa ma deranjeze. Posted Image

Marius3k   pe la Vanatorii Mici, e o portiune de drum prost de vreo 10 km, pana iesi din Crevedia Mare, de care n-ai cum sa scapi decat pe alta varianta, pe care mai pierzi cam 15 minute (cativa km de ocol): iesi din A1 pe la Bolintin Vale si mergi prin Mihailesti la Adunatii Copaceni (mai jos de pod). Am fost vara trecuta pe acolo (la dus). Portiune de drum prost vreo 3km in satul Buturugeni ...acceptabil, fata de 10km pe la Vanatorii Mici.

Edited by danpet, 19 June 2021 - 19:21.


#3988
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 Marius3k, on 19 iunie 2021 - 18:05, said:

Cand pleci, Treicaule? Noi pe 8 august o taiem incolo...

 danpet, on 19 iunie 2021 - 19:13, said:

Ok, merci.

#3989
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@December: în 5 iulie am rezervare in Nessebar.
@Danpet: s-a notat, foarte mulțumim.

#3990
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
ady37, ca si ceilalti soferi ne-bucuresteni, evitati partea sudica si estica a DNCB in timpul saptamanii. La iesirile dinspre Bucuresti inspre Cernica, Oltenita si Berceni sunt in constructie pasaje rutiere supraterane ce au termen de finalizare sfarsitul anului 2022, exista doar o banda de mers pe sens, iar traficul este infernal. Sfatul meu este sa mergeti prin oras. In general traficul pe bd. Nicolae Grigorescu cu pasajul peste Dambovita spre str. iuliu Hateganu s-a fluidizat de cand a fost semaforizat, iar cel pe sos. Vitan-Barzesti-str. Turnu Magurele-str. Luica-sos. Giurgiului este rezonabil.

#3991
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 16.04.2007
Varianta pe str. Iuliu Hateganu este ok, dar depinde de oră și zi. In general în cursul săptămânii dimineața și după amiază sunt cozi foarte mari. În acest caz e de preferată varianta pe Vitan-Bărzești.
Ieri Iuliu Hateganu a fost închisă din cauza ploii. De la pod până în zona unde se intră pe o singură bandă, era un imens lac.

#3992
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
Mulțumesc frumos mihaistoian și cristiany pentru sfaturi. Voi ține cont de ele. Voi încerca variantele propuse de voi.
Drumuri bune și concedii plăcute!

#3993
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Rusine prefectilor de Giurgiu, dar si primarilor din Crevedia Mare , Mica si satele din zona pana la Vanatorii Mici, ca n-au fost in stare de atatia ani, sa repare DN61 care traverseaza jud. Giurgiu de la N la S!...Nu trebuiau sa faca autostrada cu tuneluri si viaducte, ci doar sa refaca asfaltul, acesta fiind drumul cel mai scurt de trecere dinspre Pitesti (Transilvania si nordul tarii) spre vama Giurgiu!
De asemenea, rusine si ministrului transporturilor (cine-o fi el), ca ignora total acest drum!
Daca vrem sa ne protejam masinile, dar si pentru confortul pasagerilor, trebuie sa ocolim drumul national (prost) si sa mergem pe drumuri judetene...ca acesta:
https://www.google.r...4m3!4m2!3e0!5i2
Sau varianta pe care am mers vara trecuta:
https://www.google.r...4ba97f9!1m0!3e0
Sau alta varianta (pe care n-am fost, dar pare ok), pe la Bolintin Deal...ceva mai lunga, dar, se pare, cu asfalt bun:
https://www.google.r...e2555c2!1m0!3e0
Concedii placute si drumuri fara gropi! Posted Image

Edited by danpet, 20 June 2021 - 10:41.


#3994
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Cristiany, ambele variante sunt bune. Se pare ca in zona Hatieganu-Intrarea Serelor s-a produs o alunecare de teren in urma ploilor recente si a fost avariat un canal colector al Apa Nova.
Ady37, cand pot ajuta, ajut. Drumuri bune si concedii placute!

#3995
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Va salut! Plec din Bucuresti catre statiunile din nordul litoralului bulgaresc.
Ce parere aveti? S-o iau pe Negru Voda sau Vama Veche pentru un timp cat mai scurt la vama, in timpul saptamanii?
Anul trecut am fost singur la vama Negru Voda..dar nu cred ca mai e cazul anul asta :)

#3996
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce intelegi prin "nordul litoralului bulgaresc"?...Una e la Krapetz si alta la Nisipurile de Aur. Si mai conteaza si de unde pleci din Bucuresti...Odata, am facut fix 1 ora de la intrarea in Buc (din A1 -Militari) pana la P-ta Alba-Iulia (centru) Posted Image
Eu de cate ori am plecat din Bucuresti, am trecut ori pe la Giurgiu, ori pe la Calarasi...niciodata n-am mers pe la Negru Voda sau Vama Veche. E drept, ca am fost la nord de Varna, maxim pana la Nisipuri, in rest mai mult la sud de Varna (Sunny Beach, Obzor).
Prefer sa merg cat mai putin prin RO si abia astept sa trec granita.

Edited by danpet, 21 June 2021 - 19:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate