Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Messengerul Radioamatoricesc

- - - - -
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#73
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on Dec 9 2007, 00:54, said:

GORI-KISS  .. GORILA superba , mai les cu ceatza la bordenshtein! deoarece ai prins noul post KISS FM MUZICAL .. o noua greatzie de opera DANCE! nu ?
Spletere si la 7 km de emitator, culoar liber!

#74
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
normal mai , ca in noapatea aia era kiss fm mai mult ca iti biti deci NW sa pus DITAI PLEASCA peste bucuresti!

Edited by Zvartoshu, 11 December 2007 - 16:23.


#75
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on Dec 11 2007, 16:22, said:

normal mai , ca in noapatea aia era kiss fm mai mult ca iti biti deci NW sa pus DITAI PLEASCA peste bucuresti!
Vorbeam de KISS FM Bacau 95.1 cu spleterul pe 97.6 combinat cu MUZICAL-ul.

#76
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Dec 11 2007, 16:24, said:

Vorbeam de KISS FM Bacau 95.1 cu spleterul pe 97.6 combinat cu MUZICAL-ul.
eu ii raspunsei lui victor .. ! :lol:

#77
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on Dec 11 2007, 20:16, said:

eu ii raspunsei lui victor .. ! :lol:
OK, am inteles...

#78
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 12 2007, 08:49, said:

A vazut si Daniel ca nu se mai compara nici Magnumul cand e vorba de tunner cu antena la 3-4 m sus pe undita :D . Portabila ramane utila cand vrei sa asculti in mai multe locuri, cu tunnerul e mai greu ca nu-i portabil. Portabilele gen Sangen si Sony7600  merg destul de ok pe AM, testate comparativ cu scannere profesionale in aceste benzi. Deci se pare ca la frecvente joase e ok miniaturizarea, dar in FM e D-zeu cu mila si cu gorila :D  , sincer la 1-2 km de emitatoarele din Buc (sunt 4 mari focare) si mama tunerului intra in overload daca pun antena landa/2 degajata afata la 100 m altitudine :cursing:
bon , de vazut am vazut , dar magnumul cu un integrat interior care nu e overload , ca te plimbi cu 102.5 prin bucuresti , am si filmele pe youtube , sau 96.5mhz .. etc , nu este chiar atat de prastie , atfel de ce am intruna oltenia craiova cand merg spre tzara numai pe el in comparatie cu overloadurile , elta , watson , grundig? acu fara gluma , 150khz imi trebui sa fac un singur experiment si daca se pupa si nu da rateu , in camp cu sarma de 1.5m pe bune face aproape ceea ce face si tunerul , iate dupa 105.20 care cu propagarea la pamitnt [+6.4% il luam si nu ma caraia 105.3 , pe cand cu oveloaduri-le caraie 105.3 .. ] nu ca imi place sa ma tzin scai si sa fiu in fatza , nu am obiceiul asta da intelege ca e modificata infrastructura , intrarea de antena , 2 varicap , tensiunea de varicap mai mare , si nu scapat ca un caramidoi dala care paraie si beshe aiurea plajile . :rolleyes:

#79
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 12 2007, 08:49, said:

Pt. Daniel : Cum ai masurat intensitatile alea de langa Buc ? sau le-ai luat de pe radar. Eram curios cum se poate cuantifica exact propagarea, dar cred ca trebuie mai multe aparate in diverse zone pentru o idee corecta...Da-ne niste detalii despre asta !
Ma intereseaza cum se poate explica fizic ca o statie de 100 Wdin Targoviste care in mod normal nu se aude in Buc sa fie aruncata la 32 db cu antena in casa pe partea opusa catre Targoviste. Si acum ma minui de Minisatul ala, cum naiba a reusit asemenea nivel...

nu asa , ci cu anse diferite , de ex iau 307 , si masor cu ea de la cernavoda pana la turtucaia , nu poate sa imi scape nimic . sau iau si masor cu ansa 401 de la slobozia pana la ruse . nu scapa nici un fir de propagare.
stiind ca subiectul nostru este DEPISTAREA PROPAGARII .. acum avem de pandit . PUN ora de start ,, ora de FINISH si rec ca sa pandesc cu inrgistrare ca nu poti sta lipit de monitor atatea ore!
acu o iau pe betze ca aia de clasa 1 .. un batz pentru fiecare zona , batzul repezentand zona unde masor, si maros intesitatie . daca este ceva ce depasete o valoare , adica eu pot sa si dictez asa : daca imi sare peste 7.2% sa faca un semn . si daca este in instabilitate am auto CUE si blochez secventza sa se vada clar de unde pana unde a tzinut. in total . iau si fac medii iar unde apare instabilitate , las asa . deci nu 215321525125 de receptoare puse in 3534124 de zone .. ca nu asa se masoara!
SEMNALELE de 100w acu gandind , nici vorba sa bata numai 73.34km [ vezi poza] , mai ales stiind ca in noaptea aia era +8.5%! gandeste-te ca este de +8.5X mai mare decat NORMALUL* .. in nici un caz nu ai sa ai acoperire de 74km ca 100w bate normal peste 106km daca e so iei la bibileala pe un 0.8µV , nu? e acu daca tot o dam pe date de genul asta .. ia gandeste-te ca acesta cu aparatul mentionat se poate lua la 165km lejer adus de propagare daca esti pe culoarul ei? aa? nu suna nostim? ..

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 12 December 2007 - 11:20.


#80
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Ok, 100 w bat mai mult de 75 km, de acord, ma aud in mod curent cu un radioamator din Targoviste cu numai 10 W indiferent de propagare, acum de ce nu iau mereu Minisat 98.5 (pe 55 ca-i da in cap Bucurestiu) si vine doar cand e propagare speciala si la ditai semnalul ?!
Tot nu m-am lamurit ce-s ansele alea, daca nu-s radioreceptoare...

#81
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 12 2007, 21:03, said:

Ok, 100 w bat mai mult de 75 km, de acord, ma aud in mod curent cu un radioamator din Targoviste cu numai 10 W indiferent de propagare, acum de ce nu iau mereu Minisat 98.5 (pe 55 ca-i da in cap Bucurestiu) si vine doar cand e propagare speciala si la ditai semnalul ?!
Tot nu m-am lamurit ce-s ansele alea, daca nu-s radioreceptoare...
bhai ansa , este ca si la aparatul de masura , cum sa ii mai zic ? .. sonda de masurat .. cui ? ac .. sula .. !?
e chestia aia cu care se masoara este virtuala si face in asa fel sa poti so pui pe o zona .. de ex .. zona de la GIRUGIU la ZIMNICEA !
intre zona x si zona y dau drumu la masuratoare .. de la 80mhz la 110 mhz . daca semnalul creste de ex pe 95.7mhz sa zicem , atunci se modifica valoarea , daca scade pe 87.6 sa zicem propagarea devine instabila .. asta ca se memoreaza semnalul ca intensitate la start.
daca pe giurgiu sunt 6.8% niveele de propagare si pe zimnicea sunt 6.5% .. se asteapta 2 min sa se dea cotele reale ale propagarii !
deci RABDARE si TUTUN! :lol:

#82
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
In exclusivitate va prezint antena directiva de 20 lei : 2 elemente dipol deschis  :D
Batul 2 (The Element  :D ) e pus in pozitia de atenuare switch-uri si interfon cam 3-6 db. Pozitia a fost gasita dupa ureche, dar e clar ca antena de sus o influenteaza pe cea de jos. Am ales poztitia in care 88.3 era curat cu putin K in spate, fara pic de gorila si fara baraiala de interfon :D , restul de semnale variaza cu 2-4 db + sau - fata de pozitia cu batul principal. Ieri am testat-o in propagarea de la 17:30-18:00 si a luat pe 95.8 si 88.3; 2 conlocuitori de la 0 - 34 db, asta e ghinion de DX-eri cu manelisti in loc de statii ca lumea. S-a umplut tara de ei :death:

Attached Files



#83
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 20 2007, 08:41, said:

In exclusivitate va prezint antena directiva de 20 lei : 2 elemente dipol deschis  :D
Batul 2 (The Element  :D ) e pus in pozitia de atenuare switch-uri si interfon cam 3-6 db. Pozitia a fost gasita dupa ureche, dar e clar ca antena de sus o influenteaza pe cea de jos. Am ales poztitia in care 88.3 era curat cu putin K in spate, fara pic de gorila si fara baraiala de interfon :D , restul de semnale variaza cu 2-4 db + sau - fata de pozitia cu batul principal. Ieri am testat-o in propagarea de la 17:30-18:00 si a luat pe 95.8 si 88.3; 2 conlocuitori de la 0 - 34 db, asta e ghinion de DX-eri cu manelisti in loc de statii ca lumea. S-a umplut tara de ei :death:
:rolleyes: .. lol cu antena
:lol: :lol:  filmu mai ales

#84
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Hai sarbatori fericite, sa-l prinzi pe Mos Craciun :D . Eu plec in Parang dar nu cred ca ma car cu tunner ca stau la 400 m de megaemitatoarele de acolo, asa ca gorila de acasa e mica copila pe langa elefantii de acolo  :lol: . O sa vad daca reuseeste si Iriverul sa intre in overload,  iar Sony o sa capteze numai de la 3-4 m sub pamant (zapada)  :D . In rest ma dau pe 144 Mhz cu mobila pe post de portabila, ma dau dupa unguri, sarbi si traditionalii bulgari-oricum e gasca mare de radiomamatori (10 oameni)- o sa ne radem la greu de la 0.5 pana in 446 Mhz, fiecare cu portiunea lui favorita.

#85
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 20 2007, 11:33, said:

Hai sarbatori fericite, sa-l prinzi pe Mos Craciun :D . Eu plec in Parang dar nu cred ca ma car cu tunner ca stau la 400 m de megaemitatoarele de acolo, asa ca gorila de acasa e mica copila pe langa elefantii de acolo  :lol: . O sa vad daca reuseeste si Iriverul sa intre in overload,  iar Sony o sa capteze numai de la 3-4 m sub pamant (zapada)  :D . In rest ma dau pe 144 Mhz cu mobila pe post de portabila, ma dau dupa unguri, sarbi si traditionalii bulgari-oricum e gasca mare de radiomamatori (10 oameni)- o sa ne radem la greu de la 0.5 pana in 446 Mhz, fiecare cu portiunea lui favorita.
intelege si tu ceva , nu ma atac !  :D
si sfat de la mine , nu mai vb cu tine atat timp cat tu crezi ca eu i-ti vb la misto!
de acum cer seriozitate si calm cand imi vb!

Edited by Zvartoshu, 20 December 2007 - 11:54.


#86
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Dec 20 2007, 11:51, said:

intelege si tu ceva , nu ma atac !  :D
si sfat de la mine , nu mai vb cu tine atat timp cat tu crezi ca eu i-ti vb la misto!
de acum cer seriozitate si calm cand imi vb!
Ok, seriozitate (mai putin pe fun) si calm (ok, de acord) si adaug FARA JIGNIRI GRATUITE (Important, fara respect se alege praful de orice). Prefer sa vorbesti la misto dar nu si la ura, FUN-UL E BUN, INJURIA NU-din pacate granita dintre ele e relativa pentru fiecare. Pana nu o stabilim ca lumea prefer sa ramanem numai pe forum. Fiecare are probleme lui dar nu suntem ca muierile sa venim cu nervii ca sa-i aruncam in capul celuilalt !

#87
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 20 2007, 14:57, said:

Ok, seriozitate (mai putin pe fun) si calm (ok, de acord) si adaug FARA JIGNIRI GRATUITE (Important, fara respect se alege praful de orice). Prefer sa vorbesti la misto dar nu si la ura, FUN-UL E BUN, INJURIA NU-din pacate granita dintre ele e relativa pentru fiecare. Pana nu o stabilim ca lumea prefer sa ramanem numai pe forum. Fiecare are probleme lui dar nu suntem ca muierile sa venim cu nervii ca sa-i aruncam in capul celuilalt !
stii foarte bine ca nus intr-o stare buna si imi este rau , normal ca daca vine maicamea se alege prafu de tot , se stie asta! nu , cu tine nicaieri nu mai vorbesc la nici un misto ,m nu stii sa intelegi si sa faci diferentza , nu uita ca tu ai o obsesie cu as aceva! obsesia asta te macina , imi dau seama singur , data te macina uita ca eu ma afirm asa , sincer nu ma incalzeste aceste mistouri facute cu tine , cu ce m-a ajuta .. ?! .. acu ca tot iti place sa te iei de lume .. ma iau si eu .. adresa de mess schimbo de la numele de femeie nemtzeasca viki la numele tau sau numele de formuri sau ce iti convine ! oricum iti zic daca tot te dai cu "ocupat" o sa ai lisat pina de offline! asta ca sfat , am peste 6 ani jumate de chat-ing 7 de mirc si 9 de +irc .. deja am inteles pas cu pas cum e cu convrobirea si cu platitul banului cand se vb ! inca un sfat , incearca sa fii stabil in comportament si exprimare pe mess! ai vorbe diferite ori de cate ori imi amintesc de ce sa vb pe mess! in alta oridine de ideei , nu uita ca ai nevasta , nu ne pasioneaza , si eu sunt bagat in gat cu 2 fetitze si cu familie si nu fac haz de necaz ca sunt ocupat . in fine imi vad de alea mele , nu o sa mai ma intereseze de tine daca esti asa si te porti aiurea! alegeti lumea si incearca sa intelegi situatiile si nu mai da cu sulti si trambitze ca asa si pe dincolo ca stiu ca sa jignesti si sa murdaresti fata unui om este usor!
sa atragi si sa vb decent .. nu , peroana ta este infulentzata , si este ca si una aia armonica!
in fine poti citi poti raspunde , eu in mare am pus ideea mea cum te-am vazut!

#88
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
siner daca vrei sa ma auzi si pe mine .. ia fi atent!
1 la mana nu ii mai consuma nervii cu amentiti ca astia
2 la picior nu mai da atentie
3  am ajuns la concluzia k mai bine sa nu mai iei in seama astfel de oameni decat sa te consumi degeaba k oricum nimic nu castigi de la rvic77 .. stai calm asta este ca sa culeaga informatie si sa invetze pe furate , pe fatza nu are tupeu .
4 m-ai schimbat pararea radical despre rvic , asa ca iar am boala pe copilu ala , sincer daca nu si nevastasa scrie in locul lui sa para inteligenta treaba! felicitarile mele , viki de craciun florile sunt cadoul meu pentru unu ca tine!

#89
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Dec 20 2007, 15:15, said:

stii foarte bine ca nus intr-o stare buna si imi este rau , normal ca daca vine maicamea se alege prafu de tot , se stie asta! nu , cu tine nicaieri nu mai vorbesc la nici un misto ,m nu stii sa intelegi si sa faci diferentza , nu uita ca tu ai o obsesie cu as aceva! obsesia asta te macina , imi dau seama singur , data te macina uita ca eu ma afirm asa , sincer nu ma incalzeste aceste mistouri facute cu tine , cu ce m-a ajuta .. ?! .. acu ca tot iti place sa te iei de lume .. ma iau si eu .. adresa de mess schimbo de la numele de femeie nemtzeasca viki la numele tau sau numele de formuri sau ce iti convine ! oricum iti zic daca tot te dai cu "ocupat" o sa ai lisat pina de offline! asta ca sfat , am peste 6 ani jumate de chat-ing 7 de mirc si 9 de +irc .. deja am inteles pas cu pas cum e cu convrobirea si cu platitul banului cand se vb ! inca un sfat , incearca sa fii stabil in comportament si exprimare pe mess! ai vorbe diferite ori de cate ori imi amintesc de ce sa vb pe mess! in alta oridine de ideei , nu uita ca ai nevasta , nu ne pasioneaza , si eu sunt bagat in gat cu 2 fetitze si cu familie si nu fac haz de necaz ca sunt ocupat . in fine imi vad de alea mele , nu o sa mai ma intereseze de tine daca esti asa si te porti aiurea! alegeti lumea si incearca sa intelegi situatiile si nu mai da cu sulti si trambitze ca asa si pe dincolo ca stiu ca sa jignesti si sa murdaresti fata unui om este usor!
sa atragi si sa vb decent .. nu , peroana ta este infulentzata , si este ca si una aia armonica!
in fine poti citi poti raspunde , eu in mare am pus ideea mea cum te-am vazut!
Uite care e treaba, eu nu am jignit cu nimic si tu te iei de adresa mea de messenger ... si bagi si o lauda cu experienta ta in ircuri, e treaba tipica, cea ce speram dar m-am inselat din nou e sa avem o conversatie civilizata aici sau in alta parte. Ma uitam si in topicul lui King of Sat : Doamne Fereste sa vina un mai putin cunoscator sa intrebe ceva. Ramaneti fericiti in topicurile voastre  ca Luceafarul 'Nemuritor si rece'. Faceam treaba cu radio de placere si nu sa ma fac de ocara si speram ca pe forum se poate discuta la orice nivel, wrong again la mine. Inca o data, Craciun Fericit si scuza-ma daca am jignit. Apropo cuvantul asta 'scuza' nu cred ca-l ai in dictionar, probabil pentru ca tu nu gresesti niciodata...

#90
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Dec 20 2007, 16:44, said:

Uite care e treaba, eu nu am jignit cu nimic si tu te iei de adresa mea de messenger ... si bagi si o lauda cu experienta ta in ircuri, e treaba tipica, cea ce speram dar m-am inselat din nou e sa avem o conversatie civilizata aici sau in alta parte. Ma uitam si in topicul lui King of Sat : Doamne Fereste sa vina un mai putin cunoscator sa intrebe ceva. Ramaneti fericiti in topicurile voastre  ca Luceafarul 'Nemuritor si rece'. Faceam treaba cu radio de placere si nu sa ma fac de ocara si speram ca pe forum se poate discuta la orice nivel, wrong again la mine. Inca o data, Craciun Fericit si scuza-ma daca am jignit. Apropo cuvantul asta 'scuza' nu cred ca-l ai in dictionar, probabil pentru ca tu nu gresesti niciodata...
deoarece tu ai cu sulitile si trambitele boala .. dai nene cu zurgalaii inainte! nush ce tzio venit ma pe mine!? am experientza la vb prin mediile astea .. mess , trilidili , irc . mirc , flocirc , etc-irc , deja m-a plictosesc ideile barbatilor travestiti in femei care le plac sa atraga barbati sa mai fure cate una alta! insa la tine nu mai este scuza , cand vreo sa furi meserie! uitate ce iti zic , vrei sa aflii informatii , sa te tzii pana le stii tu pe toate , dupa aia dai cu shutu! acu coane sa nu zici ca nu este adevarat! daca tot o mai tzii asa in dusmanie .. sa imi zici cat a costat traseu pana la furmusani sa iti platesc benzina sau motorina si "la multi ani cu sanatate" iti raman pozele si amintirile , nu?  B) vezi ca eu nu plang sau sufar .. atat ma supara la tine COMPORTAMENUL DIFERENTIAL! asta e una!
alta .. nu ma iau dupa minemi nici dupa antenisti si nici dupa maicami sau bunicami sau basinami ce vor sa influenteze sa nu mai am prieteni .. nu am sa uit loviturile de gratie pentru tine
antenistu suspedare de cont 1 luna si ceva de destept , schimdat parole , schimbate numele , sters din lista de mess si jignit lumea , nu uit nea isr primu cap de lista , piti , pisica , tu , de ce .. ca cica voi va bateti joc de mine si eu sunt prost si nu vad!

asa ca .. eu va recuperez , si ma compot frumos cu totii .. la fel si cu tine , dar tu fiind docor , prin cititul cuvnitelor si pipaitu lor , cantarit , tu simti cearta si scandal , si toate prostiile .. frate nu mai gandii asa ca asta iti e cel mai mare defect ! inceteaza ca asa iti pierzi lumea! aduno ca in ziua de azi cu greu mai gasesti o buna dispozitie in gura barbatului si a femeii!  :D
eu salut pe king of sat , nu am zis ca dau ocara ,nus de unde ti sa nazarit , am zis una si buna .. TU AI FRICA DE GLUME SI DE CATERINCA .. ai impresia ca LUMEA ISI BATE JOC DE TINE .. sau mai bine zis .. mistoruile .. sincer gandeste si putin la tine .. acordati atentie la unele defecte de care tu te AGITI si ele sunt INEXISTENTE  ;)

Edited by Zvartoshu, 20 December 2007 - 18:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate