Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3277
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 astrahcdti, on 07 februarie 2018 - 10:08, said:

tocmai asta nu stiu
cum o cresc?
am o ariston clas premium evo in condensare

Deschizi usor robinetul de alimentare de la retea pana ajungi la presiunea dorita.

#3278
astrahcdti

astrahcdti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.05.2017
e deschis la maxim
n-am umblat niciodata la el

#3279
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sub centrala, in partea dreapta, in drept cu intrarea de apa rece, ai un robinet mic de umplere instalatie.

#3280
astrahcdti

astrahcdti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.05.2017
Da, multumesc.
Faceam o confuzie de termeni, intre alimentare si umplere

#3281
bflorin23

bflorin23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.06.2008
Salut!

Trebuie sa cumpar caloriferele pentru a le monta. Instalatorul mi a recomandat Kermi ca ar avea nujt ce tehnologie revolutionara Therm X2 si ca ar avea avantaj in cazul meu. Eu si sotia suntem plecatii la munca de la 8 la 6 si dc o voi seta la o temperatura mai mica de la 8 la 5 , si o voi programa lde la  5 la o temperatura mai mare, aceste calorifee vor avea rolul de a incalzi mai repede . O fi adevarat ?

Intre caloriferele Kermi , Vogel &Noot si Purmo, care ar fi mai bune?

Tehnologia de la Kermi, Therm X 2 are ceva avantaje? Cine le are instalate  poate sa-mi zica daca a resimtit in vreun fel si a adus vreun avantaj dc se incalzeste prima data  panoul frontal ?

Am observat ca cele de la Vogel sau Purmo au pentru aceleasi dimensiuni puteri mai mari decat la Kermi. Care ar fi cauza sa aiba putere declarata mai mare?

#3282
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cica " Pe durata unei functionari normale placa din fata se incalzeste integral iar placa din spate abia se incalzeste, jucand rol de scut termic. Astfel incaperea se va incalzi mult mai repede, placa frontala radiaza mai multa caldura in timpul functionarii normale iar cheltuielile de incalzire se reduc substantial datorita ventilului special "
Pare un avantaj ca nu incalzesti si peretele insa daca nu are aripioare pe ambele fete , la interior ....

Daca diferenta de pret e substantiala fata de unul clasic de otel , parerea mea este ca nu amortizezi prea repede acea diferenta .

#3283
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwCsq33zezU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
teoretic au suprafata radianta mai calda...

practic are instalatorul o reducere substantiala la romstal.

#3284
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 bflorin23, on 08 februarie 2018 - 20:59, said:

Salut!

Trebuie sa cumpar caloriferele pentru a le monta. Instalatorul mi a recomandat Kermi ca ar avea nujt ce tehnologie revolutionara Therm X2 si ca ar avea avantaj in cazul meu. Eu si sotia suntem plecatii la munca de la 8 la 6 si dc o voi seta la o temperatura mai mica de la 8 la 5 , si o voi programa lde la  5 la o temperatura mai mare, aceste calorifee vor avea rolul de a incalzi mai repede . O fi adevarat ?

Intre caloriferele Kermi , Vogel &Noot si Purmo, care ar fi mai bune?

Tehnologia de la Kermi, Therm X 2 are ceva avantaje? Cine le are instalate  poate sa-mi zica daca a resimtit in vreun fel si a adus vreun avantaj dc se incalzeste prima data  panoul frontal ?

Am observat ca cele de la Vogel sau Purmo au pentru aceleasi dimensiuni puteri mai mari decat la Kermi. Care ar fi cauza sa aiba putere declarata mai mare?

Ia monteaza in spatele unui calorifer normal o folie de aluminiu, si o sa vezi atunci ce KERMI grozav ai!Posted Image

#3285
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Eu am 2 kermi therm x2 , dar nu ma incanta cu nimic , intr-adevar sunt de calitate la tabla , vopsea nu am ce zice . Eu unul am scos acel dispozitiv ( garnitura ) care se monteaza pt. a face sa circule apa mai intai prin panoul fata si chiar si asa are o mica tendinta de a se incalzi mai intai in fata ... Prefer oricand un calorifer clasic ...sunt curios daca mai are cineva ca sa aflam si alta opinie in legatura cu kermi therm x2 ...

#3286
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 09 februarie 2018 - 11:08, said:

...........

practic are instalatorul o reducere substantiala la romstal.
Si chiar daca are , la ce crezi ca ajuta , sau pe cine ???? Nu crezi ca de cele mai multe ori tocmai pe client ?

Attached Files



#3287
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In marea majoritate a cazurilor, clientul plateste piesele la pretul integral. Reducerea intra in buzunarul instalatorului, in plus pe langa manopera.
Desigur, persoanele de fata se exclud...

#3288
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In marea majoritate a cazurilor , clientul plateste factura ... Daca priveai atent vedeai care este totusi avantajul nostru ..

Edited by 86-APP, 10 February 2018 - 21:01.


#3289
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Factura sau factura proforma?

 86-APP, on 10 februarie 2018 - 21:01, said:

In marea majoritate a cazurilor , clientul plateste factura ... Daca priveai atent vedeai care este totusi avantajul nostru ..
Tu lucrezi pe firma, "dorel" nu.
Stiu cum lucreza multi mesteri, ii doare in bip de reducere, ii intereseaza doar cat le ramane lor.
Nu conteaza ca sunt platiti bine, pana nu fac o tampenie pentru niste firfirei nu se simt bine.

Am lucrat cu un istalator, unul bun, si stii  cum lucra?
Hai in magazin sa luam materiale, spunea care e mai bun si de ce...

Edited by arg, 11 February 2018 - 00:16.


#3290
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Prietena mea a gasit un pic de mucegai in spatele noptierei din dormitor....o intrebare cunoscatorilor....un calorifer prea mic pt.camera poate duce la acest neajuns? Posted Image

#3291
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
teoretic da, practic nu
muta noptiera pe un perete interior.

#3292
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
De unde stiai ca este pusa pe perete exterior? Si de ce apare? Camera nu scade sub 22 grade iarna....

#3293
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
din globul de cristal.......
altfel nu avea cum temperatura peretelui sa fie sub punctul de condes....

https://ro.wikipedia.../Punct_de_rouă

http://www.dpcalc.org/

Edited by arg, 06 March 2018 - 12:16.


#3294
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Peretele exterior are polistiren pe el, eu tot nu pricep de ce a aparut mucegai....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate