Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aspiratorul Kirby

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca Kirby asta v-ar da si minte bine ar fi. Unde ai vazu tu loaza sa fi contrazis noi faptul ca ar fi bun? Da draguta, e bun, chiar exceptional. Cand voi avea casa cat Intercontinentalul sau cat Casa poporului sau cat Casa Alba atunci imi voi lua Kirby. Tu n-ai inteles ca noi (cel putin eu) criticam atitudinea imbecila si nesimtita a vanzatorilor de Kirby care vin si iti folosesc casa pentru prezentare aspirandu-ti doar jumatate de covor?
Plus ca atat de inteligenti puteti fi in comparatii incat sa nu va dati seama de aberatia de comparatie intre un kirby si un LG. Cocoana sau coconule, comparatia corecta este urmatoarea: un kirby costa cat 20 de LG-uri. S-ar putea (eu zic ca mai mult ca sigur) 30 de LG-uri sa te tina mai mult de 70 de ani. Ba esti sigur ca il ai in acei 70 de ani pentru ca la fiecare LG ai garantie macar 2 ani. Daca Kirby se strica in aia 70 de ani uite ca nu-l mai ai. Plus ca nu stiu cum tine el 70 de ani si e atat de bun incat voi sunteti la al treilea? De fapt inteleg, e vb de infatuare, de prostie, de proverbul: "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul", de grandomanie, de becalisme cu aipede, de columbeni etc. Sa fii tu sanatoasa/sanatos la tine acasa pe paralele parintilor si noi la cucuietii nostri din deal.
Apropos de paystation ca iar ai dat dovada de inteligenta si nu stiu gura cui a vorbit fara el, un playstation costa 1000 lei, ok, hai 1500 cu o gramada de accesorii. Daca tu imi vinzi Kirby la 1500 lei maine il cumpar. Cand n-ai cap e normal sa te fudulesti pe banii parintilor si sa faci comparatii fara noima care iti arata nivelul de inteligenta.

Edited by daddy, 09 September 2011 - 00:42.


#38
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 nighthawk, on 8th June 2010, 11:34, said:

Nu stiu cum functioneaza Kirby asta, dar:
RAINBOW depoziteaza toata mizeria in galetusa cu apa cu ajutorul turbinei, nu exista nici un sac, nu dai bani pe consumabile.
Nu cred ca exista filtru mai bun ca apa.

Din păcate la "Rainbow" există un filtur în spate, după ce iese aerul filtrat de apă. Şi trebuie schimbat o dată la 2-3 ani. Cu tot cu curăţatul apsiratorului şi filtru + montarea filturi te costă 50 euro.  :thumbdown:

#39
laurenhelen

laurenhelen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2011

 daddy, on 9th September 2011, 01:27, said:

Daca Kirby asta v-ar da si minte bine ar fi. Unde ai vazu tu loaza sa fi contrazis noi faptul ca ar fi bun? Da draguta, e bun, chiar exceptional. Cand voi avea casa cat Intercontinentalul sau cat Casa poporului sau cat Casa Alba atunci imi voi lua Kirby. Tu n-ai inteles ca noi (cel putin eu) criticam atitudinea imbecila si nesimtita a vanzatorilor de Kirby care vin si iti folosesc casa pentru prezentare aspirandu-ti doar jumatate de covor?
Plus ca atat de inteligenti puteti fi in comparatii incat sa nu va dati seama de aberatia de comparatie intre un kirby si un LG. Cocoana sau coconule, comparatia corecta este urmatoarea: un kirby costa cat 20 de LG-uri. S-ar putea (eu zic ca mai mult ca sigur) 30 de LG-uri sa te tina mai mult de 70 de ani. Ba esti sigur ca il ai in acei 70 de ani pentru ca la fiecare LG ai garantie macar 2 ani. Daca Kirby se strica in aia 70 de ani uite ca nu-l mai ai. Plus ca nu stiu cum tine el 70 de ani si e atat de bun incat voi sunteti la al treilea? De fapt inteleg, e vb de infatuare, de prostie, de proverbul: "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul", de grandomanie, de becalisme cu aipede, de columbeni etc. Sa fii tu sanatoasa/sanatos la tine acasa pe paralele parintilor si noi la cucuietii nostri din deal.
Apropos de paystation ca iar ai dat dovada de inteligenta si nu stiu gura cui a vorbit fara el, un playstation costa 1000 lei, ok, hai 1500 cu o gramada de accesorii. Daca tu imi vinzi Kirby la 1500 lei maine il cumpar. Cand n-ai cap e normal sa te fudulesti pe banii parintilor si sa faci comparatii fara noima care iti arata nivelul de inteligenta.
Intocmai, la zicala aia cu prostul. Ai vazut ca se vand kirby cu 5-6-700 de lei? La mana a doua, adevarat, si cu o vechime de 10 ani, dar tot primesti actele la el, caseta cu instructiuni, manuale, toate acceosriile ... etc. Si te mai tine, iti zic eu. Ale mele ajung si la prieteni, si la casele altora si inca rezita. E vorba de felul in care aspira. Poti sa dai cu alea 70 de LG-uri 70 de ani ca n-o sa scoata jegul pe care il scoate kirby. De asta vorbeam, nu neaparat de pret sau de cat te tine.

#40
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
WTF sa-mi iau aspirator vechi de 10 ani? Chiar si asa tot nu gasesti la pretul ala, cele mai ieftine seconduri kirby am vazut ca se invart pe la 200-220 euro adica cam 10 mil. Auzi domnisoara, daca stai cu jegul pana faci paduchi e normal sa ai nevoie de insecticid/gaz/otrava sau mai stiu eu ce trebuie sa scapi de ei. Cam la fel e si comparatia dintre cele 70 de LG-uri si jegul scos de Kirby. Oamenilor normali le este suficient un biet sampon folosit la timp si cu frecventa adecvata ca sa nu faca paduchi. N-ai impresia ca e cam la fel si cu jegul? Ok, inteleg si am spus ca inteleg sa fie folosit la hoteluri unde e suprafata imensa de aspirat, timpul scurt in care trebuie sa se faca curatenie si unde cei cazati se descalta probabil doar cand se baga in pat. Dar pentru un utilizator casnic normal nu prea ii vad rostul daca nu e un "paduchios" (metaforic vorbind dupa exemplul dat mai inainte). Bine, stiu ca marea majoritate a romanilor are o meteahna ciudata de a face curat doar la Paste si la Craciun asa ca mi se pare normal sa vorbesti de jeg intr-un covor aflat intr-o casa normala si nu intr-o camera de hotel. Eu n-am nevoie de Kirby pentru simplul motiv ca la mine in casa e foarte curat si niciodata nu e jeg pe covor.

Edited by daddy, 10 October 2011 - 23:47.


#41
neuron82

neuron82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2007
Am lucrat la kirby, acum ceva ani, in BUcuresti. Toti oamenii ramaneau cu gura cascata la performantele aparatului dar si cand auzeau de pret. La ce ajuta aparatul asta???  Aspira frate...chiar aspira. Am unul, pt ca si-a permis cineva din familie sa il cumpere. Am dat cu el si apoi am scos covorul sa il bat, cum se facea odata. L-am scos degeaba. Daca ai bani chiar merita. Daca nu ai bani stai pe forum si bati campii ca iei 7 aspiratoare LG ca iti cumperi covoare, bla bla. E bun dar scump pt nivelul de trai si de acum si de atunci. Prezentarea este facuta de asa natura incat sa nu mai dormi noaptea, iar Cornel ( team leaduril ) iti facea o prezentare de dadeai in boala copiilor. Ceea ce povestesc eu se intampla prin 2005.
De cand "am" aparatul doar de saci am avut nevoie si nici aia foarte multi pt ca sunt mari si 10 saci iti ajung foarte muult timp. Nu-i fac reclama, confirma doar ceea ce se vede la prezentari. Fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii pe care ii are. Unii de pe aici fac ce vor cu banii pe care nu ii au.

O zi buna

#42
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 neuron82, on 17th November 2011, 12:13, said:

Daca nu ai bani stai pe forum si bati campii ca iei 7 aspiratoare LG ca iti cumperi covoare, bla bla.
Ai impresia ca ironia ieftina si de prost gust este apanajul celor inteligenti? Nu, tot jignire a unui neica nimeni este.
Daca ai ceva de judecat si de scris la subiect explica ceea ce tot sustin eu si anume ca e marlanie si bataie de joc comportamentul vostru atunci cand faceti prezentarile in casele oamenilor. Cantitatea de praf sau se acarieni pe care o aspira kirby nu prea mai intereseaza pe nimeni pentru ca toata lumea stie ce e cu acest aspirator si calitatile lui.

Edited by daddy, 17 November 2011 - 17:03.


#43
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

 daddy, on 17th August 2010, 18:34, said:

.......... si i-a aspirat jumatate de covor si jumatate de saltea. Pai cum frate, cu jumatatile?! Eu am intrebat-o serios daca nu i-a dat doua palme respectivului si nu l-a pus sa-i faca covorul cum era inainte ......  . Pai mai bine nu mai faci nicio prezentare daca trebuie sa ma duc dupa aceea cu covorul la curatatorie ca sa-i faci si cealalta jumatate .

Pai normal...ca tu nu ai bani de curatatorie,asa ca mai bine il lasi murdar decat sa il aspire aia :))))))))) Imi inchipui ce jeg este la tine in casa de se observa asa mult  diferenta intre jumatate curatata si jumatate ramasa necuratata.


PS: Scuze baieti,dar nesimtitul asta ma injura incontinuu pe privat si ii arde de misto-uri,nu m-am putut abtine.

Edited by Matthaus, 18 November 2011 - 02:43.


#44
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Matthaus, on 18th November 2011, 02:40, said:

Pai normal...ca tu nu ai bani de curatatorie,asa ca mai bine il lasi murdar decat sa il aspire aia :))))))))) Imi inchipui ce jeg este la tine in casa de se observa asa mult  diferenta intre jumatate curatata si jumatate ramasa necuratata.


PS: Scuze baieti,dar nesimtitul asta ma injura incontinuu pe privat si ii arde de misto-uri,nu m-am putut abtine.
Wow, Mafalda, tu erai ?  :worthy:

#45
neuron82

neuron82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2007

 Matthaus, on 18th November 2011, 02:40, said:

Pai normal...ca tu nu ai bani de curatatorie,asa ca mai bine il lasi murdar decat sa il aspire aia :))))))))) Imi inchipui ce jeg este la tine in casa de se observa asa mult  diferenta intre jumatate curatata si jumatate ramasa necuratata.


PS: Scuze baieti,dar nesimtitul asta ma injura incontinuu pe privat si ii arde de misto-uri,nu m-am putut abtine.

care marlanie si bataie de joc???tu stii despre ce vorbesti sau ai auzit tu de la nepoata unui var ??!!  vin si iti prezint un aparat. Vrei sa vin cu covorul si salteaua mea de acasa??? eu vin dar unii isteti , tu de exemplu, vor spune ca intentionat e plin de rpaf covorul meu...cand colo ce sa vezi...si al tau e la fel. dar tu vrei curatenie in toata casa degeaba ca singur nu esti capabil sa iti faci. inca ceva, nu te obliga nimeni sa ii primesti.
si din cauza unor zmei ca tine in locsa discutam strict despre aparat, batem campii.

#46
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 neuron82, on 18th November 2011, 11:09, said:

si din cauza unor zmei ca tine in locsa discutam strict despre aparat, batem campii.
Problema e ca acest aspirator kirby se vinde in Romania la pret de 10 ori mai mare decat in USA, iar la noi salariile sunt de circa 100 de ori (in medie) mai mici fata de ale lor.
Iar doi la mana, vorba lui daddy, intr-o garsoniera sau apartament de pana la 100 mp nu prea isi are rostul. Cu un aspirator no-name la 109 lei si un mop la 11 lei iti faci treaba la perfectie.  :coolspeak:

#47
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008
Salutare tuturor,

Azi a venit si la mine un tanar cu un Kirby Sentria. Baiatu' serios, a facut prezentarea corespunzator (adica fara "jumatati de covor") si pentru cine nu a mai vazut un astfel de aspirator, intr-adevar este impresionant. Insa pretul total - 2500 de euro - este unul mai mult decat exagerat. Eu ma intreb totusi, daca in State costa 6-700 USD, adica aproximativ 450 - 500 euro, cum de cer in RO 2150 EURO + accesoriu pt. spalat 320 E + perie 40 E, total vreo 2500 de EURO ? Si ce m-a deranjat sunt insistenta si tehnicile de vanzare folosite. Cel care a facut prezentarea l-a sunat pe manager si ce sa vezi? Dintr-o data acesta mi-a aprobat ca pot sa dau avans si  doar 500 E, nu 700 si ca pot plati si-n 12 rate, nu doar in 6 cum mi s-a zis initial. Si surpriza: accesoriul pentru spalat covoare mi-l lasa gratis, dar doar daca dau azi avansul. Pana la urma ma-ntreb care este pretul adevarat, pentru ca, probabil ca daca vrei sa cumperi, mai lasa la pret. Tanarul insista in continuare, sa dau macar 100 de euro (sa ma "agate"), ba chiar s-a oferit sa mearga la banca cu mine, iar pentru rate sa nu-mi fac griji, va trece lunar cineva de la ei sa ia banii. Cand mi-a zis-o si pe-aia cu "sa sun sa vad daca mai au pe stoc la reprezentanta, ca doar pe strada d-voastra am vandut 6-7 bucati", deja "era pe fata".
Mi-a zis ca functioneaza 35 de ani, desi cineva a scris pe forum ca l-a folosit 70 de ani. Asta chiar e gogonata sau poate il utiliza doar la Paste si la Craciun. L-am intrebat despre garantia reala, pe acte. Cica are 3 ani si apoi se fac niste revizii (curatare, centrare) periodice. Si cand ma gandesc ca aia de vand masinile cu care mergem zilnic pe soselele patriei dau si cate 5-7 ani garantie la produsele lor...

Parerea mea: aparatul este bun, dar pretul este abuziv si se explica probabil prin adaosurile si comisioanele lor.

#48
teposu_teposu

teposu_teposu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2012
Am vazut si eu azi unul. F tare la aspirat, la spalat m-a dezamagit, n-am vazut o mare diferenta in comparatie cu starea initiala a covorului. De fapt tipul care a facut prezentarea a venit cam nepregatit. avea produse de curatare banale (vanish, etc), intr-o sticla apa plata :), desi la kirby au si produse de curatare. Oricum, produsul e super tare. E catalogat de organizatiile in domeniu ca fiind cel mai bun aspirator la ora actuala. Kirby face un singur produs - acest aspirator, de 90 de ani, pe care l-a imbunatatit succesiv. In fine, cui i se pare scump, sa nu si-l cumpere.
Nu este adevarat ca in state e 6-700 USD. E in jur de 2000 USD (cea mai ieftina oferta) si ajunge la 3000 USD.

Ceea ce e intr-adevar o problema e faptul ca in State Kirby e implicat in diferite procese din cauza ca au vandut distribuitorilor produse "second-hand" ca fiind noi (doar facut un make-up foarte bun, astfel incat sa nu-ti dai seama). astfel, avand in vedere ca modelul actual dateaza din 2006 e foarte posibil ca pe piata sa existe destule second-hand-uri, care se plaseaza prin tari bananiere gen Romania. Aici mi se pare adevarata problema.

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Courage, on 12th May 2010, 13:57, said:

Macar de ar aspira singur...

Asta e problema - cine se mai chinuie cu un aspirator "minune" de mii de euro cand poti sa iei un robot ( Irobot, Samsung samd ) ce sa faca curat in fiecare zi daca vrei ?  :rolleyes:

Apropo, e mai buna o comparatie de genul covoare versus podele :)

Edited by AMDG, 12 April 2012 - 08:51.


#50
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Acum vreo 15 ani am vândut și eu astfel de aspiratoare.
Cine a văzut așa ceva la lucru, probabil trebuie să admită că este cel mai bun sistem casnic de curățat.

Cu prețul e problema. Nu mai știu cum e acum situația, dar la vremea de atunci, eu care eram unul dintre cei mai slabi vânzători, am vândut vreo 10 bucăți timp de câteva luni. Sistemul de comisionare era unul interesant, cu cât vindeai mai multe bucăți pe lună, cu atât creștea procentul.
Nu mai știu exact cifrele, dar îmi aduc aminte de colegi care luau o mica avere lună de lună.
Deci, o bună parte din prețul produsului se duce la echipa de vânzare (pe lângă agentul de vânzare mai au comisioane și alții prin firmă).

Dar altfel, pentru cine își permite, îi recomand să-și ia.

#51
LaureXtream

LaureXtream

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2010
Salut.

Lucrez la compania Kirby, iar daca vreti o prezentare, ma pot ocupa de acest lucru. Dati-mi un apel la 0753751685 si se va rezolva.

#52
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 retele, on 12th April 2012, 09:52, said:

trebuie să admită că este cel mai bun sistem casnic de curățat.

Cel mai bun sistem e unul ce curata automat zi de zi, fara sa te mai cocosezi cu aspiratorul minune  :console:

#53
strawberash

strawberash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2012
ca sa ma informez am accesat un site in care oamenii isi exprimau nemultumirea despre pretul extraordinar de mare dar si admiratia pt ce stie sa faca kirby...un site "strainez" http://ths.gardenweb.............mi-au placut comentariile de la " i think i lost my mind....bought a kirby sentria"....in special asta:I am loving the power of this vacuum, but I'm still feeling a bit nauseous about the price.gasiti comentarii pro si contra peste tot ...
deh,ce sa zic,si eu am fost zi victima unei prezentari profesioniste si recunosc ca m-a cucerit kirby.....din pacate nu pot ajunge la struguri in acest moment :D

#54
luiza2705

luiza2705

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.02.2009

 neuron82, on 17 noiembrie 2011 - 12:13, said:

Am lucrat la kirby, acum ceva ani, in BUcuresti. Toti oamenii ramaneau cu gura cascata la performantele aparatului dar si cand auzeau de pret. La ce ajuta aparatul asta???  Aspira frate...chiar aspira. Am unul, pt ca si-a permis cineva din familie sa il cumpere. Am dat cu el si apoi am scos covorul sa il bat, cum se facea odata. L-am scos degeaba. Daca ai bani chiar merita. Daca nu ai bani stai pe forum si bati campii ca iei 7 aspiratoare LG ca iti cumperi covoare, bla bla. E bun dar scump pt nivelul de trai si de acum si de atunci. Prezentarea este facuta de asa natura incat sa nu mai dormi noaptea, iar Cornel ( team leaduril ) iti facea o prezentare de dadeai in boala copiilor. Ceea ce povestesc eu se intampla prin 2005.
De cand "am" aparatul doar de saci am avut nevoie si nici aia foarte multi pt ca sunt mari si 10 saci iti ajung foarte muult timp. Nu-i fac reclama, confirma doar ceea ce se vede la prezentari. Fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii pe care ii are. Unii de pe aici fac ce vor cu banii pe care nu ii au.

O zi buna

Rainbow este mai bun. nu il am pentru ca este ingrozitor de scump ca si Kirby dar Rainbow este mai bun. daca nu s-ar mai da agentilor un comision atat de aberant ar putea si ei sa scada pretul si sa vanda mult mai multe bucati intr-un timp scurt. 3000 lei per Rainbow sau Kirby as da, dar 10.000 ron nici gand. punct

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate