Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5039 replies to this topic

#3961
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.06.2008
Vinieta se poate cumpara online. Leva se poate cumpara in Bucuresti si de la Dristor Exchange (shaormeria Dristor). Cei care au Revolut sau Curve pot scoate direct din Bulgaria Leva de la bancomatele bancilor mai serioase. Atentie sa nu-i dati bancomatului sa faca el conversia si la limitele de retragere gratuita in functie de planul cardului.

#3962
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010

 cristiany, on 18 iunie 2021 - 08:47, said:

... Azi vad ca vand la 2,5250 lei.

Ar fi excelent să fie aşa, dar dacă te duci fizic să cumperi acum, hai să zicem că ar putea avea 2000 de leve (deşi nu prea cred), dar sigur nu le găseşti sub 2,6 lei/leva. Crede-mă, nu pierde timpul ca să mai verifici, am tot umblat eu zilele astea prin mai multe locuri din Bucureşti, inclusiv la bancă.
Stai liniştit, încetasem din 2013 să mai cumpăr leve cash de acasă. Nu e rentabil. Acum doar m-am convins încă o dată, dacă tot am avut treburi, am fost atent şi la leve şi am întrebat fizic în fiecare loc.
La bulgari cel mai bine te duci cu euro sau cu dolari şi îi schimbi în leva la bancă sau la o casă de schimb valutar într-un oraş mare. Sau scoţi leve de la bancomat, ceea ce în staţiune ar putea fi mai problematic, iar cursul final tot e mai prost decât dacă schimbi din euro sau din dolari. Vorbesc doar din experienţele proprii. Singurul punct slab e că ultimele experienţe au fost în 2014, iar în prezent ar putea fi diferită situaţia, dar ceva-ceva îmi spune că roata şi-n prezent tot rotundă a rămas.
Ghereta din giratoriul de după vamă e capcană mare. Florin a avut impresia că a ieşit bine la curs, dar sigur ar fi fost mai avantajos pentru el dacă ar fi schimbat în leva la o casă din oraş. Ruse e oraş mare, ar fi o a treia variantă bună de schimbat acolo.
Trebuie să înţelegeţi că suntem 2 familii şi suma e destul de mare, aşa că diferenţa generată de un curs mai prost poate fi pe la 50 de euro, ceea ce e semnificativ.
Sunt căpos din fire, dar sunt "deschis la dialog", vorba unui "tovarăş". Aşa încât apreciez toate sfaturile pe care le-am primit sau le voi primi, şi dacă îmi dau seama că greşesc eu nu e nicio problemă, mă pot răzgândi. Totul e să să iasă bine.


Sănătate şi tcb !

#3963
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 16.04.2007

 OvidiuNS, on 18 iunie 2021 - 09:57, said:

Ar fi excelent să fie aşa, dar dacă te duci fizic să cumperi acum, hai să zicem că ar putea avea 2000 de leve (deşi nu prea cred), dar sigur nu le găseşti sub 2,6 lei/leva. Crede-mă, nu pierde timpul ca să mai verifici, am tot umblat eu zilele astea prin mai multe locuri din Bucureşti, inclusiv la bancă.
Departe de mine gandul sa te verific.Posted Image
De fiecare data cand am fost sa cumpar de la exchange-ul de care pomeneam mai devreme, cursul de pe net a fost cel real.
Au numarul de telefon pus pe net. Poti sa-i suni si sa-i intrebi de curs.
E doar o parere, evident ca tu stii cel mai bine cum sa faci.

#3964
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 vRusu, on 18 iunie 2021 - 09:25, said:

Vinieta se poate cumpara online. Leva se poate cumpara in Bucuresti si de la Dristor Exchange (shaormeria Dristor). Cei care au Revolut sau Curve pot scoate direct din Bulgaria Leva de la bancomatele bancilor mai serioase.

Confirm, am scos din Varna cu revolut de la bancomat, mi-a luat cursul BNR si atat.
Anul trecut am schimbat lei-leva in mall Sun Plaza.

#3965
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.06.2008

 axisborn, on 18 iunie 2021 - 10:29, said:


Confirm, am scos din Varna cu revolut de la bancomat, mi-a luat cursul BNR si atat.
Anul trecut am schimbat lei-leva in mall Sun Plaza.
Eu am avut schimbate Leva dinainte in Revolut, cursul de weekend e mai prost la Revolut, asa ca atentie in weekend cu Revolut.

#3966
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din experienta mea:  de 7 ani de cand merg in BG, am rezervat numai de pe directbooking...cu plata in avans (earlybooking). Niciodata n-am platit la hotel cum se face pe booking. Nu am gasit pana acum preturi mai mici pe niciun alt site de rezervari, simultan cu seriozitate (n-am avut niciodata vreo problema)...Plecam cu 100-300 Leva la mine, luati cu 1 saptamana inainte de la o banca (BCR cred, nu mai retin).
In BG stiu ca bancomatele Euronet au un curs de schimb nesimtit si din pacate, numai din astea am vazut Posted Image...Am schimbat in Obzor la curs normal, la o banca (posibil singura din statiune).
Am mai schimbat (luat teapa) de 2 ori, la case de schimb in Sunny Beach, dar suma mica (100 Leva). In rest, multe plati cu cardul Visa Electron (BT) in Lei, la magazine, benzina, ok.

Atentie la avertizarea de ciclon de pe Marea Neagra, care deja a facut ravagii in Peninsula Crimeea...speram sa nu ajunga si la noi, sau in BG Posted Image

Edited by danpet, 18 June 2021 - 11:08.


#3967
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.06.2008
Eu am pe Booking cu plata tot acolo ("Vom încasa plata de la dumneavoastră, deci nu veți mai avea această grijă când ajungeți — bucurați-vă de călătorie!"). Nu platesc la hotel, vad ca e ca la curs BNR. Dar cica trebuie sa prezint cardul cu care s-a facut plata pentru verificare...

#3968
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008

Ovidiu, cursul a ramas acelasi. In general e1,94 sau 1,93 in zonele comerciale. Cam intre astea se jongleaza. Nu iau in discutie cursurile mici de la tonetele de tipul celei recomandate de Florin. Chiar si asa, la o suma mare pe care sa o schimbi, tot nu ajungi la diferenta de 50 de euro.
Cel mai convenabil si la-ndemana ramane plata cu revolut, de cate ori e posibil!

#3969
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 18 iunie 2021 - 16:23, said:

... Cel mai convenabil si la-ndemana ramane plata cu revolut, de cate ori e posibil!

Scuze, am specificat clar, hotelul nu acceptă decât leve cash, cel puțin așa scrie pe rezervarea de la booking. Deci deocamdată pare că nu e posibilă plata cu cardul.
Iar despre Revolut, e ca orice card, oricum trebuie să-l alimentezi, așa că nu e nicio scofală. Acum vorbesc în cunoștință de cauză, data trecută doar presupuneam logic. Adică mi-am făcut Revolut între timp, dar cum spuneam, e ca orice alt card. Nu are rost să discutăm.

În ce privește diferența, eu zic că una e să cumpăr leve cu 1,93 și alta e cu 1,90. Un calcul simplu arată că 0,03 x 2000 = 60 leve, adică sunt cca. 30 de euro. Iar dacă găsesc cu 1,94, e și mai mare diferența. Eu am zis cca.50 euro, grosso-modo. Acum cred că ai înțeles ce am vrut de prima oară să spun.

Între timp m-am tot uitat pe street-view prin Varna, ca să știu exact drumul, și am găsit tot ce trebuie (bănci și case de schimb). Iar dacă e să mă duc pe la Burgas, cred că o soluție ar fi mall-ul pe lângă care trecem, deși în mall-uri niciodată nu-s bune cursurile. În fine, deocamdată sper să merg prin Varna, și oricum mai e mai bine de o lună până atunci, așa încât voi mai vedea. Sper să se confirme că porțiunile figurate cu roșu sunt străvechi.


Sănătate și tcb !

#3970
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Ovidiu, in momentul de fata Revolut iti da 1.96 leva pe 1 euro. Si e curs de week-end, e posibil ca de luni pana joi sa fie mai bun. O singura problema, daca ai Revolut de baza, poti scoate maxim echivalentul a 200 euro sau pe acolo de persoana pe luna fara comision.

In schimb Revolut e foarte util la plata cu cardul.

Edited by mdt, 18 June 2021 - 19:25.


#3971
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, eu am citit postarea ta de azi (de mai sus) si nu specifici nicaieri acolo ca hotelul accepta doar cash. Altfel, daca ai mentionat pe undeva, inseamna ca ai parere f buna despre mine cand crezi ca tin minte detaliile fiecaruia.😂
Eu ma referam strict la schimbul valutar si sincera sa fiu, nici macar la ghereta postata de Florin nu este € 1,90. Poate un 1,92 sa zic ca am vazut! Scuze, insa sub 1,92 eu nu am vazut curs in BG. O fi, nu pot contrazice!
Revolut trebuie sa il alimentezi cu bani, aceiasi pe care altfel trebuie sa ii ai in buzunar. Nu inteleg unde e greutatea! La revolut, fata de alt card cu care seamana fizic, diferenta poate sta in cursul de schimb.

#3972
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010
Cauti pe www valutare .ro poti gasi cursul Leva la Bucuresti si poti cumpara cu 2,52 o leva ,dar in general pentru sume mai mari de una mie euro.Succes..................

 cristiany, on 18 iunie 2021 - 08:47, said:

Nu cred ca se justifica sa te duci pana in Varna / Burgas doar pentru schimb valutar.
De fiecare data cand am avut nevoie de leva, am schimbat in Bucuresti, la o casa de schimb de la Romana. Curs foarte bun. Azi vad ca vand la 2,5250 lei.

Cursul 2,5250 este pentru sume mai mari de una mie euro echivalent in lei.

#3973
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 16.04.2007
Te cred, nu te contrazic, dar atunci când cumpăram eu, cursul ăsta era valabil indiferent de suma pe care voiai să o schimbi.

#3974
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010

 cristiany, on 18 iunie 2021 - 20:33, said:

Te cred, nu te contrazic, dar atunci când cumpăram eu, cursul ăsta era valabil indiferent de suma pe care voiai să o schimbi.

Afirmativ, chiar la Piata Romana din Bucuresti la casa de schimb Daveri de la Piata Romana pot vinde orice suma fie ea chiar si mai mica de una mie euro in echivalent lei ,la ce curs vor ei atunci .De obicei poti lua leva cam citi saci vrei de la aceasta casa valutara,lei sa ai muuuuuuuulti.Se negociaza bine la aceasta casa de schimb valutar pentru sume mai mari.

Edited by Dorin18, 18 June 2021 - 20:47.


#3975
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 18 iunie 2021 - 19:40, said:

... daca ai mentionat pe undeva, inseamna ca ai parere f buna despre mine cand crezi ca tin minte ...

Păi am o părere foarte bună, draga mea, am mai spus-o. Sunt pe-aici mai multe persoane de încredere, se știu ele, nu le mai amintesc, fiindcă nu vreau să omit pe cineva din neatenție.
Uite, postarea cu pricina este asta, iar discuția a început cu câteva posturi înaintea ei.

Am impresia că discuția a evoluat către off-topic prin aducerea în discuție a schimbului valutar și a cardului Revolut. Ok, mulțumesc tuturor pentru sfaturi și precizări, voi mai studia aceste aspecte, că mai e timp.
Dar acuma aș propune să revenim la drumul spre destinațiile din Bulgaria. Adică, de exemplu să ne dăm seama cum de figurează cu roșu acele porțiuni de traseu și dacă în prezent culoarea e reală sau nu. Alin1974 a precizat că a fost de curând și că drumul e ok. Am încredere în spusele lui, e unul din acei oameni de încredere de care spuneam mai sus. Totuși, părerile știm că sunt subiective. Și mie mi se pare uneori că un drum e bun, cu asfalt ok, dar alții au alte păreri. Asta e, suntem subiectivi, așa încât sunt curios ce părere au și alți colegi care trec pe acolo în următoarele săptămâni. Era vorba de bucata de drum Razgrad - Șumen și de bucata Obzor - Sunny Beach, ambele figurate cu roșu (asfalt prost).


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 June 2021 - 23:12.


#3976
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ovidiu, ce masina ai, de tii asa de mult sa nu pateasca ceva pe un drum care nu e perfect?...Parerea mea e ca iti faci griji degeaba. Si pe mine ma surprinde ca acele portiuni apar cu rosu pe harta, totusi, sunt drumuri europene...Pe ele circule multe masini (E70).

#3977
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai zis ca mergeti 2 masini...ma gandesc ca poate colegul/amicul din cealalta masina o fi mai pretentios :)...Intr-adevar, portiunea de drum de la Obzor spre Sunny B. e pe un teren care e cu probleme. Acolo, mereu apar deplasari si crapaturi in sosea si e cam peticita, dar bulgarii fac petice bune, la nivel cu restul asfaltului. Posibil sa fie si vreo bucata cu "valuri", dar...sunt convins ca se poate merge fara sa rupi masina.
Harta aia cu rosu, e din aprilie. Poate ca pana acum au mai reparat cate ceva...asteptam o actualizare (cat de curand).

#3978
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010

 danpet, on 19 iunie 2021 - 10:26, said:

Ai zis ca mergeti 2 masini...ma gandesc ca poate colegul/amicul din cealalta masina o fi mai pretentios ...

Vezi că ți-ai dat seama ?
Dacă mergeam doar cu mașina noastră nu era nicio problemă, am obiceiul să caut tot felul de scurtături , după cum ți-ai dat seama, cred. Nu degeaba discutai cu mine când căutam cea mai bună variantă de a ocoli Bucureștiul și bucata de drum Vânătorii Mici - Giurgiu.

Dar acuma aș vrea să mergem doar pe asfalt bun, fiind 2 mașini. În aprilie 2012 (de Paști) eram 4 mașini, iar drumul pe la Razgrad avea atunci niște probleme, de care se spusese și pe aici, așa că am mers pe la Veliko Târnovo - Gurkovo - Sliven - Karnobat - autostradă - Burgas - Nessebâr (atunci era autostradă doar de la Karnobat la Burgas).
Acum fiind și mai multă autostradă, e și mai ușor, de aceea aș vrea să fiu cât mai sigur că drumul e bun pe ruta prin Varna.


Sănătate și tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate