Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#4015
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
E o porțiune de vreo 4 km neasfaltat la granița dintre județele Teleorman și Giurgiu.În urma ploilor din ultimele săptămâni nu recomand acea variantă,deoarece porțiunea neasfaltată este în mijlocul unui câmp.

Edited by ioonell, 25 June 2021 - 20:37.


#4016
titidinca

titidinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2009

 ioonell, on 25 iunie 2021 - 20:36, said:

E o porțiune de vreo 4 km neasfaltat la granița dintre județele Teleorman și Giurgiu.În urma ploilor din ultimele săptămâni nu recomand acea variantă,deoarece porțiunea neasfaltată este în mijlocul unui câmp.
Asa ar fi bine? https://www.google.r...72779!3e0?hl=ro
Pe Prunaru, Carapancea, Cucuruzu?

Edited by titidinca, 25 June 2021 - 20:42.


#4017
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
S-a discutat si anul trecut despre care dintre trasee e mai bun. Draganesti-Satu Nou-Rasuceni cred ca ramane cea mai ok varianta (prin Carapancea nu am fost). Draganesti-Satu Nou e singura bucata cu gropi (ma indoiesc ca au asfaltat din iarna), apoi drumul e f bun.

#4018
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

 titidinca, on 25 iunie 2021 - 20:05, said:

Asta ar fi traseul meu https://www.google.r...72779!3e0?hl=ro

Alexandria-Giurgiu pe DJ 504 ( Cernetu, Putineiu) ?

GMaps zice ca pe acolo dar apare neasfaltat cu street-view.
Salutare!
Nu stiu de ce va complicati pe drumuri de tara prin comune si sate si nu mergeti din Alexandria pana la Ghimpati si apoi Giurgiu. Ce mare economie credeti ca faceti?

#4019
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu pentru economie, ci pentru a evita drumul prost Ghimpati-Giurgiu (DN5B)...E mai bun DJ503A Rasuceni-Giurgiu.

Edited by danpet, 26 June 2021 - 15:18.


#4020
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

 titidinca, on 25 iunie 2021 - 20:05, said:

Asta ar fi traseul meu https://www.google.r...72779!3e0?hl=ro

Alexandria-Giurgiu pe DJ 504 ( Cernetu, Putineiu) ?

GMaps zice ca pe acolo dar apare neasfaltat cu street-view.

Mergi pe Alexandria - Naipu - Uzunu - Giurgiu. E asfalt nou de la Naipu la Uzunu. De la Naipu poti sa mergi si spre Vlasin(drumul Ghimpati-Giurgiu), dar drumul e mai prost, se poate merge cu 70-80, dar se simte de parca mergi cu trenul.

#4021
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
@madalina2008, tu ai fost pe Ghimpati -Giurgiu? “Ecomonia” o reprezinta timpul!

@blue74lion, prin Naipu-Uzunu ocolesti ceva.

#4022
titidinca

titidinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2009
Mulțumesc. O să merg pe Draganesti-Satu Nou-Rasuceni.

#4023
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

 dariuscha, on 26 iunie 2021 - 19:18, said:

@blue74lion, prin Naipu-Uzunu ocolesti ceva.

Nu e asa mare ocol, sint vreo 20 km in plus, dar timpul e mai scurt pe Uzunu avind in vedere ca intri pe european cu doua benzi.
Din Craiova la Ruse sint 230 km prin Draganesti Vlasca si 248 prin Naipu - Uzunu.

Edited by blue74lion, 27 June 2021 - 08:25.


#4024
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 titidinca, on 27 iunie 2021 - 08:05, said:

Mulțumesc. O să merg pe Draganesti-Satu Nou-Rasuceni.
E bine si-asa, dar ia in considerare si varianta propusa de blue74lion, care mie mi se pare foarte atractiva: sunt 18km in plus, iar ca timp vreo 6 minute. Uite comparatia, doar pe sectorul Draganesti -Giurgiu:
https://www.google.r...55e1fa9!1m0!3e0
https://www.google.r...4682646!1m0!3e0
Vara trecuta (de la Sibiu) am preferat si eu sa fac un ocol de vreo 20km si 15-20 minute in plus, ca sa evit Vanatorii Mici-Ghimpati- Giurgiu dar si centura Mucurestiului. A fost o alegere buna...La intoarcere, am mers direct (Giurgiu-Vanatorii Mici) si am regretat. :(

Edited by danpet, 27 June 2021 - 09:34.


#4025
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Evident ca intre cele 2 variante, varianta Naipu - Uzunu e mai buna ( 68 km parcursi in 1 ora, fata de 50 km tot in 1 ora ). Plus ca la varianta a 2-a trebuie sa treci prin Giurgiu.

P.:S danpet, e Bucuresti, nu Mucuresti, hai sa nu politizam aria.

#4026
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Cu siguranta Naipu-Uzunu e o varianta de luat in calcul daca ziceti ca asfaltul e asa bun! Mai ales pt cine nu doreste 3-4 km de drum cu gropi.
Fiecare drum are + si -, alegerea apartine fiecaruia si e subiectiva.




#4027
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Intrebare de prost: ce e cu statusurile "activ/neutilizat" la verificarea valabilitatii vignetei de BG? Neutilizat adica inca nu m-au "vazut" camerele ca am intrat in BG? Devine apoi activ? Mersi

#4028
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Intre Ruse si Shumen drumul este exact ca anul trecut. Nici vorba de rosu, nici macar galben. Pe sensul de intoarcere, aproape de Shumen se decoperteaza pe autostrada portiuni dreptunghiulare astfel incat am mers aprox 1 km pe banda de urgenta, iar in alte zone se circula pe o banda. In rest, nu mi s-a parut nimic mai degradat fata de anul trecut nici la dus(prin Provadia) nici la Intors prin Varna. De fapt pe autostrada, pe ambele sensuri au fost refacute protiuni multe din cele ce erau degradate anul trecut.

La dus, Joi la ora 9.30AM la Giurgiu am stat 5 min(3 masini), iar in Ruse aprox 25 min cate 15 masini pe 3 randuri. La intoarcere Luni am ajuns in jur de 15.30 in vama Ruse unde am stat 10 min(plata pod cu cardul), iar la Giurgiu aprox 20 min.

 SwatKat, on 28 iunie 2021 - 10:03, said:

Intrebare de prost: ce e cu statusurile "activ/neutilizat" la verificarea valabilitatii vignetei de BG? Neutilizat adica inca nu m-au "vazut" camerele ca am intrat in BG? Devine apoi activ? Mersi

activ/neutilizat inseamna ca in momentul verificarii tale nu te aflai in intervalul de valabilitate al vignetei.

 titidinca, on 23 iunie 2021 - 20:46, said:

Plec si eu pe traseul asta pe 6 iulie spre Byala. Poti verifica daca mai au bancomat in OMV ala ? Prefer sa scot leva de la bancomat decat sa schimb lei-euro in Romania apoi euro-leva prin Bulgaria.

Care OMV exact?

Edited by bela, 30 June 2021 - 13:00.


#4029
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 titidinca, on 23 iunie 2021 - 20:46, said:

Plec si eu pe traseul asta pe 6 iulie spre Byala. Poti verifica daca mai au bancomat in OMV ala ? Prefer sa scot leva de la bancomat decat sa schimb lei-euro in Romania apoi euro-leva prin Bulgaria.
Titi, poti sa schimbi direct lei in leva la casele de schimb din Bulgaria.

Edited by florinbad, 01 July 2021 - 06:20.


#4030
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 titidinca, on 23 iunie 2021 - 20:46, said:

Plec si eu pe traseul asta pe 6 iulie spre Byala. Poti verifica daca mai au bancomat in OMV ala ? Prefer sa scot leva de la bancomat decat sa schimb lei-euro in Romania apoi euro-leva prin Bulgaria.
Unde vei sta in Biala? Sunt curios si caut si eu unde sa merg la sfarsitul lui iulie, dar inca nu m-am decis. E foarte bun traseul ales prin BG. In RO, nu stiu ce varianta ai ales, dar sa ne spui si noua cum a fost.
De ce nuschimbi Leve la o banca in Ro? Eu asa am facut, dar am mai schimbat si in BG...Am luat si teapa de 2 ori la case de schimb...afisau un curs convenabil, dar nu stiu cum de n-am vazut ce comision mi-au bagat :)
Fereste-te de bancomatele EURONET  au un comision jegmanitor si numai din astea intalnesti la tot pasul. Nu stiu in OMV unde cauti tu, dar cel mai bine schimbi la o banca. Asa am schimbat anul trecut in Obzor, la sfatul directorului hotelului unde am stat si a fost OK.

#4031
titidinca

titidinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2009

 danpet, on 01 iulie 2021 - 07:09, said:

Unde vei sta in Biala? Sunt curios si caut si eu unde sa merg la sfarsitul lui iulie, dar inca nu m-am decis. E foarte bun traseul ales prin BG. In RO, nu stiu ce varianta ai ales, dar sa ne spui si noua cum a fost.
De ce nuschimbi Leve la o banca in Ro? Eu asa am facut, dar am mai schimbat si in BG...Am luat si teapa de 2 ori la case de schimb...afisau un curs convenabil, dar nu stiu cum de n-am vazut ce comision mi-au bagat Posted Image
Fereste-te de bancomatele EURONET  au un comision jegmanitor si numai din astea intalnesti la tot pasul. Nu stiu in OMV unde cauti tu, dar cel mai bine schimbi la o banca. Asa am schimbat anul trecut in Obzor, la sfatul directorului hotelului unde am stat si a fost OK.

Byala Vista Cliff Apartments.
Probabil prin RO o sa incerc Craiova- Alexandria - Naipu-Uzunu - Giurgiu. ( nu sunt hotarat inca). Stiu de bancomatele Euronet. O sa scot de la un bancomat al unei banci. E unul Reiffeisen intr-un OMV la iesirea din Ruse.

 florinbad, on 01 iulie 2021 - 06:20, said:

Titi, poti sa schimbi direct lei in leva la casele de schimb din Bulgaria.
E mai comod si mai sigur sa scot leva dupa cardul de lei la un bancomat al unei banci.( chiar daca o sa ma taxeze)

 bela, on 30 iunie 2021 - 12:57, said:

Care OMV exact?

Asta https://www.google.r...85!4d25.9733157

#4032
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Raiffeisen voia anul trecut 10 leva comision, în condițiile în care scoteam de pe un card Raiffeisen romanesc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate