Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#2899
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Transformam  aria in cerc literar ....azi proza ,maine versuri si tot asa.... ... coleg crisbud  da.o bre dracu ... noi scuzam exprimarea si retinem continutul.
Si sa.mi fie cu iertare, dar cand iti vine ideea o scrii si apoi daca mai poti o mai cosmetizezi , principal e ca cititorul sa priceapa  ce ai vrut sa.i transmiti .
Destul se joaca natura cu nervii nostri , ii mai punem si noi pe bigudiuri?

#2900
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 dumi_dumi77, on 25 aprilie 2017 - 15:49, said:

...coleg crisbud  da.o bre dracu...
Dacã ai vreun fel de problemã cu butonul de report, (în sensul cã nu funcționeazã), îmi trimiți PM.
De amicul crisbud am eu grijã sã-l abuzez, stai pe pace...
Trebuie numai sã știu; dacã-i musai, cu plãcere o fac Posted Image

ps: report pe viitor și nu un post care n-are treabã nici cu murele nici cu zmeura, da?
Mulțam fain pentru înțelegere!

#2901
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna seara ,sau mai degraba Noapte buna
Am citit cu interes vreo 30 40 de pagini din acest topic si este interesant si util si in primul rand asi vrea sa-i felicit pe cei mai cu experienta care sa straduiesc sa-si impartaseasca cunostintele celor care sant interesati
Anul acesta dupa ce am stat pe net o multime de vreme sa ma documentez am pus in micaca mea gradina vreo 100 de butasi de zmeura  si vreo 50 de mure, din acest motiv asi dorii sa va intreb cate ceva
1 Sant butasi care nu au facut nici muguri si nici langa nu iesit nimic ---Se poate sa mai  iasa de acum inainte avand in vedere  ca a fost cam  frig?
2 La mur am primit marcote unele au niste frunzulite pe ,,bat,,  altele au inegrit  ,iar unele au inmugurit au facut frunza   si a iesit si pe langa ---La cele inegrite  mai poate iesi langa   planta noua?
3 primu tratament cand al fac si  cu ce   daca abia au frunze ?  champ77?
4 ce feltilizator folosesc acum ?  eu am citit ca la zm si mur trebuie NPK  de genul 1- 2- 3  dar avand in vedere ca acum iam plantat acum nu e mai bun un starter ceva de genu  10-30-10  ?

Cand te uiti si te documentezi despre un soi in general ai sant enumerate calitatile si cam omise neajunsurile
Din acest motiv   v-as ruga sa  daca cineva are si stie ceva din urmatoarele soiuri de zmeura  sa la impartaseasca cu   mine
Sugana,  Tulamagic ,Himbotop (despre aceasta am citit la d nu din Bihor)  M-ar interesa s a achizitionez cateve plante la ghiveci din aceste soiuri
Sper ca acest forum ma va lumina cat de cat in cultura zmeurului si a murului

Edited by nicolae1960, 25 April 2017 - 23:41.


#2902
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
1 mai lasati butasii exista posibilitatea ca radacina sa nu fie afectata si va emite lastari. Cam in 2 saptamani va puteti da seama .
2 marcotele care s.au inegrit inseamna ca sunt uscate si nu vor mai intra in vegetatie . Puteti sapa usor pe langa ea si vedeti pana unde a necrozat , poate radacina mai e viabila.
3 primul tratament trebuia facut inainte de intrarea in vegetatie. Acum puteti administra doua fungicide , unul sistemic si unul de contact (topsin+dithane)si un insecticid , eventual si in ingrasamant foliar.
4 pt ingrasaminte ar fi indicat sa faceti o analiza a solului si vedeti ce deficiente aveti . Daca nu ,e u as merge acum NPK in proportii egale sau usor mai ridicat azotul pt ca stimuleaza cresterea vegetativa.

Edited by dumi_dumi77, 26 April 2017 - 15:51.


#2903
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc ,
Tratamentul il fac chiar daca nu prea am frunze? sau astept sa mai creasca un pic frunzele?
Despre sol pot sa sun ca e bagat in sol sarac,. La mine solul este argilos(ce nu e bun de zmeura)  asa ca zmeura cand am plantat-o am
facut o groapa lata de vreo 50 cm adanca 35 aprox. am cumparat on camion de pamant asa galben ,nisipos in care am plantat zmeura si e mai inaltat vreo 10 cm sa nu cumva sa stea apa ,(Acum puteti administra doua fungicide , unul sistemic si unul de contact (topsin+dithane)si un insecticid , eventual si in ingrasamant foliar.) Ce  insecticid ?, va rog,  SI daca toate le bag odata si asa stropesc   sau pe rand?(asta o fi intrebarea naibii dar pana acum nici patrunjel nam pus)

#2904
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Am atasat niste poze aici se poate vedea despre ce vorbesc,  ,,betele,, de zmeura fara un mugure si unele marcote de mur sau ce sal numesc care nu stiu ce va fi cu ele ,

Attached Files


Edited by nicolae1960, 26 April 2017 - 18:33.


#2905
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Toate amestecate in  acelasi timp . Insecticid puteti folosi :fastac,  karate , decis, cipermetrin,  etc.

#2906
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Piretroizii de sinteza peste 23 de grade si in soare plin se inactiveaza rapid!
Astazi, in sud, am avut 25 de grade, maine se anunta 26 de grade.
http://www.pestcontr...stac-10-ec.html
http://www.stropiri....izi-de-sinteza/

#2907
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Da  , e foarte adevarat ceea ce spuneti . Stropirile se  fac in general dupa ce sa ia apa sau dupa amiaza  17-18 cand temperatura scade.  Eu folosesc piretroizii tocmai in ideea ca dupa 2-3 zile remanenta e mica .   Pt atacuri masive de insecte se aplica insecticide sistemice cu remanenta de pana la 20 de zile.

#2908
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu folosesc in prima perioada de vegetatie sistemice tari( dupa ce se termina perioada albinelor) si dupa aia contact.
In principiu stropesc dimineata foarte devreme sau si mai bine, noaptea.
Seara, mai ales vara, e mult prea cald.
Se racoreste abia pe la miezul noptii.



#2909
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Va multumesc D-nilor

#2910
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Ca sa-mi astampar setea de cunoastere ,Piretroizii de sinteza  sant sistematice sau de contact?

#2911
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Stie cineva cam cine ar fi vinovat de mancarea radacinilor la capsuni ? Am o banuiala dar as vrea sa mai aud si alte pareri.


#2912
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
sunt viermi care dau atacul la radacini.

#2913
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
mai multe tipuri de viermi si vietuitoare, dar in principal coropisnitele mai putin si larvele de carabus  mai mult.

#2914
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Coropisnite nu am observat. Viermii sau larvele banuiesc ca nu prea ies din supteran. Cu ce as putea stropi ?


#2915
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 doarUNom, on 29 aprilie 2017 - 15:59, said:

...nu prea ies din supteran. Cu ce as putea stropi ?
Cu "b" în loc de "p", în prima fază.
Apoi, cu ceva împotriva viermilor de sârmă.
Cu acțiune foliară nu știu, da' sunt produse pentru dezinsecția solului.

#2916
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cu absolut nimic!
In schimb poti sa asiguri o aerisire corespunzatoare a substratului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate