Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

pt alcool 0.59,amenda stie cineva cat este?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,460
  • Înscris: 01.12.2001

 bonygy, on 22nd January 2012, 17:43, said:

Sper sa te incalte bine, nu numai pe tine si pe toti cei care fac d-astea.
Sorry, dar aici sunt rasist pana in varful urechilor in problema asta si nu imi va trece sub nici o forma.
Stiu ce ai sa ma intrebi... NU! Nu am facut vreodata asa ceva... daca am baut chiar si putin, mi-am bagat ceva in ea de masina si am mers pe jos sau cu "sofer de imprumut" (amic/sotie/...).
Si eu am acelasi principiu: chiar daca beau un pahar de bere, nu mai conduc cateva ore sa fiu sigur.
Dar nu sunt chiar asa inversunat impotriva lor.
Dupa noaptea de Revelion am dormit 8 ore si apoi am condus. Oare imi iesea ceva la testul de alcool? Dupa cele 8 ore dormite, in aerul expirat se pastreaza aceeasi proportie cu testul din sange? (in aer se zice ca ar fi jumatate decat la testul din sange)
Totusi cred ca in aerul expirat imi iesea zero. Nu stiu sigur cum era la testul din sange dupa cele 8 ore dormite.
Am baut toata noaptea (de la ora 20 la 5 dimineata) de Rev vreo 10 paharele de tuica (25 ml).
In testul de la http://www.alcooltes...calculator.html imi iese zero.

#56
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005

 aalinn, on 20th January 2012, 23:18, said:

mai aveti multe scuze idioate ? daca in aia 400m iti iesea un copil ?
Nu ma scuz, va spun exact ce s-a intamplat. Nu vad de ce as cauta scuze, pur simplu asta mi s-a intamplat; cu atat mai mult nu as cauta sa imi motivez greseala aici ci as cauta sa o fac cu politia samd....
Credeam ca este un forum unde ne putem da sfaturi si pareri nu o judecatorie sau....
Si apropo de copil... la ora 02:00 dimineata mai putin probabil. Nu zic ca nu ai dreptate ca si scenariu probabil, se putea intampla orice.
Recunosc ca am gresit si inca odata am postat aici cu ideea de a primii sfaturi sau...... in nici-un caz de a auzi pareri "rasiste".
Multumesc!

 dorin_2k, on 21st January 2012, 09:38, said:

Un calcul aproximativ poti face aici:
http://www.alcooltes...calculator.html
Iti va iesi 0,8-0,9 sau mai putin in functie de timpul trecut de la ingerarea alcoolului.
Multumesc de raspuns! :-bd

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,460
  • Înscris: 01.12.2001

 hephaistos, on 23rd January 2012, 16:12, said:

Multumesc de raspuns! :-bd
Cand iti vin rezultatele te rog pune un raspuns si aici. Vreau si eu sa stiu daca e un mit confirmat sau nu cu concentratia dubla de alcool di sange fata de cea din aer.

#58
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005
Am sa te anunt in cateva zile...... till then.... God help! :D

#59
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005
Au venit si rezultatele .... Pot sa va spun ca nu e dublu dar e pe langa.... Prima recoltare de sange a iesit 0.85 iar a doua 0.70
Ramane de vazut ce se va intampla mai departe. Sper sa scap cu o amenda(asa mi s-a dat de intzeles).
Conduceti cu grija si "remember" - NU VA URCATI LA VOLAN DUPA CE ATI BAUT!

#60
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 24.09.2006
Da a durat ceva să primești rezultatele... Să zicem că ai comis-o dar pari a-ți fi învățat lecția.

#61
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006

 hephaistos, on 29th February 2012, 01:20, said:

Au venit si rezultatele .... Pot sa va spun ca nu e dublu dar e pe langa.... Prima recoltare de sange a iesit 0.85 iar a doua 0.70
Ramane de vazut ce se va intampla mai departe. Sper sa scap cu o amenda(asa mi s-a dat de intzeles).
Conduceti cu grija si "remember" - NU VA URCATI LA VOLAN DUPA CE ATI BAUT!
:lol: cu o amenda penala....ca una contraventionala nu ai cum.o data ce ti-a luat sange ai dosar penal.....

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,460
  • Înscris: 01.12.2001

 VipeR85, on 29th February 2012, 02:09, said:

o data ce ti-a luat sange ai dosar penal.....
Asta e folclor:

Quote

Art.88. (5) Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testată de polițistul rutier cu un mijloc tehnic certificat și depistată ca având o concentrație de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, poate solicita acestuia să i se recolteze probe biologice de către unitățile sau instituțiile medicale prevăzute la alin. (1), în vederea stabilirii îmbibației de alcool în sânge.
Deci daca ai sub 0,4 poti cere recoltarea de probe biologice. Si mai ai inca sansa sa iasa zero.

On topic: iti vor face un calcul prin care vor deduce cat ai avut concentratia in momentul opririi.
Va rezulta 0,9-1,1.

Rezultatul pe care ti l-am scris mai sus s-a confirmat. (0,8-0,9)
Dar acum ei vor face o interpolare si vor determina concentratia in momentul PV-ului

Edited by dorin_2k, 29 February 2012 - 11:55.


#63
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Sub 0.85 nu cred ca are cum sa iasa din moment ce a doua era 0.7. Asta inseamna ca atinsesei maximul de alcoolemie si incepea deja sa scada.

#64
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005

 Silver Wolf, on 29th February 2012, 02:54, said:

Da a durat ceva să primești rezultatele... Să zicem că ai comis-o dar pari a-ți fi învățat lecția.

Da.... am platit 80ron pt a-mi trimite rezultatul in 2 saptamani, in schimb domnii "militieni" nu se deranjeanza sa te anunte sau.... tre sa faci u drumuri la ei si bineintzeles sa ii astepti cu orele....
Si DA...mi-am invatat lectia... :D

 VipeR85, on 29th February 2012, 03:09, said:

:lol: cu o amenda penala....ca una contraventionala nu ai cum.o data ce ti-a luat sange ai dosar penal.....

Domu` (LOL)
Este vorba de amenda administrativa....
Daca ar fi sa iau amenda penala, nu s-ar mai chema SCAPAT.

 crz, on 1st March 2012, 14:39, said:

Sub 0.85 nu cred ca are cum sa iasa din moment ce a doua era 0.7. Asta inseamna ca atinsesei maximul de alcoolemie si incepea deja sa scada.

Nu intzeleg la ce te referi cand zici: "Sub 0.85 nu cred ca are cum sa iasa"
Ti-am spus deja rezultatul!
Nu e nimic de calculat, nu se face nicio medie.....
Este depasit cu 5sutimi(0.05) limita de infractiune.
Ideea e ca, Procurorul decide daca merita sa se mai judece cu tine pentru 0.05. Oricum yo am declarat la spital ca luasem pastile(lucru care itzi influenteaza analizele) si ca am consumat si morcovi conservati( muraturi); astea impreuna pot insuma mult mai mult decat 0.05.

Daca cunosti mai bine, te rog sa impartasesti cu noi din cunostintele tale!
Mersi anticipat!

#65
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 hephaistos, on 2nd March 2012, 01:12, said:

Nu intzeleg la ce te referi cand zici: "Sub 0.85 nu cred ca are cum sa iasa"
Ti-am spus deja rezultatul!
Nu e nimic de calculat, nu se face nicio medie.....
Este depasit cu 5sutimi(0.05) limita de infractiune.
Ideea e ca, Procurorul decide daca merita sa se mai judece cu tine pentru 0.05. Oricum yo am declarat la spital ca luasem pastile(lucru care itzi influenteaza analizele) si ca am consumat si morcovi conservati( muraturi); astea impreuna pot insuma mult mai mult decat 0.05.

Daca cunosti mai bine, te rog sa impartasesti cu noi din cunostintele tale!
Mersi anticipat!
Din cate stiu, procedura e asa:

1. Tu dai o declaratie in care spui ce, cat si cand ai baut.
2. Ti se iau doua probe de sange, la interval de o ora.
3. Se citesc rezultatele si se coreleaza cu declaratia ta privind ce / cat / cand ai baut.

Ideea este ca dupa ce ai baut alcoolul dureaza ceva pana cand ajunge in sange. In acelasi timp, el incepe sa fie metabolizat de corpul tau. In prima faza, concentratia de alcool in sange creste (pentru ca nu poti metaboliza in ritmul in care el intra in sange), pana la o limita maxima. Dupa aceea, incepe sa scada, pentru ca nu mai ai alcool de absorbit, insa ficatul inca lucreaza. Procesul continua pana ajungi la concentratie minima ("zero").

Scopul celor doua probe succesive este de a determina care era tendinta iar in cazul tau aceasta este descrescatoare. Prin urmare, in momentul in care te-a prins politia, alcoolemia ta era probabil MAI MARE de 0.85 (pentru ca deja erai in "descrestere").
Conteaza foarte mult ce ai declarat ca ai baut precum si conformatia ta insa eu cred ca, din cum suna povestea (cantitatea de alcool bauta si alcoolemiile rezultate in sange), tu aveai o alcoolemie binisor peste 0.85 in momentul in care ai fost prins.

#66
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005

 crz, on 2nd March 2012, 14:21, said:

Din cate stiu, procedura e asa:

1. Tu dai o declaratie in care spui ce, cat si cand ai baut.
2. Ti se iau doua probe de sange, la interval de o ora.
3. Se citesc rezultatele si se coreleaza cu declaratia ta privind ce / cat / cand ai baut.

Ideea este ca dupa ce ai baut alcoolul dureaza ceva pana cand ajunge in sange. In acelasi timp, el incepe sa fie metabolizat de corpul tau. In prima faza, concentratia de alcool in sange creste (pentru ca nu poti metaboliza in ritmul in care el intra in sange), pana la o limita maxima. Dupa aceea, incepe sa scada, pentru ca nu mai ai alcool de absorbit, insa ficatul inca lucreaza. Procesul continua pana ajungi la concentratie minima ("zero").

Scopul celor doua probe succesive este de a determina care era tendinta iar in cazul tau aceasta este descrescatoare. Prin urmare, in momentul in care te-a prins politia, alcoolemia ta era probabil MAI MARE de 0.85 (pentru ca deja erai in "descrestere").
Conteaza foarte mult ce ai declarat ca ai baut precum si conformatia ta insa eu cred ca, din cum suna povestea (cantitatea de alcool bauta si alcoolemiile rezultate in sange), tu aveai o alcoolemie binisor peste 0.85 in momentul in care ai fost prins.

Mersi de raspuns!
Ideea e ca diferenta de timp de la suflarea in etilotest si recoltarea sangelui este de 15/20 min, iar ceea ce ai povestit mai sus, daca nu ma insel, se face in cazul in care inculpatul cere acea "calculare a alcolemiei exact in momentul opririi"(are o denumire dar nu stiu sa va spun).
Daca stiti cu siguranta va rog sa spuneti exact cum e procedura.
Mersi!

#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,460
  • Înscris: 01.12.2001

 hephaistos, on 2nd March 2012, 19:23, said:

Ideea e ca diferenta de timp de la suflarea in etilotest si recoltarea sangelui este de 15/20 min, iar ceea ce ai povestit mai sus, daca nu ma insel, se face in cazul in care inculpatul cere acea "calculare a alcolemiei exact in momentul opririi"(are o denumire dar nu stiu sa va spun).
Daca stiti cu siguranta va rog sa spuneti exact cum e procedura.
Mesaj #62 dar se aplica doar celor ce au sub 0,40 mg/l la etilotest.

#68
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Am o intrebare, nu s-a redus limita de la 0.8 la 0.5?

#69
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
La 0,5 in aer expirat esti cel putin pilit.
Clar ca n-ai ce cauta la volan.

Nu mai conteaza persoana, am vazut life persoane testate si au avut 0,6 in aer si erau OK si altii la 0,4-0,5 in aer erau praf si pulbere...

Daca ai fost beat seara e foarte important sa mananci inainte de culcare (si o aspirina luata), altfel dimineata esti zombi si clar ca ai alcool in sange desi tu esti cu capu la lucru...esti zombi

#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,460
  • Înscris: 01.12.2001

 Octavian___, on 3rd March 2012, 14:59, said:

Nu mai conteaza persoana, am vazut life persoane testate si au avut 0,6 in aer si erau OK si altii la 0,4-0,5 in aer erau praf si pulbere...
"life" ????
Nu conteaza ca erau aparent OK. Daca la test nu a iesit zero tot vor avea permisul suspendat.
Nu conteaza ca esti praf si pulbere, daca la test a iesit zero nu patesc nimic.

 Octavian___, on 3rd March 2012, 14:59, said:

Daca ai fost beat seara e foarte important sa mananci inainte de culcare (si o aspirina luata), altfel dimineata esti zombi si clar ca ai alcool in sange desi tu esti cu capu la lucru...esti zombi
Nu conteaza daca mananci sau nu. Doar cat ai baut si timpul trecut.

#71
hephaistos

hephaistos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005

 crz, on 2nd March 2012, 14:21, said:

Din cate stiu, procedura e asa:

1. Tu dai o declaratie in care spui ce, cat si cand ai baut.
2. Ti se iau doua probe de sange, la interval de o ora.
3. Se citesc rezultatele si se coreleaza cu declaratia ta privind ce / cat / cand ai baut.

Ideea este ca dupa ce ai baut alcoolul dureaza ceva pana cand ajunge in sange. In acelasi timp, el incepe sa fie metabolizat de corpul tau. In prima faza, concentratia de alcool in sange creste (pentru ca nu poti metaboliza in ritmul in care el intra in sange), pana la o limita maxima. Dupa aceea, incepe sa scada, pentru ca nu mai ai alcool de absorbit, insa ficatul inca lucreaza. Procesul continua pana ajungi la concentratie minima ("zero").

Scopul celor doua probe succesive este de a determina care era tendinta iar in cazul tau aceasta este descrescatoare. Prin urmare, in momentul in care te-a prins politia, alcoolemia ta era probabil MAI MARE de 0.85 (pentru ca deja erai in "descrestere").
Conteaza foarte mult ce ai declarat ca ai baut precum si conformatia ta insa eu cred ca, din cum suna povestea (cantitatea de alcool bauta si alcoolemiile rezultate in sange), tu aveai o alcoolemie binisor peste 0.85 in momentul in care ai fost prins.

Ai dreptate in mare parte dar hai sa-ti descriu exact ce mi-au spus si mie la politie:
Calcularea alcolemiei la un moment dat  si anume la momentul opririi poate fi mai sus de 0.85 sau mai jos deoarece, dupa cum spuneai si tu alcolemia creste pana la un moment maxim dupa care incepe sa scada. Daca la momentul primei recoltari de sange alcolemia se afla la momentul maxim atunci recalcularea va demonstra ca la momentul in care am fost oprit aveam mai putin de 0.85 (fiind in crestere). Totodata poate demonstra ca la momentul opririi aveam mai mult (depinde de cantitatea de alcool ingerata, de durata...samd)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate