Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3313
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010
Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru cei care se pricep: Ar trebui rarite plantele din poze?
Este o cultura de zmeur remontant in anul 2.

Multumesc anticipat.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   255.38K   79 downloads
  • Attached File  2.jpg   200.3K   80 downloads


#3314
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Dupa cum am spus incepuse murii sa pacaleasca din cauza cromaxul. 80 la suta sa intamplat din cauza ca l-am dat pe caldura. Dupa doar o saptamana murii au luato razna au inceput sa creasca in ultimul hal. Deci pana la urma 100 de ml la 20 de l de apa nu ia afectat cu nimic pana acuma. Se dezvolta ca nebunii .  Nu mai exista in plantatie coarda subtire cum am avut anul trecut. Majoritatea corzilor anul trecut erau anemice dar in  acest an dupa foliar au luat-o razna. Ce foliare preferabil acuma la scuturarea petalelor . Am inteles ca acuma au nevoie de calciu plantele..

#3315
blackman82

blackman82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.10.2010
https://www.botanist...nd-cropmax.html

#3316
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013

View Postblackman82, on 28 mai 2018 - 16:54, said:

Am inteles deci sa folosesc in continuare cromax dar dupa ce polenizeaza.

#3317
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016

View PostAtioGuard, on 28 mai 2018 - 14:48, said:

Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru cei care se pricep: Ar trebui rarite plantele din poze?
Este o cultura de zmeur remontant in anul 2.

Multumesc anticipat.
nu, lasi asa , incearca sa te incadrezi intr-un 70-80 cm latime si tot ce produce sa fie irigat , cam doua linii de picatura pe fiecare rand acoperi un 50-60 cm la baza

#3318
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Care e cea mai buna solutie sa tai murii acuma in verde la doi metri sa nu se mai dezvolte in sus. Sa le ciupesc varfurile?

#3319
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005

View PostAtioGuard, on 28 mai 2018 - 14:48, said:

Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru cei care se pricep: Ar trebui rarite plantele din poze?
Este o cultura de zmeur remontant in anul 2.

Multumesc anticipat.

  Cand am dat pe poze am spus cine a pus poze de pe plantatia mea :)). Trebuie rarite la 10 lastari pe m liniar. Si banda eu o tin de 40cm.

#3320
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010
Latimea randului este undeva la 50 60 cm.
Am ajuns si eu la concluzia ca trebuie rarit, insa ca sa las doar 10 lastari la un metru liniar, ar insemna sa tai mai mult de jumatate...

#3321
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016

View PostAtioGuard, on 01 iunie 2018 - 09:05, said:

Latimea randului este undeva la 50 60 cm.
Am ajuns si eu la concluzia ca trebuie rarit, insa ca sa las doar 10 lastari la un metru liniar, ar insemna sa tai mai mult de jumatate...
soiurile remontante nu trebuie rarite, doar cele pe coarda de doi ani, doar mentii randul curat si ingrijit, obligatoriu irigat. Incearca sa intelegi ceea ce faci , fara sa faci ceva dupa ce zic altii sau din auzite sau dintr-un instinct oarecare al tau. Pune mana si te informeaza calumea si serios.

Edited by fanfructe, 01 June 2018 - 14:30.


#3322
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010
Părerile sunt împărțite și spun asta după ce am studiat subiectul. Am  vrut sa aflu și opinia celor care frecventează topicul. Nu îmi place însă tonul acesta de superioritate.
Îți apreciez opinia, însă nu și modul în care ți-o faci cunoscuta.

#3323
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Si cum adica nu trebuie rarite ?
Pai daca banda are 50-60 cm latime    daca le lasati asa oricum va veti bucura de fructele doar a celor din exterior  benzii pt ca celelalte vor rodi doar pe varf fructe calitative , cele care nu au aer si lumina vor fi mici si f acre unde mai pui ca datorita umiditatii vor fi afectate de boli iar corzile vor fi subtiri si fragile  .  Eu cred ca in jur de 15  lastqri pe m liniar ar fi cel mai ok . Hai sa exagerez 20 avand in vedere latimea benzii.
Bunica spunea ca "rarul umple carul , desul umpe fesul "��

#3324
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016
eu am vrut sa va ajut pt ca fac asta de foarte multi ani, data viitoare imi vad de treaba. Spor!

View Postdumi_dumi77, on 01 iunie 2018 - 18:39, said:

Si cum adica nu trebuie rarite ?
Pai daca banda are 50-60 cm latime daca le lasati asa oricum va veti bucura de fructele doar a celor din exterior  benzii pt ca celelalte vor rodi doar pe varf fructe calitative , cele care nu au aer si lumina vor fi mici si f acre unde mai pui ca datorita umiditatii vor fi afectate de boli iar corzile vor fi subtiri si fragile  .  Eu cred ca in jur de 15  lastqri pe m liniar ar fi cel mai ok . Hai sa exagerez 20 avand in vedere latimea benzii.
Bunica spunea ca "rarul umple carul , desul umpe fesul "��
Dumi ca sa nu zic alte chestii , ca esti varza in general la sportul asta si nici nu vrei sa pui mana pe carte, soiurile remontante rodesc numai pe varfuri in anul rodirii generale pana in toamna, anul urmator , ceea ce nu recomand, daca lasi sa rodeasca si partea inferioara, vei taia toate varfurile care au produs si vor produce in partea inferioara a plantei , dar nu vei mai dezvolta o cultura de aceeasi calitate pt full productia din anul respectiv. Nici nu ar trebui sa va mai zic nimic ca sa va ardeti singuri, sunteti total lipsiti de respect fata de un om care incearca sa va ajute gratis. Atioguard eu te-am ajutat , nu am formulat nici o opinie. Zici merci si vezi daca am dreptate sau nu. oricum o sa iti dai seama singur intr-un an doi. Eu tocmai ti-am redus timpul de asteptare. Nu exista pareri impartite decat pt necunoscatori. Cand pui o intrebare , asculti , lasi capul in jos, verifici ceea ce ti s-a spus , nu raspunzi obraznic si cu mult tupeu. Eu , cel putin , asa fac cand nu stiu ceva sau nu ma pricep. Ascult , umil , invat si prind tupeu cand sunt stapan pe situatie.

Edited by fanfructe, 02 June 2018 - 12:22.


#3325
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010
Ok. Mai bine sa închidem subiectul aici ca nu are rost sa ne aprindem pentru nimic. Nimeni nu e perfect și toți avem de învățat.

#3326
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016

View PostAtioGuard, on 02 iunie 2018 - 13:18, said:

Ok. Mai bine sa închidem subiectul aici ca nu are rost sa ne aprindem pentru nimic. Nimeni nu e perfect și toți avem de învățat.
eu sunt fericit daca te pot ajuta, verifica ce ti-am spus si vei trage singur concluziile, oricum mai lat decat il ai acum randul sa nu fie , rarirea randului o faci la baza , din motocultor sau tractor direct in primavara si mentii marginile curate, pt ca vor creste lastari nonstop acolo si pierzi energie degeaba. La soiurile remontante poti opta pt o singura productie de calitate superioara sau doua mai putin calitative, personal recomand una singura. Asta vei alege tu singur ulterior in functie de logistica de care dispui. Sa ai o zi buna.

Edited by fanfructe, 02 June 2018 - 13:47.


#3327
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Fanfructe ...faci niste afirmatii de ....
Nu incerca sa.ti impui o parere cu forta sau jicnind persoane , mai ales atunci cand nu le cunosti.

Apropos de carte , daca ai citi despre soiurile primocane ai stii ca aceste rodesc doar pe vf doar pt ca.s prea dese . Ia condu dumneata cativa metri sub forma de gard fructifer cu 10-,15 fire pe m liniar si apoi vii aici si postezi pana la cat din inaltime e capacitatea lor de rodire anual .

Edited by dumi_dumi77, 02 June 2018 - 14:02.


#3328
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016

View Postdumi_dumi77, on 02 iunie 2018 - 13:49, said:

Fanfructe ...faci niste afirmatii de ....
Nu incerca sa.ti impui o parere cu forta sau jicnind persoane , mai ales atunci cand nu le cunosti.

Apropos de carte , daca ai citi despre soiurile primocane ai stii ca aceste rodesc doar pe vf doar pt ca.s prea dese . Ia condu dumneata cativa metri sub forma de gard fructifer cu 10-,15 fire pe m liniar si apoi vii aici si postezi pana la cat din inaltime e capacitatea lor de rodire anual .
lasa-ne dumi ca nu ai dreptate, omul va lua in considerare toate parerile si va alege sau va incerca toate variantele. In felul asta va alege cea mai buna varianta pt ceea ce isi doreste el. Si atunci imi va da mie sau iti va da tie dreptate. Dumi eu fac asta de ani buni . Soiurile remontante nu rodesc pe varf pt ca sunt prea dese ci pt ca asa este soiul facut si gandit. Soiurile floricane pe coarde de doi ani nu fac fructe daca sunt prea dese, vezi ca confunzi oalele. Alea trebuie rarite atent si legate cu grija. la primocane raresti din lucrari si curatare numai marginile si lasi mai lat sau subtiezi in functie de vigoarea soiului . O sa iti fac poza cand vor produce ca sa iti inghiti limba.

Edited by fanfructe, 02 June 2018 - 14:28.


#3329
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
i

Nu.i nevoie sa citezi mesajul cand scrii imediat dupa el. Devine topicul prea stufos . Si eu chiar te.as lasa ,dar numai de obicei cei care chiar nu au nimic bun de zis sunt f vocali si isi aroga fel de fel de merite si chiar se bat cucaramida.n piept .

E diferenta mare in a face econmie sau a cultiva dupa un sistem care iti este cel mai avantajos si a cultiva un soi urmand toate cerintele acestuia . E problema dumitale ca adopti un sistem f des si t e multumesti doar cu fructele de pe varfuri , dar asta nu inseamna ca respecti cerintele soiului si mai ales nuiti poti aroga dreptul de al recomanda si altora care sunt la inceput.

Tot vorbind de asta ai fi putut sa te prezinti in una din primele postari , sa explici ce cultivi , ce suprafata si eventual si pregatirea in domeniu.
Sunt atat de multe postari pe youtube ce va cobtrazic teoria incat nu mai e nimic de zis  si.s facute de ingineri adevarati si de cultivatori cu suprafete intinse  .....
E total neavenit sa recomandati un anumit sistem de cultura si apoi sa afirmati ca fructele pruncipale sunt recoltate de varf pt ca asta e capacitatea soiurilor primocane ...  Am doua soiuri din aceasta categorie di rodesc pana mai jos de jumatate din inaltime  ,:culeg fructe din ele pana la cadetea brumelor , dar asta implica multa manopera nu numai motocultor printre randuri .....
Va pot arata cateva poze cu murii  pt ca nu am acum de la zmeura dar.va puteti da seama ca nu vorbesc prostii

Ultima e soiul reuben in anul 2 un soi cu rezistenta deosebita la inghet si un soi de mur primicane .

Attached Files


Edited by dumi_dumi77, 02 June 2018 - 14:45.


#3330
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016
i-am explicat omul in privat partea cu manopera, o sa aleaga el ulterior dupa ce o sa incerce mai multe variante, in functie de ce vrea de la plante. daca imi arati poze cu murii cum sa imi dau seama ca nu vorbesti prostii la zmeura? nu toate soiurile remontante fac pana la jumatate.Difera intre ele. Apropo de ce ai pus plasa de umbra la muri ?

Edited by fanfructe, 02 June 2018 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate