Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#2953
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
din ce informatii am , un alt val de frig cu nopti intre 0 si -4 grade va veni pe miercuri noaptea si joi noaptea. Recomand sa va pregatiti si sa luati masurile necesare.

p.s. mai sunt cateva zile , poate se mai inmoaie pana atunci, sper eu

Edited by agrigri, 05 May 2017 - 15:47.


#2954
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009

View Postagrigri, on 05 mai 2017 - 15:43, said:

din ce informatii am , un alt val de frig cu nopti intre 0 si -4 grade va veni pe miercuri noaptea si joi noaptea. Recomand sa va pregatiti si sa luati masurile necesare.

p.s. mai sunt cateva zile , poate se mai inmoaie pana atunci, sper eu


miercuri si joi pe ce data ,saptamana viitoare???
daca nu este inflorit murul si sunt temperaturi de minus 6 grade nu este afectat
daca este inflorit si sunt peste minus 6 grade este afectat

#2955
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016

View Postady49, on 05 mai 2017 - 19:37, said:



miercuri si joi pe ce data ,saptamana viitoare???
daca nu este inflorit murul si sunt temperaturi de minus 6 grade nu este afectat
daca este inflorit si sunt peste minus 6 grade este afectat
maestre, nu stiu de unde stii tu asta,  dar la -3, -4 grade moare orice floare deschisa si pistil.si asta timp de 30 minute. Daca se depaseste 30 minute deja pierderile sunt enorme si incalculabile. Te rog sa nu mai scrii enormitati. Daca e fenofaza si floare deschisa sau scuturarea petalelor , majoritatea degera in 30 minute intre -1 si -3 grade. La -6 grade o sa ai flori de gheata :) si o sa culegi apa la vara. Cine ti-a povestit enormitatea asta , poti sa ii dai doua capace.

#2956
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Pai sa intelegem ca la temperaturile la care zici ca rezista nici nu face fructe .....asta rodeste direct inghetata.... .
O iau ca o gluma pt ca nici nu.mi pot imagina ca ai vorbit serios .
cateva reprize de bruma  cazuta la -2 -3 a facut ravagii in randul murilor, si tu ii dai inainte cu -6 . Nu vorbim de flori ca alea se duc din start , dar se vor duce si toti lastarii vegetativi in maxim 60 de minute la temp de -6 . Deci vor ramane chei de tot.      
O luam de gluma ....

Edited by dumi_dumi77, 05 May 2017 - 21:21.


#2957
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011

View Postagrigri, on 05 mai 2017 - 15:43, said:

din ce informatii am , un alt val de frig cu nopti intre 0 si -4 grade va veni pe miercuri noaptea si joi noaptea.

Tot cei posibil , din pacate ... urmeaza sfintii de gheata unguresti , de multe ori nu dezamagesc ...
An greu domnilor , an greu ...
Sa fim sanatosi !

#2958
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
vad ca s-a mai imblanzit prognoza cu 2-3 grade in plus, dar va fi oricum destul de frig, un val de aproximativ 2-3 zile. Sper macar sa nu fie vijelii.

#2959
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De unde va inspirati pentru imaginile astea apocaliptice ? Eu nu vad decat o mica racire (normala) a vremii ..care oricum e prea ridicata pentru aceasta perioada a anului.


#2960
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Am mai lasat pe ceva topic site-ul dar il las si aici, poate se mai ajuta cineva de el.

https://www.tutiempo.net

Schimbati in engleza sau lasati in spaniola daca va descurcati.

Cand mi-am facut lucrarea de licenta , profesorii ne-au spus sa folosim acest site pentru ca este printre singurele acceptate de comunitatea stiintifica pentru folosirea datelor climatice, din cauza ca datele prelucrate ce sunt afisate pe site sunt si revizuite de experti in domeniu.

Daca mai cunoasteti site-uri de genu, nu neaparat meteo, va rog sa le postati.

#2961
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005

View PostdoarUNom, on 06 mai 2017 - 08:53, said:

De unde va inspirati pentru imaginile astea apocaliptice ? Eu nu vad decat o mica racire (normala) a vremii ..care oricum e prea ridicata pentru aceasta perioada a anului.
Cand ai 5 ragalii in curte vezi raciri normale.
Cand ai plantatie, sau pepiniera, ai bagat o cacjula de bani, teren blocat si munca de negru...iei in serios toate prognozele si te uiti la cele mai pesimiste...si actionezi in consecinta.
Dacavse adeveresc, stii ca esti cat se poate de acoperit...daca nu e nimic, asa sa ne ajute si de acuma incolo.


Ieri la mine in zona a fost cod de vijelii, ploi torentiale cu grindina medie sau mare...azi am vazut ca oamenii cu livezi pe par si cires  trasesera plasa.
N-a fost nimic din fericire dar daca venea, munca pe vreo 2 ani era gata in 10 minute.

Ca idee, anul trecut pe mine m-a piscat in jurul datei actuale o grindina, noaptea....puietii mei au fost sever afectati.
Pe ce a scapat cat de cat anul asta am rod, pe restul poate poate la anul daca ma tin de capul lor acum, sa recupereze ceva.






#2962
zond7

zond7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2009

View PostdoarUNom, on 06 mai 2017 - 08:53, said:

De unde va inspirati pentru imaginile astea apocaliptice ? Eu nu vad decat o mica racire (normala) a vremii ..care oricum e prea ridicata pentru aceasta perioada a anului.
Ia d'acilea https://www.windy.com selectezi temperatura si dai play ai date meteo cam pe doua saptamani si este cu destula acuratete

#2963
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pe site afisajul e interesant(pacat ca e doar pentru 5 zile) ..dar aplicatie e anemica rau ..am sters.o in secunda doi


#2964
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005
Am cateva plante de coacaz negru care au facut ciorchini frumosi insa am constatat ca in aceste zile au pierdut din rod.
Pur si simplu au ramas doar cateva boabe pe cate un ciorchine.
Care poate fi explicatia?

#2965
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
La mine le-u mancat pasarile!

#2966
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

View Postdumit81, on 08 mai 2017 - 21:36, said:

La mine le-u mancat pasarile!

Asa, de verzi, necoapte ?

#2967
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pana acum auzeam plangeri la adresa vremii de zilele astea ..la tv observ ploi si grindina ..iar pe forum - pauza ..nimeni nu mai zice nimic.


#2968
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
e foarte frig in toata tara, unele zone chiar exagerat, ce mai vrei sa descoperi? in noaptea care urmeaza va fi si mai frig cu temperaturi aproape de inghet in unele zone.

#2969
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu a suferit nimeni de pe urma ploilor si a grindinii ? La tv am vazut tot felul de imagini apocaliptice




#2970
MiTa22

MiTa22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2015
E nevoie sa raresc tulpinile de zmeur?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate