Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#1
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cine are PFA cu NORMA DE VENIT pe servicii IT, cat este norma in orasul vostru?

Se plateste 16% din norma sau 16% din 40% din norma? (forumurile nu m-au lamurit)

Ce formulare se completeaza? Formularul 200 se completeaza? Am inteles ca pentru un credit pe PFA, banca iti cere formularul 200.

Alte informatii sigure sunt binevenite.

Multumesc.

#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
sincer nici eu nu prea stiu multe despre asta.
eu am venitul net determinat pe baza normei 4300 lei

pe anu asta inca astept plicul ala cu decizia de impozit...

later edit:

eu platesc 16% din norma (16% din 40% wtf?)
la 3400 lei (cat am avut norma pe perioada lucrata) am platit 540 lei


oricum, pare cam putin venitu asta estimat de ei. cand mi-am facut autorizatia nu ma asteptam sa platesc asa putin impozit :P

Edited by unu, 15 January 2008 - 12:02.


#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Norma depinde de oras, este stabilita local.

Pe mine ma intereseaza in Rm. Valcea, am fost la finante si mi-au zis 33700, ceea ce mi se pare mult fata de alte norme de care am auzit. Repet, norma pe servicii IT.

Tu ai avut de completat formularul 200?

#4
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
33700 ??

nu mai tin minte ce form. am completat, cred ca era 200. a fost demult.
ca activate am "consultanta si furnizare de alte produse soft.." (7222)

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cate face un telefon bine plasat... :)

Deci, se aplica niste reduceri (cei 40% de care am auzit) in cazuri speciale (peste 75 de ani, etc)
Daca esti si angajat, platesti 16% din 50% din norma.

Nu se completeaza nici un formular, doar decizia de impunere.

Destul de nasol cu creditul...

#6
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostTLGsoft, on Jan 15 2008, 11:44, said:

Cine are PFA cu NORMA DE VENIT pe servicii IT, cat este norma in orasul vostru?
Se plateste 16% din norma sau 16% din 40% din norma? (forumurile nu m-au lamurit)
Ce formulare se completeaza? Formularul 200 se completeaza? Am inteles ca pentru un credit pe PFA, banca iti cere formularul 200.

Am complectat numai 221 - "Declaratie privind veniturile estimate din activitati independente" - (si 070 - dar asta este off topic) cand m-am inscris ca PFA la admin fin. Pe 221 am bifat la litera C: II) Declar ca venitul net se determina pe baza de norme de venit.
In urma declaratiei 221 am primit acasa de la admin fin o "Decizie de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit privind venitul din actvitati independente pe anul 2007".  Norma de venit este stabilita de organele locale - primarie - si la mine (urmare a 221) era de 6000 lei.
Trebuia sa platesc un impozit anual de 960 lei adica 240/trimestru... adica 16% din norma de venit.
Plata am facut-o trimestrial cu numerar la casieria admin fin. Am avut grija sa capsez fiecare chitanta la "Decizia de impunere..."

Aici in BU pe IT a fost 5000 in 2006, 6000 in 2007...astept decizia de impunere pe 2008.

#7
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Pe anul 2007 mi-a fost calculat impozit de 1120 lei pentru 7000 lei norma de venit stabilita. Deci platesti 16% dupa norma de venit.

#8
p3trix

p3trix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.02.2006
PFA pe IT, cu norma de venit in 2007 am platit 16% din norma. Dar fiind si angajat cu carte de munca mi s-a considerat 50% din norma, deci impozitul pe jumatate.
Pentru credite: un coleg si-a luat un credit de consum in care i s-au luat in considerare si veniturile de pe PFA. Fiind inregistrat cu norma, veniturile reale sunt mai mari decat norma. A gasit o banca (volksbank cred) care i-a luat in considerare veniturile pe pfa: media facturilor catre client. A avut nevoie si de contractul semnat in baza caruia presta serviciile, si vechime de cel putin 6 luni - 12 luni... nu stiu exact.

#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postp3trix, on Jan 16 2008, 11:54, said:

PFA pe IT, cu norma de venit in 2007 am platit 16% din norma. Dar fiind si angajat cu carte de munca mi s-a considerat 50% din norma, deci impozitul pe jumatate.
Pentru credite: un coleg si-a luat un credit de consum in care i s-au luat in considerare si veniturile de pe PFA. Fiind inregistrat cu norma, veniturile reale sunt mai mari decat norma. A gasit o banca (volksbank cred) care i-a luat in considerare veniturile pe pfa: media facturilor catre client. A avut nevoie si de contractul semnat in baza caruia presta serviciile, si vechime de cel putin 6 luni - 12 luni... nu stiu exact.

O sa ma interesez la VolksBank, multumesc de informatie.

Mai exista si alte banci care sunt flexibile in sensul de a da credit de locuinta la PFA cu norma de venit ?

#10
slx

slx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2004
Am si eu o intrebare, cred ca se repeta.

Sunt angajat cu cartea de munca (IT), si vreau sa imi fac si pfa cu norma de venit si neplatitor de tva. ( 7222)

Cat platesc impozit ? 16% din norma de venit stabilita la primarie? Are vreo importanta ca sunt si angajat cu carte de munca ?

In plus, firma plateste CAS pt mine, o sa mai platesc inca o data ca pfa ?

merci

#11
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postslx, on Jan 21 2008, 17:27, said:

Am si eu o intrebare, cred ca se repeta.

Sunt angajat cu cartea de munca (IT), si vreau sa imi fac si pfa cu norma de venit si neplatitor de tva. ( 7222)

Cat platesc impozit ? 16% din norma de venit stabilita la primarie? Are vreo importanta ca sunt si angajat cu carte de munca ?

In plus, firma plateste CAS pt mine, o sa mai platesc inca o data ca pfa ?

merci

16% din norma de la primarie.

Daca ai carte de munca, platesti 8% din norma (sau 16% din juma de norma, cum vrei s-o iei). In plus, nu mai platesti CAS pe PFA.

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTLGsoft, on Jan 21 2008, 16:43, said:

16% din norma de la primarie.

Daca ai carte de munca, platesti 8% din norma (sau 16% din juma de norma, cum vrei s-o iei). In plus, nu mai platesti CAS pe PFA.


Wrong, asta se plateste.

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostC.F.S., on Jan 21 2008, 17:46, said:

Wrong, asta se plateste.

Daca ai carte de munca?

#14
slx

slx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2004
Deci am carte de munca la firma X, care plateste tot pt mine cas, somaj, bla bla

Sa inteleg ca platesc 8% din norma ?!

Iar cu CAS, nu pricep de ce tre platit de 2 ori

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postslx, on Jan 21 2008, 18:02, said:

Deci am carte de munca la firma X, care plateste tot pt mine cas, somaj, bla bla

Sa inteleg ca platesc 8% din norma ?!

Iar cu CAS, nu pricep de ce tre platit de 2 ori

Nu stiu de unde stie C.F.S. ca se plateste CAS chiar daca ai carte de munca, dar am intrebat un prieten care este in situatia respectiva si a zis ca nu trebuie.

#16
p3trix

p3trix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.02.2006

View PostTLGsoft, on Jan 21 2008, 20:29, said:

Nu stiu de unde stie C.F.S. ca se plateste CAS chiar daca ai carte de munca, dar am intrebat un prieten care este in situatia respectiva si a zis ca nu trebuie.

Nici eu nu am platit CASS... inca, dar cred ca trebuie platit. CASS-ul se plateste pe toate veniturile, parca asa zice legea. Acum, intrebarea e de unde stie CAS-ul ce venituri am eu? Eu sunt angajat, acolo platesc CASS-ul, de unde stie CAS-ul ca sunt si PFA, pentru a ma obliga sa platesc?

#17
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postp3trix, on Jan 22 2008, 10:01, said:

Nici eu nu am platit CASS... inca, dar cred ca trebuie platit. CASS-ul se plateste pe toate veniturile, parca asa zice legea. Acum, intrebarea e de unde stie CAS-ul ce venituri am eu? Eu sunt angajat, acolo platesc CASS-ul, de unde stie CAS-ul ca sunt si PFA, pentru a ma obliga sa platesc?

Buna intrebarea...m-ar interesa si pe mine un raspuns mai ales pentru PFI

#18
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postp3trix, on Jan 22 2008, 10:01, said:

Acum, intrebarea e de unde stie CAS-ul ce venituri am eu?
Simplu - de la directia de finante, unde depui declaratia globala de venituri anual..
Normal, probabil CASS nu o sa zica nimic daca nu platesti contributia pentru sanatate pe unul din venituri, doar cand ai nevoie de o adeverinta de la ei pentru medicul de familie..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate