Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3061
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
[
Acuma nu te supara, dar se stie f. bine ca poti sa ai o igena impecabila dar daca mama natura nu te ajuta tot degeaba. Eu recunosc ca nu mai calcasem de mult timp pe la stomatolog dar tot datorita unor traume cu un asemenea medic cand am crezut ca lesin pe scaun.Oricum mi se pare total aiurea si deplasat comentariul tau si eu zic ca e bine sa te abtii.
quote name='arcond' date='Mar 24 2008, 21:35' post='4300621']
Acuma nu te supara , dar stii cum se spune , anumite chestii in viata ... costa !
   Nu stiu care este situatia ta , dar nu inteleg cum ai ajuns intr-o astfel de stare .
   Este atat de simplu sa eviti complicatiile si suferintele astea , chiar fara nici o cheltuiala semnificativa , doar cu un efort suplimentar de vointa . Te compatimesc pentru faptul ca cei din jur nu ti-au spus ce sa faci pentru a avea o dantura sanatoasa si sa nu te confrunti cu asemenea necazuri . La fel de trist e ca de obicei nu stiu lucrurile astea nici pentru ei , asa ca ... de unde sa-i invete pe altii ?
   Un proverb spune simplu : " De la sine nu se dezvolta decat paguba si dezordinea " !
   Altfel zis - fara actiune constienta nu poti astepta rezultate pozitive .
   Din nefericire , dupa cum se poate vedea , tot mai multi au necazuri asemanatoare , pentru ca nu gandesc si nu actioneaza preventiv , preocupandu-se zi de zi de ingrijirea danturii si a sanatatii intregului organism .
   In ciuda consecintelor neplacute cu care se confrunta , cea mai mare parte a celor care au necazuri refuza sistematic sa invete din intelepciunea multiseculara a inaintasilor si din stiinta contemporanilor nostri , prezentata detaliat in massmedia sau pe internet .
   Eu insist de ceva timp , si o fac si cu aceasta ocazie - faceti oameni buni efortul normal de prevenire a afectiunilor dentare printr-o igiena riguroasa , zi de zi , si veti scapa de cea mai mare parte a neplacerilor !
    Sa fiti sanatosi !
    Sa auzim numai de bine !
[/quote]

#3062
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postdansandu, on Mar 24 2008, 21:45, said:

Oricum mi se pare total aiurea si deplasat comentariul tau si eu zic ca e bine sa te abtii.
  E ok .
  Ai perfecta dreptate !
  A gresi e omeneste .

Edited by arcond, 24 March 2008 - 21:55.


#3063
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Nu stiu ca esti medic sau nu dar atitudinea ta mi se pare total aiurea. Mi se pare total aiurea sa nu ai respect fata de un pacient si fata de banii lui indiferent daca problemele i se datoreaza pacientului sau nu. Eu nu m-am plans de bani ci doar am o oarecare indoiala asupra calitatii. De platit am platit cat mi s-a cerut.


View Postarcond, on Mar 24 2008, 21:51, said:

E ok .
  Ai perfecta dreptate !
  A gresi e omeneste .


#3064
mYgu

mYgu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.08.2006
am fost la stomatolog acu 1 sapt si mi-a scos nervul de la maseaua de minte

vinerea asta a inchis canalul (parca asa mi-a zis). in timpul in care a umblat (cam 1 ora) m-a durut la un moment dat f putin, cumva pentru ca nu a scos tot nervul ?

#3065
joynie

joynie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdansandu, on Mar 24 2008, 22:07, said:

Nu stiu ca esti medic sau nu dar atitudinea ta mi se pare total aiurea. Mi se pare total aiurea sa nu ai respect fata de un pacient si fata de banii lui indiferent daca problemele i se datoreaza pacientului sau nu. Eu nu m-am plans de bani ci doar am o oarecare indoiala asupra calitatii. De platit am platit cat mi s-a cerut.


Ai dreptate!
pot sa iti dau un nr de telefon sau email..al unui medic stomatolog din Bucuresti(are cabinet particular si preturi accesibile).
Chiar ieri am fost "victima" unei extractii si pot sa spun ca nu am simtit durere deloc.
Este f atenta si cu materiale ff bune.

#3066
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Iar mi-a recidivat abcesul si de-abia azi am gasit trimiterea din decembrie pentru radiografia dentara 14, 15 - asa scrie, deci e vorba de premolarii dreapta sus. Pana luni cand voi face radiografia am luat Ceforan (ca asa imi daduse sa iau si in decembrie si a avut efect).

#3067
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi de data asta să te duci și să mergi și la doctor! :)

#3068
ThEbA

ThEbA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2007
AJUTATI-MA SI PE MINE VA ROG CA-MI IESE MASEAUA DE MINTE SI NU STIU CE SA MAI IAUUUU DE DUREREEEE   :lol:  :console: . CAT TINE PERIOADA ASTA PANA IESE TOATA? TIN SA PRECIZEZ CA NU E CARIATA , E ALBA SUPER FRUMOASA ! MA DOARE GANGLIONU DREPT , LIMBA (PARTEA DREAPTA) SI OBRAZU  :console:  SUNT IN  A 4 A ZI DE DURERI  :naughty:

mA DUC LA MASA ( o FIOLA DE ALGOCALMIN )  :lol:


p.S : NU MA TRIMITETI LA STOMATOLOG CA NU MA DUC   :D

Edited by ThEbA, 01 April 2008 - 11:34.


#3069
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostThEbA, on Apr 1 2008, 12:29, said:

CAT TINE PERIOADA ASTA PANA IESE TOATA?
Cred ca toata nu iese numa cu clestele :rolleyes:

View PostThEbA, on Apr 1 2008, 12:29, said:

p.S : NU MA TRIMITETI LA STOMATOLOG CA NU MA DUC   :D
Du-te de mai ia calmante, altceva nu poti face acasa -_-  Sau poate te incumeti si iti tai tu gingia de deasupra s-o ajuti sa iasa, sau poate chiar iti poti da singura seama ca n-are loc pe arcada si atunci iei un patent si o tragi afara :lol:

#3070
gmn77

gmn77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua! Am descoperit acest forum de discutie chiar astazi, cautand mai multe informatii despre ceea ce inseamna o reactie apicala. Am gasit cateva informatii utile privind aceasta problema, dar totusi nu sunt lamurita pe deplin.
       Am sa incerc sa expun pe scurt problema mea si poate reuseste cineva sa-mi dea un sfat. In urma cu un an am decis ca trebuie neaparat sa rezolv problema unor masele. Am inceput cu un premolar din partea dreapta jos care a avut nevoie de scoaterea nervilor, iar ca sa poata fi folosit a trebuit sa i se faca coronita care se sprijina pe un pivot sau RCR cum ii spune medicul meu stomatolog. Toate bune si frumoase. Din acest motiv m-am decis ca trebuie sa realizez o astfel de lucrare si la un molar din partea stanga jos (nu stiu exact ce nr.). Acest molar avea o plomba metalica, dar pe langa care se formase o carie secundara care a ajuns din pacate la nerv. S-a tratat si lucrul acesta (s-au cel putin asa cred). S-a realizat lucrarea cu pivot si coronita metalica + portelan in urma cu aproximativ un an. Problema e ca in timp am inceput sa simt o presiune puternica pe aceasta masea atunci cand mestecam, iar acum durerea a devenit si mai puternica. Ce-i drept, am mers la stomatolog mi s-a facut iarasi o radiografie si mi s-a spus ca la baza radacinii ar fi o mica inflamatie si din cauza aceasta ma doare. Mi s-a recomandat sa iau Aulin, dar n-am scapat de durere decat pe perioada in care am folosit medicamentul. Apoi mi s-a recomandat Diclofenac, dar tot nimic. pe zi ce trece durerea se acutizeaza, desi uneori nu ma doare deloc.
Mi s-au mai oferit inca 2 solutii: rezectia radacinii, dar cu precizarea ca dupa un timp pot aparea iarasi probleme sau sa scot maseaua si sa-mi faca o alta lucrare legata de celelalte masele aflate in laterale (masele care nu au probleme).
     Intrebarea mea de fapt este urmatoarea:Se poate trata aceasta problema cu ajutorul medicamentelor (altele decat cele enumerate) sau rezectia ar fi singura solutie? N-as vrea totusi sa scot maseau, avand in vedere ca lucrarea are abia 1 an.
     Multumesc anticipat!

Edited by gmn77, 01 April 2008 - 15:14.


#3071
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postgmn77, on Apr 1 2008, 15:54, said:

Intrebarea mea de fapt este urmatoarea:Se poate trata aceasta problema cu ajutorul medicamentelor (altele decat cele enumerate) sau rezectia ar fi singura solutie? N-as vrea totusi sa scot maseau, avand in vedere ca lucrarea areabia are 1 an.
     Multumesc anticipat!

Pune ultima radiografie aici( fa o poza, fara blitz, la lumina- de ex in fata monitorului) si medicii de aici vor putea fi mai exacti in indicatiile pe care ti le vor da.

Problema ta a aparut datorita esecului la tratamentul endododntic de la acel molar. exista cazuri cand un retratament efectuat corect, poate salva dintele de la rezectie. Medicamentele nu rezolva problema; cumva va trebui intervenit, important e sa se gaseasca solutia potrivita ;)

#3072
gmn77

gmn77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008

View PostIvanna, on Apr 1 2008, 16:18, said:

Pune ultima radiografie aici( fa o poza, fara blitz, la lumina- de ex in fata monitorului) si medicii de aici vor putea fi mai exacti in indicatiile pe care ti le vor da.

Problema ta a aparut datorita esecului la tratamentul endododntic de la acel molar. exista cazuri cand un retratament efectuat corect, poate salva dintele de la rezectie. Medicamentele nu rezolva problema; cumva va trebui intervenit, important e sa se gaseasca solutia potrivita ;)

  Problema e ca radiografia este la medicul stomatolog, iar maseaua are canalele obturate+pivot+coronita. Medicul meu a spus ca nu mai are cum ajunge la canale din cauza pivotului.

#3073
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Rezectie la molar inferior?Nu prea se practica rezectia la molar...
Si nu mai spuneti portelan ca e ceramica toata ziua...E adevarat ca au aceleasi componente insa proportiile difera.

#3074
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Așa e, la molari în general nu se fac rezecții!

Singura variantă ar fi să-l scoți și să-ți faci o punte cu dinții vecini...

#3075
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
sau poti face premolarizare pastrindu-se jumatatea anterioara/posterioara...un clinician te poate lamuri.
Fara radiografie si examen obiectiv ne exprimam doar o parere teoretica...si nu mai luati Aulin...incercati Tador.

#3076
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postdan_ghetau, on Apr 1 2008, 21:40, said:

sau poti face premolarizare pastrindu-se jumatatea anterioara/posterioara...un clinician te poate lamuri.
Fara radiografie si examen obiectiv ne exprimam doar o parere teoretica...si nu mai luati Aulin...incercati Tador.

Amputația asta radiculară se poate face doar în cazul în care doar o rădăcină are proces inflamator periapical! Cum ai spus și tu fără să vedem o radiografie degeaba presupunem!
E o metodă destul de complicată...

#3077
gmn77

gmn77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru sfaturi! Cum am mai spus nu am radiografia, iar din cate stiu si am vazut, inflamatia era doar la o radacina. Varianta cu scosul si facut punte e destul de costisitoare, avand in vedere ca am lucrarea doar de un an.(probabil ca ceramica e denumirea corecta, dar daca stomatologul ii spune portelan, eu ce vina am?) Poate evolua in ceva mai rau? Pentru ca la solutiile pe care le am mai bine indur durerea, care nu este intotdeauna asa de puternica. Medicul care a realizat lucrarea are vreo "vina"?

#3078
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postgmn77, on Apr 1 2008, 17:39, said:

Problema e ca radiografia este la medicul stomatolog, iar maseaua are canalele obturate+pivot+coronita. Medicul meu a spus ca nu mai are cum ajunge la canale din cauza pivotului.

Eu stiu ca se poate da jos pivotul si reface tratamentul. Va trebui data jos coronita, dar macar incerci sa scapi de rezectie/premolarizare/extractie. Iti dau acuma  un PM in care iti recomand un medic endodont in Bucuresti, poate afli mai multe daca mergi acolo la un consult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate