Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#1315
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Imi poate explica cineva paragraful:
-Nu sunt cheltuieli deductibile
-Cheltuielile de achizitionare sau de fabricare de bunuri si a drepturilor amortizabile din Registru-inventar.

Adica daca-mi cumpar sa zic niste tzeava de fier sa construiesc ceva sa-mi functioneze PFA sau SRL -ul nu se scade pretul tzevilor din incasari?

#1316
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015
Ce cheltuieli deductibile la PFA la Norma de Venit?

#1317
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View PostKean, on 07 iunie 2017 - 20:17, said:

Imi poate explica cineva paragraful:
-Nu sunt cheltuieli deductibile
-Cheltuielile de achizitionare sau de fabricare de bunuri si a drepturilor amortizabile din Registru-inventar.

Adica daca-mi cumpar sa zic niste tzeava de fier sa construiesc ceva sa-mi functioneze PFA sau SRL -ul nu se scade pretul tzevilor din incasari?

Pentru ce ai avea nevoie de cheltuieli deductibile cand o sa platesti la stat o suma fixa indiferent de cat produci  (dat nu mai mult de 100k de euro parca) si faci profit.

#1318
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
Salut , intrebare pentru cei cu experienta : un PFA , cu norma de venit , este obligat sa isi procure acel cod EUID ?  
Ce am gasit pe internet , sunt pareri si pro si contra ... Rog , pe cei care au trecut prin asa ceva , prin procesul de obtinere a codului .

Amicul care m a rugat sa ma interesez ,  imi spunea ca nu este interesat de obtinerea acestui COD , in activitatea pe care o desfasoara , nu are nevoie de asa ceva . Mersi , in avans .

#1319
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.avocatnet...omerțului.html

#1320
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Ma poate lamuri cineva daca noua lege modificata din 1 August 2017 ii afecteaza in vreun fel pe cei cu pfa cu norma de venit?

#1321
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Stiu ca trebuia sa depun in acest an un act la ANAF cu toate veniturile pentru anul trecut. Stie cineva pana la ce data trebuia depus ? Multumesc

Si cum se numeste formularul. PFA cu norma de venit

Edited by ReKo, 11 September 2017 - 17:45.


#1322
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
are cineva PFA la norma, neplatitor de TVA, si cu facturi catre entitati platitoare de TVA din UE?
am inteles ca trebuie cerut un cod de TVA pentru inscrierea in ROI, dar nu stiu cum ar trebui sa arate facturile (cu TVA 0 sau fara TVA?)

#1323
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015
Da, trebuie sa iti dea cod TVA valid in VIES, pentru taxare inversa.

Facturile nu contin coloana de TVA iar pretul si valoarea au specificatia in titlu "No VAT"

#1324
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
vreau si eu o confirmare referitoare la modificarile din Codul fiscal de la sfarsitul lui 2017.
OUG 79/2017 a guvernului spune asa:

Quote

56. Articolul 148 se modifică și va avea următorul cuprins:
"ART. 148
Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente
(2) Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente, din una sau mai multe surse de venit, datorează contribuția de asigurări sociale dacă sunt îndeplinite următoarele condiții, după caz:
c ) valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 69, este cel puțin egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit;
un PFA impozitat la norma care este in acelasi timp si angajat full-time are norma redusa la jumatate. asta inseamna ca respectivii care au norma initiala mai mica de 45.600 lei (adica salariul minim * 12 * 2) nu trebuie sa contribuie la fondul de pensii?


ps: si am gasit singur raspunsul, in sesiunea ANAF de indrumare din 3 ian:

Quote

Intrebare: Pentru un pfa cu norma de venit care are si calitatea de salariat (norma se injumatateste), mai este obligat sa depunadecl 600 si sa plateasca cas si cass ?
Raspuns: Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit, datorează contribuția de asigurări sociale dacă valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului după aplicarea corecțiilor ("norma înjumătăţită") este cel puțin
egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția.
Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate, datorează contribuția dacă realizează venituri anuale cumulate cel puțin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe țară din una sau mai multe surse de venituri din categoriile prevăzute la art. 155 alin. (2). Persoanele fizice menționate mai sus au obligația depunerii Declaraţiei până la data de 31 ianuarie 2018

Edited by _Smiley_, 08 January 2018 - 16:55.


#1325
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Buna!
Imi poate spune cineva daca trebuie depus ceva la ANAF, acum la inceputul anului?

Sunt pfa cu norma de venit.

#1326
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Declaratia 600 pana pe 31 ianuarie.

#1327
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Parca se depunea DOAR daca norma depaseste 35% din salariul mediu brut.
Anul trecut nu am depus fiindca aveam norma mai mica decat 35% din salariul mediu brut.
Anul asta se pare ca voi depune decl. 600.
Mai trebuie depus si altceva?

Edited by ekoly, 09 January 2018 - 20:02.


#1328
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Imi poate spune cineva cum se completeaza pagina 2 din declaratia 600?  ->  (II.3. VENIT BAZA LUNARĂ DE CALCUL AL CONTRIBUŢIEI DE ASIGURĂRI SOCIALE*)

#1329
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Ai norma de venit peste salariul minim? Adica e mai mare de 12 luni x 1900 Lei?

Daca da, atunci esti obligat sa platesti contributie la pensie (adica Asigurari Sociale, adica CAS). Aceasta contributie de 25% se aplica pentru o baza de calcul cel putin egala cu salariul minim, deci la punctul II.3. trebuie sa scrii "1900" (ca sa platesti 25% din 1900 Lei drept contributie lunara la pensie). Poti trece si o suma mai mare.

Daca norma de venit e sub salariul minim, atunci nu esti obligat sa platesti CAS. E la alegerea ta daca treci 0 sau 1900 sau xxxx.

#1330
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postddd333, on 10 ianuarie 2018 - 21:38, said:

Ai norma de venit peste salariul minim? Adica e mai mare de 12 luni x 1900 Lei?
Norma mea de venit este FIX EGALA cu 22800. Adica este EGALA cu 12 luni x 1900 Lei. In cazul asta (egala) mai platesc?
Stiam ca se depune decl. 600 DOAR daca norma depaseste 35% din salariul mediu brut.
Cum e pana la urma?

#1331
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
citeste si tu ce am postat eu chiar inainte sa incepi cu intrebarile.

#1332
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am citit, insa termenii astia juridici si alambicati ma fac sa nu inteleg nimic. Din ce inteleg eu, ar trebui sa depun decl.600.

Quote

Norma mea de venit este FIX EGALA cu 22800. Adica este EGALA cu 12 luni x 1900 Lei. In cazul asta (egala) mai platesc?
Stiam ca se depune decl. 600 DOAR daca norma depaseste 35% din salariul mediu brut.
Cum e pana la urma?
Deci?

Edited by ekoly, 10 January 2018 - 22:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate