Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Digital Cable DVB-C - fara decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ti-am raspuns in mare in celalalt topic....acu doar completez. Nu vor da FTA digital, nici ei, nici altii, decat din momentul in care digitalul va deveni obligatoriu si unica modalitate de retransmisie prin cablu. Altfel...nu au nici un interes s-o faca. Deci...mai ai de asteptat cativa ani :)...si nici atunci nu e sigur. E vorba de controlul asupra abonatului. Il ai criptat, inseamna ca stii ce echipament e la un anumit client. Daca nu-ti plateste, ii scoti autorizarea. Se poate face si automat, cu o corelare intre programul de contabilitate si programul de criptare. Crezi ca vor renunta la facilitatea asta?

#20
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrichelieu, on Feb 18 2008, 23:12, said:

Ti-am raspuns in mare in celalalt topic....acu doar completez. Nu vor da FTA digital, nici ei, nici altii, decat din momentul in care digitalul va deveni obligatoriu si unica modalitate de retransmisie prin cablu. Altfel...nu au nici un interes s-o faca. Deci...mai ai de asteptat cativa ani :)...si nici atunci nu e sigur. E vorba de controlul asupra abonatului. Il ai criptat, inseamna ca stii ce echipament e la un anumit client. Daca nu-ti plateste, ii scoti autorizarea. Se poate face si automat, cu o corelare intre programul de contabilitate si programul de criptare. Crezi ca vor renunta la facilitatea asta?
Am citit si eu ce aberatii posteaza omul, inlusiv in alte topic-uri, asa ca-ti pierzi timpul degeaba. Lasa-l ca nu pricepe...

Edited by Macrobloc, 21 February 2008 - 19:35.


#21
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMacrobloc, on Feb 21 2008, 19:33, said:

Am citit si eu ce aberatii posteaza omul, inlusiv in alte topic-uri, asa ca-ti pierzi timpul degeaba. Lasa-l ca nu pricepe...

:lol:  :lol:   :tooth:
Bai da numai destepti sunteti aici, pe bune.Ia sa-mi iau eu catrafusele si sa va las in pace, pe matale macrobloc si pe dj sacaz ala...M-am lamurit.
Mersi richelieu de lamuriri, plus cei care au mentinut un ton civilizat (FC72, ING, si altii), in rest baietii probabi au vazut semnatura cu X5 si un TV mai bazat si gata, sa dea cu laturi...dati baieti, dati.Cand eu aveam antena de satelit voi habar nu aveati cat fac 2x2...continuati asa, ca sunt excesiv de multe persoane care posteaza aici....mai diminuati numarul lor ca sa puteti sa aveti liniste. Eu ce am postat am postat ONTOPIC .Asa ca ...
Ce dreaq e asa de interesant ca a bagat UPC programul X si s-a vazut prost 2 ore samd. Ce sa scrieti la acest topic? Cat de destepti sunt cei de la UPC samd? Nu te intereseaza subiectul ,NU CITI mestere. Oricum , scrie tu ceva interesant la acest thread, te rog. In rest, da UPC e No1 ,,,am inteles din toate posturile tale asta. Sunt de acord. Gata.

Edited by sanddy1964, 21 February 2008 - 22:09.


#22
yo3fuu3

yo3fuu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.07.2007

View PostInq, on Feb 17 2008, 09:37, said:

Vax!! Există CAM-uri pentru PowerKey-ul de la SA. Uite aici http://www.scientifi...rce/4004543.pdf
Nimai că UPC a considerat că nu trebuie să se deranjeze pentru cei 1% sau 2% care pot folosi aceste CAM-uri
m-ar interesa daca acest cam merge si la un Trendmicro tt254 care receptioneaza la upc doar info ,tvr1 si radiouri.

#23
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Un prieten din Irlanda are acelasi TV Sony si operatorul de cablu foloseste Nagra 1.
Avea prin casa un CAM Matrix Reloaded cu soft vers 1.18 de pe vremea cind se folosea la receptia satelit.
Din pacate atunci cind introduce cam-ul in slot TV-ul o ia razna si nu mai arata nici programele in DVB-C necodate care merg fara cam.
A introdus si CAID-ul si keyle la zi si tot degeaba.
RCS-ul nu stiu ce system foloseste ptr cablu digital, daca insa e Nagra 2 ca si pe satelit si cheile sint tot alea, atunci am auzit ca merge cu un cam Dragon/Trex sau Diablo, dar si asa cu conditia ca si TV-ul sa accepte CAM-ul.
Merita incercat numai daca ai vreun prieten cu RCS pe cablu si CAMurile mentionate.
Am mai auzit ca exista CAM Nagra si daca TV-ul il accepta poti folosi cardul official, in cazul in care CAM-ul nu a fost deja imperechiat cu un card official.

#24
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Ultima varianta ar fi cu CAM Conax 4.0 si emulator WCE si interfata Season si PC sau Laptop.
CAM-ul Conax cu emulatorul WCE stie si Nagra2, asta iar cu conditia ca TV-ul sa-l accepte.

Cam astea sint variantele care le ai cu RCS-ul prin cablu si numai daca ai ceva prieteni la care ai putea apela ca sa imprumuti CAM-urile enumerate, plus ca ai de studiat cite ceva despre decodarea Nagra 2 in general.

Prietenul meu s-a lasat pagubas, pentru ca e prea mare deranjul.

#25
ciric25

ciric25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.01.2008
Cand eu aveam antena de satelit voi habar nu aveati cat fac 2x2...  :wallbash: :lol:  ( Sandy a zis)

Ai dreptate ,probabil ca majoritatea dintre noi nici nu eram nascuti .

Si chestia cu X5-ul de obicei o vad la cei cu burta mare si plina de coji de seminte , cu cat mai multe cruci la gat si cat mai mari si mult tupeu de nesimtit pe ei. Sper ca nu e cazul tau.

Edited by ciric25, 23 July 2008 - 12:34.


#26
crazyquark

crazyquark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2006
Trist...si eu ma chinuiam cu DVB-C la un TV Sony. Naiv cum sunt am sunat la UPC la serviciul "tehnic". Evident a raspuns o tanti care habar nu avea ce aia "DVB-C" si alte chestii cu 4 litere. Exista vreun operator la noi care sa dea CAM separat?
E mai mult un up la thread in speranta ca a mai aflat cineva ceva nou pe tema asta.
Multumesc.

#27
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005

View Postcrazyquark, on Oct 17 2008, 09:37, said:

Trist...si eu ma chinuiam cu DVB-C la un TV Sony. Naiv cum sunt am sunat la UPC la serviciul "tehnic". Evident a raspuns o tanti care habar nu avea ce aia "DVB-C" si alte chestii cu 4 litere. Exista vreun operator la noi care sa dea CAM separat?
E mai mult un up la thread in speranta ca a mai aflat cineva ceva nou pe tema asta.
Multumesc.


Din cate stiu eu, cei de la MAX TV ( akta ) dau camuri. Astia au si televiziune digitala  prin cablu ( codata in conax) Sunt sigur ca merge :)

#28
crazyquark

crazyquark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2006

View Posta_d_y, on Oct 17 2008, 10:41, said:

Din cate stiu eu, cei de la MAX TV ( akta ) dau camuri. Astia au si televiziune digitala  prin cablu ( codata in conax) Sunt sigur ca merge :)
Nu auzisem de acesti Max TV. Probabil e cu receptie prin antena ca la Dolce. As fi preferat totusi ceva prin cablu terestru. Multumesc mult de info.
Oare UPC chiar nu o da asa ceva? A avut cineva experienta cu asa ceva?

#29
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
Au televiziune digitala. DCS parca...

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Asa se cheama, dar nu acopera decat localitati mici....si nu acopera localitati in care e si RCS...de exemplu. Deci nu prea sunt demni de luat in calcul, ca o alternativa la digitalul RCS sau UPC.....din pacate.

#31
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
revenind la topic, exista vre-o sansa ca pe viitor sa putem folosi CAM-uri pt RDS-RCS petru a renunta la conserva si telecomanda lor?

#32
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postyknot, on Dec 17 2008, 10:27, said:

revenind la topic, exista vre-o sansa ca pe viitor sa putem folosi CAM-uri pt RDS-RCS petru a renunta la conserva si telecomanda lor?
Doar daca apare vreo lege care sa ii oblige sa distribuie cam-uri posesorilor de receptoare compatibile dvb-c.

#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Niciodata nu va exista in nici o tara vreo lege care sa impuna modul tehnic de transmisie a serviciilor DVB-C.
Eu stau sa ma intreb daca cei care cer sa foloseasca tunerele personale incluse in tv-uri, isi dau seama cat de ridicola este situatia asta.
Este suficient sa cauti in orice magazin cate tv-uri au tuner DVB-C ...aceste tv-uri nu se pot numi nici macar curiozitati sunt pur si simplu exotisme inutile.
Cati utilizatori detin astfel de produse? mult sub 0,01% din utilizatorii de servicii digitale pe cablu.
Sunt destui care au tv-uri chiar si alb-negru, vechi, noi, chiar si fara tunere analogice CATV care pot beneficia de serviciul digital DVB-C cu ajutorul unui receptor tip STB.
Pentru furnizorul de astfel de servicii este mult mai simplu sa furnizeze o componenta hardware disponibila pentru ORICINE compatibila cu ORICE tv, ce nu poate fi piratata decat sa encodeze semnalul pentru CAM pentru un numar insignifiant de utilizatori.
Avantajele utilizarii unui STB sunt foarte mari pentru furnizorul de servicii, astfel se poate accesa individual orice STB din retea , bloca, restrictiona prin adresa MAC.Mai mult se poate urmari in timp real audienta adica cate STB sunt comutate pe diverse posturi.
UPC a mers mai departe si ofera servicii de DVR inregistrare si chiar jocuri.
In concluzie uitati de existenta tunerelor DVB-C incluse si in general tendinta in viitor va fi ca tv-u sa fie doar un simplu monitor la care se conecteaza diverse surse.

#34
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Dimpotriva, tot mai multe TV-uri au tuner dvb-c inclus. Vezi Sony-cred ca ei nu mai vand televizoare fara tuner dvb-t SI dvb-c inclus si tot mai multi le urmeaza exemplul.
Problema e ca la noi piata se misca greu, nu avem nici dvb-t, nici dvb-c (upc e o exceptie) functionale, asa ca de ce producatorii ar aduce astfel de tv-uri?
In afara de Sony care au acelasi model de TV pentru toata Europa, ceilalti producatori au versiuni, sa le spunem "reduse" pentru europa centrala si de est sau chiar specifice pt Romania (modele ieftine, de acum 2-3 ani, doar cu tuner analogic).

#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sony sunt singurii ce au la UNELE modele tunere DVB-C incluse.
Sony nu mai este demult un exemplu si nimeni nu ii urmeaza.
Panasonic nu au avut niciodata asa ceva inclus si nici nu vor avea.Samsung deasemenea nu au asa ceva si nici vor avea.
Includerea unui subansamblu absolut inutil si care creste pretul aiurea, este o greseala pe care producatorii cu o viziune larga nu o vor face.
In Romania astfel de tunere DVB-C incluse vor fi complet inutile cei doi operatori majoritari de CATV , UPC si RDS vor avea intotdeuna STB-uri proprii.
Nu exista modele speciale pentru Romania de tv-uri , Romania are aceleasi norme TV ca si celelalte state din UE si produsele de la noi au aceeasi performanta ca si cele din West.Cine crede altceva a ramas tributar unor moduri de gandire demult apuse...ca si treaba cum ca Sony ar reprezenta ceva, orice in lumea tv-urilor actuale.

#36
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostFC72, on Dec 21 2008, 11:32, said:

In Romania astfel de tunere DVB-C incluse vor fi complet inutile cei doi operatori majoritari de CATV , UPC si RDS vor avea intotdeuna STB-uri proprii.
Si nu numai in Romania, setupboxurile pentru serviciile digitale de televiziune sunt standard la mai toti operatorii din Europa. Pana la urma nu vad de ce sa fie altfel, au numai de castigat. Mai dezvolta si relatii de prietenie cu producatorii de aparate. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate