Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
8062 replies to this topic

#4105
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 12.05.2006
Decalcifierea si curatarea se face fara filtru montat.  Inteleg ca ai facut acest lucru cu filtrul pus in rezervor?

#4106
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Evident că nu. Îți și spune, mura-n gura, sa-l scoți la unul din pași.

#4107
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Iar azi s-a cerut din nou. Si din nou, de draci, i-am dat sa faca decalcifiere cu apa curata, Orice apa ai pune, nu ai ce sa ceri decalcifiere dupa 5 sau 6 cafele. Si nici nu avea cum sa se infunde dupa doar 50 de cafele, cu apa dedurizata.

#4108
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Naspa. E cam clara treaba. Se pare ca e de service, desi e nou....

Edited by MMike, 05 June 2019 - 15:37.


#4109
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
O sa iau niste testere de duritate totuși de la Hornbach să repet testul. Am observat că după nici o săptămână parcă șuieră mai tare cand scoate laptele.

O să testez și Bucovina / Dorna / Carpatica să văd ce duritate au.

Poate apa mea dedurizată nu e bună. Cred că dedurizatorul scoate calcar dar bagă sodiu.

Azi am făcut teste, făcând spumă de lapte și lapte cald băgând nu lapte ci apă prin tub. O vreme contorul de decalcifiere a scăzut destul de vertiginos, dar dupa 7-8-10 ture parcă s-a mai stabilizat.

Sper să nu fie probleme de la combinatia apa dedurizata si temperatura înaltă.

#4110
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Bosch-ul meu merge de rupe cu apa de robinet, nu plata, nu dedurizata, nu cu filtru. La fix 200 de cafele cere curatare, nu l-am infundat odata. DeLonghi-ul parintilor merge cu apa de fantana, la fel, fara filtru, 200 de cafele, dedurizare. Eu zic sa scoti din ecuatie pt experiment apa dedurizata si filtrul si vezi cum se comporta.

#4111
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Asta fac, însă trebuie să testez cu apă plată din comerț. Netratata la mine la retea nu e potabila. Și să testez duritatea apei din comerț.

#4112
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

 robylup, on 05 iunie 2019 - 16:01, said:

Bosch-ul meu merge de rupe cu apa de robinet, nu plata, nu dedurizata, nu cu filtru. La fix 200 de cafele cere curatare, nu l-am infundat odata.
La cat ai setat duritatea apei la aparat ?

P.S. Totusi, un espressor are senzor de duriate al apei ? Nu. Asta ar insemna ca in cazul lui xml pur si simplu aparatul sa se infunde. Dar sa fie de la acea apa folosita ?

La al meu Krups, tot apa de la robinet folosesc si nu am mai montat filtru de apa. Merge ok. Clatesc mereu rezervoru de apa la chiuveta sub jet de apa cand pun apa si uneori il spal cu detergent de vase.

Edited by MMike, 05 June 2019 - 16:31.


#4113
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Nu are senzor de duritate, nu exista asa ceva. Dar poate avea liniștit un senzor de presiune diferențială, care îi dă de înțeles că e înfundat.

Când tu îi setezi duritatea apei, îi setezi, indirect, intervalul la care să ceară decalcifierea, chiar dacă senzorul, dacă o fi, încă nu indică ceva nasol. Poate măsoară curentul care trece prin pompă și dacă aia se opintește prea tare trage concluzia că e înfundat.

Am măsurat duritatea. La mine la robinet e sub prag, înspre zero. Însă am potasiu mai mult decât ar trebui și poate și sodiu. Și poate astea, în apa fierbinte din espressor, se precipită și îl înfundă. Poate de-aia cere el mai des decalcifiere când setezi tipul apei ca dedurizata decat când e pe maxim de duritate în apa netratata, care e 4.

Văd că Dorna are duritatea peste 8 și sub 16, mai aproape de 8 așa că setez pe 2 nivelul și folosesc apă plată. Pe de altă parte, cică apa dedurizată / demineralizată strică oricum gustul cafelei.

Oi vedea. Îi dau eu cumva de capăt. E prea fain ca să ne despărțim pentru atâta lucru.

#4114
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
De asta stiti ceva? https://cafeo.ro/apa...aulika-top.html

#4115
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Ce bizarerie pare :)

#4116
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 12.05.2006
Cam monstru comparativ cu jura prezent pe acelasi site sau cu varianta asta eleganta de eq9
https://www.siemens-...withhomeconnect
Totusi,  ca si observatie,  atat acel saeco cat si jura sunt modele HORECA.
Deci,  probabil la Saeco designul a fost pe ultimul loc... Pare asa anii 80... vre-o lichidare cumva?

#4117
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

 plimbaretul, on 11 iunie 2019 - 13:06, said:

Cam monstru comparativ cu jura prezent pe acelasi site sau cu varianta asta eleganta de eq9
https://www.siemens-...withhomeconnect
Totusi,  ca si observatie,  atat acel saeco cat si jura sunt modele HORECA.
Deci,  probabil la Saeco designul a fost pe ultimul loc... Pare asa anii 80... vre-o lichidare cumva?
Pare o huiduma inestetica saeco-u ala :)  Si mai costa si o gramada.
Asa, cam la acelasi pret e asta : https://altex.ro/esp...EXSECAM65055MS/

P.S. A venit vara. Acum astept sa se raceasca cafeaua si o ajut cu lapte rece si apoi in frigider sau racire rapida in congelator. E foare buna la gust rece. Merge si cu o lingura de inghetata de vanilie sau de frisca (dupa ce se mai raceste cafeaua) si eventual si putina crema de whisky ;)

Edited by MMike, 11 June 2019 - 13:45.


#4118
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 robylup, on 05 iunie 2019 - 16:01, said:

Bosch-ul meu merge de rupe cu apa de robinet, nu plata, nu dedurizata, nu cu filtru. La fix 200 de cafele cere curatare, nu l-am infundat odata. DeLonghi-ul parintilor merge cu apa de fantana, la fel, fara filtru, 200 de cafele, dedurizare. Eu zic sa scoti din ecuatie pt experiment apa dedurizata si filtrul si vezi cum se comporta.
To Bosch, TES 60523RW. Are 39 de luni si a facut pana acum vreo 5500 de bauturi pe baza de cafea si 2000 mixuri de lapte, toate cu apa de robinet (Bucuresti, sector 6) si fara filtru. Cam 5-7 cafele per zi, in medie. Cere curatare la un interval mai mare de 1 luna - deci la aproximativ 200 sau mai multe bauturi preparate.

#4119
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Lucky you. Eu am făcut a 5-a decalcifiere. La două săptămâni de când îl am.

#4120
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 12.05.2006
Daca aparatul e nou,  de ce nu il duci in  service?  Macar fa o intrebare pe https://www.siemens-...atii-si-service cu privire la asigurarea garantiei,  cbiar daca e luat de afara.  
Daca e SH, macar ca iti recomanda un servisor bun din zona zona (evtl cere unul care a mai reparat espressoare)
Zic...

#4121
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 27.10.2005
Am  completat de alaltaieri formularul. Astept sa văd ce zic. Ori il repara, ori il returnez. E nou, de pe Amazon (DE), luat acum două săptămâni.

#4122
logofatul

logofatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2019
buna ziua
va rog sa ma ajutati pt ca sunt intr-o dilema mare cat casa.Am citit pe forumuri si pe descrieri facute de persoane care au cumparat expresoare de m-am imbatat de cap.
vreau sa-mi iau un expresor dar bugetul meu merge pana in 300 -500 lei.intrebarea este sa cumpar un expresor manual cu cafea macinata sau unul cu capsule?
nu este vb de valoarea capsulelor sau a cafelei macinata folosita ci de calitatea,cremozitatea cafelei obtinuta!
cu multumiri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate