Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Digital Cable DVB-C - fara decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
valiradut20007

valiradut20007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.11.2007
Salut,

am cumparat un sony kdl 32 S3000 care are tuner DVB-T (digital terestru) incorporat. Frumos.

Are tuner digital (pe langa cel analogic) cu care poti viziona DVB-C (cablu digital, care exista si la UPC si la RCS ).
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns daca pot folosi cardul ce se introduce in decoderul ce urmeaza sa ti-l dea operatorul de cablu intr-un slot (CAM - Conditional Acces Module)?

Nu mai vreau inca o telecomanda in plus. Nu am cum sa incerc, neavand la dispozitie un astfel de card.

Cum pot sa "sar" peste decodorul care mi-l da operatorul de cablu (digital), folosind doar cardul? RDS am.
Daca nu se poate prefer sa stau cu analogic si cu DVB-T (7 posturi in Bucuresti) decat sa dorm cu 3 telecomenzi sub perna.


Daca cineva are vreo idee, pls.
Multumesc

#2
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 valiradut20007, on Nov 20 2007, 00:15, said:

Salut,

am cumparat un sony kdl 32 S3000 care are tuner DVB-T (digital terestru) incorporat. Frumos.

Are tuner digital (pe langa cel analogic) cu care poti viziona DVB-C (cablu digital, care exista si la UPC si la RCS ).
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns daca pot folosi cardul ce se introduce in decoderul ce urmeaza sa ti-l dea operatorul de cablu intr-un slot (CAM - Conditional Acces Module)?

Nu mai vreau inca o telecomanda in plus. Nu am cum sa incerc, neavand la dispozitie un astfel de card.

Cum pot sa "sar" peste decodorul care mi-l da operatorul de cablu (digital), folosind doar cardul? RDS am.
Daca nu se poate prefer sa stau cu analogic si cu DVB-T (7 posturi in Bucuresti) decat sa dorm cu 3 telecomenzi sub perna.


Daca cineva are vreo idee, pls.
Multumesc

rcs are sistem nagra pe 1170 (receptorul este imperechiat cu cartela)
nu merge fara receptorul original

ps: telecomanda universala :)

#3
valiradut20007

valiradut20007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.11.2007
nu, a 3-a telecomanda nu o sa mai car dupa mine. Telecomanda universala no way, cand in romania se aduc plasme si lcd-uri fitzoase, operatoiri de cablu stau degeaba.

Mai bine raman cu analogic si DVB-T din televizor decat o a 3-a telecomanda.
Receptoarele alea invechite nu au semnal digital mai departe catre TV. Avem digital, facem decodare, il facem analogic, apoi il facem din nou digital pe tv ... frumoasa  hora.

Nu mai vreau a 3-a telecomanda.

Sony Service habar nu au ce sa-mi raspunda.

#4
grishobo

grishobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2007
Pana la urma se poate sau nu sa avem televiziune digitala fara decodor extern? Mentionez ca am un TV LG 1080P cu decodor incorporat

#5
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005
Nici la UPC nu ai nici o sansa pentru ca are sistem powerkey fara cartela! Momentan in DVB-C au mai multe canale la liber pe care le poti receptiona FTA cu TV-ul tau dar nu garantez ca va mai tine mult...

Edited by Traznitul, 06 December 2007 - 23:20.


#6
grishobo

grishobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2007
Exista vreo diferenta de calitate intre TV cablu Analog si TV-Digital? Adica scap de zgomotul de imagine? Ma refer la un TV LCD.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006

 grishobo, on Dec 10 2007, 09:05, said:

Exista vreo diferenta de calitate intre TV cablu Analog si TV-Digital? Adica scap de zgomotul de imagine? Ma refer la un TV LCD.
Pe UPC cel putin, exista o diferenta foarte mare. Am un jaf de televizor AKAI cu tub, l-am injurat continuu de cativa ani, avea culorile inecate in rosu, de cand am trecut pe UPC Digital vede oglinda, iar culorile sunt exceptionale. Singura "problema" e contrastul, pt ca imaginile sunt acum un pic cam inchise in zonele intunecate. Banuiesc ca pe un LCD performant nu va mai fi o problema!

#8
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 grishobo, on Dec 10 2007, 07:05, said:

Exista vreo diferenta de calitate intre TV cablu Analog si TV-Digital? Adica scap de zgomotul de imagine? Ma refer la un TV LCD.
Binenteles ca exista. Oricat de buna ar fi retransmiterea pe cablu in sistemul analogic, exista pierderi/interferente care afecteaza calitatea serviciului (arhicunoscutii "purici"). Pe digital insa nu exista cale de mijloc. Daca nu ai asigurata calitatea minima a semnalului ca serviciul sa functioneze, vei avea macroblocuri sau black-screen.

Edited by fabian23, 12 December 2007 - 12:36.


#9
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

 nei-k, on Dec 12 2007, 10:46, said:

Pe UPC cel putin, exista o diferenta foarte mare. Am un jaf de televizor AKAI cu tub, l-am injurat continuu de cativa ani, avea culorile inecate in rosu, de cand am trecut pe UPC Digital vede oglinda, iar culorile sunt exceptionale. Singura "problema" e contrastul, pt ca imaginile sunt acum un pic cam inchise in zonele intunecate. Banuiesc ca pe un LCD performant nu va mai fi o problema!
Se va modifica contrastul semnificativ daca intri in meniul SETUP, configurare avansata si selectezi ,,Conector TV SCART" pe FBAS. Nu toate televizoarele reactioneaza pozitiv la RGB...

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Am incercat si alte setari, dar imaginea revine la aceeasi "calitate" ca pe semnal analog. Mai testez problema... Mai mult ca sigur e din cauza televizorului!

#11
mast

mast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.12.2007

 nei-k, on Dec 14 2007, 12:56, said:

Am incercat si alte setari, dar imaginea revine la aceeasi "calitate" ca pe semnal analog. Mai testez problema... Mai mult ca sigur e din cauza televizorului!
nu va mai stresati. Tv-urile sunt prea bune pt calitatea oferita de firmele de cablu si nu o sa mearga la noi la capacitate maxima decat peste 10-15ani, deocamdata dam o gramada de bani pe tv si-l folosim ca monitor  :wallbash: . Spun asta pt ca si eu sunt in aceeasi situatie, chiar m-am suparat tare cand am observat ca si cu tuner-ul lor digital(UPC) semnal-ul se vede ca si pe analog, m-am gandit ca tv-ul are ceva dar am constatat ca pe semnal HD se vede lacrima. Vina este a lor si nu a noastra pt ca am achizitionat tv-uri prea bune pt RO. Pate se va sesiza cineva si-i vor obliga sa respecte ceea ce spun si ceea ce ofera. Pana atunci mai avem........

#12
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Vrei ca receptoarele sa aiba iesire HDMI pt semnal la rezolotie PAL?
Daca sursa e slaba(canalul tv) analogic/digital e aceeasi rezolutie, deci tot prost se vede pe lcd cu diagonale mari

Pt cei cu televizor si computer cu intrare/iesire digitala, faceti urmatorul experiment?
Rulati un film in format XVid la rezolutie normala, observati macroblocurile samd
Rulati un film in format mkv la rezolutia 720p sau 1080p(HDTV) si o sa vedeti diferenta.

Pana nu apare in grila cablistilor DiscoveryHD, SciFi HD etc nu aveti nici o solutie

Edited by Blackhawk, 15 February 2008 - 11:48.


#13
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 valiradut20007, on Nov 19 2007, 23:24, said:

nu, a 3-a telecomanda nu o sa mai car dupa mine. Telecomanda universala no way, cand in romania se aduc plasme si lcd-uri fitzoase, operatoiri de cablu stau degeaba.

Mai bine raman cu analogic si DVB-T din televizor decat o a 3-a telecomanda.
Receptoarele alea invechite nu au semnal digital mai departe catre TV. Avem digital, facem decodare, il facem analogic, apoi il facem din nou digital pe tv ... frumoasa hora.

Nu mai vreau a 3-a telecomanda.

Sony Service habar nu au ce sa-mi raspunda.
Am aceeasi problema. Chiar nu se poate face nimic??????????????cu bani, cu orice...astept PM, etc etc..

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Daca esti pe UPC, din pacate nu se poate face nimic Sanddy. Au head end Scientific Atlanta si folosesc un sistem de criptare putin mai...altfel. Nu are cartela...si daca nu are cartela, trebuie sa ai anumit tip de decodor. De fapt..nici pe RCS nu se poate...:(. Daca ar fi folosit un alt sistem de codare UPC-ul, poate as fi trecut si eu pe digital. Tocmai de-aia nu trec.

Edited by richelieu, 16 February 2008 - 22:18.


#15
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Vax!! Există CAM-uri pentru PowerKey-ul de la SA. Uite aici http://www.scientifi...rce/4004543.pdf
Nimai că UPC a considerat că nu trebuie să se deranjeze pentru cei 1% sau 2% care pot folosi aceste CAM-uri

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Inq, on Feb 17 2008, 09:37, said:

Vax!! Există CAM-uri pentru PowerKey-ul de la SA. Uite aici http://www.scientifi...rce/4004543.pdf
Nimai că UPC a considerat că nu trebuie să se deranjeze pentru cei 1% sau 2% care pot folosi aceste CAM-uri
Bun link asta poate ajuta daca se face o cerere la ei sa bage acest serviciu.Azi dimineata am dat din nou scanare si ies in liber doar doua programe: TVR1 si INFO , plus 3-4 deradio. Dar intra toate canalele numai ca nu se vad.
O sa-i pun o antena sa vad ce intra pe partea digital de antena, nu cea de cablu...

Edited by sanddy1964, 17 February 2008 - 09:57.


#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
@Ing: Pe asta n-o stiam :)...desi banuiam ca ar exista un sistem. Pe masura ce va merita, probabil UPC-ul il va oferi ca alternativa (cel putin sper...ca , la cum se misca....)

@sanddy: in eter prinzi vreo 5 sau 6 posturi. Ar trebui sa mearga si cu o sarma de vreo 40 cm :).

#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 richelieu, on Feb 18 2008, 13:23, said:

@Ing: Pe asta n-o stiam :) ...desi banuiam ca ar exista un sistem. Pe masura ce va merita, probabil UPC-ul il va oferi ca alternativa (cel putin sper...ca , la cum se misca....)

@sanddy: in eter prinzi vreo 5 sau 6 posturi. Ar trebui sa mearga si cu o sarma de vreo 40 cm :) .

Am si incercat azi si prind 7 posturi, inclusiv PROTV HD. E misto dar tre sa tot schimbi antenele la spate, sa faci splitere, etc...mi-e sila efectiv.
Barem daca transmiteau si ei in High Definition, ceva, astia de la UPC...Nu e mare diferenta intre imaginea pe digital si cea de pe analog...dar se vede ca e cat de cat mai curata...nu cu mult deoarece, aia cu posturile deja transimt in digital si ei doar convertesc in analog semnalul si-l retransmit catre noi...Nu inteleg, SINCER, de ce imbecilii de la UPC nu lasa un nr. de canale in liber si le codeaza.Pana la urma o sa fie OBLIGATI sa le transmita in clar, pt cei care au tunere DVB-C.
Am verificat si nu e din cauza unui semnal mai slab faptul ca nu mai prind posturile respective, cu semnalul direct din amplificatorul de imobil! Asa ca @ing are dreptate cu ce zice.
Concluzia: javrele UPC sunt nesimtite.Iau banii si mai fac si porcarii. Ar trebui ca imediat sa revina la transmiterea unui pachet de canale in format digital free to air( to cable mai bine zis). In momentul in care o alt acompanie de cablu va face asta sau va facilita accesul la formatul digital, anulez contractul cu ei.Daca stie cineva vreo solutie , ziceti!E vorba de zona Centru, Sala Palatului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate