Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Digital Cable DVB-C - fara decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Excepție face SUA în care operatorii sunt obligați prin lege să ofere CAM-uri. Sincer, cred că e un balamuc monstruos să întreții o rețea cu n tipuri de STB-uri.

#38
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
de ce atata securizare pe capul celor de la cablu?.... nu este suficienta doar securizarea prin cartela, avand in vedere ca pretul redus al unui pachet de servicii nu prezinta interes pentru "spargatori"..... nu sunt expert in domeniu, insa la o judecata sumara asa pare, poate gresesc...

#39
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Care cartelă?

#40
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
cartela din decodorul digital terestru de la rds de exemplu

#41
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Cum spuneam 2 posturi mai sus, chestiune de management al rețelei. Este infinit mai greu să întreții o rețea cu 5-10 tipuri de STB-uri decât una cu un singur model STB.

#42
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006

 Inq, on Dec 23 2008, 10:10, said:

Cum spuneam 2 posturi mai sus, chestiune de management al rețelei. Este infinit mai greu să întreții o rețea cu 5-10 tipuri de STB-uri decât una cu un singur model STB.
nu trebuie 5-10 tipuri de stb, pot fi doar 2 care sa poata fi folosite in functie de optiune, conserva obisnuita si un CAM agreat si inchiriat/vandut de ei.

#43
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Adică să le spună clienților că în rețeaua lor vor funcționa cu CAM numai televizoarele SONY modelele YZM de la 86 la 92 ( cele peste 92 nu, pentru că au alt producător de tuner ) precum și Panasonic-urile dar numai modelul YCC. Realizezi că și-ar pune toți producătorii de televizoare în cap. Ori permiți toate modelele de tunere prezente pe piață ori impui tu un singur STB și scapi de bătăi de cap. Ca idee CAM-urile nu au avut succes in SUA deși operatorii sunt obligați să le ofere. Au creat numai probleme pe televizoarele cu tuner dvb-c încorporat ( întreruperi de stream, EPG nefuncțional, blocări etc.). Toți sunau la operatorul de cablu care-i trimitea, pe bună dreptate, la producătorul televizorului. Mulți au renunțat și au achiziționat un STB de la operator care evident, mergea impecabil.

#44
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
eu nu am sony sau panasonic, ci LG, am vazut si la samsung optiunea pentru CAM asa ca ma gandesc ca s-a standardizat... nemultumirea mea pleaca de la faptul ca la prostia aia de conserva de la RDS nu pot fi realocate programele in functie de preferintele fiecaruia si imi mai aduce o telecomanda in plus.

#45
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Prostia este a producatorilor de televizoare (Sony in principal) care pun tunere DVB-C desi stiu foarte bine ca nu va folosi la nimic.

#46
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Ca fapt divers, uite că și englezii au aceleași probleme pe care le avem și noi. Ce să vezi, nici la ei nu se dau CAM-uri.
http://www.digitalsp...ad.php?t=766739
Situația este identică în toată Europa.

#47
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005

 blackcat, on Dec 23 2008, 20:39, said:

Prostia este a producatorilor de televizoare (Sony in principal) care pun tunere DVB-C desi stiu foarte bine ca nu va folosi la nimic.
Eu as spune ca in aceeasi categorie se incadreaza si cei care cumpara si cred ca pot utiliza asa ceva.

#48
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 mendo, on May 11 2008, 22:13, said:

Ultima varianta ar fi cu CAM Conax 4.0 si emulator WCE si interfata Season si PC sau Laptop.
CAM-ul Conax cu emulatorul WCE stie si Nagra2, asta iar cu conditia ca TV-ul sa-l accepte.

Cam astea sint variantele care le ai cu RCS-ul prin cablu si numai daca ai ceva prieteni la care ai putea apela ca sa imprumuti CAM-urile enumerate, plus ca ai de studiat cite ceva despre decodarea Nagra 2 in general.

Prietenul meu s-a lasat pagubas, pentru ca e prea mare deranjul.

RCS Digicablu foloseste Nagra2 (ca si DigiTV).
Aceleasi chei. DM cu tuner de Cablu, cu chei la zi, deschide tot.

#49
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

 Inq, on Dec 23 2008, 13:37, said:

Mulți au renunțat și au achiziționat un STB de la operator care evident, mergea impecabil.

IMPECABIL vor "merge"/functiona

CAND

(stb-urile) VOR AVEA IESIRE HDMI !

#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu neaparat!
A observat cineva mai demult aici pe forum ca la modul de compresie , transmisie si decompresie adica la calitatea imagini oferite, conexiunea RGB este mai mult decat suficienta.
Conexiunea HDMI ar fi fost utila daca semnalul ar fi avut o calitatea grozava si daca receiverul STB ar fi avut vreun upscaler/deinterlacer super capabil.
Pana atunci insa calitatea imagini ce poate fi transmisa pe RGB analogic excede cu mult calitatea oferita de serviciile digitale actuale, asa ca nu reprezinta o limitare.

#51
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 Andrey_Sebastian, on Dec 30 2008, 21:25, said:

IMPECABIL vor "merge"/functiona

CAND

(stb-urile) VOR AVEA IESIRE HDMI !
si ce sa faci cu HDMI daca nu ai convertor upscaler ptr semnal SD?
asa cum a spus si fc72 .
Am mai citit pe aici de posesori de stb Thomson de la upc care se plang ca nu au HDMI.
Concluzia  ** la ce se ofera cu acel stb este suficient scartul RGB***

La multi ani !

#52
sdj_ro

sdj_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.02.2008
am si eu un astfel de lcd de la Sony si sunt abonat la rds,din curiozitatea am dat search pe digital si mi-a gasit 47 de canale si 3 posturi radio.din toate canalele pot receptiona doar otv,canalul digi tv info precum si echo tv,mare diferenta nu prea mi sa parut a fi.daca as putea sa achizitionez doar un cam de la ei ar fi ok as plati abonamentul dar sa mai ma pricopsesc cu inca o telecomanda nu

#53
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

 sdj_ro, on Jan 14 2009, 19:58, said:

am si eu un astfel de lcd de la Sony si sunt abonat la rds,din curiozitatea am dat search pe digital si mi-a gasit 47 de canale si 3 posturi radio.din toate canalele pot receptiona doar otv,canalul digi tv info precum si echo tv,mare diferenta nu prea mi sa parut a fi.daca as putea sa achizitionez doar un cam de la ei ar fi ok as plati abonamentul dar sa mai ma pricopsesc cu inca o telecomanda nu

si nu e vorba doar despre telecomanda, mai pui un "rahat" de aparat langa frumusete de televizor  :nonobad:

#54
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Dar cred ca nu ati citit tot topicul. In rezumat e cam asa: peste tot in lume se mai pune un 'rahat' de aparat linga frumusete de tv. Si vina nu e a firmelor de cablu ci a firmei Sony care produce astfel de aparate constienti fiind ca nu pot fi folosite la receptie cablu digital. Cam atit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate