Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

UPC ieftineste cablul TV!

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
UPC-ul raspunde la amenintarile RDS-ului.In Bucuresti,mai exact in Drumul Taberei au aparut afise pe care scrie mare:ACUM AI DE CE SA RAMAI LA UPC!
Abonament cablu tv analogic: 15 RON(tva inclus) --45 programe
Abonament cablu tv digital: 21 RON(tva inclus) --101 programe
Plus 3 luni gratis daca alegi un pachet triple play.
Oferta este valabila pentru abonamentele incheiate pe 2 ani,pana la 31.01.2008.
O sa revin cu o poza!

#2
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
penibil....asta inseamna ca de cind e abonamentul 34 ron ....neau furat in veselie.....oricum tot pa le zic.

#3
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Disperatii! Adica acum se poate abonament cu 15 ron, cand vine rds peste ei. Inca un motiv sa plec de la ei si de la cablu cand apare rds si la mine in zone. Niste hoti.
Auzi abonament pe 2 ani... cine stie ce oferte or mai fi peste 2 ani. Daca ma gandesc ce linie de internet aveam acum doi ani.. hehe, ce vremuri..

#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Acum s-au trezit ? :D

In Galati cablul TV la RDS  costa 10 RON + TVA pentru pachetul cu 39 programe ( parca :D )

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă prețurile alea nu figurează ca ofertă specială redusă permanentă în contract atunci degeaba cer să stai 2 ani, e frecție. Deci dacă în contract scrie că ăsta-i prețul pentru abonament atunci asta e, e ofertă normală și poți pleca oricînd vrei. Interdicția de a pleca e ilegală și nu valorează nici cît o ceapă degerată.

#6
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postcrissty, on Dec 18 2007, 20:04, said:

UPC-ul raspunde la amenintarile RDS-ului.In Bucuresti,mai exact in Drumul Taberei au aparut afise pe care scrie mare:ACUM AI DE CE SA RAMAI LA UPC!
Abonament cablu tv analogic: 15 RON(tva inclus) --45 programe
Abonament cablu tv digital: 21 RON(tva inclus) --101 programe
Plus 3 luni gratis daca alegi un pachet triple play.
Oferta este valabila pentru abonamentele incheiate pe 2 ani,pana la 31.01.2008.
O sa revin cu o poza!

Prea tirziu.La mine deja a cablat RDS-ul folosind gaurile facute intre etaje de UPC :lol: si tot blocul asteapta sa se care de la Astral.Au fost mult prea nesimtiti .. plateai dublu fata de RDS.

#7
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
N-am inteles ?! Cei care sunt deja abonati merg inainte pe abonamentul de 300 000 ?

#8
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
da  :)
la noi daca are UPC monopol, nu discuti

#9
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
LOL ???

eu platesc 45 lei pt 101 canale

WTF ? ma duc peste ei

#10
zumxum

zumxum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2007
mmm… tarziu, prost, cretin, idiot… LAME. Ce sa mai scada preturile, daca nu mai au ce vinde decat canale care sfatuiesc sa te inscrii la Focus Sat.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postalexpreda, on Dec 19 2007, 13:56, said:

LOL ???

eu platesc 45 lei pt 101 canale

WTF ? ma duc peste ei

si eu la fel, la momentul introducerii digitalului 45 de ron era cel mai mic abonament.... ce magarie  :(

#12
ViRusachE

ViRusachE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.05.2003

View Postdvn2007, on Dec 19 2007, 13:49, said:

da  :)
la noi daca are UPC monopol, nu discuti
O ofertă ciudată venită la părinții mei. De ce spun ciudată? RDS tocmai a pus un afiș pe ușa de la intrare în care spunea că oferă și ei în bloc televiziune prin cablu, mai ieftin! Bine, afișul respectiv a dispărut cam într-o oră cam de la toate scările... <_<  
A fost o perioadă în care dacă într-un bloc era o firmă, cealaltă nu se mai băga. Acum poate RDS a încălcat "interdicția" :)
Chestia se pare că e făcută în grabă, la furnizor nu scrie niciun reprezentant, e doar o semnătură. La gratuități nu e notat nimic. Nu  m-au consultat ai mei și au semnat.
Oricum, va cădea monopolul și nu știu cum or să o mai scoată... Pe de o parte internet cu rețea metropolitană, downl. de cca. 1-3 Mbytes/sec (=peste 24 Mbit)  și fără limitare+telefonie fixă+telefonie mobilă+cablu TV la prețuri acceptabile față de internet+telefonie+cablu tv la prețuri astronomice și cu limitare la p2p și cine știe ce altceva.
Sincer, după ce s-a întâmplat cu UPC, parcă ceea ce fac RDS adică "miserupismul" și alte chestii nu mi se mai par atât de nasoale.
Oricum, suntem în România, nu ar trebui să mă mai mire nimic...
Pot spune doar atât... RUȘINE UPC!!!

Attached Files



#13
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Pozele pe care le-am promis cu afisul UPC!

Attached Files



#14
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Un jeg de firma UPC !

#15
george8261

george8261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2007

View PostFrankie, on Dec 20 2007, 08:42, said:

Un jeg de firma UPC !
De mana cu RDS.  :D

Sute de mii de oameni au platit ca boii sume imense la UPC.. datorita intelegerii RDS-UPC.

Degeaba incearca unii sa faca din RDS - "baiatul bun". Nu tine!

Edited by george8261, 20 December 2007 - 10:03.


#16
ViRusachE

ViRusachE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.05.2003

View Postgeorge8261, on Dec 20 2007, 09:59, said:

De mana cu RDS.  :D

Sute de mii de oameni au platit ca boii sume imense la UPC.. datorita intelegerii RDS-UPC.

Degeaba incearca unii sa faca din RDS - "baiatul bun". Nu tine!
Da, și eu cred că există o înțelegere dar cum am spus mai sus, cred că începe sa pice. Cel puțin la noi în Timișoara, sunt rare (sau nu sunt deloc) blocuri în care au tv și UPC și RDS. M-a mirat faptul că au pus și RDS. Probabil de aceea a venit și acea "ofertă".
Cât privește RDS - "baiatul bun", e adevărat, au multe "bube în cap" dar eu nu spuneam de asta ci de faptul că sunt mai ieftini. Adică nu "mă f***e" pe bani mulți. Sincer, mă cam ia cu dureri de cap când mă gândesc că voi avea de a face cu cei de la "service" de la RDS dacă voi avea probleme. Dar hey... la ei e o obișnuință și oricând este metro, sunt hub-uri de DC și fără conectare la net (pe fiber). Nu merge netul, iau un film și mă uit... Și peste toate astea, s-au cam diminuat problemele la RDS în Timișoara. Știu asta fiindcă mă ocup de service calculatoare și "certuri cu service-ul" când nu merge ceva...
Deci ca un rezumat:mai bine mă f**e RDS decât UPC.

Edited by ViRusachE, 20 December 2007 - 10:43.


#17
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postgeorge8261, on Dec 20 2007, 09:59, said:

De mana cu RDS.  :D

Sute de mii de oameni au platit ca boii sume imense la UPC.. datorita intelegerii RDS-UPC.

Degeaba incearca unii sa faca din RDS - "baiatul bun". Nu tine!

Daca mergem pe rationamentul tau, Vodafone si Orange se pot lua de mana... Milioane de oameni platesc "ca boii" sume imense din cauza duopolului Vodafone - Orange sau Orange - Vodafone, nu conteaza ordinea. Daca nu se relansa Cosmote si nu ar fi aparut Digi Mobil, tarifele pentru telefonia mobila ar fi crescut, iar ofertele ar fi fost mai proaste.

Revenind la RCS & RDS, nu e nimeni vinovat de situatia din "preistoria" cablului in Romania. Totul la inceput s-a facut pe baza intelegerilor, pentru ca nu existau legi care sa reglementeze domeniul CATV. Nu exista nici ANRC in acea perioada.

Mi se pare normal ca fiecare operator sa vina cu oferta si consumatorul sa aleaga in functie de nevoile si posibilitatile lui financiare. Am renuntat in urma cu un an si ceva la UPC, de unde aveam televiziune prin cablu, telefonie si Internet. Au existat multe probleme cu acest operator, insa ultima gafa a lor a pus capac - mi-au taiat netul si telefonul fara sa ma anunte, pentru ca o factura achitata la termen aparea in baza lor de date ca fiind neachitata. Eroarea de sistem nu a putut fi corectata de referentul din tura de noapte, pe motiv ca nu are acces la baza de date completa. Eu stateam de pe telefonul mobil de o ora sa astept sa vorbesc cu cineva si chiar daca aveam dovada platii in fata, n-am reusit sa conving pe nimeni sa-mi dea drumul la serviciile pe care le platisem. Astfel ca am renuntat cu totul si am luat Digi TV pentru televizor, telefonie de la RomTelecom si Internetul de la ClickNet.

Acum, ca a aparut oferta RCS & RDS, le ofer o sansa, pentru ca nu e vorba de o suma foarte mare. La UPC nu m-as intoarce decat pentru preturi sub RCS & RDS, ceea ce nu vor face in veci. Este rusinos pentru UPC sa reduca preturile la jumatate de abia dupa ce s-a instalat concurenta in fieful lor de clienti. Cu actualul management, UPC va pierde incontinuu in fata principalului concurent. Unde s-au dus banii UPC-ului? Cel mai probabil afara din tara, pentru ca nici la aceasta ora reteaua UPC din Bucuresti nu este din fibra ingropata, ci exista strict cabluri trase din bloc in bloc. RCS & RDS are fibra ingropata si de la noduri merge cu cabluri clasice.

Pe scara unde stau, din 15 apartamente existente, numai la 2 saptamani dupa lansarea ofertei RCS & RDS, 5 apartamente au trecut rapid la noul furnizor de televiziune prin cablu. Daca procentul migrarilor este in jur de 30% sau chiar mai mare, UPC are o problema grava. Monopolul UPC a luat sfarsit, iar cei care asteapta concurenta vor fi in sfarsit satisfacuti. RCS & RDS nu este o firma caritabila, ci pur si simplu intretine si dezvolta o afacere adunand sume rezonabile de la cat mai multi. Calitatea serviciilor? Raportul calitate/pret este OK, deci toata lumea e multumita.

Reactia UPC la expansiunea RCS & RDS vine prea tarziu si ieftinirea nu rezolva mai nimic. Lumea vrea oferte pentru pachete de servicii si servicii care sa mearga rezonabil. La aceasta ora, sa si vrea UPC sa ofere servicii bune, n-are cum, pentru ca reteaua este invechita si carpita pe ici pe colo si doar in anumite zone modernizata cum trebuie. Profitul l-au tocat pe consumul intern al companiei si restituiri catre actionari, iar reteaua a ramas de izbeliste.

La RCS & RDS s-a investit mai mult in infrastructura si de aceea in prezent isi permit sa cableze tot Bucurestiul. UPC nu s-a gandit ca "ceva e putred in Danemarca" din moment ce RCS & RDS trage fibra optica in tot Bucurestiul, inclusiv in zonele "rezervate" UPC? Normal ca nimeni de la UPC n-a gandit, pentru ca erau ocupati cu numararea banilor. De abia cand vad ca le vin din ce in ce mai putini bani iau masuri disperate. Oare o avea vreo strategie UPC in Romania? Mie mi se pare ca nu stie ce sa faca mai intai, pentru ca totul este pe butuci.

Acum, ca UPC a scazut preturile, e clar ca profitul se diminueaza si de unde bani pentru modernizarea infrastructurii? Momentan o vor exploata asa cum este si o vor moderniza cu viteza melcului turbat. Este lovitura de gratie pe care o putea primi UPC si managerii care au strans sume impresionante conducand acest operator spre faliment.

Nimeni nu crede ca UPC va disparea din Romania, insa vor fi obligati sa-si adapteze activitatea realitatilor locale. Daca UPC vrea sa aiba profit, va trebui sa-si mentina si sa-si extinda baza de clienti persoane fizice. Ce atu are UPC in prezent in fata RCS & RDS? Televiziunea digitala prin cablu. Si ar fi si mai si, daca ar si functiona cum trebuie. Acest avantaj nu va tine mult insa, pentru ca si RCS & RDS testeaza televiziunea digitala. Cam atat.

#18
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006

View Postcrissty, on Dec 18 2007, 20:04, said:

Abonament cablu tv analogic: 15 RON(tva inclus) --45 programe
Abonament cablu tv digital: 21 RON(tva inclus) --101 programe

f. interesant...acum o luna am inceput sa am niste probleme cu UPC si cand era razboiul mai in toi, apare providerul meu de net cu oferta de 60 canale la 200.000. evident ca m-am mutat fara sa mai stau pe ganduri (la UPC plateam 340.000 pe vreo 30-si-ceva-40 de canale).

ma duc acu' cateva zile la casierie UPC sa reziliez contractul. a doua zi, primesc telefon de la ei sa ma intrebe de ce vreau sa reziliez si ce pot ei sa-mi ofere ca sa raman clientul lor (!!!).

le zic ca am primit o oferta mai buna si incep baietii sa negocieze: imi ofera abonamentul UPC Small (deci ala pe care il aveam), la jumate de pret. zic nu, merci, pt. cativa lei in plus primesc mai multe canale de la ceilalti.

in fine, dupa multe discutii, in care mi se "scoteau ochii" ca mi se face o oferta exceptionala, de care nu beneficiaza orice client UPC, ii conving (sper!) ca tot oferta celorlalti e mai avantajoasa.

nu stiam de oferta asta noua de care zice crissty...acuma sa inteleg ca daca acceptam ce-mi ofereau ei (45 canale la 17 lei) eram prostu'-prostilor, cand ei aveau pregatit pentru restul poporului pretul de 15 lei...pe cine cred oare astia ca or pacali?

a! si sa nu uit: cand imi tot repetau ca un disc stricat ca imi ofera ceva exceptional, eu intrebam daca e "fair" fata de clientii vechi care platesc aia 340.000... cu alte cuvinte sanctioneaza clientii fideli. evident ca n-au avut ce sa-mi raspunda si o dadeau pe dupa visin, pe dupa prun. e urat ca sunt companii care inteleg sa faca afaceri batandu-si joc de clienti (clienti care platesc salariile angajatilor acelor companii).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate