Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Samsung C100 sau Sony Ericsson T230 cu camera?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Guest_xpc_*

Guest_xpc_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ce imi recomandati? La Germanos T230 e cu 1 mil mai putin, stiu ca C100 are mai multe culori, e mai bazat, dar am inteles ca tine 3-4 zile? Stie cineva cat tine T230? Am vazut pe net ca are stand-by mai mare. Cum e cu camera lui foto? A folosit careva? Prinde bine? Deci, in finel, ce imi recomandati si de ce? Va multumesc!

#2
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Stiu ca C100 are f multe bug-uri de soft si limitarile de rigoare referitoare la imposibilitatea de a transfera ceva de pe tel pe pc sau invers. Nici un T230 nu am incredere mai mare pt ca este un tel low-end, adica ieftin, adica...tot ce este ieftin, este prost sau p-acolo :D
Pe de alta parte, nu stiam ca sa da camera atunci cand il iei, dar daca este asa (tre re-verificata asta pt ca tel nu are camera), tre sa fie cea VGA, care scoate niste poze super-misto.
Niste reviews cauta pe net.

#3
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Pozele facute cu T230 nu sa vad rau daca ai conditii de mediu prielnice.
Eu sincer iti recomand T230 este mai mic , mai frumos nu cred ca este dar as face alegerea asta mai mult pentru MMS (lui C100 ii lipseste)

#4
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
Plus ca T230 are Client de email!

#5
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
c100 arata mult mai bine si are 65000 culori in rest nu e mai bun ca t230 care are si camera

#6
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
ca posesor al unui minunat c100 va zic ca e super telu si ca design greutate culori etc sunt multumit de el n-am ce spune e naspa ca n-are mms si ca prin cablu de date nu poti downloada aplicatii java in rest toate bune P.S faza cu bateria ca tine 3-4 zile nu e adevarata cel putin nu la mine pe mine ma tine bateria vro 5 zile(inchis noaptea) cu umblat pe el enorm si vorbit la el in week-end aprox 3 ore asa ca enjoy :)

#7
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
daca vrei sa te dai mare "lebada" prin fata blocului ca ai telefon color atunci ia-ti c100,daca vrei si iti place sa pozezi atunci inclina-te spre t230!
amandoua sunt tel. bune si isi merita banii!
alegerea e a ta!

#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

Quote

Originally posted by cosmin09
ca posesor al unui minunat c100 va zic ca e super telu si ca design greutate culori etc sunt multumit de el n-am ce spune e naspa ca n-are mms si ca prin cablu de date nu poti downloada aplicatii java in rest toate bune P.S faza cu bateria ca tine 3-4 zile nu e adevarata cel putin nu la mine pe mine ma tine bateria vro 5 zile(inchis noaptea) cu umblat pe el enorm si vorbit la el in week-end aprox 3 ore asa ca enjoy :)



Si mie mi-au zis multi ca imi cer osanda cand zic ca vreau sa imi schimb telefonul. Mie nu imi place, insa eu sunt extrem de pretentios oricum. De exemplu pe mine ma scoate din sarite ca atunci cand scriu un mesaj, pentru a face o virgula, trebuie sa apas de patru ori ca sa schimb din litere mici in MARI [pentru ca numai asa pot obtine vergula] si mai apoi sa apas de 4 ori pentru virgula pentru ca primele trei sunt *, #, 0, porcarii pe care nu le folosesc niciodata. In acelasi timp la litere mici am intai $, ^, &, si abia apoi -. De parca as folosi mai des primele decat "-". Pe urma cand vreau sa selectez o melodie care e la celalalt capat al listei cu melodii, trebuie sa le ascult pe toate pentru ca, spre deosebire de Nokia, aici melodia incepe strident imediat ce ai dat cu promterul deasupra ei. Pe urma, ei au proiectat o baterie foarte subtire si nu au adaptat softul la ea cum trebuie. Adica: Adica avem o optiune pentru a aprinde inca o lumina pe display, mai puternica ca sa vezi ecranul bine. Daca ai aprins si lumina asta auxiliary, in Stand-by lumina initiala se inchide dupa 15 secunde, iar cea auxiliary mai ramane inca un minut. Daca dezactivam lumina auxiliary, atunci lumina initiala ramane un minut dupa ce il las in Stand-By. La asa o baterie nu era niciodata nevoie de asa timpi mari de lumina. Din cauza asta eu incarc telefonul o zi da, doua zile nu. Deci o data la trei zile!? Poate daca n-ar sta un minut luminatia aprisa, ar tine o zi in plus. Anyway oricum eu vorbesc, am cam o suta de ore de pe 31 decembrie de cand am telefonul. Si in timp ce vorbesc, de ce am nevoie sa stea aprinse atat luminile de display, cat si cea a tastelor aprinse? Daca eu am o convirbire de 40 minute, 40 minute trebuie sa stea luminile aprinse? Pai ce treaba e asta, se termina bateria imediat :((((. Keypad tonurile sunt niste porcarii, la care nu poti regla volumul oricum, chiar daca in scopul reglarii volumului tastelor AU FOST CONSTRUITE BUTOANE SPECIAL. Asta mi se pare chiar o prostie. Si in momentul de fata, chiar daca am disabled tonurile tastelor, butoanele alea cand le apas el tot imi zice ca ajusteaza volumul tonului tastelor...   Are un led. Ledul nu face decat sa imi zica ca telefonul e deschis. Nu clipeste diferit daca am acoperire sau nu, daca am baterie slaba or stuff. Clipeste diferit doar daca am primit un mesaj si asta ma ajuta foarte mult, ca vad de la distanta treaba asta. Dar atunci de ce nu clipeste la fel si la apeluri pierdute? De ce, spre deosebire de Nokia nu pot accesa agenda dintr-o singura apasare pe tasta, ci trebuie sa ma duc in meniu la Search? De ce din trei lininute la baterie, ma tine doua zile cu toate trei liniutele, si in ultimile 5 ore scade de la 3 la doua, una si nici una? De ce nu o face succesiv de-a lungul zilelor? Sunt convins ca eu sunt pretentios si toate astea se pot trece cu vederea mai de oricine... Per ansanblu este un telefon calumea pentru clasa lui, toata lumea mi-a zis asta... imi place ca are o forma dreapta, adica nu e fornmat din doua cerculete, sau cu un capat rotund sau stilul asta, m-ar enerva. Este si robust, bateria sta fixa la locul ei intotdeauna, l-am scapat de vreo cinci ori, din care de doua ori pe beton de la inaltime mare si totusi e okay. L-as recomanda oricui nu are pretentiile mele si poate trece cu vederea peste ce am scris mai sus. Inafara de stand-by-ul de scurta durata datorat timpilor de luminare si faptului ca lumina sta aprinsa in convorbire, toate celelalte sunt la urma urmei nimicuri. Japonezii s-au priceput sa structureze bine meniul si au adus prin C100 niste functii pe care nu le-am mai intalnit nicaieri: Ai Memory Status la mesaje, atat legat SIM cat si in telefon adica cate ai, si cate ar mai incapea. In acelasi timp, orice convorbire se opreste automat dupa 59:59 [probabil daca ai uitat telefonul deschis in buzunar in convorbire, sa nu iti vinzi apartamentul la facturare.]. Totodata, ai contorizarea ultimului apel, apelurilor efectuate si apelurilor primite. Ultimele doua o iau de la 0:00:00 atunci  cand au ajuns la 29:59:59.
Anyway, overall, cred ca merita mai mult decat celalalt, chiar daca nu are camera.

Attached Files



#9
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
Asa review n-am mai vazut in viata mea!!!!!!!!!!!!!!!
Bravo StGermain!
Cred ca xpc si-au facut o parere despre aceste telefoane!

#10
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
ca tot veni vorba de c100 bre vreau sa stiu si yo codu secret sa aflu cata memorie libera am la tel am intrebat peste tot nobody knows....shit...care stie plz sa dea un reply acilea :)

#11
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu cred ca este vreun cod secret care ar putea sa iti releveze asta... Anyway daca este il gasesti pe net... eu am gasit pe net cum sa iti golesti bateria si alte chestii...

#12
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Pe la cat ar merge acum un C100 nou si unul la mana a doua ?!

#13
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Mie C100 mi se pare f scump: am vazut pe net (ceea ce ins ca ai toate sansele sa fie manarit si sa n-aiba garantie) la 175$ , si 2nd hand la 120 sau asa ceva...la 120$ iti iei in T230 nou!
Nu zic, ecranul este superior, finisajul si calitatea materialelor folosite, la fel, dar overall c100 sucks.

#14
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Eu stiu pe cineva de la mine din oras, care da C100 cu 80 euro, second-hand, cu incarcator. Esti cumva din Caransebes?

#15
Guest_xpc_*

Guest_xpc_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Va multumesc foarte mult pt ceea ce ati scris legat de ce v-am rugat, mai ales multumesc lui StGermain.. :). T230 a sarit din schema, am avut ocazia sa ma uit putin in meniul lui si nu imi place. Mie imi plac scrisurile mici, meniuriel asa cum sunt la C100, numai ca ma deranjeaza ideea ca tine cam putin.. si nici nu am chef sa-l inchid noaptea. Nu exista baterii pt C100 care sa tina mai mult?

Acum.. o alta provocare: Samsung C100 <--> Nokia 3100. Care pe care? Nokia tine 1-2 zile mai mult, e mai fiabil, putin mai mic, totusi meniul si culorile mi-ar place mai mult la Samsung. Are careva Nokia 3100? Daca mi-ar face cineva un comentariu ca si StGermain pt 3100.. ar fi kool!

Have a nice day!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate