Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

UNDE sa fac analize?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Buna Ziua si La Multi Ani.

Dilema am si eu .... vreau sa`mi fac un set de analize medicale generale. Sunt student si ca orice student, banii nu sunt printre cei mai multi, cu toate acestea nu asta ar fi problema.
Vreau sa merg undeva in Bucuresti sa`mi fac un set complet de analize sa stiu si eu in ce stadiu mai sunt [ce e bun si ce e rau]. Nu exclud si varianta cabinetelor particulare atat timp cat pot sa am o certitudine ca raspunsul primit este unul sigur.


Daca va mai pot oferi vre`o informatie intrebati.

Va multumesc mult.
Alex.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.805
  • Înscris: 06.09.2004
oricare din centrele mari e ok - medsana, medicover, etc. eu am avut o experienta mai proasta cu cmu unirea, dar s-ar putea sa fi fost ceva intamplator. eu as recomanda medicover, au mai multe sedii in bucuresti si merge mai repede treaba.

#3
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 born2lose, on Jan 7 2008, 09:40, said:

oricare din centrele mari e ok - medsana, medicover, etc. eu am avut o experienta mai proasta cu cmu unirea, dar s-ar putea sa fi fost ceva intamplator. eu as recomanda medicover, au mai multe sedii in bucuresti si merge mai repede treaba.

si .... cum fac? merg acolo si spun "vreau si eu un set complet de analize" :)
Aveti idee cam ce si cum sa intreb .. sau ? Nu vreau sa ratez ceva , dar nici nu vreau sa imi umfle nota degeaba :D

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.805
  • Înscris: 06.09.2004

 diabboliq, on Jan 7 2008, 15:09, said:

si .... cum fac? merg acolo si spun "vreau si eu un set complet de analize" :)
Aveti idee cam ce si cum sa intreb .. sau ? Nu vreau sa ratez ceva , dar nici nu vreau sa imi umfle nota degeaba :D

in principiu, suni, spui ce vrei si ei te programeaza. la un moment dat stiu ca vazusem si niste liste de preturi pe net, dar nu mai stiu la ce clinica. despre analize, nu stiu ce sa recomand, asta tu ar trebui sa stii cel mai bine  :D

#5
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 born2lose, on Jan 7 2008, 16:02, said:

in principiu, suni, spui ce vrei si ei te programeaza. la un moment dat stiu ca vazusem si niste liste de preturi pe net, dar nu mai stiu la ce clinica. despre analize, nu stiu ce sa recomand, asta tu ar trebui sa stii cel mai bine  :D

asta e dilema... eu nu am nimic. Nu ma doare nimic...nu imi lipseste nimic, dar imi place sa fiu pro-activ si sa imi fac si eu o testare din timp...sa vad cum stau :D

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu exista un cabinet medical studentesc? Acolo ti se pot recomanda niste analize. Nu trebuie neaparat sa mergi la laboratorul indicat de catre medicii de acolo, daca nu vrei.

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.650
  • Înscris: 11.05.2006
Medicover este si in Cluj, nu trebuie sa dai niciun telefon pentru nicio programare, te duci frumusel la ei, pana la ora 11 dimineata, nemancat, nebaut nimic, si spui ca vrei niste analize generale. Ideal ar fi sa stii din start ce analize (te poti informa de pe Net), ca sa nu stai prea multa vreme sa te holbezi pe listele de analize, care sunt foarte variate. Trebuie sa completezi o fisa cu datele personale, fisa pe care bifezi analizele dorite. Durata de eliberare a rezultatelor poate varia intre cateva ore si 10 zile, depinde de analizele facute. Eu am fost multumita de Medicover, mi-am facut ditamai setul de analize. Domnisoarele de acolo au fost foarte dragute, te informeaza si ele cu privire la numele (in termeni medicali) unor anumite analize, daca nu le stii.

Acum, tu, fiind student, du-te frumos la Policlinica pentru Studenti (sper sa fie asa ceva, pe cand eram eu studenta, ne trimiteau musai sa ne inregistram) si ia-ti un bilet de trimitere, macar pentru cateva analize, ca sa nu platesti tot toptanul.

PS. Daca vrei si de urina, nu numai de sange, ori colectezi tu, intr-un recipient curat si bine inchis, prima urina de dimineata (cativa ml), ori le spui lor acolo asta si-ti dau ei un borcanas special.


#8
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 Deria_Leena26, on Jan 8 2008, 19:57, said:

Medicover este si in Cluj, nu trebuie sa dai niciun telefon pentru nicio programare, te duci frumusel la ei, pana la ora 11 dimineata, nemancat, nebaut nimic, si spui ca vrei niste analize generale. Ideal ar fi sa stii din start ce analize (te poti informa de pe Net), ca sa nu stai prea multa vreme sa te holbezi pe listele de analize, care sunt foarte variate. Trebuie sa completezi o fisa cu datele personale, fisa pe care bifezi analizele dorite. Durata de eliberare a rezultatelor poate varia intre cateva ore si 10 zile, depinde de analizele facute. Eu am fost multumita de Medicover, mi-am facut ditamai setul de analize. Domnisoarele de acolo au fost foarte dragute, te informeaza si ele cu privire la numele (in termeni medicali) unor anumite analize, daca nu le stii.

Acum, tu, fiind student, du-te frumos la Policlinica pentru Studenti (sper sa fie asa ceva, pe cand eram eu studenta, ne trimiteau musai sa ne inregistram) si ia-ti un bilet de trimitere, macar pentru cateva analize, ca sa nu platesti tot toptanul.

PS. Daca vrei si de urina, nu numai de sange, ori colectezi tu, intr-un recipient curat si bine inchis, prima urina de dimineata (cativa ml), ori le spui lor acolo asta si-ti dau ei un borcanas special.

am inteles si .. iti multumesc.
Ideea e ca eu ma uit la numele in termeni medicali sau nu ca la alfabetul chinezesc. D`aia intrebam aci poate si`a mai facut cineva sa stiu cam ce si cum sa aleg :D

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.805
  • Înscris: 06.09.2004

 diabboliq, on Jan 9 2008, 04:19, said:

am inteles si .. iti multumesc.
Ideea e ca eu ma uit la numele in termeni medicali sau nu ca la alfabetul chinezesc. D`aia intrebam aci poate si`a mai facut cineva sa stiu cam ce si cum sa aleg :D

atunci du-te la doctorul de familie si intreaba-l, oricum el stie ce-ai mai avut.

#10
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Sanador sau fostul spital Victor BAbes(nu-mi amintesc cum se numeste acum). Astea sunt cele mai bune,dupa parerea multor doctori...

#11
Merde

Merde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 03.06.2009
Aveti idee daca centrul de analize din spitalul Colentina este privat (si cum se numeste ) , sau apartine de spital ?

#12
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.005
  • Înscris: 11.08.2008
La Spitalul Fundeni mi-le fac in tot deauna

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate