Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#2881
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
in imagini este blacksatin, era cel mai usor de pozat :P, nu am intrat peste tot ca este zapada mare.

#2882
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu am soiul asta. La mine plantatia e mai tinerica (1-2-3 ani) ..dar cu ocazia aceasta (de "test") o sa pot decide cu ce merg mai departe. Ce nu a mers inlocuiesc.


#2883
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
la o saptamana de minus grade pe timp de noapte si 3 zile de ninsoare, nu stiu daca rezista ceva. Mai am doua genotipuri de thornfree, lochness si triple crown palisate si darow si gazda cu tepi nepalisate. Nu stiu daca o sa reziste ceva. Vremea este dusa la extrem si perioada foarte lunga de frig. Voi vedea...Nu ma astept la nimic bun oricum, una e sa ai o zi doua si alta 5-6 cu vijelie . Este un armagedon total. Asta la muri...nu mai vreau sa vorbesc de altceva ca mi se pune un nod in gat.

#2884
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
La mine in zona deocamdata doar a plouat, nu au fost temperaturi de sub 0 grade.

#2885
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Bacau?

E centrul Moldovei ?

#2886
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
NT ..aproximativ in centru


#2887
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
mi-a spus cineva care ,,studiaza,, murii de 15 ani ,zeci ,sute de soiuri a avut, cand sunt in floare murii si sunt temperaturi de -7 grade sunt afectati, am thornfree  , au inghetat in iarna aceasta de la  40 cm in sus ,in partea de jos au dat lastari din muguri,  sa vad dupa zilele astea cum au trecut ,    si celelalte soiuri care l-am pus in toamna sa le vad dupa zilele astea cu ninsoare

#2888
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012

View PostPhoeniXman, on 21 aprilie 2017 - 09:34, said:

La mine in zona deocamdata doar a plouat, nu au fost temperaturi de sub 0 grade.
Noaptea asta e problema

#2889
hanibaldan

hanibaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.08.2011
Și poze de azi... Gata și anul ăsta, ca acum 2 ani... Unul da unul nu....

Attached Files



#2890
mitalpin

mitalpin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2016
Salutari,
Pentru a ne "indulci" amarul...putem spune ca pentru cine a fost oarecum ferit si are ceva suprafata cu fructe de padure, respectiv mure , pretul va fi pe masura. Vorbind in numele meu, daca totul va fo roz precum pare acum la mine ,tintesc un pret de minim 15 lei per kg. Cum vedeti lucrurile ? Ma refer la zona de sud care a fost cat de cat ferita pe alocuri. Eu am plantatia la 10km de Ploiesti,astazi pareau a nu fi fost socate de vremea rea.

Nu in ultim rand chiar daca nu postez (nu-s activ) urmaresc zilnic forumul.

Cu speranta si urari de vremuri mai bune, va salut !

Edited by mitalpin, 23 April 2017 - 21:01.


#2891
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu putem sa zicem hop, decat atunci cand avem ce sa culegem.
Modalitatile de valorificare a fructelor de mure sunt mai multe. Mentionez doar pe cele care le-am folosit eu.
Am valorificat ambalate in caserole de 1000gr./10 lei.
Caserole de 500gr./5-6 lei.
Caserole de 250gr./4-5 lei.
Caserole de 125gr./3 lei.
Culese direct de beneficiari 10 lei/kg. Nu recomand intrucat sunt clienti care nu prea stiu sa culeaga si de multe ori desprind ,,ciorchinele'' de fructe de pe ramuri.

Aceste preturi difera de locatia si categoria clientilor, precum si de perioada zilei, saptamanii sau luna calendaristica.
De modul de prezentare a fructelor atat ca ambalaj, precum si recomandarea verbala folosita de comerciant.

Sumele obtinute nu au fost de ordinul prea multor mii de lei. Dar a fost bine. Am acoperit munca depusa si am avut pentru consum familiar.
Anul trecut am bagat si la congelator. mai sunt acolo vreo 2-3 caserole. Se pastreaza foarte bine, iar gustul este aproape acelasi ca la fructele proaspete.

Au fost momente intr-un sezon cand primeam solicitari peste cantitatea pe care o culegeam. Au fost si zile cand nu erau solicitari iar fructele asteptau.
M-am adaptat si am trecut la industrializarea lor in sirop, gem, murata...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

#2892
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Calculele se fac la inchiderea sezonului . Pana atunci sunt multe necunoscute. Si cum spune zicala "socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ"


#2893
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
La mine in zona dupa cele -4 grade C de vineri seara murii soiurile Navahoo si Tornfree sau comportat exemplar si nu am decat mici probleme la ce am lasat mai inalt, noroc cu cei care i-am taiat mai de jos...soiurile de zmeura par neafectate momentan de frig

#2894
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
*consum familiar = obisnuit, comun.
consum familial = in familie.

Edited by crisbud, 24 April 2017 - 19:30.


#2895
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postcrisbud, on 24 aprilie 2017 - 19:28, said:

*consum familiar = obisnuit, comun.
consum familial = in familie.

In afara faptului ca de vreo 3 ani ma corectezi mereu la niste moduri de exprimare, nu am vazut nicaieri vreo recomandare, parere pro sau contra,  sugestie, foto cu explicatiile de rigoare, in absolut nici un subiect, indiferent de arie.

Haideti sa fim on pe subiectele unde cu voia noastra, incercam sa ajutam pe altii si sa fim ajutati la randul nostru! Eu in acest fel am reusit, datorita lor, colegilor respectuosi.
Iorgu este acelasi, pe care-l stiu toti prietenii lui!

#2896
mitalpin

mitalpin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2016
Nu mor caii cand vor cainii!

Scuzedar asa il vad pe....acest copil genial. Probabil face studiu de caz pe acest forum-topic.

"Domnisoara" , mergi si preda la scoala daca tot ai valente ...

Va multumesc pentru raspunsuri, iar vis a vis de ce a expus colegul mai sus, nici murii mei nu au dat semne negative, doar cele de dupa iarna grea.  Eu.am.combinat cu si fara voia mea ceva soiuri:thorn.everg.loch.triple.smot.chest..ai 3-4 soiuri pe care nu le am luat in cunoatinta de la x si y ba chiar o bucata adusa de prin Anglia.
4, 5 tufe  subt mai atipice in vegetatie ppentru aceasta perioada...acum... vedem cand vom trage linie.

Salutari si cat mai putine evenimente neplacute!

Edited by mitalpin, 24 April 2017 - 22:29.


#2897
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Post1orgu, on 24 aprilie 2017 - 20:28, said:



In afara faptului ca de vreo 3 ani ma corectezi mereu la niste moduri de exprimare, nu am vazut nicaieri vreo recomandare, parere pro sau contra,  sugestie, foto cu explicatiile de rigoare, in absolut nici un subiect, indiferent de arie.

Haideti sa fim on pe subiectele unde cu voia noastra, incercam sa ajutam pe altii si sa fim ajutati la randul nostru! Eu in acest fel am reusit, datorita lor, colegilor respectuosi.
Iorgu este acelasi, pe care-l stiu toti prietenii lui!

Toate, la timpul lor! Nu te mai grabi cu zapatul pe jurnale. Zii ce poze vrei. Din care ani. Si-ti dau link-urile. Eu am o minuscula gradina, 40mp, cu vita, aromatice, chiar si muri, zmeura, coacaz, capsuni. Plus "clasicele" tomate, vinete, ardei.

Folosesti aproape in fiecare postare, acel cuvant : familiar, cand vb despre familia ta si mai spui si ca faci totul pt un consum familiar + vanzare la poarta.

#2898
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016

View Postcrisbud, on 25 aprilie 2017 - 09:51, said:

Toate, la timpul lor! Nu te mai grabi cu zapatul pe jurnale. Zii ce poze vrei. Din care ani. Si-ti dau link-urile. Eu am o minuscula gradina, 40mp, cu vita, aromatice, chiar si muri, zmeura, coacaz, capsuni. Plus "clasicele" tomate, vinete, ardei.

Folosesti aproape in fiecare postare, acel cuvant : familiar, cand vb despre familia ta si mai spui si ca faci totul pt un consum familiar + vanzare la poarta.

vai de mine maestre! ''Zii ce poze vrei'' ...ce facem maestre? nu erai profesionist la limba romana? Oricum ca idee sa stii ca intr-un forum cu zmeura si mure oamenii muncesc pamantul , nu sunt profesori la limba romana, deci greselile sunt normale. Personal cunosc profesori de romana care fac greseli la ordinea zilei, in special cei din rural, fara sa generalizez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate